Hruška "Pstruh": charakteristika a pestovanie agrotechniky

Skúsení záhradníci vedia, aké ťažké je vybrať strom pre malý pozemok. Koniec koncov, chcem, aby záhrada potešila oko nielen starostlivými výsadbami, ale aj bohatou úrodou krásneho ovocia. Preto mnoho ľudí venuje pozornosť stredne veľkým ovocným stromom, najmä hruškám. Zvážte, čo je pozoruhodné hruška "pstruh", ktorý nám sľubuje opis tejto odrody, a ako sa starať o tieto sadenice v našich zemepisných šírkach.

História chovu

Neexistuje jednoducho žiadny spoločný rodokmeň tejto línie. Väčšina agronómov sa však domnieva, že východiskovým bodom boli záhrady nachádzajúce sa na území nemeckého regiónu Saska.

Pozrite sa na také odrody hrušiek ako "Century", "Bryansk Beauty", "Rossoshanskaya dezert", "Honey", "Hera", "Krasulya", "Na pamiatku Jakovlev", "Klapp's Lover", "Neha", "Na pamiatku Zhegalova" , "Favorite Yakovleva", "Otradnenskaya", "Avgustovskaya Dew", "Children", "Rogneda", "Fairytale", "Severyanka", "Nika".

Je tiež známe, že prvý viac alebo menej úplný opis odrody bol publikovaný až v roku 1979 (to znamená, že pstruh je veľmi mladý). Niektorí uviedli, že moderný vzhľad tohto ovocia je výsledkom dlhodobého kríženia klasických saských hrušiek s dovážanými exotikami. Ale toto nie je nič viac než odhady: na tomto účte neboli nikdy zverejnené žiadne záznamy. Bol z Nemecka a začal šíriť veľkolepé hrušky po celom svete.

Nezvyčajný druh ovocia, spojený s vytrvalosťou stromu, spôsobil, že tieto hrušky mali nebývalý úspech u poľnohospodárov v USA, Latinskej Amerike a Austrálii. Obrovské polia vysadené v Číne. Naši krajania tiež ocenili jej dôstojnosť.

Opis a charakteristické znaky odrody

Ak si vyberiete katalógy škôlky, zdá sa, že "pstruh" - len jedna z mnohých odrôd, a nič výnimočné vyniká. V skutočnosti, to nie je tak - táto odroda je ťažké zamieňať s ostatnými, človek sa len pozrieť bližšie.

drevo

To je ideálne pre malé plochy - stromy zvyčajne rastú do 5-5,5 m (na dobré pôdy, môže byť všetkých 6, ale nič viac).

Je to dôležité! Charakteristické žily na listoch sa objavujú už v jednoročnom strome. Ako rastú, stávajú sa viac nasýtenými žltými.

Klasický zaoblený valec má ušľachtilú hnedú farbu, starnúcu v tmavom tóne. Obraz je doplnený šíriacou korunou s tenkými sivohnedými vetvami smerujúcimi nahor. Malé listy s lesklým leskom - bohatá zelená, hladká pozdĺž okrajov. Dekoratívny prvok je doplnený charakteristickými žltými žilami na nich.

Kvitnutie začína skôr ako mnoho línií, dokonca aj v prvej dekáde apríla, keď sa na vetvách objavujú biele kvety s narůžovelým okrajom okvetných lístkov. Pokiaľ ide o opeľovanie, práca včiel je tu povinná - odroda nie je samo-plodná, Zvyčajne to nie je ťažké: ľahká príjemná aróma kvetenstvo vždy priťahuje užitočný hmyz. Ich účasť má dobrý vplyv na ovocie, ktoré v dôsledku toho dostáva správnu formu.

ovocný

3-4 sezóny po výsadbe na konáre vyzerajú neobvyklé vo vzhľade hrušky. Ako ste už uhádli, odroda vďačí za svoj nezvyčajný názov svojmu ovociu.

