Orech šedý: rastie, čo sa líši od Mandžuskej matice

Vlašský orech ako celok a jeho špecifická odroda, ako šedá, je oceňovaný mnohými záhradkármi pre mnohé prospešné vlastnosti a jednoduchosť kultivácie. Má široké uplatnenie vo varení, v priemyselnej oblasti a pri výrobe lekárskych prípravkov. V tomto článku nájdete všetky informácie týkajúce sa šedého orecha, jeho výsadby a starostlivosti, ako aj opis rôznych pozitívnych vlastností plodov tejto rastliny.

popis

Orech šedý je veľmi zvláštny druh stromov, ktorý patrí do rodu Walnut, patriaci do čeľade Walnut. Botanici ho identifikovali v osobnej časti Trachycaryon.

Charakteristické vlastnosti

Sivý vlašský orech je listnatý strom s najvyšším stupňom afinity k manchurskej matici. Strom je podľa mena povinný zadať špecifický šedý odtieň vetiev. Listy majú pomerne zložitý tvar, ktorého dĺžka nepresahuje jeden meter.

Jednou z atraktívnych vlastností tejto rastliny je jej koruna, ktorá má vysoké estetické vlastnosti. Kmeň má priemer až pol metra a niekedy jeho výška dosahuje 15 metrov.

Viete? Prvé informácie o tomto strome získal francúzsky dendrolog L. Daudet v roku 1909. On najprv študoval všetky užitočné vlastnosti a urobil oddelenie ovocia do niekoľkých sekcií. Prvá zmienka o tomto závode na území ZSSR pochádza z roku 1987.

Ovocie majú výrazné rebrovanie, škrupina je pomerne vlnitá, vonkajšie vlastnosti takéhoto orecha sa podobajú rybím šupinám. Zelený ovocný plášť sa drží presne vďaka podobným morfologickým znakom. Oddelenie plášťa a samotnej matice je dosť náročná úloha. Ovocie - samozrejme najdôležitejšia a najužitočnejšia časť tejto rastliny. Oni sú široko používané v medicíne a varenie.

Jednou z vlastností, ktoré viedli k širokej prevahe tejto rastliny, bola vysoká odolnosť proti mrazu. Tento strom je schopný niesť ovocie aj v podmienkach trvalého mrazu.

Tento strom je zaradený do zoznamu najodolnejších rastlín odolných voči chladu v Amerike.

Pravdepodobne vás bude zaujímať o pestovaní kešu, vlašských orechov, manchu a čierneho orecha.

habitat

Sivý vlašský orech možno nájsť takmer v celej Severnej Amerike, rovnako ako v obrovských rozlohách Ďalekého východu, niektorých častí Ukrajiny a Ruska. Rastlina je ťažké kultivovať, ale správne podmienky značne uľahčujú tento proces.

Viete? Táto rastlina má veľmi rýchly rast. Len za jeden rok je schopný zvýšiť svoju dĺžku a šírku o 50 cm.
Tento strom je milujúci a má rád aj mokrú pôdu. Suchá klíma poškodzuje rastlinu.

V našich zemepisných šírkach sa strom pestuje primárne vo forme dekoratívnej kultúry vďaka prítomnosti hrubej, esteticky príťažlivej korunky a úžasného vzhľadu náušníc z ovocia.

vlastnosti

Ako už bolo spomenuté, ovocie je pokryté pevnou zelenou šupkou. Má horkú pachuť a mastnú vláknitú štruktúru.

Je určený na ochranu vnútorných orgánov plodu pred rôznymi parazitmi a je tiež zdrojom živín prvýkrát, ak sa z ovocia vyvíja nový strom.

Užitočné orechy sú ukryté za navíjacím puzdrom, ktoré je niekedy dosť ťažké otvoriť. Chuťové vlastnosti ovocia sú celkom podobné vlastnostiam orecha.

Chemické zloženie

Obrovské množstvo pozitívnych účinkov tejto matice, predovšetkým vďaka širokej škále rôznych chemických zložiek, ktoré ju tvoria.

Okrem obrovského množstva rôznych aminokyselín, makro a mikroživín obsahuje vo svojom zložení veľké množstvo vitamínov skupín A, PP, B, C, F a E.

Okrem toho, rôzne esenciálne oleje, organický jód, tanín, mnohé organické kyseliny, enzýmy, glukóza a glykozidy sú zahrnuté v zložení tejto matice.

Nutričná hodnota a kalórie

Tento produkt je známy predovšetkým pre svoj obrovský obsah rôznych tukov, ktoré spolu na 100 g výrobku predstavujú asi 57 g. Medzi inými zložkami - 24,9 g sacharidov a 12,1 g proteínu.

