Kurčatá prepravujú malé vajcia: dôvody, prečo robiť

Priniesli ste vaječné plemeno kurčiat a spoliehali sa na vysoké zisky z predaja tohto užitočného produktu, a vaša ryaba leží vajcia, ktoré vyzerajú ako hrach. Čo sa deje? Vkĺzli ste po chybnej sliepke alebo robíte niečo zlé? Je možné zachrániť situáciu - pochopme!

Po prvé, pamätajte: príčiny malých vajíčok v kurčatách môžu byť viaceré a niektoré z nich podliehajú korekcii, zatiaľ čo iné nie. Aby sme neboli mučení sami a vták, budeme sa snažiť správne urobiť "diagnózu", a tam bude ľahšie rozhodnúť o "liečbe".

Vek kurčiat

Ako viete, vajcia plemená kurčiat začnú ponáhľať trochu skôr ako mäso. Prvá spojka vás môže potešiť sedemnásteho týždňa staré kurča, ale to neznamená, že takéto vajcia budú vyzerať ako pštrosie vajcia.

Je to dôležité! Mladá sliepka môže vykonávať prvú znášku už vo veku 17 týždňov, ale kým vták nedosiahne úplnú sexuálnu zrelosť, bude niesť vajcia, ktoré nie sú príliš veľké. Je možné hovoriť o puberte, keď kurča dosahuje aspoň ¾ priemernej hmotnosti dospelého vtáka, čo sa zvyčajne deje do konca šiesteho mesiaca života.

Takže vek kurčiat je prvá vec, ktorá určuje veľkosť kuracie vajcia, takže začínajúci farmári by sa nemali báť márne. Mimochodom, niekedy, v snahe o zisk, sa snažia umelo stimulovať produkciu vajec nosníc, a nie vždy takéto experimenty sú pre zdravie vtákov bezpečné. Skúsení chovatelia hydiny sa nevedia jednoducho uchýliť k akýmkoľvek trikom, aby mohli čo najskôr začať hniezdiť mladé, ale vedome vytvárať podmienky pre mladých vtákov, ktoré sú opačné k tým, ktoré stimulujú produkciu vajec (najmä preto, že niektoré vaječné plemená kurčiat sú náchylné na anomálne skoré ochorenia). produkciu vajec).

Viete? Najmenšie kuracie vajce vážili iba 2,5 g, čo je najmenej päťkrát menšie ako priemerné prepelice, a mali výšku najviac 2 cm, ktorá je tiež menšia ako prepeličie vajíčko. Tento objav objavil v jeho kurníku čínsky kaderník menom Ho Daiou. Vajíčko trpasličího plemena Bantama je uložené, ale obyčajná hmotnosť tohto vtáka je 45 g. Je zaujímavé, že Číňania museli požiadať o nástroje na určenie presnej veľkosti potomstva v klenotníctve!

Je tiež dôležité pochopiť, že malé semenníky sa vyskytujú nielen u príliš mladých, ale aj u príliš starých kurčiat. Inými slovami, veľkosť vajíčok v tej istej vrstve počas jej produktívneho obdobia sa najprv zvyšuje a potom začína klesať. Zvyčajne vo veku dvoch, sliepka už nesie menšie vajcia, a ich počet tiež postupne klesá.

plemeno

Na otázku, prečo vaše kurčatá nesú malé vajcia, musíte tiež rozhodnúť, o ktorom plemene hovoríte. V opise akéhokoľvek plemena kurčiat existuje taký parameter ako normálna veľkosť vajec, Napríklad pre bielu sultánku sa 45 g považuje za normálnu hmotnosť, o niečo viac ako 55 g.

Ak je to v zásade veľkosť vajec pre vás, mali by ste uprednostniť také plemená ako leggorn (chovaný v USA), highsex-hnedý (holandský hybrid), iza-hnedý (chovaný vo Francúzsku), zlomený-hnedý (Nemecko), high-line ( USA), ukrajinská Ushanka, ruské biele kurča, Minorca (Španielsko), Pushkin (RF). Produkcia týchto plemien váži v priemere 60 gramov a ešte viac.

