Rozmanitosť nôh nôh paradajok: charakteristika, tajomstvo úspešnej kultivácie

Pri výbere rôznych paradajok, mnoho záhradkárov a záhradkárov venovať pozornosť kvalite a množstve plodín, nenáročnosť rastliny do pôdnych podmienok, atď Tí, ktorí sa rozhodli pre odrodu "Medvedí tlapa", budú môcť bez problémov pestovať krásne a chutné ovocie. V tomto článku sa podrobne opíšeme o vlastnostiach a popise odrody paradajok "Bear Paw", ako aj o tom, ako pestovať takúto kultúru v krajine.

Popis a funkcie

Táto odroda paradajok sa vyznačuje sviežim tvarom kríkov, ktoré majú široké šírenie listov. Je to vďaka tejto štruktúre odrody Bush a dostal svoje meno. Výška paradajkového kríčka "Medvedia labka" sa môže pohybovať od 100 do 200 cm, čo je veľmi pôsobivé podľa agronomických noriem. Plody týchto paradajok sú veľké, tmavo červenej farby, mierne sploštené. Priemerná hmotnosť plodov je 300-500 g, ale niektoré exempláre dosahujú 800-900 g. Dužina paradajok je hustá, mäsitá, s výnimočnou chuťou. Ak sa odroda pestuje podľa správnej technológie, výťažok bude veľmi vysoký. Pre sezónu z jedného Bush možno zozbierať od 8 do 12 paradajok, a to je asi 2-3,5 kg výrobkov.

Je to dôležité! Takéto záhradné plodiny ako uhorky, kukurica, strukoviny a kapusta sa považujú za dobrých predchodcov paradajok.

"Medvedí tlapa" je stredne neskorá odroda. Prvé plody paradajok je možné zbierať už v čase 112-118 dní po výsadbe. Rastlina normálne toleruje nadmerne sušené pôdy, preto v letnom období, počas zriedkavých zrážok, môže bez problémov a bez častého zavlažovania rásť a vyvíjať sa bez problémov. Bush "Medvedie labky" tvorí dva vysoké stonky, ktoré musia byť zviazané. Táto odroda má dobrú prenosnosť a vysoké komoditné vlastnosti.

Silné a slabé stránky

Rovnako ako všetky ostatné odrody paradajok, "Bear's Paw" má svoje pozitívne a negatívne stránky.

goodies

Odborníci identifikujú tieto hlavné výhody tejto odrody paradajok:

  • Odroda je geneticky chránená pred silným suchom a teplom, a preto nepotrebuje časté zalievanie;
  • Chovatelia sa starali o odolnosť tejto rastliny voči hlavným chorobám, takže sa s náležitou starostlivosťou vôbec nevyskytujú;
  • Plody sú veľké, líšia sa jasnou farbou a vysokými komoditnými vlastnosťami;
  • Vysoký výťažok v kilogramovom ekvivalente;
  • Vynikajúca chuť ovocia.

cons

Nevýhody odrody Bear Paw nie sú v porovnaní s inými odrodami paradajok natoľko:

  • Vysoko rozľahlé kríky, ktoré vyžadujú silnú podporu;
  • Plody majú výraznú kyslosť, a nie všetci spotrebitelia paradajok, ako to.

Pozrite sa na odrody paradajok, ako sú: Alsou, Auria, Troika, Aelita Sanka, Bely Pouring, Tomel, Medveď naboso, Jamal, Sugar Bison, Red Strážca, Gina, Rapunzel, Samara, Červená čiapočka, Kolkhoz Yield, Labrador, Caspar, Niagara a Mikado Pink.

Samo rastúce sadenice

Pestovanie sadeníc paradajok "Medvedí tlapa" - proces nie je obzvlášť časovo náročný, ale jeho kvalita bude závisieť od ďalších výnosov a vlastností ovocia.

Dátumy výsadby

Odborníci sa domnievajú, že najpriaznivejším mesiacom na výsadbu semien tejto odrody paradajok bude marec. V severných a centrálnych oblastiach našej krajiny by sa malo vysádzanie semien odložiť na polovicu až do konca mesiaca. V južných regiónoch môže siatie začať už na začiatku mesiaca. Je potrebné poznamenať, že niektorí záhradníci v južných oblastiach začínajú siatie sadeníc už v polovici februára, ale na to je potrebné si byť istí, že zimná zima nebude v regióne dlho ťahať.