Tam je naozaj podobnosť s pstruh dúhový - žltá farba hladkej, tenkej kože, v kombinácii so súborom jasne červených škvŕn okamžite vyvolať obdiv a "ryby" analógie. Počas sezóny sa farba môže niekoľkokrát zmeniť - zelené plody postupne žltnú a slnečné lúče vytvárajú červenanie.

Viete? Čínska hruška je považovaná za symbol dlhovekosti. Kedysi to bolo tak, že aj vidieť len zlomenú vetvu bolo nešťastné.
Takéto ovocie je samo o sebe veľmi čisté (taká dokonalá hruška) a malá, štandardná hmotnosť zriedka presahuje 130-150 g.

Užívanie ovocia na vzorke, to všetko oslavuje biele mäso s krémom pretečeniu a pomerne nízky obsah zŕn. Dojem dopĺňa chuť: jemná a šťavnatá, trochu ako škorica, ale zároveň sladká.

Otrite ovocie na začiatku alebo v polovici septembra, trochu bez čakania na úplné dozrievanie. Pevná kolekcia je jednoduchšie uložená a tam je niečo, čo tam zachrániť. Faktom je, že hruška "Trout" má nielen nízky obsah kalórií (42-47 kcal / 100 g), ale aj celý rad užitočných zložiek. Medzi nimi stojí za to zdôrazniť:

 • vitamíny A, skupiny B, P, PP, E;
 • vitamín C (jedna hruška je schopná pokryť 10% denných potrieb);
 • vlákna;
 • draslíka a železa.
Všimnite si, že "pstruh" obsahuje minimum tuku (len 0,3%), čo vám umožní, aby sa v diétne menu.

Maximálny prínos je možné získať z ovocia, ktoré sa skladuje až 1 mesiac, pri teplotách + 5 ... + 7 ° C. Ak budete mať ovocie priamo v miestnosti, je najlepšie jesť do 2 týždňov. Sú skvelé na pečenie alebo šaláty a malé veľkosti robia hrušky najlepšou voľbou pre konzerváciu.

Ako si vybrať sadenice

Výber sadivového materiálu nezakrýva žiadne konkrétne ťažkosti - od kupujúceho sa vyžaduje len pozornosť a znalosť niektorých nuancií. Keď sme sa rozhodli zasadiť hrušku a ísť na trh, pamätajte, že:

 • semená by mali byť asi 1-2 roky staré;
Je to dôležité! Ak chcete kúpiť strom, nebuďte leniví k návšteve najbližších škôlky - budú nielen vám stromček, ale tiež vám pomôže s radou. Príležitostný predajca na trhu takýchto konzultácií môže a nedá.
 • „obchodné“ pobočky zostávajú vždy nedotknuté. Žiadne škrabance alebo praskliny. Kontrola je veľmi jednoduchá: zdravá vetva s miernym úsilím sa ohne, ale nezlomí sa, a potom sa okamžite ujme svojej prirodzenej formy;
 • najlepšie bude celý odnož dlhšia ako 80 cm (minimálne 60). Uprednostňujú sa hnedasté korene so zvyškami vlhkej zeminy a bez akéhokoľvek poškodenia. Nie je to na škodu pozrieť sa bližšie - rôzni vrakári radi trávia zimu na takých miestach, ktoré, samozrejme, nepotrebujete nič.

Je tu jeden čisto trhový trik: neponáhľajte si, aby ste si vzali prvé sadenice. Prejdite si trh a zistite, ako si maloobchodníci uchovávajú svoj tovar. Inteligentný predávajúci bude vždy dávať stromček v tieni a znova sa pokúsi, aby sa korene nevysušili.

Výber vhodného miesta na stránke

Všetky hrušky milujte hojnosť svetla a tepla, Odroda "Pstruh" v tomto ohľade nie je výnimkou - bude musieť nájsť dobre osvetlený priestor. Je pravda, že musí byť spoľahlivo chránená pred silným vetrom (takéto stromy sa im nepáči).

Rovnako dôležité je usporiadanie. Majte na pamäti skutočnosť, že ako rastú, najrozsiahlejšie nižšie vetvy pôjdu do šírky, čím sa zvýši ich oddelenie. Aby sa neprelínali s inými stromami, stromček sa snaží umiestniť aspoň 4 metre od najbližších susedov.