Z ďalších zložiek, ktoré majú významnú hmotnosť, si môžete vybrať vodu - 3,34 g a vlákninu - 4,7 g. Kalorický obsah tohto produktu na 100 g hmotnosti je 612 kcal.

Ďalšie informácie o výhodách kešu, mandlí, lieskových orechov, orechov, manchurian, čiernej, brazílskej, borovice a muškátového orecha.

Liečivé vlastnosti

Všetky liečivé vlastnosti plodov tejto rastliny sú úplne vďaka jej chemickému zloženiu. Okrem čistej formy sa používa aj vo forme rôznych tinktúr, džúsov a olejov.

Rozsah účinkov výrobkov vyrobených z tohto ovocia je veľmi široký a zahŕňa tieto položky:

 • analgetický účinok;
 • protizápalový účinok;
 • účinok hojenia rán;
 • antispasmodický účinok;
 • diuretický účinok;
 • choleretický účinok;
 • tonizujúci a imunostimulačný účinok.
Protizápalové vlastnosti majú tiež: jalovec, zheleznitsa krymský, tekvica, čierny cohosh, aconit, dogrose, horčík, lipa, medovka, medovka, saxifrage.
Sivý vlašský orech bude slúžiť ako vynikajúca pomoc v boji proti širokému spektru rôznych chorôb, tu je ich krátky zoznam:

 • SARS;
 • chrípka;
 • rôzne reprodukčné dysfunkcie;
 • kožné lézie;
 • zápalové procesy zrakových orgánov;
 • beri-beri;
 • dysfunkcia tráviaceho systému;
 • hemoroidy;
 • diabetes mellitus;
 • poškodenie pečene;
 • bolesť hlavy;
 • obezita;
 • rôzne helmintické invázie.

kontraindikácie

Absolútnou kontraindikáciou použitia tohto orecha je jeho individuálna neznášanlivosť, ako aj neznášanlivosť na akékoľvek iné druhy orechov.

Okrem toho dôvodom na opustenie používania sivého vlašského orecha možno považovať tehotenstvo, exacerbáciu vredovej choroby a aktiváciu alebo výskyt gastritídy. Tromboflebitída je faktor, pri ktorom sa má použitie tohto lieku robiť s opatrnosťou.

Použitie v iných oblastiach

Sivý vlašský orech našiel široké uplatnenie v kulinárskom poli. Jeho plody môžu byť buď konzumované surové vo forme alebo pridané ako prísada do rôznych jedál, ako sú šaláty alebo konzervy. Olej vyrobený na jeho základe slúži ako obväz pre širokú škálu rôznych jedál.

Drevo tohto stromu je široko používané v priemysle. Z neho sa vyrábajú rôzne hudobné nástroje, nábytok a rôzne rezby. Jeho drevo je tiež skvelé pre šľachtenie ohňa a dáva pomerne príjemnú arómu pokrmov varených na ohni s jeho použitím.

Lekárske použitie zahŕňa výrobu na báze plodov rôznych liečiv na terapeutické a profylaktické účely a éterické oleje.

Vyrastať

Sivý vlašský orech sa u nás pestuje dlhú dobu, ale jeho rozlohu nemožno nazvať rozsiahlou. Často sa nachádza v rôznych lesoparkoch, parkoch a záhradách.

Rovnako ako mnoho iných druhov orechov, je to zarážajúce vo svojej mocnej kráse a je vynikajúci pre budovanie rôznych biogroups, pásomnice a uličky.

Životné podmienky

Pestovanie daného stromu je pomerne náročná úloha vzhľadom na jeho vysoké nároky na pôdu, v ktorej bude rásť a vlhkosť. Sivý orech reaguje zle na suchý vzduch a transplantácie.

Pred výsadbou nie je zbytočné brať do úvahy pravdepodobnú veľkosť budúceho stromu. Musí poskytnúť dostatok voľného priestoru, aby sa matica mohla aktívne rozvíjať a prinášať ovocie.

Je to dôležité! Tento typ vlašského orecha vyžaduje veľmi veľké množstvo vlhkosti - asi 20 litrov vody denne na strom a ešte viac v suchých a horúcich časoch.

Tento strom sa nebojí vystavenia prievanu a studenému vetru, takže ho môžete bezpečne zasadiť na otvorené, dobre vyfúknuté plochy. Ak existuje možnosť, je dobré zasadiť maticu neďaleko nádrže, ktorá vás náhle zbaví všetkých problémov s zavlažovaním.

