Agrotehnika kultivácia jablka "Screen"

Možno nie je jedinou záhradou bez jablone v našich zemepisných šírkach. Kultúra je nenáročná na poveternostné podmienky, nie vrtošivá v raste, a napriek tomu práca chovateľov každý rok prináša záhradníkom ešte silnejšie odrody, ktoré majú všetky najlepšie a najlepšie vlastnosti.

História chovu

Obrazovka Apple - hybridnej odrody jesenné dozrievanie. Získal sa v roku 2002 ako výsledok opelenia odrody „Yantar“ peľom odrôd „Gem“, „Orange“ a „Zvezdochka“.

Autorstvo a patent na hybrida patrí L. A. Kotovovi, vývoj bol realizovaný na stanici Sverdlovsk.

Vďaka svojim vlastnostiam sa odroda rýchlo šíri v záhradách Uralu a okolitých oblastí.

Šľachtený pre drsné podnebie, s dobrou zimnou odolnosťou, má vyhliadky na rast v regiónoch so studenými zimami av južnom miernom podnebí.

Biologické vlastnosti odrody

Apple "Screen" dostal dobré recenzie medzi amatérske záhradkárov a poľnohospodárov - budeme sa bližšie pozrieť na jeho opis a fotografie, kvalita kultúry.

Popis stromu

Strom sa vyznačuje rýchlym rastom, hladkou zelenou kôrou a hnedými, tenkými výhonkami. Crohn zaoblený, rozľahlý, s rovnými, nie príliš silno rastúcimi vetvami, rastom vetiev smerujúcich z kmeňa smerom nahor.

Lístie je tmavo zelené, vo forme širokého oválu, s zubatým okrajom. Listy sú nepriehľadné, umiestnené na dlhých stopkách. Celá lamina je pokrytá tenkými (ako sieťovina) žilami s výraznou centrálnou žilou, ktorá jasne oddeľuje list v polovici.

Jablkové odrody so sladkou a kyslou chuťou ovocia pre vašu záhradu: "Shtreyfling", "Bogatyr", "Semerenko", "Lobo", "Melba", "Pepin šafran", "Dream", "Silver kopyto", "Orlik", "Žiguli".

Popis ovocia

Plody jablone rovnakej zaoblenej formy, priemerná veľkosť: hmotnosť kolíše od 60 do 100 gramov. Lesklá šupka pokrytá nádychom vosku. Počas zrelosti sa plody stávajú žltozelenou farbou s jasným ružovo-červenatým červenaním. Výrazný rys Apple - napučaný lievik s tuberkulom hnedej farby. Krémovo sfarbená dužina, hustá, šťavnatá, jemnozrnná štruktúra. Chuť sladkých a kyslých jabĺk s príjemnou vôňou. Vo veľkom srdci, otvorené komory semien, semená sú tmavo hnedé, malé.

opelenie

"Obrazovka" je samobzpledny odroda, je dokonale opelená inými odrodami jabloní rastúcich vedľa nej. vhodný opeľovače budú tam rovnaké jesenné odrody: Oryol Striped, Scala, Uspenskoye a Sun.

Obdobie gestácie

Rodiace jablko začína piaty rok vývoja, rodenie je pravidelné. Ovocie dozrievajú v auguste až septembri. Môžete skontrolovať zrelosť rozdelením ovocia na polovicu: ak je semeno tmavo hnedé, potom dozrelo jablko.

produktivita

Výnosy sú pomerne vysoké - v priemere až 20 kg jabĺk. Z dospelého stromu, plodný nie prvý rok, zbierať až 65 kg. Počas pestovania odrody sa vylovilo viac ako sto centov ovocia na hektár na farmách.

Zimná odolnosť

"Obrazovka" je odolná voči chladnému počasiu, bezbolestne toleruje náhle zmeny teploty a návrat mrazov.

prihláška

Ovocie sa dobre skladuje, ale ak sa nechá prezrieť, doba skladovateľnosti sa zníži. Úrodu skladujte na chladnom mieste (pivnica, nevykurovaný balkón). Môže sa teda konzumovať aj v zime v čerstvom stave: trvanlivosť až päť mesiacov.

Plody sú vhodné na spracovanie: vyrábajú šťavy, kompóty, džemy a zaváraniny.

Viete? V rozličných národoch je jablko všestranným symbolom: medzi starovekými pohanmi Slovanov, Vikingov a Keltov je symbolom nezvládnutej mládeže; v Číne, symbol ústupku; Škóti a írski ľudia používali ovocie na veštenie a v heraldike je symbolom mieru znázorneného na mnohých erboch.