Mimochodom, o okolí. Ak je v blízkosti už rowanový strom, výrazne to komplikuje život ovocného stromu - sadenice sú veľmi citlivé na pôsobenie škodcov a chorôb a ich zoznam pre hrušky a stromčeky je takmer identický.

Viete? Hrušky sa dostali do Ameriky o niečo viac ako 400 rokov.
Aj mladá hruška je citlivá na pôsobenie podzemnej vody. Ideálnym miestom by bolo miesto, kde leží zvodnená vrstva hlbšie ako 2,5 (alebo lepšie, všetky 3 metre).

Pokiaľ ide o kvalitu pôdy, "pstruh" porovnáva priaznivo so svojimi náprotivkami, netrpezlivo ich prijíma na ťažkých, ílovitých a dokonca slaných pôdach. Jediná vec - pre úspešný rast týchto pozemkov pre-oplodnené, od pádu.

Prípravné práce pred pristátím

Miesto, ktoré sa považuje za stromček, sa začína spracovávať v predstihu. Najčastejšie v jesennom kopaní prispievajú organické látky:

 • čerstvého vtáčieho trusu alebo hnoja (3,5 kg na m2 M.). Počas zimy perepreyut a kŕmenie pôdy. Ale aj tu je jedna jemnosť - ak by sa takéto spracovanie uskutočnilo pred rokom, nie je potrebné nové zavedenie (najlepšie s intervalom 2-3 rokov);
 • kompost v rovnakých dávkach;
 • popol (1 kg na meter štvorcový s prestávkou 3 - 4 roky);
 • siderates, Jednoducho povedané, sú to plodiny, ktoré sú zasiate špeciálne pre hnojivá, a pri kopaní jednoducho investujú do pôdy. Pre kmene stromov, ďatelina a lucerna sú považované za ideálne, aj keď ovos alebo raž sú tiež celkom dobré.

Skúsení záhradníci naznačujú, že výsadba jamy je tiež žiaduce pripraviť dlho pred umiestnením sadenice v ňom. To sa dá urobiť aj na jeseň vykopávaním diery s hĺbkou 1-1,2 m a priemerom do 0,8 m. Úrodná vrstva sa vykonáva v jednom smere a hlbšie usadeniny v druhej.

Najlepší čas na prípravu je obdobie medzi pádom listov a prvým mrazom. Toto má svoj vlastný význam: pôda bude mať čas na potopenie bez prítomnosti koreňov, pre ktoré sú takéto posuny niekedy traumatické.

Je to dôležité! Pri objednaní odrodových sadeníc určite uveďte presný názov zvolenej čiary, slovný opis môže byť trochu malý, pretože niektoré odrody sú veľmi podobné. Napríklad, "pstruh" môže byť zamenený so zástupcami "Deccan du Comisse".
Ak nie je diera odkrytá od jesene - nezáleží na tom: môžete ju vykopať 10-14 dní pred jarným pristátím. V tomto prípade však bude schéma kŕmenia intenzívnejšia:

 • Už do nádoby sa privedú 2 vedrá piesku a hnijúceho hnisu;
 • superfosfát (1 šálka) so sulfátom draselným (3 polievkové lyžice) je tiež poslaný tam;
 • Zostáva riediť vápno (aka „pusenka“) v 10-litrovom vedre alebo 2 šáloch dolomitovej múky. Všetky tieto veci sa nalejú do diery a zaistia sa 2 ďalšími nádobami bežnej vody;
 • po najmenej 10 dňoch expozície je jamka pripravená.
Zakúpené sadenice sú držané v chladnom tienistom mieste, ako pivnica, nezabudnite navlhčiť odnože so zvyškami pôdy. Ale aj v takých miernych podmienkach, mladé zvieratá sú lepšie, aby to nepreháňali, prenášajúc ho na otvorený povrch 1-2 dni po akvizícii.

