Odroda hrušky "November": charakteristika, tajomstvo úspešnej kultivácie

Hruška sa s dôverou radí na druhé miesto v popularite medzi plodmi, druhá na jablkách. A hruška "Noyabrskaya" je vzácny prípad, keď aj v drsných podmienkach severného terénu sa môžu na mieste pestovať chutné šťavnaté plody.

V článku uvedieme popis tejto odrody, povieme o jej výhodách a rastúcich vlastnostiach.

História chovu

Odroda bola vyšľachtená vo vzdialených 50-tych rokoch minulého storočia v Inštitúte poľnohospodárskeho výskumu na Ďalekom východe. Autor, chovateľ A. V. Bolonyaev, krížením belgického zimného dekana a domáceho Ussuriisk, získal novú odrodu, vytrvalý a vytrvalý.

Táto nová hruška sa nazýva "november". Po všetkých testoch boli v roku 1974 získané odporúčania na pestovanie hrušky na Ďalekom východe.

V tomto okamihu, "Noyabrsk" úspešne pestuje v Zabarovsky Krai a v celom okrese Primorsky. Pre odrodu novembra sú hrušky dobrými opeľovačmi. "Obľúbené Clapp", "Williams Summer", "Hoverla", "Konferencia".

Opis a charakteristické znaky odrody

Hruška vyzerá "november" veľmi pôsobivo. Zvážte podrobnejší opis.

Pozrite sa na také odrody hrušiek ako "bieloruský neskoro", "neha", "dukhmyanaya", "Krasnobakaya", "storočie", "krása Bryansk", "Rossoshanskaya dessert", "Honey", "Gera", "Petrovskaya", "Krasulya", "Na pamiatku Zhegalova", "Deti".

drevo

Silný rastúci strom tejto odrody má silný rastový potenciál. Vytvára korunu vo forme lopty, ale častejšie vo forme pyramídy. Crohna hustá, silne rozvetvená. Kôra tmavej, zeleno-bordovej farby. Ovocie sa objavuje na vetvách nie mladších ako dva alebo tri roky. Listy sú podlhovasté oválne, tmavé trávnaté, husté na dotyk.

ovocný

Vzhľadom k jeho zónovanie v drsných krajinách, plody "Noyabrskoy" nerastú veľké. Priemerná hmotnosť hrušky je 60-70 gramov. V teplých klimatických podmienkach as dobrou starostlivosťou sa zvyšuje hmotnosť.

Vo forme sú takéto hrušky viac predĺžené ako iné odrody, nerovnaké, s výraznými hranami. Farba sa prakticky nemení, takže celé obdobie rastu hrušiek si zachováva jasne zelenú farbu.

Po odstránení, počas skladovania, sa farba mení v smere žltej farby s malým začervenaním.

Viete? Hruškové drevo je skvelé na výrobu nábytku a hudobných nástrojov. Používa sa aj na výrobu kuchynských spotrebičov, pretože sa nelepí na pach, na povrchu sa netvoria škvrny a dokonale odolávajú účinkom vody, vrátane umývačky riadu. Pravítka pre architektov sú tiež vyrobené z hrušiek, pretože tento strom nie je deformovaný.
Dužina je biela, hustá, s príjemnou sladkou chuťou. Najlepšia chuť sa počas skladovania približuje k novému roku.

Silné a slabé stránky

Ak chcete pestovať takúto hrušku, mali by ste pamätať a vziať do úvahy všetky výhody a nevýhody tejto odrody.

goodies

Medzi nesporné výhody patrí:

 • konštantný a bohatý výťažok. Z jedného stromu je možné zbierať 40-60 kg ovocia počas celého obdobia života;
 • skoré plodenie. Pre druhý alebo tretí rok života je strom schopný produkovať bohatú úrodu;
 • odolnosť voči mrazu;
 • odolnosť voči hubovým chorobám;
 • hrušky visia pevne na konáre, dokonca aj vo veľmi drsných poveternostných podmienkach;
 • vysoká trvanlivosť ovocia;
 • odolnosť voči popáleninám;
 • dobrá prenositeľnosť hrušky.

cons

Nebolo to však bez chýb:

 • nepredstaviteľný druh ovocia, preto sa prakticky nepoužíva v priemyselnom meradle;
 • ovocie rôznych veľkostí - sú malé aj veľké.

Ako vidíte, výhody tejto odrody sú oveľa väčšie ako nevýhody.

