Funkcia starostlivosti o špargľa Shprenger doma

Špargľa Sprenger je rastlina čeľade Asparagaceae z tropických oblastí Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. Pre typ miestnosti a jej kolegov by domáca starostlivosť mala znovu vytvoriť teplú a vlhkú mikroklímu týchto regiónov.

Popis a zobrazenie fotografie

Špargľa Sprenger, alebo špargľa Etiópia, je jedným z najpopulárnejších druhov tejto stálezelenej trvalky. Je umiestnený v bytoch, kanceláriách a kancelárskych priestoroch, zimných záhradách.

Oboznámte sa so zložitosťou starostlivosti o izbové rastliny, ako sú toreenii, ktenanta, kufeya, singonium, gloriosa, ripsalis, columneya, pittosporum, xanthosoma, aukuba, gynura, gemantus.

Silné plíživé vetvy sú pokryté našuchorenými plátkami, rozprestretými po stranách a dĺžky 1,5 metra, Falošné listy mäkkej zelenej farby pokrývajú po celej dĺžke, väčšina z nich sa zbiera do zväzkov po 3-4 kusoch, čo robí špargľu Shprenger vysoko dekoratívnou.

Doba kvitnutia - máj, jún. Trsy miniatúrnych bielych kvetov majú jemnú príjemnú arómu. V dôsledku opelenia vznikajú malé okrúhle bobule červenej farby a dozrievajú. Plody špargle Shprenger vhodné na pestovanie zo semien nových rastlín.

Viete? Rysom tohto rodu je, že tieto listy sú veľmi drobné a namiesto toho je rastlina pokrytá stonkami upravenými kladódiou, ako mäkké ihly, ktoré slúžia ako listy.

Podmienky pestovania

Rastlina je nenáročná a trvanlivá, ale pre vývoj a udržiavanie veľkolepého vzhľadu je potrebné dodržiavať niekoľko podmienok.

osvetlenie

Ideálne pre etiópske špargle rozptýlené jasné osvetlenie, aj keď krátkodobé vystavenie priamemu slnečnému svetlu to nepoškodzuje. Je lepšie umiestniť kvetinu na poličku, stojan, skrinku alebo do závesných kvetináčov pri okne. Umiestnenie mimo zdroja svetla môže spôsobiť:

 • strečingové výhonky;
 • strata hustoty kladív;
 • stmievacia farba.
Závod je milujúci, v zime budete potrebovať ďalšie osvetlenie.

Je to dôležité! Bobule reprezentantov tejto rodiny sú jedovaté. Nie je povolené ich požitie.

teplota

Teplota + 10 ° C je pre kvety kriticky nízka. Optimálna teplota:

 • v lete - 28-20 ° С;
 • v zime - 18-14 ° C.

Vlhkosť vzduchu

S nedostatkom vlhkosti v miestnosti sa špargľa zmení na žltú a sprchuje sa: najjednoduchšou vecou na prevenciu je postrek rastliny. V suchom a horúcom počasí, musíte to urobiť dvakrát denne, ráno a večer. Ak to priestor dovolí, vložte hrniec s podnosom do širokej plytkej nádoby s expandovaným ílom, perlitom alebo štrkom, kde sa naleje trochu vody. Odparená vlhkosť bude postupne saturovať vzduch.

pôda

V prípade špargle musí pôda spĺňať tieto požiadavky:

 • neutrálna kyslosť;
 • nasýtenie živín;
 • uvoľnené.

Vhodná hotová zmes pre vnútorné kvety s prídavkom vermikulitu alebo perlitu. Tieto zložky zlepšujú výmenu vody a vzduchu, zabraňujú hnilobe pôdy.

Je to dôležité! Použitie širokých kvetináčov umožní lepší vývoj koreňového systému kvetu.

Ako zasadiť špargľu: rozmnožovanie

Pre špargľu Sprenger, reprodukcia je k dispozícii v niektorom z 3 spôsobov - semená, procesy, odrezky.

semená

Pred pestovaním špargle zo semien pripravte zmes rovnakých častí piesku a rašeliny.

Koncom februára sa zrelé semená zasiali do pripravenej pôdy pod priehľadným krytom. Je potrebné udržiavať teplotu vzduchu 21-22 ° C. Plodiny sa pravidelne odvzdušňujú, pôda sa v prípade potreby mierne navlhčí postrekom z rozprašovača. Sadenice sa objaví za 4-5 týždňov, keď dosiahne výšku 10-12 cm, vyberú semenáčik. V júni sa sadenice presádzajú do trvalých kvetináčov.