Bezprostredne pred výsadbou sa najhlbšie korene odstránia zo stromčekov 10-12 cm a vrch sa odreže. Miesta vyrezané okamžite ošetrené záhradným ihriskom. To obracia obrobok, pripomínajúce vysokú (75-80 cm) palicu bez listov a konárov.

Viete? "Podľa vedy" je hruška považovaná za vzdialeného príbuzného ruže a hlohu - všetky tieto rastliny patria do biologického poriadku Rosaceae. K dispozícii je aj jabloň.
Ihneď po tomto ošetrení sa odrezok umiestni do nádoby s vodou, kde sa uchováva aspoň hodinu. Kým strom sa pripravuje na "ťah", jeho majiteľ pomaly pripravuje dieru sám.

Postupné vysádzanie sadeníc

Krajina sa v apríli podarilo zahriať, mrazy ustúpili a zakúpená sadenice bola už v tieni. Je čas na prenos. Výsadba pripraveného stromu na pôdu spracovanú pod ním vyzerá takto:

 • Po prvé, časť vyťaženej pôdy sa rovnomerne premieša s popolom a po pridaní vody sa zmieša, až kým sa nedosiahne hustá zmes podobná kyslej smotane;
 • potom sú korene v tejto kvapaline navlhčené;
 • pôda v spodnej časti otvoru sa opatrne uvoľní bez toho, aby sa zabudlo priviesť do sanitárnej zmesi. Túto vrstvu jemne rozotrite suchou zeminou. Výsledkom je, že uprostred jamy dostanete kopec, kde bude odrezaný;
 • nezabudnite nainštalovať tyč alebo kolík, ktorý bude fungovať ako cievka;
 • Teraz je rad mladých. Je prehĺbená tak, aby bol koreňový krk na úrovni hornej gule pôdy. Ak chcete nájsť túto značku, je to jednoduché: toto je názov hranice medzi koreňom a kmeňom. Takáto práca sa najlepšie vykonáva s asistentom - zatiaľ čo jeden opravuje stromček, druhý zaspí dieru so zemou;
 • Uistite sa, že strom je dostatočne pevný, otvor je úplne vyplnený. Ak po náraze je rana, nebojte sa - po zalievaní, bude odtok;
Je to dôležité! Výsadba na južnom alebo juhozápadnom úseku lokality sa považuje za optimálnu pre hrušku.
 • posledný akord je podväzok kmeňa na podporu a hojné zalievanie (2 vedrá odídu). Pristvolný kruh uzatvárajú kompost, rašelinu alebo piliny, ktoré sa používajú na mulčovanie.

Starí školáci často používajú surové vajcia (alebo škrupiny). Takýto jednoduchý spôsob vám umožní robiť bez silných hnojív na prvom mieste. Aj keď budú potrebovať veľa, asi dve desiatky. Prvá je položená na samom spodku a druhá je umiestnená okolo celého obvodu pred posledným pádom.

Funkcie sezónnej starostlivosti

Tak, hruška "Pstruh" odrody je zasadená, a s riadnou údržbu, môže majiteľ počítať so značnými výhodami z tohto stromu, bez zabudnutia na minimalizáciu škody, ktorá pochádza z vonkajších faktorov. Táto odroda je z hľadiska starostlivosti považovaná za nenáročnú. Hlavnými požiadavkami zostáva ich konzistentnosť a včasná realizácia jednoduchých prímestských postupov.

Starostlivosť o pôdu

Majiteľ neobvyklej odrody sa okamžite zaujíma o funkcie. glazúra, Nič komplikované: počas prvej sezóny sa mladé stromčeky zvlhčujú iba teplou vodou. Nasledujúce mesiace po vylodení sa odporúča vykonávať početné týždenné „výplne“. Pôda, ktorá klesne po pristátí, si ochotne vezme 2-3 lyžice naraz.

Viete? Prví kultivovali hrušky a vyskúšali starovekých Grékov, ktorým tieto stromy prišli z Malej Ázie.
Počas horúcich letných mesiacov bude kropenie najlepšou voľbou: po nastavení potrebnej sily zvlhčíte hrušku bez veľkého úsilia. Áno, a vlhkosť sa neodparí tak rýchlo ako pri prístupe „vedro“.

