Konštrukcia holubníka: tipy a triky

Holuby neboli vždy len koníčkom, ale aj zdrojom dodatočných príjmov. Na chov a chov týchto vtákov sú potrebné určité podmienky. To je možné, ak je obsah vtákov v riadne postavených priestoroch - holubník. Nie je to veľký problém stavať ich vlastnými rukami, stačí poznať všetky požiadavky a pravidlá pre budovy.

Základné požiadavky

Pred výstavbou holubníka, rovnako ako ďalšie stavby, pôvodne musíte urobiť projekt výstavby, v ktorom musíte zvážiť:

 • umiestnenie domu pre holuby vo vzťahu k výškovým budovám a zeleným plochám - v tesnej blízkosti, zabráni tomu, aby vtáky normálne vzlietali a pristávali;
 • nedostatok telefónnych a elektrických komunikácií umiestnených na stĺpoch;
 • výstavba holubníka vzhľadom na prenikanie slnečného svetla - predná časť budovy by mala byť na južnej strane;
 • správne usporiadanie vtákov bývania, v ktorých teplota v miestnosti v lete neprekročí 20 ° C av zime neklesne pod -5 ° C;
 • objem holubníka, ktorý musí zodpovedať plemenu holubov a ich počtu - vtákom zle v malých miestnostiach;
 • Vek holubov - mladé kurčatá a dospelé vtáky musia mať oddelené priestory;
 • skladovací priestor pre krmivo a potrebné vybavenie na čistenie.

Na udržanie zdravia a liečby chorôb holubov používajte tieto lieky: Enrofloks, Biovit-80, Ivermectin, Lozeval, pretože niektoré choroby týchto vtákov sú nebezpečné pre ľudí.

Je to dôležité! Keďže holuby sa môžu nakaziť rôznymi chorobami a preniesť ich v ťažkej forme, pri výbere miesta na výstavbu je potrebné zabezpečiť, aby sa umiestnili čo najďalej od všetkých druhov odpadových vôd a budov na chov domácich zvierat.

rozmery

Pred výstavbou akéhokoľvek holubníka vlastnými rukami, musíte jasne definovať počet izieb, ich veľkosti.

Ďalšie informácie o typoch holubov a zložitosti ich chovu.

Podľa vlastného uváženia môžete zostaviť plán pre budúcu štruktúru môžete využiť riešenia vyvinuté v priebehu rokov:

 • vo výške musí byť aspoň 2 metre;
 • Okná môžu byť vyrobené vo veľkosti 25 až 25 cm, alebo plocha zasklenia je braná 10% plochy podlahy. Usporiadané na južnej strane s cieľom maximalizovať slnečné svetlo;
 • okenné otvory sú oddelené od podlahy v závislosti od hornín vo výške 30 cm až 90 cm;
 • dvere musia byť najmenej 75 cm široké a 180 cm vysoké, aby sa dali ľahko prejsť osobou;
 • výčapné otvory sú potrebné v množstve 2 kusy až do výšky 0,25 m, šírky do 0,2 metra, možno použiť kruh s priemerom 25 cm;
 • zásuvky - dĺžka nie je väčšia ako 25 cm a šírka nepresahuje 8 cm.

Domy pre začiatočníkov holubov by mali brať do úvahy, že aby boli vtáky na jednom mieste pohodlné, je lepšie držať maximálne 10 párov holubov s rovnakými parametrami. Ak je pár malý, berie sa do úvahy 0,5 m3 objemu miestnosti pre údržbu, pre veľké holuby - 1 m3 objemu.

výzdoba

Pre pohodlné bývanie vtákov je výstavba holubníka doplnená vnútorným vybavením. Je potrebné zabezpečiť:

 • elektrické rozvody pre osvetlenie vo vnútri budovy av prípade potreby pripojenie ohrievačov;
 • dvojité dvere: vonkajšie z masívneho materiálu, vnútorné kovové pletivo pre dobré prúdenie vzduchu v lete;
 • vetracie potrubie pod stropom s mriežkou, ktorá musí byť na zimu uzavretá;
 • otvorenú klietku pre vtáky;
 • drevené stĺpy pre ostrieža, kde sú holuby najviac;
 • hniezda tak, aby vtáky netrávili svoju silu na ich stavbu. Môžete ich vyrobiť z akéhokoľvek dostupného materiálu, holuby sú nenáročné vtáky;
 • rôzne zariadenia na distribúciu potravín a konzumentov.

