Ako zasadiť hrušku na jar: krok za krokom

Štepenie stonky hrušky je zaujímavou záhradníckou technikou, pomocou ktorej môžete diverzifikovať svoju záhradu a svoju stravu, získať možnosť odrody odrody z obyčajnej hrušky alebo iného stromu. Nakoniec by mohlo byť zvedavé vyskúšať niečo nové. Dôvody sa môžu líšiť, ale neublíži študovať teóriu predtým, ako sa pustíme do vzrušujúceho povolania chovateľov - očkovania.

Jarné očkovanie je pre hrušky najprirodzenejšie, hoci sa môže vykonávať aj inokedy. Pomocou tohto postupu môžete oživiť umierajúci strom, opraviť chyby korunky, zlepšiť vlastnosti rastliny a kvalitu ovocia a dokonca priniesť novú kultúru!

Príprava odrezkov na očkovanie

Štep na štepenie sa zberá vopred, od jesene. Môžete to urobiť na jar, ale jesenný štep sa považuje za lepší materiál, pretože na jar nie je možné povedať, či prežil zimné mrazy.

Pracovná sila bude zbytočná, ak bude poškodený materiál pre potomka. Po čakaní na koniec pádu listov sa preruší prúdenie miazgy a vstup stromov do pokojovej fázy.

Tento postup môžete kombinovať s jesenným prerezávaním. Z orezaných mladých vetvičiek rezané odrezky, ktoré sú vybrané pre štep.

Je to dôležité! Na sion nepoužívajte spodnú časť výhonku - kôra je pevnejšia a prúdenie miazgy nie je tak intenzívne. Nemal by sa brať ani vrch - jej oči ešte nie sú úplne vyvinuté. Vhodná stredná časť priemeru vetvy 5-6 mm a dĺžku 10 mm-15 cm Šrot obsahuje 3-4 púčiky, ktoré sú dobre vyvinuté, horný rez sa nachádza nad obličkami.

Rezať odrezky forme do zväzkov, viažu. Zväzky sú ponorené do nádoby s mokrým pieskom alebo pilinami a kontajner - v pivnici.

Teplota skladovania by mala byť okolo 2 ° C. V neprítomnosti pivnice možno zväzky odrezkov skladovať v chladničke, na polici na dverách, zabaliť do vlhkej handričky a vrecka z celofánu.

Z času na čas by sa mal materiál kontrolovať, kontrolovať vlhkosť podkladu a podľa potreby ho navlhčiť. Ak sa odrezky skladujú v chladničke, keď sa rozmrazia, mali by sa o ne postarať a preniesť na tento čas na vhodnú teplotu.

Viete? hruška - rodák z južnej Ázie. Pred mnohými tisíckami rokov prišlo odtiaľ do Európy a na americké kontinenty - len pred 4 storočiami.

Na akých stromoch môže byť hruška zasadená

Najprirodzenejšie je štepenie stopky hrušky. na hruškev tejto klíme.

Je to dôležité! Je lepšie používať polokultúrne odrody ako "Severyanka", "Svetlyanka", "Tonkovetki". Hybrid odovzdaný hruške Ussuri bude mať vysokú zimnú odolnosť. - nie každý kultivar na tejto populácii dobre zakorenil.

Všetko je však oveľa zložitejšie alebo jednoduchšie v závislosti od toho, ako sa na to pozeráte. Existuje celá škála možností, vrátane exotických, s pomocou ktorých môžete pridať svoju novinku na vašu záhradu a urobiť ju odolnejšou.

Čo iného môže byť hruška naočkovaná tak, aby štep zakorenil a niesol ovocie?

 • Štepenie štepu sa považuje za ideálne. hrušky na hrušiek alebo jabloň, Zvláštnosťou tejto možnosti je, že by ste nemali používať ready-made divoký strom - hybrid nebude žiť dlho a jeho rodenie nebude líšiť v hojnosti. Stonka by mala byť zasadená na samotnom strome vyrastenom zo semien divých plodov, potom sa bude môcť hybrid úplne rozvinúť, bude žiť dlho a niesť ovocie hojne.
 • Vrúbľovanie hrušky na jar na pestovanom jabloni - klasiky žánru: sú to stromy rovnakého druhu, majú rovnaký vývojový čas. Vďaka tejto možnosti je výsledok dôsledne úspešný, čo dokazuje rozsiahlu prítomnosť hruškovitých jabloní v záhradách amatérskych chovateľov.
 • Kdoule strom To je tiež široko používaný ako zásoby, ale tam sú niektoré špeciálne funkcie. Keďže je južná rastlina, kdoule sa nelíši v špeciálnej mrazuvzdornosti. Plodenie takéhoto hybridu nebude veľmi dlhé, ale bude to skoro. Strom je malý, možno ho pripísať pozitívnym stránkam podobného experimentu. Treba mať na pamäti, že kdoule sú pripojené len niektoré odrody hrušky.