Kapacita a pôda

Voľba kapacity bude závisieť od toho, či sa chystáte potápať sadenice alebo nie. Ak vysadíte niekoľko semien naraz vo veľkých nádobách, potom sa bude vyžadovať ďalší odber, ale ak sa osivo pestuje napríklad v pohári na jedno použitie, potom nie je zber potrebný (to znamená, že jedno semeno bude zasadené do šálok). Je potrebné poznamenať, že ak uvažujete o použití jednorazových pohárov, potom v spodnej časti musíte urobiť malé otvory pre hromadu prebytočnej vody. V obchode si môžete zakúpiť špeciálne kazety pre sadenice. Neexistuje žiadny osobitný rozdiel v kapacitách, každý si vyberie to, čo sa mu javí ako najoptimálnejšie a najvhodnejšie.

Viete? Slovo "paradajka" bolo prvýkrát použité v aztéckej kultúre.

Substrát na výsadbu semien možno zakúpiť v obchode alebo variť sami. Pôda by mala pozostávať z rovnakých častí humusu, zeminy a riečneho piesku. Ak nemáte humus, môžete ho nahradiť rašelinou a riečny piesok je nahradený vermicult.

Príprava semien

Pred výsevom je potrebné kalibrovať a skontrolovať všetky semená na klíčenie. Potom sa spracúva špeciálnym prostriedkom na stimuláciu rastu (Epin, Imunocytophyte, atď.). Po spracovaní sa semená sušia, ale v žiadnom prípade sa nevypierajú.

Niektorí obyvatelia leta odporúčajú spevnenie semien pred výsadbou postupným otepľovaním. Na tento účel sa osivo skladuje po celý týždeň na miestach, kde sa teplota pravidelne zvyšuje (od +20 ° C do +80 ° C). Doma sa semená často ochladzujú na batériách a balia do látkového materiálu.

Výsev semien: vzor a hĺbka

Semená medvedej labky musia byť vysadené v navlhčenej pôde do hĺbky 1,5-2 cm, ak ste semená nevyklíčili vopred, hĺbka by sa mala zvýšiť o 30-40%. Pri výsadbe semien v krabiciach by sa mala dodržiavať nasledujúca technológia: vzdialenosť medzi jamami na výsadbu by sa mala pohybovať od 2 do 3 cm (táto vzdialenosť je optimálna, pretože by sa mala brať do úvahy skutočnosť, že po určitom čase by sa mali zohľadniť sadenice).

Podmienky na klíčenie

Po vysadení osiva musí byť nádoba zakrytá priehľadnou fóliou alebo sklom a potom ich na teplom mieste odstráňte. Je žiaduce, aby na takomto mieste prevládalo prirodzené slnečné svetlo, hoci niektorí záhradníci používajú špeciálne lampy, ktoré stimulujú výhonky semien. Zvyčajne sa prvé výhonky objavia po 6 dňoch po výsadbe. Potom by sa mal film alebo sklo odstrániť a prejsť do ďalšej fázy.

Starostlivosť o sadenice

V tom okamihu, keď sa nad pôdou objavia prvé výhonky, sa film odstráni a na južný alebo juhovýchodný parapet sa položia škatuľky alebo šálky sadeníc. Teplotný režim v miestnosti by mal byť stabilný, pretože mladé rastliny netolerujú náhle zmeny teploty. Teplota by sa mala pohybovať od +22 ° C do +24 ° C.

Ak slnečné dni na jar vo vašej oblasti nestačí, potom je potrebné kúpiť špeciálnu lampu na osvetlenie sadeníc. Zalievanie sa vykonáva len vtedy, keď vrchná vrstva pôdy trochu vyschne. Každých 5-7 dní musí byť pôda okolo klíčkov uvoľnená, len jemne, aby nedošlo k poškodeniu slabých koreňov mladých rastlín.

Je to dôležité! Minerálne hnojivá na báze cuprum (meď) pomáhajú predchádzať mnohým chorobám paradajok, ako aj zbierať vynikajúce plodiny.

Keď sa na semenáčkoch objavia 2-3 listy, mal by sa vykonať odber. Po zbere sa transplantované rastliny kŕmia dusíkatými hnojivami. Zlúčeniny dusíka pomôžu koreňovému systému sadeníc usadiť sa rýchlejšie na novom mieste a s väčšou pravdepodobnosťou začať aktívny rast. Keď sa objavia prvé vaječníky a kvety na paradajkách, na pôdu by sa mali aplikovať potaš a fosfátové hnojivá.