Deliace puzdro

Pri presádzaní sa odrezok špargle dá úhľadne rozdeliť na niekoľko častí, najmenej 3-4 zdravé výhonky, z ktorých každá by mala byť zasadená do samostatného hrnca.

Je to dôležité! Hľuzy na koreňoch špargle nie sú ničím iným ako zásobou živín. Počas transplantácie sa ich nepokúšajte poškodiť.

výstrižky

Zakorenené odrezky sú narezané na dĺžky 10-12 cm, zakorenené v nádobách s vlhkým pieskom, pokryté priehľadným uzáverom. Vzduchu denne, poskytujú dobré osvetlenie a teplota nie je nižšia ako 21-22 ° C. V 35-40 dní rezne sú pripravené na výsadbu v krajine.

Domáca starostlivosť

So všetkými jednoduchosť, starostlivosť o špargľa má niekoľko jemností, ale zahŕňa okrem zalievanie a prerezávanie, pravidelné transplantácie a výživy rastlín.

zalievanie

Rastlina je citlivá na kyslosť pôdy, takže chlórovaná voda nie je vhodná na zavlažovanie a postrek. Optimálne napojená na oddelenú, filtrovanú alebo prevarenú vodu pri izbovej teplote. Aj keď špargľa Sprenger nemá výraznú dobu odpočinku, zalievanie sa v zime znižuje a zvyšuje sa na jar av lete. Polievanie by malo byť bohaté, ale nemôžete zaplaviť závod: stagnácia vody v panvici nie je povolená.

Je to dôležité! V modernom kvetinárstve sa namiesto piesku na klíčenie semien a odrezkov používa vermikulit - prírodný hygroskopický materiál, ktorý zabraňuje vzniku plesní a hniloby.

Top dressing

Na jar av lete sa aplikuje komplexné hnojivo na pôdu pre izbové rastliny raz za 14 dní, v chladnom období - raz mesačne.

Kŕmenie špargle sa vykonáva v priebehu vegetačného obdobia okrem obdobia odpočinku. Na tento účel sa používajú kvapalné formy (biohumus, humáty atď.), Minerálne a organické hnojivá (popol, kuracie hnoj).

prerezávanie

Prerezávanie umožňuje stimulovať rast mladých výhonkov a simulovať tvar kríka. Orezané výhonky prestanú rásť. Uistite sa, že na estetické účely a na prevenciu chorôb odstrániť sušené, sprchované výhonky.

transplantácia

Až 5 rokov si rastlina vyžaduje ročnú jarnú transplantáciu, keďže sa aktívne pestuje. Krovky staršie ako 5 rokov transplantované za 2-3 roky. Zarastené exempláre sa presádzajú do väčších kvetináčov alebo oddeľujú podzemok na niekoľko kríkov.

Viete? Špargľa vyzerá veľkolepé nielen v hrnci, ale aj v kyticiach, zvýrazňujúc krásu ruží, gerber, chryzantém.

Choroby, škodcovia, možné ťažkosti

Choroby sú najčastejšie spôsobené koreňovou hnilobou z nadmerného zavlažovania. Pomôcť zlepšiť kvet:

 • presádzanie do čerstvej výživnej pôdy;
 • odstraňovanie pri transplantácii starých a zhnitých podzemných častí;
 • korekcia zavlažovania;
 • aplikácia vhodných biostimulancií.
Spider mite - najbežnejší škodca, t Pre prevenciu je potrebné:

 • zvlhčovanie vzduchu;
 • pravidelné odstraňovanie suchých a starých výhonkov.

Tiež špargľa môže ovplyvniť strapce, vošky a mealybugs.

Keď sa objavia škodcovia, odporúča sa ich odstrániť mechanicky as použitím insekticídov.

Viete? Špargľa je latinský názov pre špargľu. A skutočne - tieto okrasné rastliny sú blízki príbuznía zelenina. Špargľa ako záhradná rastlina ľudia rastú 2500 rokov.

Žltnutie a uvoľnenie výhonkov, okrem suchého vzduchu, môže byť spôsobené:

 • staroba výhonkov, vyrezané vetvy staršie ako 1,5-2 roky;
 • nadmerné priame slnečné svetlo - ak nemôžete dať kvet na inom mieste, je to pritenyuyut;
 • úzka nádoba. Zarastené korene netolerujú stiesnené, náchylné na rozpad. Odporúča sa transplantácia do väčšieho hrnca alebo rozdelenie kríkov.

Starostlivosť o závod nevyžaduje veľké výdavky a špeciálne zručnosti, jeho veľkolepé ampelous výhonky zdobí každý interiér.

Loading...