Výsadba sadeníc

Pôdy bohaté na živiny, ktoré sú blízko vody, sú najvhodnejšie na pestovanie. Pred výsadbou by mali sadenice pripraviť jamu, ktorej veľkosť by mala byť približne 40 x 40 cm a hĺbka - cca 50 cm.

Dno jamy by malo byť pokryté akýmkoľvek drenážnym materiálom, po ktorom by sa do nej mala naliať zmes pozostávajúca z 1 dielu piesku, 1 dielu rašeliny a 1 časti úrodnej pôdy. Sadenice by sa mali opatrne umiestniť do diery takým spôsobom, aby sa v nej úplne rozšírili korene. Ďalej je potrebné vyplniť jamu pôdou, mierne ju kondenzovať a ak je to možné, mulčovať.

Mladý semenáčik musí byť zavlažovaný denne a čas od času, aby sa uvoľnila pôda okolo neho pre lepší prístup kyslíka do koreňového systému.

rozmnožovanie

Tento strom môže byť množený semenami, ako aj odrezkami, ale druhý spôsob sa používa veľmi zriedka kvôli jeho komplexnej implementácii. Šedý vlašský orech sa môže šíriť aj z výhonkov pňa, jeho výhonky sa výborne premenia na očné linky.

Výsev sa vykonáva v jarnom období, po stratifikácii, zvyčajne trvá približne 5 mesiacov, alebo v jesennom období. Výsledkom je oveľa lepší výsledok. Obávajte sa, že semená budú poškodené mrazom, nie.

Je to dôležité! Pred výsadbou nebudú semená zbytočné, aby boli ošetrené petrolejom na ochranu proti hlodavcom.
Jarná výsev by sa mal vykonať čo najskôr. Hĺbka, do ktorej sa odporúča zasiať, pri výsadbe v škôlke by mala byť asi 7-8 cm a pri zasiatí na konečnom mieste pestovania - asi 10 cm.

Je potrebné, aby sa semená dopĺňali. Pre každý bežiaci meter by mal byť 12-15 kusov. Nie je potrebné zavlažovanie a prístrešok pre semená, ale stála výmena a uvoľňovanie pôdy by mali byť neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o sadenice.

Počas prvého roka dosahujú priemerne 0,5 cm a výšku 15-20 cm.

Zber a skladovanie orechov

Najlepší čas na zber orechov možno považovať za jeseň. Pre uľahčenie tohto procesu sú navrhnuté špeciálne stroje, ktoré sú upevnené na základni kmeňa a pretrepte ich, a plody samotné pod vplyvom otrasov spadajú do dáždnikového stanu, natiahnutého tesne nad základňou.

Potom je potrebné odstrániť šupku. Zvyčajne sa odstráni ručne alebo sa umiestni do vody, kde pod pôsobením kvapaliny začne zelený plášť padať sám. Najlepšie uchovávanie ovocia možno dosiahnuť, ak sú uložené v škrupine. Je potrebné dať ovocie do bavlnených vriec alebo iných nádob a umiestniť ho na chladnom mieste s minimálnym slnečným svetlom. Užitočné vlastnosti sú konzervované orechy po dobu šiestich mesiacov.

Podobnosť s Manchurian Nut a rozdiely

Vlašský orech je šedý, v porovnaní s jeho blízkymi príbuznými orechmi a Mandžuskou maticou, má niektoré vlastnosti a rozdiely. Takže prvý a najvýraznejší rozdiel je farba vetiev.

Sú sivé v šedom orechu, respektíve, a hnedé v Manchu. Druhý rozdiel je v štruktúre listov: v Manchurian matici, abaxial strana listov je dospievajúci, zatiaľ čo v šedej matice to nie je.

Ale najdôležitejším rozdielom, ktorý, samozrejme, upúta pozornosť pri zbere, čistení a jedení ovocia - to je rozdiel v štruktúre orechov. Mäkký vlašský orech má 6-8 rebier, z ktorých 2 sú výraznejšie a celé ovocie rozdeľujú na dve rovnaké časti.

V sivom orechu má ovocie 4, niekedy 8 hrán, z ktorých každý rovnako vyčnieva nad zvyšok škrupiny. Dúfame, že tento článok vám pomohol rozhodnúť, či potrebujete tento strom pestovať. Stojí za to pripomenúť, že strom je dosť rozmarný v životnom prostredí, ale jeho krása a prospešné vlastnosti ovocia viac ako platiť za takú náročnosť.

Loading...