Zmrazenie zelene na zimu: najlepšie recepty

Mrazenie je vynikajúcim spôsobom skladovania potravín v zime. Hostesky zvykli na mrazenie zeleniny, ovocia, bobúľ, bylín, zelených. To umožňuje, aby sa telo v zime kŕmilo základnými vitamínmi a inými prospešnými látkami, keď je ťažké získať čerstvú zeleninu a ovocie. Na našich stránkach nájdete najlepšie recepty na mrazenie rôznych potravín. V tomto článku budeme hovoriť o správnom zmrazení zelene na zimu doma.

Čo môže byť zmrazené

Zelení, možno najlepšie, ako je to možné, sú pre tento spôsob skladovania vhodné, ako zmrazenie. Koniec koncov, to vám umožní uložiť väčšinu cenných látok, ktoré tvoria závod. A greeny sú veľmi užitočné pre ľudské telo, a odborníci na výživu všade odporúčajú zavedenie do dennej stravy. Napríklad špenát obsahuje až 25% dennej potreby železa pre ľudské telo a petržlen obsahuje štyrikrát viac vitamínu C ako napríklad citrón.

Viete? Petržlenová zelená vonku môže vydržať zimu - až mínus 5-7 ° C.

Avšak, nie všetky zelené, ktoré majú byť zmrazené. napríklad, nedoporučujeme zmrazovanie zelenej cibule, pretože sa stáva vodnatá. Okrem toho mení svoju chuť a atraktívny vzhľad. Hoci kuchári tvrdia, že existuje niekoľko receptov, je možné sa tomuto problému vyhnúť. Napríklad pridajte rastlinu do jedál v nezmrazenej forme, alebo zmrazte cibuľu spolu s kôprom alebo petržlenom.

Mnohí sa zaujímajú, či je možné zmraziť listy šalátu na zimu. To by sa tiež nemalo robiť. Po rozmrazení sa šalát zmení na neatraktívnu kašu, ktorá už nemá ani čerstvú chuť ani vôňu.

Naučte sa, ako sušiť zeleň na zimu, aby sa zachovala vôňa a prospešné vlastnosti bylín.

Tiež sa neodporúča zmraziť bazalku. Ak je potrebné ušetriť na zimu, je lepšie použiť sušičku. Takže lepšie ochráni chuť.

Pre polievku

Mrazená petržlen, kôpor, šťovík, špenát, žihľava, zeler sú ideálne na polievku. Môžete ich zmraziť jednotlivo alebo v zmesi.

Je to dôležité! Aby sa predišlo strate živín počas tepelného spracovania, musí sa na konci varenia pridať kôra a petržlen, keď sa už z pece odstránia.

Na zdobenie riadu

Na ozdobenie riadu môžete zmraziť zvlnenú a obyčajnú petržlenovú vňať, cibuľovú rezačku. Tiež greeny sú zmrazené pre plnenie v pikantné koláče. Špenát a zelené cibule sú na tento účel vhodné.

Na čaj

Vynikajúci čaj sa získava z mrazenej mäty. Môžete tiež zmraziť čajové súpravy:

 • listy maliny;
 • jahodové listy;
 • listy čiernych ríbezlí;
 • čučoriedkové listy;
 • medovka;
 • Ľubovník bodkovaný;
 • tymián.

Okrem čaju, také mrazené odvarky sú skvelé pre kozmetické procedúry, stieranie tváre.

Príprava zelených pred zmrazením

Pripraviť a zmraziť zelené na zmrazenie je veľmi jednoduché. V prvom rade je potrebné umývať - ​​nalejte vodu do misky a niekoľkokrát opláchnite rastliny v nej. Potom opláchnite pod tečúcou vodou.

Potom by mala byť tráva dobre vysušená, ale nie viac ako hodinu. Prebytočná vlhkosť vedie k tvorbe nepotrebných kúskov ľadu. Na vysušenie trávy je potrebné položiť papierový alebo bavlnený uterák.

Zistite, ako si môžete urobiť zelený cesnak, koriandr, rukolou, šťovík, mäta na zimu.

Ak plánujete zmraziť zelenú hmotu vo zväzkoch, potom budete musieť odstrániť kmeň. Pri zmrazovaní inými spôsobmi, bude potrebné, aby sa zeleninu nasekali pomocou ostrého noža alebo nožníc.

Niektoré rastliny tiež odporúčajú zmraziť proces blanšírovania pred zmrazením. V prípade zelených to znamená oparenie vriacou vodou. Je dôležité pochopiť, že počas tohto procesu sa niektoré vitamíny odparia a vôňa je trochu oslabená.

Je to dôležité! Čím menej času prechádza z procesu zberu bylín na ich zmrazenie, tým viac vitamínov zostane v rastlinách..

Spôsoby zamrznutia

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmraziť čerstvé zelené na zimu. Musia byť zvolené v závislosti od toho, kde ich budete v budúcnosti používať.

nosníky

Aby sme sa neobťažovali, zelená hmota môže byť zmrazená ako celok vo zväzkoch. Postup je nasledovný:

 1. Z premytých a vysušených zelených stoniek sa vytvorí malá partia.
 2. Zabalte ho do plastového obalu alebo fólie a vytvorte druh klobásy alebo rolky.
 3. Umiestnite do mrazničky.

Na použitie budete musieť odstrániť "klobásu" z mrazničky, otvoriť ju na jednom konci a znížiť potrebné množstvo zelených. Zvyšok zabalte a vložte späť do mrazničky. V prípade náhodného porušenia integrity fólie alebo fólie - zabaľte novú vrstvu.

