Ako pestovať obyčajný smrek, výsadba stálezelený strom na dacha

Smrek je s nami už dlho spojený s Novým rokom, vôňou mandarínky, darmi a vzrušujúcimi očakávaniami na zázrak.

Evergreen smrek, okrem dekoratívneho vzhľadu, je užitočný pre jeho oleje, na základe ihiel vyrábajú liečivé odvar, kozmetické prostriedky.

Smrek obyčajný: opis

Ate - dlho-žil, v priemere stromy žijú až tristo rokov, môžu žiť oveľa dlhšie. Zvážte, ako vyzerá smrek. Smrek - strom borovicovej rodiny, narastajúci do výšky štyridsať metrov. Jeho vetvy rastú buď rovnobežne so zemou, alebo so svahom nadol, mierne pritlačené k trupu. U mladých jedincov hladká tmavohnedá kôra, u dospelých sa kôra stáva drsnou, šupinatou, so sivým odtieňom. Ihly obyčajného smreka sú tuhé, ihly sú krátke. V októbri dozrievajú jedlé šišky, dlhé, asi 15 cm, hnedasté.

Ihličnaté rastliny majú pozitívny vplyv na ľudské dýchacie orgány: kaukazská jedľa, šupinatka, cédrová borovica, smrek, myriac foxtail, cyprus, kryptoméria, smrekovec, céder, thaja západná Brabant, tis a hermes.

Smrek začína vysádzať semená v druhej polovici zimy, toto samo vysadenie trvá do apríla. Semená rastliny lietajú od smreka vďaka krídelám na ich ochrannom puzdre. Smrek je cenený v drevospracujúcom priemysle pre jeho brilantné ružovkasté drevo av krajinnom dizajne ako vždyzelená výzdoba záhradného pozemku. V tomto článku podrobne uvažujeme o smreku obyčajnom a či ho možno pestovať v krajine.

Viete? Tam sú písomné spomienky na cestu James Cook: v dlhej plavbe, víno a ihly pomohol jemu a jeho tímu v boji proti skorbut. Ihly sú bohaté na kyselinu askorbovú a sú vynikajúce pri podpore odolnosti organizmu voči chorobám.

Výber miesta na výsadbu smreka

Pri výbere miesta, ktoré zohľadňuje umiestnenie podzemnej vody, smrek nemá rád nadmernú vlhkosť. Podzemná voda môže podkopať povrchový koreňový systém obyčajného smreka a strom jednoducho padne, navyše nadmerná vlhkosť nesie huby a iné infekcie koreňov. Vzhľadom na štruktúru koreňov by sa smrekový strom nemal vysádzať v blízkosti rastlinných plodín, bude čerpať všetky živiny z pôdy.

Osvetlenie smreka

Smrek rastie pomaly, ale rastie a zatvára svetlo svojim prekrásnym susedom. Zvážte túto skutočnosť pri výbere miesta. Typy smreku s farebnými ihlami sú najlepšie zasadené na osvetlenom mieste, aby nedošlo k strate dekoratívnosti. Smrek v Nórsku je v tieni skvelý.

predné sklo

Jedli sme plytký koreňový systém, takže mladý poryv môže byť vykorenený silným nárazom vetra. Pre strom musíte nájsť miesto chránené pred vetrom.

Pôda na výsadbu smreka v krajine

Smrek obyčajný uprednostňuje pôdu s kyslou alebo mierne kyslou reakciou. Dobre rastie na hlinitých, piesčitých pôdach. Príliš voľné pôdy, ako aj príliš ťažké pôdy, nie sú vhodné na smreky.

Ako zasadiť smrek

Pri výsadbe smreku je lepšie zberať semená sami, smrek je celkom bežný. Zakúpené semená môžu dlho ležať s predávajúcim a strácajú vhodnosť na výsadbu a klíčenie.

Pestovanie smreka zo semien

Na výsadbu smreka sa na jeseň zberajú obyčajné semená, bližšie k novembru. Zozbierané puky vysušte na papieri v blízkosti vykurovacích zariadení, takže je ľahšie vytrepať semená.

Zaujímavé! Najstarší smrek žije vo Švédsku. Strom má 9550 rokov, jedľa má názov - Staré Tikko. Smrek žije v zásade viac ako 600 rokov, špička začína odumierať, ale koreňový systém vyhodí mnoho životaschopných detí.

Príprava a výsadba semien

Sadbový materiál sa spracuje roztokom manganistanu draselného. Kalcifikovať piesok a zasiať semená v hrnci do hĺbky dvoch centimetrov. V prirodzenom prostredí semená klíčia v chladnom období: dajte hrniec na spodnú poličku chladničky. Takto pripravené semená budú mať vyššiu rýchlosť klíčenia. Po troch mesiacoch (v marci) odstráňte semená a položte ich na teplejšie miesto na parapete.

