Sušenie a skladovanie vlašských orechov doma

Sušenie a skladovanie vlašských orechov je dôležitým bodom pri ďalšom zachovaní kvality jadra, čo ovplyvňuje budúcu cenu komodity výrobku. V tomto článku sa dozvieme, ako vyschnúť vlašské orechy v rôznych spôsoboch a doma, a tiež zvážiť všetky nuansy skladovania pripravených surovín.

Kedy je najlepšie zbierať

Akonáhle úroda na orechu sa blíži dozrievaniu, veveričky a rôzne vtáky začínajú loviť po ňom. Aby sa zabránilo strate orechov a zároveň sa v nich zachovali všetky užitočné a výživové vlastnosti, mali by ste venovať pozornosť príznakom, pomocou ktorých môžete určiť právo fáza dozrievania:

 • prasknutý zelený obal;
 • drevnaté lístie sa začalo žltnúť;
 • plne zrelé ovocie má tvrdú, svetlohnedú škrupinu a jadro, ktoré sa v ňom nachádza, by malo byť vlhké a zreteľné podľa hmotnosti.
Dôležitá je aj rozmanitosť pestovaného orecha. Stromy, ktoré kvitnú na jar, dozrievajú koncom leta a v polovici septembra a orechy kvetu v júni začínajú dozrievať až začiatkom októbra.

Je to dôležité! Po prvé, škrupina začne praskať na plody, ktoré sú umiestnené nižšie k zemi. Je to spôsobené špeciálnym teplotným režimom.

Ako suché vlašské orechy

V skutočnosti, suché vlašské orechy v škrupine, v obvyklých podmienkach v domácnosti, to nie je vôbec ťažké, stačí sa riadiť niektorými jednoduchými pravidlami. Ako tento proces vykonávať rôznymi spôsobmi, vrátane rúry a elektrickej sušičky, čítajte ďalej.

Viete? V skutočnosti, vlašský orech nemá žiadny vzťah k Grécku, jeho súčasná vlasť je Malá Ázia a Stredná Ázia. A ako sa jeho meno objavilo, nikto to nevie.

Vo voľnej prírode

Sušenie orechov na čerstvom vzduchu zahŕňa postupnú realizáciu týchto krokov:

Za slnečného počasia:

 1. Rozprestrite akúkoľvek nepremokavú tkaninu, ako je plachta, na voľný pozemok.
 2. Ďalej, plody vybrané a lúpané zo zeleného filmu sú rovnomerne rozložené na vrstvenej tkanine, nevyhnutne v jednej vrstve.
 3. Teraz musíte nechať orechy na niekoľko dní, aby sa vysušili na otvorenom slnku. Pri priaznivom počasí bude sušenie trvať iba 3-5 dní.

To je spôsob, akým agronómovia používajú mnoho rokov, kým sa vo svete neobjavia modernejšie metódy. Jeho hlavnou nevýhodou je možnosť nepredvídaných zrážok a prudký pokles teploty vzduchu.

Naučte sa sušiť čerešne, jahody, slivky, čučoriedky, jablká, hrušky, ríbezle, brusnice, dogrose, drieň, zelené (kôpor, petržlen, zelenú cibuľu, šťovík, koriandr, špenát), paradajky, papriku, cibuľu, hríbiky, brokolica.

Na izbe:

Orech ovocie môže byť tiež sušené vnútri bez strachu z nepriaznivých poveternostných podmienok. Zvyčajne si zvyčajne vyberiete podkrovie:

 1. Zber olúpaného oplodia.
 2. Každá matica sa triedi podľa veľkosti a premyje v studenej vode.
 3. Potom sa surovina položí na regály s mriežkou, na ktorej musí nevyhnutne padať čerstvý vzduch.
Ak je zber orechov je malý, môže byť celá úroda sušené v byte, pre-spread na podlahe novín. V tomto prípade by sa nemal zabúdať ani na čerstvý vzduch.

Naučte sa recept na výrobu nezvyčajných orechov.