Balíky môžu zmraziť všetky zelené. Ako taký, to môže byť použitý v šalátoch, predjedlá, príloh, koláče, omáčky, pizza. K dispozícii je aj spôsob uskladnenia zelených v sáčkoch a nádobách:

 1. Premyté vetvy vysušte a položte na podnos (plech na pečenie, podnos, tanier, misku) v jednej vrstve.
 2. Vložte do mrazničky na dve alebo tri hodiny.
 3. Po tejto dobe odstráňte vetvičky z mrazničky a posypte ich do vákuových alebo obyčajných vriec alebo plastových nádob.

Takto pripravené zelené korenie, bezprostredne pred umiestnením do hotového pokrmu, sa vyberie z mrazničky a bez rozmrazovania sa narezie a potom sa pridá do potravín.

Pomocou metódy mrazenia sa môžete pripraviť na zimné jahody, čučoriedky, čerešne, jablká, paradajky, brokolicu, kukuricu, huby, hrášok, baklažán, tekvicu.

nakrájaný

Ak máte čas, potom všetky trávy, ktoré plánujete zmraziť, budú musieť byť rozdrvené.

Rezané rastliny sa takto zmrazia:

 1. Umyte a osušte.
 2. Jemne rezané nožom alebo nožnicami.
 3. Umiestnené v bežnom alebo vákuovom vaku.
 4. Dobre vyrovnajte a uvoľnite vzduch.
 5. Balenie odošlite do mrazničky.
Takže môžete zmraziť jeden druh trávy alebo niekoľko. Žiaduce - v malých sériách.

Existuje ďalší spôsob, ako zmraziť rastliny:

 1. Jemne nasekaná zelená hmota zabalená vo filme, čím vzniká "klobása", ako je to v prípade strapcov. Dĺžka takého balíka by nemala presiahnuť 10-12 cm - stačí na štyri až päť použití.
 2. "Klobása" dať do mrazničky.

Vždy mať na ruke čerstvé bylinky, pestovať bylinky (kôpor, koriandr, bazalka, rukola, šalvia, rozmarín, tymián, pikantné, estragón, oregano, medovka) na parapete.

Kocky ľadu

Málokto vie, ako zmraziť greeny v kockách mrazničky. Táto záležitosť je však jednoduchá a vôbec nie problematická. Tu je postup, ako proces vyzerá v praxi:

 1. Premyté a vysušené rastliny sa jemne nasekajú.
 2. Kladenie, narážanie, do ľadových foriem.
 3. Naplňte šálky vodou.
 4. Vložte do mrazničky.

Kocky môžu byť naďalej uložené v zásobníku na ľad. A po zmrazení ich môžete extrahovať a naliať do jednej nádoby alebo balenia. V kockách je tiež skvelé zmraziť bylinky na čaj. Na to sa najprv uvaria v kanvici a potom, čo sa čaj ochladí, naleje sa do ľadových foriem. Po zmrazení sú takéto kocky vhodné na pridanie do bylinnej príchute v obyčajnom horúcom čaji alebo jednoducho vo varenej vode. Používajú sa aj na utieranie tváre rôznymi kožnými problémami alebo na tónovanie.

Viete? Najprv obyvatelia starovekého Grécka a Ríma nejedli kôpor, ale zdobili ich obydlia a pripravovali z neho liečivé lieky.

Doba skladovania

Mrazené byliny sú použiteľné jeden rok po zmrazení. V budúcnosti stratia viac svojich hodnotných látok a zostanú chutné, ale pre telo zbytočné.

Užitočné tipy

Ak chcete zmraziť úspešne, odporúčame vám použiť odporúčania:

 1. Zelení sú vhodne zmrazení v plastových vreckách, silikónových formách, plastových nádobách. Pre tieto účely nie sú vhodné kovové alebo sklenené nádoby.
 2. Obaly so zmrazenými rastlinami by mali byť malé, niekoľkokrát používané. Ak je tráva uskladnená vo zväzkoch, potom by sa mala veľmi rýchlo rozrezať, aby zostávajúce vetvy nemali čas na rozmrazenie. Opakované zmrazovanie výrobku je prísne zakázané.
 3. Pri zmrazovaní rastlín v sáčkoch musíte pred umiestnením do mrazničky úplne odstrániť vzduch. To pomôže v tejto slamke kokteil, ktorý je vložený do malého otvoru, kde je vrecko uzavreté alebo zviazané.
 4. V mrazničke je možné zeleninu uchovávať v rovnakom priestore so zeleninou, ale nie v blízkosti mäsa a rýb.
 5. V balení môžete zmraziť zmes zeleniny a byliniek, polievkové sady s prídavkom bylín.
 6. Nie je nutné brúsiť trávu pomocou rezacích predmetov, mixér sa s touto úlohou rýchlo vyrovná.
 7. Ak máte v pláne zmraziť bylinné kocky, potom na tento účel je vhodné použiť samostatné formy, pretože majú tendenciu absorbovať chuť.
 8. Keď zamrzne len rezané rastliny, alebo v kockách, pred ich umiestnením do vreciek a ľadovej formy, mali by sa prevariť, to znamená, blanšírovať. Je lepšie dať na to trávu na cedník - takže voda rýchlo odteká. Zmraziť rastliny sú poslané po vyschnutí.
 9. Zelení môžu byť zmrazení v olivovom oleji alebo masle.
Mrazenie je jedným z najjednoduchších a najlacnejších spôsobov, ako dlho žrať produkty. Pomocou jedného z receptov na zmrazenie zelene na vyššie uvedenú zimu môžete v zimnom období doplniť svoje telo o potrebné vitamíny a minerály obsiahnuté v chutných a voňavých jedlách.

Pozrite si video: Hyundai i30N Fastback - Maroš ČABÁK (Január 2020).

Loading...