Malina Taganka: charakteristika, tajomstvo úspešnej kultivácie

Maliny - jeden z najobľúbenejších bobúľ mnohých ľudí. Malinové plody vždy spôsobujú príjemné asociácie, pripomínajúce chuť detstva. Existuje však mnoho druhov malín a každá z nich má inú chuť, veľkosť, tvar kríka atď. V tomto článku budeme uvažovať o remontantnej odrody maliny Taganka, povieme o jej hlavných vlastnostiach, ako aj o pravidlách výsadby a starostlivosti.

História stvorenia

Táto malinová odroda bola vyšľachtená v roku 1976 v Moskve. Na šľachtiteľskom procese pracovali vedci zo šľachtiteľského a technologického ústavu záhradkárstva a škôlky. Dnes existujú povesti, že odroda malín Taganka je jednou z najnovších odrôd malín, ale teraz viete, že to nie je úplne hodnoverná informácia. Hybrid bol získaný krížením odrody Krupna Dvurod a škótskej hybridnej formy 707/75.

Popis a funkcie

Vedec-chovateľ Kichina spolu so svojimi oddeleniami priniesol túto rozmanitosť pred viac ako 40 rokmi. A dnes, bobule a kríky Taganka nemožno zamieňať s inými odrodami malín.

krovia

Malinový Bush tejto odrody je veľmi rozľahlý. Výhonky sa zväčšujú vertikálne. Krovia môžu dosiahnuť výšku dva metre alebo viac. Hlavné výhonky, ktorých počet na jednom kríku sa pohybuje od 6 do 8, sú flexibilné, silné a hrubé. Letničky sú farebné jasne zelené, dvojročné sú hnedé. Na každom výhonku sa tvorí mnoho ovocných silných vetiev, ktoré sú ľahko schopné odolať veľkej úrode kríkov. Listy sa zbierajú v troch na každom odrezku. Sú vlnité, maľované tmavozelenou farbou. Hlavná tŕňová hmota sa nachádza na výhonkoch, ktoré nie sú veľmi pevné a sú vymaľované vo svetle fialovej farbe.

jarabiny

Bobule v tejto odrode rastú veľké veľkosti, aj keď kríky nemajú náležitú starostlivosť. Priemerná hmotnosť bobúľ neudržiavaného ker dosahuje 7-8 g. Pre priemyselné účely na pestovaných pôdach dosahujú bobule hmotnosť 17 g. Niektorí záhradníci porovnávajú veľkosť ovocia Taganka s veľkosťou sliviek.

Viete? Podľa kroník, prvý v Rusku malina sa objavil v Jurij Dolgorukov. Okrem toho, rozsah výsadby bol taký, že medvede už nikoho nepripravili, aby pravidelne navštevoval maliny.
Plody Taganka sú typicky karmínovo jasne červené, zaoblené oválne. Koža z bobúľ je hustá, takže pri zbere sa plody nedeformujú a nevypúšťajú šťavu (obchodná kvalita bobúľ je vysoká). Dezertné ovocie, voňavé, sladké. Jednou z ich pozitívnych vlastností je minimálny počet semien.

produktivita

Keďže táto malinová odroda je nepostrádateľná, prináša ovocie 4-5 krát za sezónu. S náležitou starostlivosťou o jednu Bush v sezóne, môžete zbierať až 45 kg bobúľ. Ak pestujete Taganka na priemyselné účely na veľkých plantážach, potom na 1 hektár pôdy výnosy až 20 ton.

Ako si vybrať sadenice

Hlavným pravidlom pri výbere stromčekov je osvedčený dodávateľ. Nákup sadivového materiálu na prírodných trhoch by nemal byť, pretože predajcovia tam nepoznajú najmä odrodovú čistotu a kvalitu predaného materiálu. Navyše, na trhoch, nedbanlivosťou, je možné kúpiť divokú hru, ktorá bude produkovať malé ovocie, a pomerne malé. Odborníci odporúčajú nákup sadenice vo veľkých škôlkach alebo v online supermarketoch. Tá často spolupracuje s veľkými záhradnými škôlkami a ponúka spotrebiteľovi len vysoko kvalitný sadbový materiál.

Populárne sú aj malinové odrody, ako sú: "The Giant", "Orange Miracle", "Faith", "Fairy Tale", "Cumberland" a "Caramel".