Kurčatá plemien Amrox, Maran, Dominant a Wyandot sa vyznačujú dobrou produkciou vajec.

Takže problém malých vajec môže mať dvoch objektívnych dôvodov - vek kurčiat alebo vlastnosti plemena. V tomto prípade nie je potrebné robiť nič zvláštne. Ale stáva sa, že „správne“ vo všetkých ohľadoch kurčatá spočiatku prinášajú to, čo má, ale zrazu, z akéhokoľvek dôvodu, začínajú produkovať neslušné pokuty namiesto vajec, ktoré zodpovedajú ich veku a plemenu. V tomto prípade je dôležité pochopiť, čo je s vaším vtákom zlé, pretože môže existovať niekoľko možností.

Viete? Najväčšie vajíčko sa nazýva "práca" kurčiat z Gruzínska: v roku 2011 sa jej podarilo strhnúť "Semenník" s hmotnosťou 170 g a rozmermi 8,2 cm x 6,2 cm, sliepok tak zatlačil na druhé miesto výsledok britskej sliepky Harriet - hmotnosť jej jedinečného vajca bola 163 g, ale výška bola 11,5 cm! Avšak impozantnejší výsledok bol zaznamenaný v Guinnessovej knihe rekordov: v roku 1956 nieslo kurča plemena Leghorn zázrak s hmotnosťou 454 g. Vo férovosti je potrebné poznamenať, že sa skladalo z dvoch žĺtkov a dvoch vrstiev škrupín, ale aj keď si myslíme, že hovoríme o dvoch tavených vajciach. všetky rovnaké, ich váha je impozantná!

Cudzí orgán

Na jednej strane je to najjednoduchšia príčina prudkého poklesu veľkosti vajec z hľadiska diagnózy. Ak, okrem malých veľkostí, nie je žĺtok vo vajci kurča, s najväčšou pravdepodobnosťou dôvodom je to, že niečo, čo vtáčie organizmy mylne považovali za žĺtok, sa dostalo do vrstiev vajec. Spravidla sa toto „niečo“ dostáva do vajca namiesto žĺtka a takýto výrobok samozrejme neexistuje.

Normálne perie môže pôsobiť ako cudzie teleso, v tomto prípade malé vajíčko je jediný problém, ktorý sa dá vyriešiť sám (cudzie teleso vstupuje do vajíčka a je tak bezpečne odstránené z tela). Ale ak anzheltkovye malé vajcia premeniť v systéme, mali by ste ukázať svoje sliepka veterinárovi, pretože problém možno vysvetliť červya je to už nebezpečné pre zdravie vášho vtáka - ako je známe, hlísty sa živia tým istým organizmom, v akom žijú, a odoberajú z neho potrebné živiny.

V dôsledku toho kura stráca na váhe, jeho imunita je oslabená, čo môže viesť k vážnym ochoreniam a dokonca k smrti. Okrem toho, niektorí hlísti v priebehu svojho života emitujú toxické látky, ktoré sa absorbujú do krvi vtákov a môžu tiež vyvolať rôzne poruchy.

Je to dôležité! Príznaky prítomnosti červov v kurčatách, okrem malých vajec bez analtov, je tiež zmena vzhľadu a správania vtáka: sliepka sa stáva letargickou, slabou váhou a stráca chuť do jedla. Ak zistíte takéto príznaky, okamžite vyhľadajte lekára a vykonajte potrebný výskum.

Bohužiaľ, v niektorých prípadoch je potrebné operatívne riešiť problém s cudzím telesom vo vajcovode, aj keď nie je spojený s červami. Preto sa obráťte na svojho veterinára, ak sa často objavia malé vajíčka bez žĺtka, ktoré by určite mali byť.

Zápal vajcovodu

Toto ochorenie sa nazýva salpingitisa hoci je to nebezpečné pre všetky plemená kurčiat, vrstvy tohto plemena sú touto chorobou postihnuté obzvlášť často.