Starostlivosť o sadenice

Pred výsadbou smrekových sadeníc v krajine je potrebné, aby sa o ne starali v blízkosti prírodného prostredia. Na jar v lesoch je pôda zvlhčená veľkým množstvom roztopeného snehu, preto by pôda sadeníc nemala vyschnúť. Nalievanie tiež nie je potrebné: sledujte sušenie vrchnej vrstvy pôdy. Nezabudnite opatrne uvoľniť pôdu, snažte sa nepoškodiť sadenice.

Je to dôležité! Pred výsadbou sa odporúča ošetrovať sadenice insekticídmi na ochranu pred infekciami. Roztok by mal byť slabý, aby nedošlo k horeniu ponuky.

Ako zasadiť stromček smrek

Pred výsadbou sadenice jedli na chate, pripravte dieru naliatím kompostu s prídavkom minerálnych prípravkov, ktoré stimulujú rast na dno. Pristátie sa môže uskutočniť v máji, keď nehrozí nebezpečenstvo mrazu. Semená umiestnite do pripravenej studne, posypte pôdou, utrite a vylejte. Pre čo najlepšiu adaptáciu v podmienkach otvorenej zeminy kryt s plastovou fľašou.

Varovanie! Pravidelné vetranie skleníkov pre sadenice neumožňuje hromadenie kondenzátu.

Týždeň na prispôsobenie sa rastline stačí, po odstránení krytu mulčujte pôdu okolo sadenice.

Starostlivosť o smrek v krajine

Smrek obyčajný má charakter rastliny, ktorá je odolná voči chladu, ale odporúča sa zakryť mladé rastliny na zimu špeciálnymi materiálmi a mulčovať kmeň stromu.

Ako na smrek

V lete smrek potrebuje raz týždenne dostatok vody - až 12 litrov vody na jednu rastlinu. V horúčave a suchu sú ihly striekané tak, že sa žltnú. Pristvolny kruh musí uvoľniť a mulčovať.

Funkcia kŕmenie smrek

Ak hnojivo bolo aplikované na pôdu na výsadbu smreku pri výsadbe, potom rastlina nebude potrebovať ďalšie hnojenie. Môžete stráviť skoro na jar kŕmenie "Kemir Universal", smrek dobre reaguje na to.

Ako orezať závod

Ak chcete pestovať smrek v krajine krásny kompaktný závod, je potrebné znížiť. Prvý postup sa uskutočňuje po transplantácii tak, aby koruna zodpovedala veľkosti koreňového systému. Okrem toho Prvé prerezávanie dá rastlinám tvar, ktorý potrebujete. Existujú dva typy procedúr: formatívne a sanitárne prerezávanie.

Ako znížiť smrek v krajine? Sanitárne prerezávanie sa vykonáva kedykoľvek, odstránenie suchých, poškodených konárov. Formatívne - na jar, pred začiatkom aktívneho rozvoja. Odstráňte výhonky rastúce vnútri koruny, príliš dlhé výhonky skrátiť, čím sa rastlina čistý vzhľad.

Je to dôležité! Je nesmierne žiaduce robiť prerezávanie koncom jesene. V zime poškodené vetvy neprežijú mráz.

Choroby a škodcovia jedli

Výsadba smreka na mieste sa neodporúča po plodinách solanaceus. Tieto kultúry sú náchylné na plesňové ochorenia, infekcia zostáva v pôde a môže napadnúť smrek.

Dobrou prevenciou bude manipulácia s sadenicami pred výsadbou. Príznaky ochorenia sú hnedá farba mladých výhonkov a sušenie konárov. Boj proti chorobám pomocou fungicídnych liekov.

Ak chcete pestovať krásny, vysoký a svieži smrek, zistite, ako chrániť smrek pred chorobami.

Pri starostlivosti o smreky v krajine kontrolujte stromy na hmyz. Larvy mnohých škodcov milujú jesť mladé ihly. Použite insekticídy na boj proti hmyzu.

Smrek ako okrasná rastlina má mnoho výhod: rastlina sa nebojí slnka a mrazu, kedykoľvek počas roka pri zachovaní dekoratívneho vzhľadu, s pomocou stromov môžete vytvoriť živý plot z zvedavých očí, môžete zasadiť zónu výsadbou. Smrek, ktorý podlieha pravidlám výsadby a starostlivosti, nespôsobuje problémy s chorobami a ihličie a šišky sa môžu používať ako suroviny pre lekárske a kozmetické výrobky vlastnej prípravy.

Loading...