Viete? Holuby boli domestikované už dávno. Dokonca aj Džingischán a Julius Caesar používali tieto vtáky ako poštár. V XI-XII storočia, holub za cenu stál na rovnakej úrovni s čistokrvným koňom.

Populárne druhy

Ak chcete pochopiť, ako si vybudovať vhodnú holubicu vlastnými rukami, je potrebné vziať do úvahy, že dnes existuje množstvo vzorov a jej výber závisí od vašich želaní a možností. Zvážte niektoré návrhy domov pre holuby.

Pri šľachtení holubov je dôležité ich správne kŕmiť. Krmivo pre vtáky je zmes pšenice, hrachu, wiki, jačmeňa, slnečnice, kukurice, ovsa, proso. Je tiež užitočné, aby holuby zelených - šalát, petržlen alebo kôpor.

namontovať

Tento dizajn je najjednoduchší a je vhodný pre začiatočníkov týchto vtákov. Princíp činnosti je veľmi jednoduchý - drevená krabica je upevnená na stene pod strechou. Takéto štruktúry sa zriedka používajú z dôvodu mnohých nevýhod:

 • teplota nemôže odolať;
 • žiadna ochrana pred predátormi;
 • Môžete mať malý počet vtákov (nie viac ako 3 páry).

veža

Tento typ holubníka je praktickejší a používajú ho tí, ktorí sa neustále zaoberajú chovom vtákov. Môže sa vyrábať v rôznych formách - vo forme oválu alebo mnohostenu. Výhody tohto typu:

 • množstvo konštrukcie vám umožní obsiahnuť veľký počet vtákov;
 • vzhľad môže byť zvolený pre konkrétnu krajinnú oblasť;
 • Výška budovy 4 m, umožňuje vykonávať stupňovitý dizajn, vhodný pre vtáky a majiteľa. Spodné poschodie slúži na zásobovanie a skladovanie potravín, zvyšné podlahy - pre vtáky.

Je to dôležité! Takáto konštrukcia by vyžadovala vysoké náklady na usporiadanie, ale výsledkom konštrukcie je veľmi praktická holubica.

podkrovie

Tento typ stavby sa využíva hlavne v jednotlivých domoch. Odtiaľ názov, pretože podkrovie domu slúži na udržanie holubov. S pomocou kovovej mriežky alebo preglejky je hotová oblasť rozdelená na zóny a vikýřové okno je prepracované pre peších vtákov s malým balkónom. Výška tohto dizajnu nepresahuje 3 metre.

voliéra

Takéto konštrukcie sa používajú pre holuby, postavené v mestskom prostredí medzi výškovými budovami. Priemyselná výroba produkuje štandardné návrhy na údržbu 12 rodov holubov. Voliéra s vlastnými rukami je rám z dreveného trámu alebo rúry, pokrytý kovovou mriežkou.

Je pripojený k domu pre vtáky na ulici a zaberá časť územia. Holuby žijúce v takýchto budovách, takmer nepodliehajúce chorobám, poskytli správne umiestnenie stavby. Klietka pod holým nebom sa počíta z podmienky, že jeden pár vtákov potrebuje plochu na pol metra štvorcový pre pohodlné bývanie.

Viete? Holuby sú veľmi pripojené k domu, kde žijú. Táto skutočnosť potvrdzuje príbeh Barona Wrangela. Holuby, ktoré si vybral počas ústupu zo Sevastopolu, sa po jednom čase vracali domov, na vzdialenosť 2,5 tisíc kilometrov.

Ako postaviť holubicu vlastnými rukami

Neexistujú žiadne obmedzenia, ako urobiť praktickú a zároveň krásnu holubicu vlastnými rukami. Hlavnou vecou je otázka peňazí a druhy holubov, ktoré tam budú držané. Proces výstavby sa skladá z niekoľkých etáp:

 • budovanie základov;
 • inštalácia na stenu;
 • Zastrešenie;
 • položenie podlahy.
Zvážte podrobnejšie tieto momenty.

nadácie

Základ je základom stavby a jej životnosť závisí od jej kvality. V každom prípade, ak je konštrukcia na zemi - základ je nevyhnutný, pretože vlhkosť v kryte je neprijateľná. Ak je dom vyrobený z dreva, môžete ho mierne nadvihnúť nad zem, bodovať v rohoch guľatiny alebo položiť nohy z tehál. Ak je celý holub postavený z tehál - základ musí byť pevný.