Viete? Hruškové drevo je veľmi trvanlivé a po stáročia si zachováva svoj tvar a tvar. Je vhodný na výrobu odolného nábytku, hudobných nástrojov, vysoko pevných pravítka pre inžinierov, riadu, ktorý vydrží umývanie v umývačke riadu.

 • Hruška sa bude cítiť dobre na drieň a. t Poskytne vynikajúcu kvalitu ovocia. Dva druhy dreva dobre rastú.
 • žeriav ako zásoba sa dá dobre zvážiť, ale existuje niekoľko funkcií. Zhlukovanie hrušky sa vyskytuje oveľa rýchlejšie ako strom rowan a štepená vetva bude za niekoľko rokov príliš hrubá v porovnaní s jej kmeňom matky. Kvalita ovocia sa tiež časom mení, prijíma suchosť, kyslosť a strnulosť z horského popola.
 • Kvôli rozdielu v kmeňoch vzniknú rovnaké problémy so štepom o irgu, Okrem toho je dĺžka života takéhoto hybridu malá.
 • aronia dá rovnaký problém s rozdielom kmeňov, okrem odrôd bude len trpaslík.

Pravdepodobne budete mať záujem o čítanie o štepení hrozna.

Metódy a načasovanie očkovania

Generický názov "štepenie" znamená prírastok jednej rastliny do druhej. Na to sa používajú rôzne technológie.

Predpokladá sa, že je vhodnejšie naočkovať hrušku na jar, pretože jesenné štepenie s jemnosťou hrušky má šancu usadiť sa v dôsledku zimného chladu. V záujme spravodlivosti stojí za zmienku, že jeseň a dokonca aj letné očkovanie aktívne vykonávajú amatéri aj profesionáli.

Viete? Čínska hruška - symbol nesmrteľnosti, pravdepodobne kvôli sile dreva. Svoje ovocie však považujú aj za symbol odlúčenia. Gréci a Rimania niesli hruškové ovocie ako dar bohyniam lásky - Afrodita a Venuša, ako aj domov a materstvo - Hera a Juno.

Technológia zvolená pre načasovanie očkovania je veľmi dôležitá:

 1. Pučiace. Na štepenie sa používa oko na spanie alebo prebudenie. Môžete stráviť jar a leto, počnúc májom a koncom septembra.
 2. Kopulirovka. Spájanie odrezkov rovnakého priemeru. To sa praktizuje, keď sa tok miazze začne alebo má začať, v marci alebo v apríli.
 3. Stonka v štrbine. Môžu byť vyrobené s iným priemerom suterénu a podnože. Termíny sú rovnaké ako pre kopírovanie.
 4. Stopka v bočnom rezu. Používa sa na tenké štepy a veľké zásoby. Koná sa v apríli pred cirkuláciou šťavy.
 5. Shank za kôrou. Najbežnejšia a najpoužívanejšia metóda, vyznačujúca sa vysokou mierou prežitia. Má zmysel aplikovať sa len vtedy, keď sa začína pohyb šťavy, v apríli a máji.
 6. Pri moste Používa sa, keď je potrebné ranu vyliečiť - žiadna kôra v širokej oblasti. Koná sa v máji a júni, keď šťava aktívne cirkuluje.
 7. Ablaktirovka. Technológia konvergencie dvoch susedných vetiev. Účinné pri aktívnom prietoku miazgy od mája do septembra alebo októbra.

Dozviete sa viac o takých najchutnejších odrodách hrušky podľa hodnotení záhradkárov, ako napríklad "Na pamiatku Jakovlev", "Vojvodkyňa", "Moskvichka", "Just Maria", "Avgustovskaya rosa", "Veles".

Jarné štepenie hrušiek cez kôru: inštrukcie krok za krokom

Najčastejšie, kvôli jednoduchosti výkonu, spoľahlivosti a vysokej miere prežitia, amatérski aj profesionálni záhradníci používajú metódu štepenia odrezkov na kôru. Zvážte, ako sa pestuje hruška na jar, krok za krokom.

Potrebné nástroje a materiály

Treba poznamenať, že postup štepenia sa môže začať len vtedy, keď sa pripraví všetko potrebné.