Počnúc 2. sezónou sa zavlažovanie trochu znižuje (až 1-2 krát za mesiac), minimalizuje sa po zbere. S ním je neoddeliteľne spojený a uvoľnenie, Potom, čo sa špina nechá trochu triasť, kruhy prejdú vrtuľníkom. Výkonná žľaza zase vyžaduje presnosť - veľká škála môže zraniť slabé korene.

Táto manipulácia sa obyčajne vykonáva deň po zvlhčení, až kým sa zem úplne neuschne.

Povinné a odburinenie: buriny sú odstránené okamžite po ich objavení. Nechajte aj malú trávu trávy nestojí za to, okamžite prilákať nebezpečné škodcov.

Zachovať vlhkosť mulčovanie, Najjednoduchší spôsob je zabaliť kmeň stromu s organickými materiálmi, ktoré navyše neumožnia rast burín. Na tento účel:

 • čerstvá sekaná tráva alebo vrstva slamy 10-12 cm hrubá;
 • mach (10 cm);
 • piliny (7 cm);
 • mletá žihľava alebo kôra, ktoré sú umiestnené v 5-centimetrovej vrstve;
Je to dôležité! Normálny pre dospelý strom je považovaný za hĺbku kmeňa 15 cm.
 • zhnité ihly. Je vytrvalejšia - na stromček bude stačiť 3-4 cm prístrešku.
Trvanlivejšie filmy a kartóny sa tiež zmestia, ale v horúcom počasí vysušia pôdu, takže sa pravidelne čistia.

Top dressing

Kŕmenie sa vyžaduje len od druhého roka. Používa sa organická aj komplexná minerálna voda. Jedinými výnimkami sú zlúčeniny bohaté na dusík.ktoré stimulujú rast zelenej hmoty, spomaľujú vývoj ovocia.

Podľa potreby sa môžu aplikovať sezónne hnojivá. Pre dospelých stromov bude najužitočnejšie:

 • jarná aplikácia (počas kvitnutia). Pre tieto účely je karbamid celkom dobrý: 100-120 g, zriedený v 5 litroch vody, stačí na 1 strom;
 • nitroammophoska, ktorá je najužitočnejšia v máji, keď sa tvoria plody. Pracovný pomer je 1: 200, pre jednu továreň trvá 2,5-3 lyže zmesi;
 • roztoky fosforu a draslíka zavedené listovou metódou (najlepší čas pre nich je v polovici júla);
 • na jeseň sa superfosfát odoberá v granuliach (2 polievkové lyžice. l) a chloridu draselnom (1 polievková lyžica l). Pridajte 10 litrov vody, a dostanete silný nástroj pre výrobu pristvolnye kruhy. Táto dávka postačuje na 1 štvorcový. m;
 • jaseň v jesennom kopaní (150 g na 1 m2). Leží v hĺbke 8-10 cm.

Preventívna liečba

Hruška s krásnym ovocím je citlivá na útoky vošiek a účinky strupov. Bakteriálne popáleniny sú považované za ďalšiu chorobu predkov.

Aby sa zabránilo vzniku takýchto nepríjemných príznakov, vykonáva sa každé jarné sanitárne obaľovanie kmeňov. Metóda je účinná, ale niekedy to nestačí. Nie je prekvapujúce, že mnohí záhradníci preferujú jar (pred pohybom šťavy) a letné postrekovanie, ktoré sa vykonáva v polovici leta.

Viete? Písomné zmienky o týchto plodoch sa nachádzajú v ruských kronikách, počnúc XII. Storočím. Až potom boli nazvaní "Chruščami" a v ľuďoch a vôbec "náhubkami".

Pre rastúce stromy sú potrebné silné formulácie ako Karbofos, Nitrafen alebo Entobacterin. Domáce výrobky zostávajú neškodné: roztok mydla, 3% roztok manganistanu draselného a odvarové cesnaky.