Je to dôležité! Salpingitída je spôsobená baktériou rodu Staphylococcus. Táto choroba je veľmi nebezpečná pre hydinu. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, je možné stratiť všetky hospodárske zvieratá, takže je nutná návšteva veterinára: presná diagnóza pomôže stanoviť krvný test chorého jedinca.

Popri zmenách veľkosti vajec sa zápal vaječníkov v ranom štádiu vyznačuje zvýšením telesného tuku na tele kurčaťa. Neskôr sa správanie vtákov mení - vyzerá vyčerpané, je málo a rovnako málo výkalov. Ak sa v tomto štádiu neprijmú žiadne opatrenia, vták zomrie. Príčiny salpingitídy u sliepok môžu byť veľmi odlišné. Po prvé, je nezdravá strava, Toto ochorenie sa môže vyskytovať najmä na pozadí nedostatku vápnika, ako aj vitamínov A, B4, D a E s nadbytkom proteínu. Okrem toho sa niekedy vyskytne zápal vaječníkov zranenianapríklad úder alebo pád.

Tretím dôvodom je kladenie vajíčok príliš mladý vek (vyššie sme uviedli, že je veľmi nebezpečné stimulovať produkciu vajec u mladých kurčiat) alebo jednoducho veľmi veľké vajcia, ktoré sliepka nemôže „vytlačiť“, čo vedie k prasknutiu vajcovodu. Iné ochorenie môže tiež vyvolať ochorenie, napríklad zápal kloaky alebo nejaký druh infekcie.

Viete? Vtáky sú oveľa citlivejšie na svetlo ako zvieratá. Nervový impulz z oka sa prenáša do časti mozgu, ktorá stimuluje určité pohlavné hormóny. Vďaka umelej regulácii dĺžky denného svetla je teda možné zvýšiť aj znížiť produkciu vajec.

Okrem toho bolo poznamenané, že iné faktory súvisiace s obsahom hydiny sú niekedy spôsobené salpingitídou, najmä osvetlením v slepačiarni, dodržiavaním teplotného režimu, čistoty, prítomnosti prievanu atď. Prípadom veterinára je teda stanoviť diagnózu a predpísať liečbu, ale na pochopenie príčin je potrebné analyzovať mnohé faktory. Salpingitída sa lieči antibiotikami, ale niekedy sú postačujúce menej radikálne opatrenia. Všetko záleží na tom, ako rýchlo sa problém zistí, a tiež na tom, či bol eliminovaný vplyv negatívnych faktorov, ktoré vyvolali infekciu na vtáka.

Zistite, čo musíte urobiť, ak sú vaše kurčatá zle zasunuté.

Hormonálne zlyhanie

Ďalším možným dôvodom na zníženie veľkosti vajec u kurčiat - hormonálne zlyhanie. Našťastie sa nevyskytuje veľmi často. Rovnako ako v prípade cudzieho telesa, okrem zmeny veľkosti vajec, môžu tiež chýbať žĺtok, hoci tento ukazovateľ nie je povinný. Okrem toho v takýchto prípadoch môžu kurčatá znášať vajcia s dvoma alebo viacerými žĺtkami (ich kurčatá sa zvyčajne nevyliahnu). Ďalším príznakom hormonálnej nerovnováhy sú vajcia bez škrupiny.

Je to dôležité! Hormonálne zlyhanie môže nastať v dôsledku stresu, porúch ovulácie, ako aj v dôsledku nesprávneho fungovania určitých orgánov alebo systémov. To je dôvod, prečo, ako v prípade zápalu vajcovodu, je dôležité pokúsiť sa pochopiť pôvod problému tak, aby sa tento účinok neuskutočňoval namiesto príčiny.

