Ako urobiť teplé záhradné lôžko v skleníku: objavovanie ciest

Podnebie našich regiónov je také, že sa ďaleko od všetkých území podarí zahriať v čase výsadby sadeníc v otvorenom teréne.

Na pomoc záhradkárom prichádza skleník, ale aj pre skleníkové pôdy existujú určité teplotné požiadavky. Aby sa urýchlil proces zahrievania pôdy v polykarbonátovom skleníku a aby sa chránili sadenice pred extrémnymi výkyvmi teploty, je vhodné vybaviť teplé postele od jesene. Spôsoby, ako to urobiť, uvažujeme v tomto článku.

výhody

Hlavnou výhodou teplých lôžok je zrýchlené zahrievanie pôdy, čo umožňuje nielen úrodu včas, ale aj čo najviac ju natiahnuť.

Samotný skleník zabezpečuje skorú výsadbu sadeníc v máji a prítomnosť teplých lôžok v ňom umožní, aby sa tento proces uskutočnil ešte skôr - od polovice apríla. Tiež teplé lôžko v polykarbonátovom skleníku vám umožní predĺžiť obdobie plodenia až do polovice októbra.

Naučte sa samostatne robiť vertikálne lôžko a posteľnú pyramídu pre jahody.

Umiestnenie a svetlo

Teplo je teplé, ale sadenice ešte potrebujú dostatok slnečného svetla pre rozvoj. Polykarbonátový skleník má dobrý rozptyľujúci svetelný efekt, takže sa nemusíte obávať, že sa časť skleníka dostane menej. A napriek tomu, agronómovia odporúčajú, aby skleníky v oblasti od severu k juhu - tak rastliny rastúce v radoch, získať čo najviac slnečné svetlo a na dlhú dobu.

Viete? Na Islande sú skleníky postavené na gejzíroch: prírodné bazény s teplou vodou poskytujú potrebnú teplotu pre výhonky sadeníc.

Veľkosti skleníkových lôžok

Ak je dĺžka lôžok v skleníku je obmedzená na dĺžku druhej, a to môže byť odlišné pre každého, potom výška teplej postele je takmer vždy štandard: 50-60 cm.

Bez ohľadu na to, či vykopávate výkop alebo robíte veľký objem, toto číslo zostáva rovnaké ako v skleníku s organickým a umelo vyhrievaným.

Vykurovacie metódy

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť teplú posteľ: niektoré z nich sú finančne drahšie, iné nestoja nič iné ako vlastné náklady práce.

Používame organické

Najjednoduchšie a cenovo dostupné pre všetkých záhradkárov na zorganizovanie teplého chodníka v skleníku je využiť to, čo nám príroda dáva. Lôžko z organických materiálov sa pripravuje na jeseň: je skôr viacvrstvové, ale už na jar dáva potrebné sadenice teplo.

Teplá organická trať pozostáva z nasledujúcich vrstiev:

  1. Spodná časť lôžok je pokrytá hustými vetvami stromov a kríkov s priemerom asi 5 cm, vetvy používajte len z listnatých stromov, ihličnaté stromy produkujú živicu, ktorá spomaľuje proces rozkladu..Hrúbka vrstvy je 20 až 25 cm;
  2. Ďalšia línia vrstvy tenších konárov a suchej trávy. Tieto dve vrstvy tvoria vankúš, ktorý sa rozkladá 2-3 roky;
  3. Ak chcete urýchliť rozpad predchádzajúcich vrstiev, hádzať konáre s tenkou vrstvou zelenej trávy;
  4. Ďalšou vrstvou je suché lístie. V tomto štádiu je posteľ už asi polovica plná;
  5. Na vrchole týchto vrstiev môžete rozptýliť tenkú vrstvu zeme a zaviesť prípravok obsahujúci mikroorganizmy, ktoré rozkladajú organické látky enzymatickým spôsobom, napríklad "Vostok M-1" alebo "Shine 3";
  6. Potom sa znovu položí vrstva zelenej trávy;
  7. Poslednou organickou vrstvou sú suché listy;
  8. Teraz je všetko naplnené vrstvou zeme, ktorá má hrúbku 7-10 cm, kde budú sadenice zasadené;
  9. Ak bola organická hmota dostatočne suchá, hojne ju zalijte.
Je to dôležité! Ak si nie ste istí, že horná vrstva pôdy je dosť pre rozvoj koreňov sadeníc, potom pri obložení vrstiev teplých lôžok, aby otvory pre sadenice, po asi 50 cm každý. Dno otvoru by malo byť na úrovni vrstvy suchého lístia.

Rúry na teplú vodu

Je to nákladnejší, ale vysoko efektívny spôsob, ako si vyrobiť teplé postele vlastnými rukami. Teplovodné potrubia z kotla sa privádzajú potrubím položeným pod samotným skleníkom a vracajú sa k nemu už chladené. Preto sa v skleníku nielen zohrieva pôda, ale aj vzduch.

Je to dôležité! Pre tento účel je lepšie použiť plynový kotol, čerpadlo a plastové rúrky.

Elektrické vodiče

Týmto spôsobom sa pod zemou položí elektrický kábel s izoláciou, ktorej ohrev sa dá regulovať, na úrovni 40-50 cm.

Systém je nastavený tak, že keď sa pôda zahreje na 25 ° C, automaticky sa vypne. Pre presnosť merania je tiež potrebné nainštalovať termostat.

Vlastnosti výsadby sadeníc

Sadenice v teplých organických cestách sú zasadené asi mesiac skôr ako v konvenčnom skleníku, a starostlivosť a napájanie vyžadujú to isté. Toto lôžko je asi 3-4 roky staré a v každom z nich sa odporúča zasadiť určité kultúry.

V prvom roku po organizácii takéhoto lôžka, keď je nasýtený oxidom uhličitým a živinami, stojí za to sadiť uhorky a tekvicové plodiny.

Pravdepodobne budete mať záujem o čítanie o tom, ako si vybrať polykarbonát pre váš skleník.
V nasledujúcich rokoch, keď sa zníži prirodzená výživa, je potrebné prejsť na kapustu, paradajky, papriku a mrkvu, a keď je pôda takmer vyčerpaná, dobre sa na nej pestuje zelenina a hrach.

V skleníkoch s umelým kúrením v priebehu času je naliať pôdu a hnojivo, a môžu slúžiť čo najviac potrebujete.

Teplé lôžko je nepochybne vynikajúcim riešením pre lokality v regiónoch so studeným podnebím. Existuje mnoho možností, ako ho vybaviť, zostáva len rozhodnúť, ktorý vám vyhovuje.

Viete? "Crystal Palace" - výstavba 14. storočia v Londýne (miesto, kde sa konali zábavné podujatia a kráľovské recepcie) - pôvodne navrhnutý ako obrovský skleník.

Loading...