Bordeaux tekutý, populárny v našej oblasti, a to aj v nízkej koncentrácii, je dosť nebezpečný pre mladé stromy (najmenšia chyba v dávke bude okamžite reagovať s vyblednutými listami). Bez ohľadu na to, ktoré lieky užívate - pozorne si prečítajte návod a kontrolujte dávkovanie.

Orezanie a tvorba koruny

Konečná tvorba koruny trvá približne 5-6 rokov. To stačí na vytvorenie 5 kostrových vetiev. Ale základné orezávanie začína už dávno predtým, dokonca aj v prvom roku. Stručne povedané, celý kurz vyzerá takto:

 • v júni zostali na sadenici tri najrozvinutejšie výhonky, ktoré rastú v intervale 10-20 cm a to isté platí aj pre vrch trupu. Toto bude prvý stupeň;
 • pri správnom prerezaní sa stredový vodič nad bočnými vetvami zdvihne maximálne o 25 cm;
 • po posilnení prvého „poschodia“ je formácia spojená so sanitárnym prerezávaním. Od jari 2. sezóny sa odstraňujú výhonky rastúce vo vnútri korunky alebo pod uhlom. Blízko centra sa objavuje tzv. Konkurent, ktorý sa pohybuje pod ostrým uhlom. Okamžite sa odstráni, zatiaľ čo vodorovné (ovocné) vetvy sa nedotýkajú;
Je to dôležité! Mladá hruška dobre reaguje na zavedenie močoviny. Jarná dávka je 15 g na 1 štvorcový. m kruh granátu. Pre viac dospelých (4 a viac rokov) stromov sa norma zvýši na 20 g na tej istej ploche.

Zdravý strom vyžaduje už 4 roky len riedenie a čistenie chorých, zlomených alebo starých vetvičiek. Ak sa v určitom roku vynechalo prerezávanie, v tomto veku môže vzniknúť potreba väčšieho riedenia (spolu s vetvami sa dajú odstrániť jednotlivé kmene a blokovať svetlo).

Ochrana pred chladom a hlodavcami

Zber sa zozbiera, listy padli a kalendár pripomína blízke mrazy - je načase strom zahriať.

Najobľúbenejší spôsob - výroba "kožušiny" pre trup. Plsť, trstina alebo slama zabalené s pytlovinou a viazané na strom. Mnohí tiež položili zosilnenú vrstvu kompostu (ale je vhodnejší pre oblasti s chladnými a ľahkými snežnými zimami). Hustý ruberoid alebo hrubý film tiež nie je zlý, ale bude sa musieť odstrániť hneď po nástupe tepla. Po zmeškaní okamihu riskujete parný trup.

Samostatná téma - ochrana od myší, zajacov a iných hostí záhrady. Tu sa používajú rôzne metódy:

 • jedľové smrekové vetvy, zostavené z vetiev dlhých 80 - 85 cm, ktoré sú pevne zviazané a uložené ihlami;
 • pre lepší účinok sú tiež obalené kovovými sieťami s malými bunkami;

Viete? Predtým, ako sa tabak dostal do Európy, miestne obyvateľstvo použilo na fajčenie listy ovocných stromov vrátane hrušiek.

 • navíjanie nylonových pančuchových nohavíc alebo nenosených. Takéto materiály sú pre zvieratá príliš ťažké;
 • Okrem všetkých týchto trikov môžete zavesiť niekoľko čiernych kruhov s priemerným priemerom pozdĺž dolných vetiev (15 cm stačí na prepláchnutie hlodavca pohybom);
 • niektoré improvizovať zavesením plastových fliaš s naftalénom vloženým do nich. Jeho vôňa prechádza dierami a poháňa zvieratá preč svojou príšernou chuťou.

Dozvedeli sme sa, čo môže potešiť majiteľa hrušky "Pstruh". Dúfame, že tieto informácie pomôžu pestovať strom, ktorý sa stane skutočnou výzdobou chaty alebo záhrady. Väčšie výnosy pre vás!

Pozrite si video: KOLLÁROVCI- MÁM JA HRUŠKU Oficiálny videoklip 82013 (Február 2020).

Loading...