Ako sa vysporiadať s krížovitými blchami na reďkovke

Jeden z najnebezpečnejších škodcov reďkovky zvanej krížovitá blcha. Žijú všade, takže každý záhradník sa s nimi môže stretnúť.

Pozrime sa, čo títo škodcovia môžu robiť s reďkovkami a akým spôsobom ich bojovať.

Popis škodcov

Krížovitá blcha má veľmi malú veľkosť - nie viac ako 3 mm. Často im záhradníci nevenujú pozornosť, pretože chyby sú tak malé, že sa spájajú so zemou. Čierna farba im pomáha zostať neviditeľnou, ale niektoré typy bĺch majú na chrbte žlté pruhy. Chyby sa prebudia po zime hneď, ako sa zem ohromí. Dospelí na jar jesť väčšinou burinu (divé reďkovky, pole yarut, znásilnenie a ďalšie), a potom čierne blchy prepnúť na reďkovky a ďalšie krížovité rastliny.

Viete? Názov blchy dostal z rodiny rastlín, ktoré milujú jesť - krížniky.
Larvy hmyzu jedia hlavne korene a korene pestovaných rastlín. Po transformácii z larvy na plnohodnotnú blchu prichádza hmyz na povrch a poškodzuje listy a rastové body.

Možné následky

Pre blchy reďkovky, sú veľmi nebezpečné - jedia preč tenké a jemné listy do otvorov, po ktorých vyschnú. Veľký počet blchovitých chrobákov môže zničiť celú reďkovku v záhrade za 2-3 dni: dospelé chyby budú jesť listy a jesť kožu na stonkách, zatiaľ čo larvy zničia korene rastliny. Je potrebné bojovať s krížovitou blchou na reďkovke bezprostredne po tom, ako si to všimnete, a ešte lepšie vykonať prevenciu počas výsadby.

Viete? Najväčší reďkovka vypestoval izraelský farmár Nissan Tamir. Vážila 10 kg a je uvedená v Guinnessovej knihe rekordov.

Známky krížovitej blchy na reďkovke

Hlavné príznaky infekcie reďkovky krížovitou blchou sú:

 • prítomnosť malých rastlín, ktoré skočia vo všetkých smeroch, ak rušíte list;
 • listy rastliny sú tenké a kostrové;
 • prítomnosť otvorov v listoch;
 • listová ťažba (list nahlodaný vo vnútri listov).
Ak sa zistí aspoň jeden z týchto príznakov, je potrebné, aby sa reďkovka ošetrovala z blchy, čo môže zabrániť smrti rastliny.

Metódy boja

S týmto hmyzom sa stretávame s chemickými aj ľudovými prostriedkami. Ak je vlastník stránky zriedka v krajine, potom bude pre neho výhodnejšie použiť chemické prostriedky na boj proti blchám.

Ale záhradníci, ktorí sú neustále na mieste, môžu poraziť chyby a ľudové prostriedky.

Bude užitočné, ak sa dozviete o problémoch pri pestovaní reďkovky, o boji proti chorobám a škodcom ao prospešných vlastnostiach.

Ľudové prostriedky

Zbavte sa bĺch na reďkovke, môžete s pomocou nástrojov, ako je pravidelný ocot. V vedre s vodou musíte zriediť fľašu octu a spracovať postihnutú kultúru v suchom počasí. Dobrá pomoc v boji proti škodcom tinktúra 500 g koreňov a listov púpavy a vedierko vody.

Je to dôležité! Reďkovka - kultúra skorého dozrievania. Ak to nie je potrebné, nepoužívajte chemikálie, pretože sa môžu hromadiť v zariadení.
Vhodné aj na striekanie odvarov z paradajok alebo zemiakových dosiek, ktoré je možné získať zalievaním kríkov. V tomto vývare je potrebné pridať ďalšiu polovicu kusu rozdrveného mydla. Veľké množstvo (2 - 4 kg) čerstvých alebo sušených paradajok alebo zemiakových plátov sa musí nasiaknuť štyri hodiny v 10 litroch vody, potom sa varí, ochladí a prefiltruje. Potom sa pôda zriedi vodou 1: 1.

Ak existuje extra pripravený odvar, nemôžete ho vylievať, ale ponechať ho až do budúcej sezóny, s pevne zatvoreným vekom.

Dobre pomáha práškovej pôde, ktorá pestuje reďkovky, drevený popol, mothballs alebo tabakový prach. Tento prášok bude zároveň dobrou ochranou proti blchám a užitočným hnojivám. Tento postup bude účinný, ak sa vykonáva každých 4-5 dní aspoň trikrát.

Klapka na reďkovke sa dá prekonať niekoľkými ďalšími ľudovými prostriedkami. Vrcholy rastliny môžu byť posypané v skorých ranných hodinách na vypadol rosa s čiernym mletým korením alebo hasené vápno. Skúsení záhradníci prichádzajú s rôznymi lapačmi hmyzu. Často sú nad lôžkami špeciálne prístrešky, z ktorých spodná strana je rozmazaná niečím lepkavým (decht, tuk, decht). O niekoľko dní neskôr sa blcha bude držať pasce a bude potrebné ju zmeniť na novú.