Pri nákupe venujte pozornosť dĺžke výhonkov. Príliš vysoké sadenice sú menej životaschopné a pre nich bude oveľa ťažšie zakoreniť sa na novom mieste. Dobrý výsadbový materiál by mal mať 2-4 malé výhonky (osvedčené predajcovia často ponúkajú sadenice len s tromi výhonkami). Tiež by ste mali venovať osobitnú pozornosť koreňu kríka. Musí byť silný, vláknitý, dobre vyvinutý a nemá hnilobu.

Výber správneho miesta

Ak chcete zbierať veľké množstvo veľkých a voňavých plodín ročne, potom musíte nájsť optimálne miesto pre výsadbu tohto rozprávkového ker.

osvetlenie

Všetci záhradníci vedia, že malina je svetlo milujúca rastlina a mala by byť zasadená na dobre osvetlenom mieste. Pre výsadbu zle prispôsobených miest pod trvalými stromami alebo medzi vysokými kríkmi. Najlepšie je zasadiť odrody Taganka na južnú alebo juhovýchodnú stranu pozemku, kde budú slnečné lúče dominovať väčšine denného svetla.

pôda

Táto oprava malinovej odrody dobre rastie na výživných hlinitých pôdach. Pôda na výsadbu sadeníc by mala byť chránená pred fúkaním silného nárazového vetra. Hladina podzemnej vody by mala ležať v hĺbke maximálne 1,5 metra. Kyslosť pôdy by mala kolísať okolo 6-7,5 Рн. Zvýšená vlhkosť miesta a miesto, kde sa na jar hromadí veľké množstvo vody, nie sú vhodné na výsadbu taganky.

Príprava staveniska

Ak na vašej lokalite prevláda rašelinový typ pôdy, potom musíte hornú dvadsať centimetrovú vrstvu nahradiť hlínou s prídavkom hnoja. Posledne uvedené, v dôsledku prítomnosti rôznych mikroorganizmov, prispejú k rýchlemu rozkladu rašelinovej hmoty.

Je to dôležité! Na boj proti malému chrobákovi počas obdobia kvitnutia musia byť kríky postriekané insekticídmi a fungicídmi.
Pre túto malinovú odrodu je najlepšie pripraviť úrodnú pôdu sami. Na to je potrebné odstrániť vrchnú vrstvu pôdy do hĺbky 45-60 cm v budúcom mieste pristátia, na vyťaženú pôdu by sa mali aplikovať organické a minerálne hnojivá. Záhradníci často používajú superfosfáty alebo fosforovú múku, draselnú soľ, dusíkaté hnojivá atď. Množstvo hnojiva na 1 m³ vyťaženej pôdy bude závisieť od toho, ktoré zloženie pôdy prevláda na vašej lokalite. Často sa odporúča použiť na meter kubický pôdy na sadenie malín (priemerné hodnoty): 100 - 120 g superfosfátu, 20 - 30 g draselnej soli, 80 - 100 g dusíkatých hnojív.

Populárne odrody malina remontant môže tiež zahŕňať také odrody ako "Hercules", "Atlant", "dedičstvo", "Diamond" a "Monomakh klobúk".
Treba poznamenať, že malina Taganka nemá rád kyslé pôdy, preto ak je vo vašej oblasti kyslosť pôdy vysoká, potom by sa mala použiť nasledujúca metóda: 100-140 g vápna sa aplikuje na každý lineárny meter vykopaného výkopu. Niektorí záhradníci zaznamenali dobré výnosy plodín v miestach, kde sa pôda skladá z kompostu. Pri výsadbe je možné ho vyrobiť v 2 vedrách na 1 m².

Pokyny na pristátie krok za krokom

Po príprave lokality na výsadbu je potrebné pristúpiť k samotnému procesu pristátia. Na to je dôležité pamätať na jedno pravidlo: vzdialenosť medzi kríkmi v rade by mala byť 45-55 cm, medzi radmi - 1,4-1,5 metra. Ďalšie pokyny zahŕňajú nasledujúce postupné operácie:

 1. Výsadba jám v tomto bode by ste už mali byť pripravení, ako ste sa predtým zaoberali odstraňovaním úrodnej vrstvy a pridávaním hnojiva. Hĺbka jamiek by mala byť 45-60 cm, šírka - 40-50 cm.
 2. V spodnej časti jám treba naliať malé množstvo pripravenej pôdy. Potom vybaviť dobrý odvodňovací systém. Na to môžete použiť tehál alebo drvený kameň. Drenáž je umiestnená vo vrstve asi 7-10 cm, zhora je pokrytá tenkou vrstvou pôdy.
 3. Teraz je potrebné hodiť 40-50 g komplexného minerálneho hnojiva na dno jamky, potom do neho vložte sadenicu a posypeme ju zeminou.
 4. Zem okolo puzdra by mala byť pripevnená tak, aby sa vytvoril malý otvor. Nalejte do nádoby dieru vody a počkajte, kým sa úplne nevstrebá do pôdy.
 5. Potom mierne zdvihnite puzdro tak, aby bol koreňový krk 4-6 cm nad povrchom pôdy.
 6. Potom môže byť zvyšok zeme naliaty do diery a trochu na ňu pošliapaný.
 7. Okolo sadenice pôdy na mulčovanie. Na tento účel môžete použiť žihľavy, suchú slamku, rašelinu atď.
Pamätajte si, že každé 6-8 rokov staré maliny musia byť presadené na nové miesto. V tomto prípade, staré kríky, ak je taká potreba, nahradiť novými. Transplantácia sa vykonáva kvôli tomu, že po určitú dobu sú karmínové kríky schopné úplne odobrať všetky užitočné minerálne látky z pôdnej vrstvy. Okrem toho bude obliekanie v tomto prípade neúčinné.

Kompetentná starostlivosť - kľúč k dobrej úrode

S cieľom získať dobré a vysoko kvalitné ovocie vracia každý rok, musíte vedieť, ako sa správne starať o maliny Taganka.

Polievanie a mulčovanie

Kvalita a chuť plodov tejto malinovej odrody bude vo veľkej miere závisieť od správnej techniky zavlažovania. Taganka je odroda odolná voči suchu, ale stále to nie je tŕň ťavy, preto je potrebné ju zalievať. Zalievanie by sa malo vykonávať každý týždeň ráno alebo večer postrekovaním. Je potrebné zabezpečiť, aby vrchná vrstva pôdy v malinách bola vždy mierne vlhká. V období sucha v lete, zalievanie by malo byť vykonané až 2-3 krát týždenne.

Viete? Prvá zmienka o sladkej malinovej bobule patrí starovekému Ríme.
Najdôležitejšie obdobia sú, keď ker potrebuje veľa vody: začiatok kvitnutia a dozrievanie prvých plodov. V týchto chvíľach sa musíte uistiť, že bohatá zalievanie nasiakla pôdu aspoň 30-35 cm, ale stagnácia vody by nemala byť povolená, inak to môže viesť k zakrpatenému rastu a rôznym chorobám. Je potrebné mulčovať pôdu počas horúcich letných období, kedy by sa mala udržiavať optimálna vlhkosť pôdy okolo kríkov. Zahradníci používajú ako mulčovanie: suchá žihľava, slama, rašelina, ihličie, hnijúce suché hnoj, suché lístie atď.
Pozrite sa na pravidlá pre starostlivosť a výsadbu malín na jar a na jeseň.

Top dressing

Prvá obliekanie Taganka dostane ihneď po výsadbe. Pôda obohatená minerálnymi a organickými látkami bude dodávať maliny s užitočnými látkami po celý rok. Nasledujúca sezóna malina musí kŕmiť humus, vo výške 5 vedierok organického hnojiva na meter štvorcový pôdy. Najlepšie sa to robí na jar alebo začiatkom leta. Počas obdobia kvitnutia potrebuje ker kŕmenie vo forme mulča. Mulč by mal byť z koňa humusu so slamou. Takýto vrchný obväz pomôže zlepšiť aeroexchange a uvoľnenie pôdy. Každé jarné maliny sú kŕmené komplexnými minerálnymi hnojivami. Môžete ich okamžite kúpiť v každom záhradnom centre s návodom na použitie.

Preventívna liečba

Oprava malina Taganka nemá žiadne nepriateľov škodcov. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že paraziti často prezimujú na drevnatých výhonkoch a sú odstránení na jar alebo na jeseň. Na začiatku leta, môžu paraziti začať, ktorým sa larvy alebo vajcia na mladé, non-drevené maliny výhonky, ale to nepoškodzuje Taganka, pretože jeho mladé výhonky začínajú rásť len v polovici leta. Okrem toho je táto odroda chránená prírodou pred červami v ovocí. Faktom je, že plody tejto malinovej odrody začínajú dozrievať len v auguste a v súčasnosti nie sú žiadne červy.