Je to dôležité! Neopatrný prístup k podnikaniu pri výbere je neprofesionálny. Je neprijateľné zanedbávať dostupnosť potrebných materiálov a nástrojov, ako aj ich kvalitu. To môže zrušiť všetky snahy a dať negatívny alebo neuspokojivý výsledok.
V čase, keď sa začne očkovacia procedúra, je potrebné mať:

 • krájanie, skladovanie alebo rezanie v súlade s pravidlami;
 • veľmi ostrý a lepší - špeciálny štepovací nôž;
 • maximálna tenká a ostrá píla;
 • ostrý s tenkou čepeľou sekery;
 • záhradná smola, plastelína alebo olejová farba;
 • očkovacie alebo izolačné pásky;
 • plastové vrecko a povraz alebo škótka.
Potom, čo je všetko pripravené, ako chirurgove nástroje pred operáciou, môžete pokračovať v procedúre.

Príprava odrezkov

Deň pred očkovaním by sa do miestnosti mali naniesť odrezky a potom pol hodiny namočiť do Epinu alebo iného stimulátora, alebo jednoducho do vody. Pripomeňme, že každý z nich musí mať 3 alebo 4 vyvinuté puky.

Na jednej alebo viacerých polotovaroch treba skontrolovať ľahké oddelenie kôry z dreva. Na každom uzle na križovatke so zásobou je šikmý rez (25-30 °) vyrobený pílou, ktorá musí byť očistená ostrým nožom na hladký povrch. Horný plochý rez by sa mal tiež aktualizovať.

Príprava zásob

Na sklade by ste mali starostlivo skontrolovať miesto navrhovaného očkovania. Kôra musí byť zdravá bez poškodenia. Veľkosť zásob je 3,5 cm.

Odrežte hornú časť kmeňa, vyčistite rez ostrým nožom.

Kôra sa opatrne narezáva 4-5 cm tak, aby sa jej horná vrstva ľahko oddelila a drevo sa nepoškodilo.

Zapínanie rezu

Opatrne odtlačte kôru nožom, vložte do nej pripravené rezné rezy tak, aby 2-3 mm rezu zostali nepožehnuté, pevne ho zatlačte.

Ak chcete rozmazať križovatku a odrezať výklenok so záhradným sklonom, zabaľte inokulom alebo izolačnou páskou tak, aby nezostali žiadne medzery.

Pevne zaistite vrch celého plastového vrecka: chráni pred vetrom a dažďom a udržiava požadovanú úroveň vlhkosti.

Je to dôležité! Treba si uvedomiť, že očkovanie je podobné operácii, v ktorej musí byť zachovaná čistota. Je zakázané dotýkať sa čerstvého rezu alebo ho dať do úst s rušnými rukami. Ak ste náhodou upustili rezanie, je potrebné znova rezať. Každý kúsok prachu alebo kúsok nečistôt môže spôsobiť neštepený štep.

Ďalšia starostlivosť o očkovanie

Nasledujúce 2 týždne by sa mali pravidelne kontrolovať. Tento čas postačuje na prihojenie a opuch obličiek.

Ak k tomu nedôjde, môžete sa pokúsiť naočkovať na inom mieste stromu, ak sú nevyužité odrezky, alebo inokulovať iným spôsobom vo vhodnom čase.

Výhonky, ktoré sa prekrývajú s naočkovanými potravinami, ako aj listy, ktoré blokujú svetlo, by sa mali včas odstrániť.

S aktívnym rastom vrúbľovaného výhonku je bandáž zoslabená, aby sa zabránilo tvorbe zúžení a jej vrch je zovretý.

Postroj je odstránený na konci sezóny, na jeseň, a lepšie na jar, potom, čo závod prezimuje a sneh sa roztopí.

Časté chyby

Napriek tomu, že s náležitým teoretickým a praktickým tréningom, očkovanie nie je taká nemožná úloha ani pre začiatočníkov, chyby, ktoré môžu skúsení záhradníci urobiť:

 • tupé nástroje;
 • špinavé nástroje;
 • obsahujúce medzery alebo voľné obväzy;
 • neopatrné použitie var na rezy;
 • použitie mrazuvzdorných, zhnitých alebo sušených odrezkov;
 • nezrelých alebo plných púčikov na štepe;
 • inokulácia semenného stromu na kameň a naopak;
 • štepenie neskorých odrôd na skorých dozrievajúcich stromoch a naopak.

Pri pestovaní ovocia je štepenie veľmi dôležitým procesom, ktorým možno dosiahnuť mnohé ciele: priniesť nové alebo zachovať vzácnu odrodu, predĺžiť život starých stromov, hojiť rany na strome, meniť a zlepšovať kvalitu ovocia a mnoho ďalšieho.

Štepenie hrušky na jar je populárna metóda medzi odborníkmi, ale je vhodná aj pre začínajúcich záhradkárov záujem o záhradníctvo a snaží sa dosiahnuť úspech v tejto oblasti.

Pozrite si video: Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch (Apríl 2020).