Vytvrdzujúce sadenice

Začať kalenie paradajky "Bear Paw" potrebujú 10-14 dní pred výsadbou v trvalom mieste. Do tejto doby by mala byť teplota okolo + 11 ... +15 ° С už stanovená na ulici. Vytvrdzovanie sa vykonáva tak, že sa sadenice nachádzajú na čerstvom vzduchu. Prvé 2 - 3 dňové boxy s plodinami je potrebné vykonávať na ulici vo dne a nechať ich tam 1-2 hodiny. Toto časové obdobie je potrebné zvýšiť každý deň. 2-3 dni pred vylodením na trvalé miesto, by mali byť sadenice ponechané na čerstvom vzduchu po celú noc.

Okrem toho, pre najlepšie hasenie sadeníc 5-7 dní pred výsadbou na trvalé miesto, je potrebné znížiť napájanie. Je však dôležité pochopiť, že nie je potrebné znižovať frekvenciu zavlažovania, ale množstvo vody, ktoré sa pridáva do každej rastliny.

Výsadba sadeníc na trvalé miesto

Transplantácia sadeníc na trvalé miesto by sa mala vykonávať v správnom čase, inak hrozí riziko straty niektorých semenáčikov. Okrem toho, pri výsadbe by mala nasledovať určitý vzor.

Podmienky transplantácie

Odborníci odporúčajú výsadbu sadeníc na trvalé miesto rastu v máji, kedy sa priemerná denná teplota bude meniť od +16 ° C do +18 ° C. Do tejto doby, mladé sadenice už dosiahli vek 60-65 dní. Pred výsadbou sadeníc v otvorenej pôde pozorne sledujte ďalší vývoj teplotného režimu vo vašej oblasti. Ak v blízkej budúcnosti dôjde k mrazom, potom je lepšie presunúť.

Optimálna schéma

Výsadba mladých rastlín by nemala byť veľmi hustá, pretože v tomto prípade sa výrazne zvyšuje riziko vzniku rôznych odrodových ochorení. Odborníci odporúčajú pestovať najviac 3 kríky paradajok na 1 m². Najoptimálnejšia schéma pre výsadbu medveďových labiek je nasledovná: podmienečne nakreslite mriežku štvorcov na vašej záhrade (každý z štvorcov by mal mať 1 meter strany) a sadiť paradajkové kríky v každom z rohov štvorcov. Ak použijete takúto schému, potom minimálna vzdialenosť medzi paradajkami bude 1 meter, čo je optimálne pre takú vysokú odrodu paradajok.

Odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili s týmito receptami na zber paradajok: nakladané, solené, nakladané zelené paradajky v sude, solené studeným spôsobom, paradajky vo vlastnej šťave, a tiež naučiť, ako urobiť paradajkový džem.

Vlastnosti starostlivosti a kultivácie agrotechniky

Ak chcete zbierať bohatú úrodu vo svojich plantážach paradajok, potom sa musíte správne a včas postarať o kríky.

Polievanie, odstraňovanie a uvoľňovanie

Zalievanie tejto odrody paradajok musí byť veľmi opatrné. Časté zavlažovanie spôsobí, že ovocie začne praskať. Kým nedostatok vlhkosti môže spôsobiť žlté alebo hnedé škvrny na ovocí. Zalievanie paradajok je potrebné len pri koreňoch vo večerných alebo ranných hodinách. Voda na zavlažovanie by mala byť pri izbovej teplote. Len transplantované sadenice musia byť napojené každé 2-3 dni. Pod jedným Bush by mal ísť 2-2,5 litra vody. Časom by sa malo znížiť množstvo zavlažovania, ale na obzvlášť horúcich letných dňoch by mali byť paradajky medvedej labky napojené raz za 4 dni.

Viete? V XVIII storočia, paradajky prišli na územie Ruska, kde boli prvýkrát pestované ako okrasné rastliny.

Bezprostredne po zavlažovaní musí byť pôda stlačená kompostom, suchými kopytníkmi alebo ihličkami. Mulčovanie nedovoľuje, aby sa pôda zahusťovala, okrem toho sa mikroorganizmy užitočné na ochranu paradajok vyvíjajú pod vrstvou mulča. Ak nie je pôda včas mulčovaná, potom je potrebné vykonávať časté uvoľňovanie, aby sa nevytvorila hustá kôra ornice.