Na čo sa zamerať pri výbere sadeníc

Predám sadenice najlepšie v škôlkach, špecializujúca sa na pestovanie ovocných stromov, Alebo majú osvedčených amatérskych záhradkárov.

Výber stromček, dávajte pozor na stav svojich koreňov. Mali by byť veľké a silné. To bude zárukou, že strom bude koreňový a bude rýchlo rásť.

Ďalším indikátorom je stav štepu, zásoby a spojenia medzi nimi. To všetko by malo byť odolné, živé a zelené. Spoj musí byť čistý, silný, bez trhlín. Stonka sadenice musí byť rovnomerná, trvanlivá, s celou kôrou, nemrazená, bez poškodenia a prietoku žuvačky. Najlepšie sadenice budú pestované vo vašej klimatickej zóne a vo vašom regióne.

Výber miesta na stránke

Dobré miesto na pestovanie hrušiek má tri dôležité vlastnosti:

 • veľa svetla. Každá rastlina miluje dostatok slnka. Hruška nie je výnimkou;
 • veľa vzduchu, ale malý vietor. Napriek odporu voči extrémnemu počasiu a pevnosti, hruška "November" zle znáša návrhy. Najmä zimný vietor, sú schopní zmraziť strom;
 • plytké podzemné vody. Korene stromov neprijímajú úzky kontakt s vodou. Preto je optimálne pestovať záhradu v kopcoch.

Takže najlepším miestom na rozbitie záhrady bude južná strana pozemku, chránená pred vetrom a umiestnená na kopci.

Viete? Predtým, ako sa tabak objavil v Európe, boli na fajčenie použité hruškové listy.

preplant práce

Príprava na pristátie začína voľbou času pristátia. V teplých oblastiach bude lepšia voľba výsadby na jeseň: strom má dostatok vlhkosti na zakorenenie, nie je potrebné ďalšie zavlažovanie a nie je potrebné strácať energiu stromu na listoch - všetko ide do rastu.

Ale ak váš región má ťažké mrazivé zimy, potom je potrebné zasadiť hrušku na jar - tak, že počas teplej sezóny môže získať silu, zakoreniť a pripraviť sa na zimu.

Príprava staveniska začína vykopávkou pristávacej jamy s priemerom asi 50-60 cm a hĺbkou maximálne 30 cm. Pri výsadbe na jeseň je mesiac vykopaná diera, na jar sa pripravuje na jeseň.

Ale predtým, nezabudnite vyčistiť oblasť od burín, odstrániť všetky trvalé a ročné výsadby. V spodnej časti jamy musíte položiť sutiny, kamene, piesok, aby ste zabezpečili odvodnenie.

Do pripraveného vrtu pridajte čerešník, kompost alebo humus a hnojivá (superfosfát plus draslík). A po chvíli môžu byť v tejto krajine vysadené stromy.

Postupné vysádzanie sadeníc

Takže, jama je pripravená, mesiac alebo celú zimu (v závislosti od sezóny výsadby) sme odolali. Teraz začneme sadiť stromy sami.

Pred výsadbou namočte korene stromov do vody na 12-20 hodín a tesne pred výsadbou ich ponorte do hlinenej suspenzie.

Kolík je umiestnený v strede výsadbového otvoru, na ktorý bude sadenice neskôr viazaná. Blízko kolíka položia strom a jemne narovnajú korene tak, aby sa vo všetkých smeroch dívali rovnomerne.

Teraz môžete zaspať na zemi. Urobte to pomaly, opatrne, zaspávajte korene zo všetkých strán. Je potrebné naplniť sadenice tak, aby jej koreňový krk bol 2-3 cm nad zemou.

Po naplnení a mierne stlačené po zemi (len opatrne, nepoškodzujú korene), aby diera v blízkosti kmeňa stromu pre zalievanie rastlín.

Vytvorený kruh kmeňa je mulčovaný kompostom, listami alebo trávou.

Funkcie sezónnej starostlivosti

Starostlivosť o hrušky "November" sa nelíši od starostlivosti o iné ovocné stromy. Zahŕňa zalievanie, burinu, ochranu pred škodcami a škodami a tvorbu koruny.

Starostlivosť o pôdu

Zalievanie by sa malo vykonávať pravidelne. V typickom roku stačí na jeden strom 2-3 nádoby s vodou. Počas sucha a vo veľmi horúcom období môže byť norma zvýšená o 1,5-2 krát. Zalievanie hrušky nie je veľmi často - 2-3 krát v teplej sezóne.