Zvážte postupnosť operácií:

 • po obvode budúceho domova pre vtáky roj priekopy asi 0,4 metra hlboký;
 • pripraviť betónový roztok pozostávajúci z piesku, štrku a cementu v pomere 2x2x1 dielov. Cement je lepšie vziať značku 400;
 • Nalejte roztok do pripraveného výkopu. Pre tuhosť pozdĺž dĺžky priekopov kladieme kovovú výstuž;
 • Roztok sa nechá dobre stuhnúť (najmenej 24 hodín). V horúcom počasí by mal byť základ vrhnutý vodou a tieňom, aby nedošlo k prasknutiu.

Paul

S drevenou konštrukciou holubníka je podlaha vyrobená iba z dreva, ktoré sa položí na pripravený rám. Doska musí byť starostlivo oskrugana a položené bez medzier, takže vtáky nemôžu zraniť nohy. V tehlovom dome môže byť podlaha z betónu, zakrýva ju zhora linolea. Na hydroizoláciu a ohrev betónu môžete položiť špeciálnu fóliu s izoláciou.

steny

Drevo je dobrým materiálom pre steny, ale vďaka svojej vysokej cene môžu byť steny z tehál alebo penového betónu. Vonku a vo vnútri sú omietnuté a čalúnené preglejkou alebo iným materiálom. Ak je dom drevený, steny musia byť izolované, aby sa v zime zachovala požadovaná teplota.

Ako ohrievač pre tehlové budovy, môžete použiť penu, lepené na vonkajšej strane a ďalšie omietky. Dom z dreva môže byť tiež izolovaný zvonku minerálnou vlnou alebo penou, potom čalúnený preglejkou, šindľom alebo obložením. Pre dlhú životnosť a krásny výhľad na stenu je potrebné maľovať.

Dozvedieť sa viac o uzbeckých holubov a pávích holubiciach.

strecha

V závislosti od projektu môže byť strecha v holubníku buď jednostranná alebo dvojitá. Hlavnou vecou je, že sklon strechy bol vhodný na pristátie osídlených obyvateľov. Rám je vyrobený z dreva a na neho je položená akákoľvek strešná krytina - strešná lepenka, strešná krytina alebo bridlica. Je dobré, ak je pod strechou teplá a vodotesná.

Holubník

Akonáhle je budova pripravená, je čas urobiť vo vnútri holuba domu jeho usporiadanie.

Je to dôležité! Miestnosť musí byť vybavená tak, aby sa holuby cítili pohodlne v každom ročnom období a za každého počasia.

Na to potrebujete:

 • držať svetlo na predĺženie denného svetla v zime;
 • rozdeliť miestnosť s prepážkami na oddelené držanie mladých vtákov; okrem toho by v zime mali byť samci oddelení od samíc;
 • usporiadať bidlá, ktorých počet by mal závisieť od počtu vtákov. Každý holub musí mať svoje vlastné miesto - asi 0,3 metra. Na tieto účely sa používa drevo z mäkkého dreva (topoľ, osika) s prierezom 3,5 cm, ktoré sa montuje pod strop vo vzdialenosti asi 0,3 metra od neho;
 • aby hniezda, ich počet by mal zodpovedať počtu žien v miestnosti. Materiál môže byť preglejka, nie hrubé dosky. Veľkosť hniezda závisí od plemena vtákov, krabica asi 35 cm dlhá a široká až 25 cm je zrazená, výška dosky nie je väčšia ako 8 cm;
 • upevnite hniezda na stenách na rôznych úrovniach výšky av tmavšej časti miestnosti. Odporúča sa zachovať minimálnu vzdialenosť medzi nimi cca 20 cm, krabice môžu byť natreté rôznymi farbami, pretože tieto vtáky majú rôzne odtiene;
 • vložiť seno alebo piliny dovnútra hniezd, ktoré sa musia pravidelne meniť, a na podlahu rozprestierať malé vetvy, holuby si upravia svoje miesta;
 • usporiadajte nádrže na potraviny a vodu pre kurčatá, ak je to možné, nainštalujte automatické podávače.

Je to dôležité! Podávače potrebujú zakaždým na čistenie z krmiva, aby sa zabránilo vzhľadu myší a potkanov a aby sa dezinfikovali raz týždenne, aby boli vtáky zdravé.

Vaša predstavivosť, podporovaná vedomosťami týchto vtákov, pomôže vytvoriť originálnu holubicu na dacha. A ak sa všetka práca vykonáva správne a presne, starostlivosť o holubicu bude trvať trochu času a úsilia, a vtáky budú potešené nielen svojou krásou, ale aj svojimi potomkami, ktoré dokážu priniesť určitý príjem do rodiny.

Loading...