Je to dôležité! Počas opelenia reďkovky s mothballs sa majú používať ochranné masky, pretože jej výpary sú nebezpečné pre ľudské zdravie.
Motoristi na boj proti hmyzu môžu použiť kúsky látky namočenej v starom motorovom oleji. Kúsky plátna rozložené na lepenkové listy medzi posteľami reďkovky po dobu 2-3 dní. Potom, čo sa musia obrátiť na druhú stranu a odísť na rovnaké obdobie. Pasce sú umiestnené vo vzdialenosti 4 m od seba.

chemické činidlá

Pred rozstrekovaním reďkovky insekticídom z blchy, stojí za to pokúsiť sa s ňou bojovať s prírodnými prostriedkami. Ak nepomohli, môžete pokračovať v používaní špeciálnych liekov.

Najúčinnejšie chemikálie na kontrolu hmyzu sú:

 • "Aktellik";
 • "Decis";
 • "Intavir";
 • "Akhtar";
 • "Bankolé";
 • "Karate";
 • "Sherpa";
 • "Tabazol";
 • "Kaiser";
 • "Zolone".
Pozorujúci záhradníci si všimli, že blší šampón pre psov tiež robí dobrú prácu v boji proti týmto škodcom. 1-2 šálky šampónu je potrebné zriediť do vedra s vodou a postriekať rastliny.

Je to dôležité! Insekticídy sa používajú len na reďkovkách stredných odrôd (dozrievajú 25 dní) a len v čase, keď sú sadenice mladé. V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť straty plodín.
Je dôležité zvážiť požadovanú koncentráciu liekov, ktorá je vždy napísaná na obale a pre všetky látky je iná. Napríklad 20 ml Actellicu sa má zriediť 10 litrami vody. A ak použijete "Karate", bude to stačiť a 2,5 ml na rovnaké množstvo vody. Pred ošetrením všetkých výhonkov je potrebné liek skontrolovať na jedinom zariadení. Potom musíte sledovať spracovaný deň reďkovky a ak sa jeho stav nezhorší, môžete pokračovať v spracovaní kultúry. Striekané chemikáliami zvyčajne večer, keď už slnko zostalo dole.
Bude tiež užitočné, aby ste sa dozvedeli o takýchto rastlinných škodcov, ako sú strapce, lopatky, roztoče, mušky, vošky, mlynáče, mory, falošné stráže.
To je v tejto dobe, že krížovité blchy v stave pokoja sedí na listoch reďkovky. Je vhodné vidieť predpoveď počasia na noc a na druhý deň, aby ste sa uistili, že bude suché počasie. Ak je zrážky stále preč, je potrebné proces zopakovať.

Pri ošetrovaní rastlín chemikáliami je dôležité pamätať na dodržiavanie všetkých bezpečnostných pravidiel, aby ste sa náhodne neotrávili a nedostali chemické popáleniny. Je možné zbierať a jesť reďkovky, ktoré boli spracované, až po mesiaci od postrekovania.

Prevencia škodcov

Výskyt krížovitej blchy na reďkovke je ľahšie predchádzať, než aby ste sa s ňou snažili bojovať so všetkou svojou mocou. Krížovitá blcha sa bojí širokej škály vôní. Pre prevenciu výskytu hmyzu by mali byť reďkovky obklopené takýmito rastlinami:

 • vratič;
 • koriander;
 • rasca;
 • lastovičník;
 • kapucínka;
 • kôpor;
 • paradajka;
 • zemiaky;
 • cesnak.
Ak chcete odvrátiť pozornosť od reďkovky, môžete sa uchýliť k riskantnému kroku a pestovať krížovité buriny pozdĺž obvodu pozemku s touto plodinou. Avšak, väčšina záhradkárov, na rozdiel od toho, odporúča, aby tvrdo riešiť burinu, ktorá rastie vedľa krížovité. Aby sa zabránilo napadnutiu blchami na reďkovkách, je možné odložiť jej výsadbu v skoršom čase, keď sa blchy ešte nezobudili, alebo neskôr, keď už nemôžu spôsobiť takú silnú ujmu.
Viete? Reďkovka obsahuje veľa kyseliny askorbovej. Po konzumácii 250 gramov reďkovky môžete dať telu dennú dávku vitamínu C.
Blchy nemajú radi mokré miesta, takže na nich by mali byť umiestnené reďkovky. Na jeseň treba vykopať všetku pôdu v záhrade. Takže blchy, ktoré sa hrnuli do zeme na zimu, budú na povrchu a zomrú počas mrazu. Je dôležité kŕmiť reďkovku, pravidelne vodu a uvoľniť pôdu, v ktorej rastie. Takže jeho vývoj pôjde oveľa rýchlejšie, listy budú hrubšie, a blcha nebude mať čas spôsobiť reďkovky značné škody.

Môžete sa pokúsiť pokryť reďkovky spanbondom alebo lutrasilom, ktoré ľahko prenikajú vzduchom, svetlom a vodou, a tiež chránia mladú rastlinu pred útokmi hmyzu.

Krížovitá blcha - veľmi nebezpečný hmyz pre mladé reďkovky. Ale učením sa zabrániť ich výskytu a bojovať proti nim sa môžete vyhnúť smrti rastliny.

Loading...