Prvýkrát - na jar, pred výskytom púčikov, druhýkrát po odkvitnutí a tretie zavlažovanie - po zbere a začiatku pádu listov.

Kropenie možno považovať za ideálnu zavlažovaciu metódu. keď striekajúca voda simuluje skutočný dážď. V tomto prípade nielen korene dostať vlhkosť, ale všetky časti rastliny - listy, konáre.

Je to dôležité! Takýto postup vykonávajte v oblačnom počasí alebo večer, ale nie na priamom slnečnom svetle.
Po každej starostlivosti je potrebné uvoľniť pôdu v kruhu okolo valca. To umožňuje, aby korene rastliny poskytovali vzduch a udržiavali vlhkosť na požadovanej úrovni.

Kombinácia tohto postupu s pleťou sa tiež zbaví burín, ktoré môžu zo stromu vziať vlhkosť a potraviny.

Ak chcete zachovať vlhkosť v koreňoch, po každom zalievaní a uvoľňovaní, mulčujte pôdu v kmeňoch stromov. Vrstva kompostu, humusu, pilín alebo rašeliny (alebo lepšie zmesi všetkých týchto zložiek) bude chrániť strom pred poveternostnými vplyvmi, sušením, rastom burín.

Top dressing

Aplikácia organických a minerálnych hnojív poskytuje stromu normálny prísun všetkých potrebných živín pre rast a vývoj.

V prvom roku života by sa hnojenie nemalo vykonávať. Ale z druhej rastliny nepoškodí hnojenie.

Na jar, s cieľom zlepšiť rast zelenej hmoty, kŕmiť svoju záhradu s dusíkatými hnojivami (dusičnan amónny, močovina, nitroammofoska). Na jeseň, po zbere hrušiek, pridajte zmes draslíka a fosforu (chlorid draselný a superfosfát). Zároveň môžete pridať drevený popol. Organické hnojivá (vo forme diviny alebo tekutého hnoja) sa aplikujú každé dva až tri roky.

Preventívne striekanie

Preventívne ošetrenie stromov sa vykonáva na jar, pred bud prestávkou. Účelom tohto postupu je ochrana hrušky pred škodcami a chorobami, ako aj zničenie prezimovaných škodcov.

Striekanie sa môže uskutočniť v dvoch stupňoch. Začiatkom jari upravte stromy motorovou naftou. Bude tvoriť mastný povlak a blokovať prístup kyslíka k hmyzu žijúcemu na hruške.

Za pár hodín bude strom takmer úplne bez škodcov. Neskôr, pred začiatkom prestávky budu, stojí za to liečiť hrušky s tekutým Bordeaux a sulfátom medi. To bude chrániť záhradu pred hubovými chorobami.

prerezávanie

Prerezávanie je povinný krok pri tvorbe krásneho stromu. Začať prerezávanie ihneď po pristátí. V prvom roku sa semenáčik skráti na 50 cm na dĺžku. Neskôr začínajú tvoriť kostrové vetvy podľa zvoleného spôsobu tvorby koruny.

Základné pravidlo prerezávania - výhonky sú skrátené o štvrtinu, centrálny pilier by mal byť o 20-30 cm vyšší a všetky konkurenčné výhonky sú rezané.

Staršie strom prerezané pre omladenie a sanitáciu. Anti-aging prerezávanie sa vykonáva na jar, pred objavením obličiek.

Sanitárne - na jeseň, po páde listov. Snažte sa držať jesenné prerezávanie tak, aby mráz nepoškodil prerezané vetvy.

Je to dôležité! Akékoľvek prerezávanie môže strom poškodiť. Pokúste sa znížiť čo najmenej výhonkov.

Ochrana pred chladom a hlodavcami

Ochrana pred chladom bude nevyhnutná pre hrušky len v ťažkých zimách av oblastiach fúkaných zimným vetrom.

Naplňte kruh kmeňa hrubou vrstvou rašeliny alebo hnoja a zabaľte pečiatku stromu teplom, lapnikom alebo ochrannou sieťou. To nielen ochráni strom pred chladom, ale tiež ho chráni pred hlodavcami. Takže sme zistili, že hruška "Noyabrskaya" je jednoduchá a pohodlná odroda v pestovaní a starostlivosti, ktorá vám poskytne bohatú úrodu. Dokonca aj v chladných krajinách, s takým stromom, budete môcť potešiť seba a svoj domov čerstvými a chutnými plodmi až do jari.

Loading...