Pestovanie sa vykonáva vtedy, keď sa veľké množstvo burín objaví na paradajkovej vrstve, ktorej výška presahuje 15 - 20 cm a musí sa robiť opatrne, bez hlbokého vedenia motyky, inak hrozí riziko poškodenia koreňového systému rajčiakov.

pasynkovanie

Maskovanie sa robí preto, aby sa zabránilo tomu, že by sa paradajkový krík stal veľmi hrubým. Ako viete, husté kríky rozdeľujú množstvo živín na vrstvy a listy, v dôsledku čoho môžu byť plody malé a nie veľmi chutné. Odborníci odporúčajú odstránenie nevlastných synkov s rukami alebo záhradnými nožnicami, ktoré sa musia najprv zvlhčiť vo vodnom roztoku manganistanu draselného. Pasying sa najlepšie vykonáva za slnečného dňa, skoro ráno alebo neskoro večer. Po odstránení ďalších nevlastných detí musia byť kusy pokryté popolom z dreva. Odstráňte nevlastné deti potrebujú, aby krík nevyzerá veľmi hrubý. Keď tieto dve vrstvy rastú veľmi blízko pri sebe a sú nasmerované v jednom smere, väčšie sa ponechá a druhé sa odstráni. Ak sú vo vašej záhrade paradajky so žltkastými listami a máte podozrenie, že sú postihnutí chorobou, potom sa tieto kríky stanú nevlastnými synmi (inak existuje riziko rozšírenia choroby v záhrade).

Často sa nevlastné deti začínajú od konca mája, v niektorých regiónoch, odtrhávať od začiatku júna. Okrem stepsonov je tiež potrebné odstrániť spodný rad listov. Postup stláčania sa vykonáva niekoľkokrát počas vegetačného obdobia rastlín. Je dôležité pochopiť, že štipka pomáha získať veľké a šťavnaté ovocie, takže by ste nemali zanedbávať pravidelné odstraňovanie nadmerných výhonkov.

Podväzkový pás

Pre podväzky sa neodporúča používať rybárske vlasce, kovové drôty alebo tenké laná. Ideálnou možnosťou by boli pančucháče alebo pančuchy, ktoré nepoškodia vysoký stonku paradajok. Mali by ste tiež vedieť, že každý rok je potrebné zmeniť podväzok, inak hrozí riziko šírenia odrodových ochorení. Aby bolo možné zviazať vysoký paradajkový Bush, musíte riadiť drevený kolík do zeme vedľa neho. Puzdro je viazané okolo hornej časti kmeňa. Je dôležité sledovať správny úsek podväzku, pretože ak je ťahaná, horná časť kmeňa môže vyschnúť. Ako rastie krík, podväzok môže byť pridaný hore, a pretože odroda medvedej labky môže dosiahnuť výšku 2 metre na výšku, odporúča sa ju zviazať na tri miesta, teda trikrát za sezónu.

Preventívna liečba

Paradajka "Bear Paw" na genetickej úrovni je chránená pred mnohými chorobami, ale v každom prípade sú potrebné preventívne opatrenia. Pred výsadbou by mala byť pôda nevyhnutne ošetrená slabým vodným roztokom manganistanu draselného (1,5% alebo 2%). Niekoľko dní po ošetrení týmto roztokom je pôda mulčovaná, čím sa zabraňuje zakoreneniu koreňov v koreňoch.

Aby sa zabránilo vzniku a zničeniu lariev Colorado chrobákov a slimákov, musia byť paradajky ošetrené vodným roztokom amoniaku. Ak chcete prekonať vošky, listy rastlín je potrebné umyť mydlovou vodou. Na boj proti prchavým škodcom hmyzu môžete použiť insekticídne prípravky.

Je to dôležité! Vykonávanie spracovania paradajkových kríkov s chemickými prípravkami je možné len pred začiatkom vaječníkov prvých plodov, po ktorých je spracovanie povolené len ľudovými metódami.

Insekticídy umožnili postrek iba postihnuté paradajkové kríky a tie, ktoré sú v blízkosti. Chemické ošetrenie sa vykonáva prísne podľa návodu na použitie.

kŕmenie

Počas celého vegetačného obdobia sa paradajkové kríky kŕmia 3-4 krát. Pred začiatkom vaječníkov prvých plodov sa hlavný dôraz kladie na zavedenie dusíkatých hnojív. Keď sa vytvoria prvé plody, pod krík by sa mali aplikovať potaš a fosfátové hnojivá. Treba poznamenať, že ak zanedbáme pravidelné kŕmenie, kvalita ovocia a celkový výnos sa výrazne zhorší.

Rajčiaky odrody "Medvedí tlapa" - najlepšia voľba pre pestovanie v krajine alebo na záhrade. Jeho plody sú veľké, svetlé a šťavnaté, budú skvelou ozdobou každého sviatočného stola. Dodržiavaním základných pravidiel pestovania a starostlivosti môžete pravidelne zbierať obrovské množstvo veľkých plodov.

Loading...