Nezávisle stanovenie diagnózy v tomto prípade nebude fungovať, sú potrebné závažné testy, najmä preto, že pre správnu liečbu je potrebné jasne stanoviť, ktoré hormóny sú produkované organizmom v nedostatočnom alebo naopak v nadmernom množstve, a na tomto základe predpisovať liečbu.

prevencia

Ak vyhodíme otázky týkajúce sa veku a plemena, aby sme zabránili abnormálnemu mletiu vajec vo vrstvách, stačí pozorovať nasledujúcich podmienok:

  • správnej výživykrmivo by nemalo byť príliš vysoké v kalóriách, zatiaľ čo vták by mal dostávať dostatok vápnika a celý komplex vitamínov (A, C, E, D, ako aj skupina B); čerstvá zelenina a kaša musia byť prítomné v potrave (nakrájaná zelenina, zrná a tekutiny - voda alebo kyslé mlieko);
  • osvetlenie: Množstvo svetla v kurníku priamo ovplyvňuje produkciu vajec, takže skúsení chovatelia hydiny sa postarajú o to, aby slnko vôbec nenarazilo do domu, takže intenzitu svetla možno nastaviť podľa vašich predstáv. Umelé osvetlenie je pre nosnice povinné, pretože chceme vidieť murivo po celý rok, a to nielen na jar av lete. S riadnou reguláciou dĺžky denného svetla sa môže produkcia vajec zvýšiť takmer o 20%, na tento účel sa odporúča, aby sa svetlo v hydinárni usporiadalo na desať hodín denne alebo o niečo menej na začiatku znášky a potom každý týždeň na zvýšenie času osvetlenia o štvrtinu. Takže kurčatá vytvoria "pocit jari", a preto telo dostane príkaz na reprodukciu. Ak je u kurčiat diagnostikovaná salpingitída, dĺžka dňa počas liečby by sa mala skrátiť na deväť hodín;

Je to dôležité! Treba si všimnúť, že ak vznikne boj v kurníku alebo len rozruch, mierny pokles intenzity osvetlenia môže vtáka upokojiť (je tiež potrebné poznamenať, že modré lampy majú určitý "sedatívny" účinok). Na druhej strane je potrebné mať na pamäti, že v prírode deň nenahradzuje noc náhle, takže sa musíte snažiť vyhnúť náhlym odstávkam a navyše zapnúť svetlo - to môže spôsobiť stres v sliepkach a to, čo je s ním spojené, sme povedali vyššie.

  • teplotaOptimálna teplota pre kurčatá je od +5 do +18 ° С; Studené aj intenzívne teplo môže spôsobiť stres alebo chorobu (ak sa teplota zvýši nad +38 ° C, môžete ľahko stratiť všetok dobytok, čo je dôležité mať na pamäti, ak obsah sliepok znamená chôdzu na čerstvom vzduchu - v tomto prípade musíte zabezpečiť baldachýnom, takže vták nie je pod spalujúcim slnkom). Je tiež veľmi dôležité, aby v miestnosti neboli žiadne prúdy;
  • vlhkosť vzduchu: podmienky priaznivé pre vtákov sú v rozsahu 60-70%; na to, aby sa nadmerná vlhkosť s toxickými plynmi uvoľňovala z priestorov, je potrebné zabezpečiť ventilačný systém;
  • čistota: suchá podstielka, včasné odstránenie zvyškov potravy a iné hygienické požiadavky sú povinnou zárukou zdravia populácie hydiny, a tým aj prevencie chorôb zahŕňajúcich drvenie vajec.

Na zhrnutie Ak z nejakého dôvodu dospelý a zdravo vyzerajúce kurča položili veľmi malé vajíčko bez akéhokoľvek dôvodu, potom to nie je dôvod na to, aby sa ozval alarm, ale stojí za to bližšie pozrieť sa na takúto vrstvu. Ak však takéto prípady pokračujú, určite si uvedomte, prečo sa to deje.

Väčšina príčin tohto problému sa však odstráni sami, ak v našom dome (teplota, osvetlenie, hygiena) stanovíme správne podmienky a poskytneme sliepkam vyváženú stravu.

Loading...