Je to dôležité! Bad predchodcovia malina Taganka sú: korenie, paradajky, zemiaky, baklažán.
Napriek všetkým vyššie uvedeným sú však potrebné preventívne opatrenia na ochranu malín. Takéto opatrenia budú v nasledujúcich pravidlách starostlivosti: t

 • Ročné jesenné prerezávanie malín.
 • Po prerezaní je potrebné zničiť všetky vzdialené výhonky (je lepšie spáliť, aby sa okamžite zničili larvy všetkých škodcov).
 • Uvoľňovanie pôdy každé 2-3 týždne do hĺbky 2-3 cm.
 • Vykopať vrchnú vrstvu malinovej zeminy každú jar.
 • Pravidelná kontrola kríkov proti škodcom a chorobám.
 • Včasné odstránenie burín.

podpora

Raspberry Taganka je vysoká odroda, takže potrebuje kvalitné a včasné podväzky. Existuje niekoľko spôsobov, ako podvádzať maliny:

 • Shpalerova metóda. K tomu, pozdĺž malinové kríky vo vzdialenosti 3-4 metrov, je potrebné pochovať drevené stĺpiky. Na nich ťahať drôt s priemerom 4-5 mm. Výhonky sú viazané na drôt takým spôsobom, že na každých 70 cm dĺžky je 6-8 výhonkov.
 • Metóda ventilátora. Medzi každým z dvoch puzdier je potrebné stĺpy pochovať s výškou približne 2-2,5 metra. Aby sa viazala ľavá časť strieľa z pravej strany a pravej časti strieľa z ľavej strany. V dôsledku tohto podväzku dostávame malinový koláč vo forme ventilátora. Podpora ventilátora podporuje lepší rast mladých výhonkov a dobrú priepustnosť vzduchu a svetla.
 • Bundle metóda. Táto metóda zahŕňa podväzok malinového kríka na miesto, ktoré je vykopané do zeme uprostred samotného kríka. Táto metóda je neefektívna a zriedka používaná skúsenými záhradkármi.
Výber malinový podväzok je len na vás. Treba poznamenať len to, že je najlepšie používať staré pančuchy alebo pančuchy ako podväzok, pretože sú vytvorené z materiálu, ktorý príliš nestlačí výhonky.

prerezávanie

Prerezávanie malín môže byť prerezané kedykoľvek počas roka. Skúsení záhradníci však odporúčajú orezávanie v októbri. Všetky lignifikované výhonky musia byť odstránené a potom okamžite spálené.

Viete? Maliny môžu zlepšiť stav pokožky na tvári, takže sa už dlho používa v boji proti vráskam.
Ak chcete získať skoré zber malín, potom na jeseň je potrebné odstrániť tie výhonky, ktoré už priniesol s záhradnícke. Odoberajú sa 3 cm nad horným púčikom. Aby malina bola na jar presadená, výhonky nemusia byť úplne odstránené. V takýchto prípadoch sa odstráni celá horná časť, ponechá sa iba koreňová plocha, nie väčšia ako 30 cm.

Príprava na zimu

Jesenné prerezávanie karmínových kríkov a pripravuje sa na zimu. Diaľkové výhonky na úrovni zeme sú spálené a iba korene v zemi potrebujú zimovať. Odtok rieky Taganka odoláva aj silným severným mrazom bez akýchkoľvek problémov, takže nie je potrebné vytvárať pre ne špeciálne útočisko. Avšak, ak chcete urobiť presádzanie malín na jar, nemôžete odstrániť všetky výhonky. Preto sa musia nakloniť na zem a zakryť agrovláknom. Pôda okolo kmeňa môže byť pokrytá konským hnojom alebo rašelinou. Na záver by som rád poznamenal, že malina Taganka sa môže dlho skladovať v pivniciach alebo chladničkách. Toleruje prepravu a po rozmrazení nestráca svoje prospešné látky. Kulinárske výrobky z tejto odrody Malinki majú jasnú arómu a príjemnú medovú príchuť.

Loading...