V rúre

Podrobnosti o tom, ako vyschnúť a dôkladne kalcinované vlašské orechy v rúrevyzerá takto:

 1. Lúpané predtým zo zelenej šupky ovocia musia byť triedené podľa veľkosti, umyté a vymyté z prebytku vlhkosti čistým uterákom.
 2. Bez toho, aby sme zabudli na teplotu, pri ktorej by sa orechy mali sušiť (je to 40-45 ° C), vyberáme plody rovnakej veľkosti, usporiadame ich na plech a dáme ich do rúry.
 3. Sušenie by nemalo trvať dlhšie ako 3 hodiny a dvierka rúry by mali byť mierne pootvorené.
 4. Po stanovenom čase sa teplota zvýši na 70 ° C a orechy uchovávajte v peci asi pol hodiny.
 5. Na konci procesu by mali byť z rúry odstránené horúce potraviny a ponechané vo vzduchu, kým úplne nevychladnú.

Je to dôležité! Rúra môže byť ohrievaná oveľa viac ako 45 ° C, ale pri vyšších teplotách môže byť výrobok prevarený, mastný a bez chuti.

V elektrickej sušičke

Ak je v dome špeciálny spotrebič - elektrické sušičky, proces sušenia matíc je značne zjednodušený. Ale aj tu je potrebné riadiť sa pokynmi pripojenými k zariadeniu a neustále venovať pozornosť stupni pripravenosti výrobkov.

Samotný postup trvá spravidla iba 5 hodín, ale počet plodov by mal byť minimálny, inak sa budú musieť sušiť v niekoľkých prístupoch.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali užitočné vlastnosti a použitie orechov: lieskový orech, kešu, pistácie, pekanové orechy, mandle, arašidy, lieskový orech, muškátový oriešok, brazílsky, čierny, sivý.

Ako skontrolovať pripravenosť

Na testovanie pripravenosti sušených vlašských orechov, nakrájajte škrupinu aspoň z dvoch plodov a skontrolujte ich zrná, Ak sú "gumové" a mokré - zostávajúce orechy budú musieť byť ďalej sušené. V opačnom prípade, dokonca aj za správnych skladovacích podmienok, môžu hniloby a plesne. Ak sú jadrá krehké a majú tenkú pokožku - sú úplne suché a pripravené na použitie alebo predaj.

Viete? Kvalitné aktívne uhlie sa vyrába z vypálených orechových škrupín.

Skladovanie vlašských orechov doma

V budúcnosti je dôležité chrániť pripravené potraviny tak, aby v procese nestratili všetky svoje prospešné zložky a živiny. Na tento účel sa suché plody umiestnia do košíkov alebo do sieťových vriec a uložia na tmavom mieste (napríklad v pivnici). Môžete ich tiež zmraziť. Pri riadne vykonaných podmienkach si výrobky zachovajú svoju čerstvosť aspoň dva roky.

Ako sušiť a skladovať jadrá vlašských orechov

Vlašské jadrá sa môžu sušiť jednoduchým a overeným spôsobom. Po prvé, musia byť odstránené z obalu, dôkladne očistené od filmov a nečistôt. Nepláchnite! Potom by výsledné tuhé produkty mali sušiť na táckach dva alebo tri dni, Môžete tiež použiť rúru a sušiť jadro pri zníženej teplote na požadovaný stupeň pripravenosti.

Je to dôležité! Ak v procese varenia jadrá ovocia zmenili svoju farbu, stali sa nepríjemnými vôňami alebo získali horkú chuť, mali by sa zlikvidovať. Takéto výrobky sú pokazené a ich konzumácia môže byť zdraviu škodlivá.

Uchovávajte sušené jadrá v tesne uzavretých plechovkách alebo v plátených vreciach, na suchom, chladnom mieste. Čas použiteľnosti nesmie prekročiť 12 týždňov. Raz mesačne je žiaduce produkty triediť a znovu sušiť - to trvalo zabráni vzniku plesnivosti na nich.

Ako vidíte, existuje mnoho spôsobov, ako variť vlašské orechy. Stačí si vybrať pre nich najvhodnejšie a v dôsledku toho získať kvalitný a skutočne konkurenčný produkt.

Loading...