Výsadba sadeníc jabloní "Screen"

Ťažkosti pri pestovaní jablone, nie. Pred zákrokom, musíte preskúmať stromček, odrezať poškodené výhonky a korene, spracovať plátky s drveným uhlím. Hlavnou požiadavkou pre sadenice je zdravý koreňový systém a spiace púčiky.

Optimálne načasovanie

Jabloň je zasadená na jar na zamračené a chladné dni. Ale najlepší čas je jeseň, v tomto prípade strom začne rásť a plne sa rozvíjať v budúcom roku.

Výber umiestnenia

Kultúra je nenáročná na zloženie pôdy, ale je lepšie, ak je úrodná a neutrálna. Chudé okolie - úzko rastúce staré stromy s rozsiahlym koreňovým systémom, zbavia stromček výživou a vlhkosťou, blízko slnečného svetla. Miesto na otvorenie, nie náchylné k prievanu.

Postup postupného pristátia

Jesenné pristátie. Niekoľko mesiacov pred výsadbou, vykopať dieru, aby sa pôdou pôdy. Veľkosť jamy asi 50x50 cm, zameranie na dĺžku koreňov. Najlepší čas na výsadbu na jeseň je po páde listov. Počas tohto obdobia začne stromček aktívne stavať koreňový systém a časť antény bude v pokoji až do jari.

Aby nedošlo k prebudeniu spiace púčiky, nedávajte hnojivo na dno jamy. Na podporu sadenice, musíte riadiť kolík jeden a pol metra dlhý do dna jamy. Korene mladého stromu narovnané, umiestnené na dne otvoru a pokryté zeminou. Súčasne je koreňový krk v jednej rovine s okrajom jamy a pôda je opatrne stlačená.

Stromček je viazaný na kolík a musí byť napojený, aj keď prší. Po zalievaní, pôda môže výrazne ustúpiť: mali by ste ešte naliať pôdu. Bližšie k zime, minerálne hnojivá sú rozptýlené po povrchu zeme - budú ležať pod snehom až do jari, a potom budú presakovať do koreňov s roztopenou vodou, kŕmenie je. Pristátie na jar charakterizované tým, že hnojivo musí byť vložené do výsadbového otvoru, ak je pôda kyslá, pridáva sa drevený popol. Ako hnojivo, môžete použiť "Universal Universal": je zmiešaný s úrodnou pôdou, dať jamu na dne a vylejte vedro vody tam taky.

Sadenice sa znížia na dno, narovnajú korene pokryté zeminou. Potom, čo vykonali zalievanie - keď pôda ustúpila, pridajte viac. Korenový krk sadenice je v jednej rovine s povrchom. Na ochranu stromu pred vetrom sú kolíky poháňané v kruhu.

Viete? V kresťanskom mýte zakázaného alebo lákavého ovocia nie je spomenuté jablko, je to len ovocie roztrhané z nebeského stromu. Možno, že spojenie s jablkom bolo spôsobené homonymami: v latinčine "malum" - "zlo" a "mālum" - "jablko".

Funkcie sezónnej starostlivosti

Starostlivosť o jabloň začína výsadbou. Ak ste zasadil ju pred zimou, nezabudnite posypať hnojivo, takže na jar strom už absorbovať užitočné látky. Ak sa na jar - okamžite po výsadbe, kmeň by mal byť narezaný na dĺžku dvoch alebo troch púčikov, čo vyvolá vetvy k aktívnemu rastu. Stromček tiež skracuje bočné vetvy, ale len vtedy, ak sú dlhšie ako centrálny driek.

Starostlivosť o pôdu

Na jar, pod stromom v neprítomnosti zrážok, raz týždenne vylejú vedro s vodou na mesiac a pol. Potom sa zalievanie znižuje na dva až tri týždne. V horúčave a suchu, nalejú vodu raz za dva týždne s dvoma vedierkami vody.

Po zalievaní je kruh kmeňa zakrytý kompostom: na vrch sa položí kompost, hnij, hnoj, biohumus, slama alebo suché trávy. Mulch, po prvé, bude slúžiť ako ideálne prostredie pre dážďovky, ktoré budú robiť prácu pre vás uvoľniť pôdu, a po druhé, bude brániť rastu burín. Z voľnej pôdy koreňového systému jablone, je ľahšie extrahovať vlhkosť, jedlo a kyslík, preto by sa z času na čas malo používať s vrtuľníkom. Plevel musí tiež zbaviť, takže nemajú pripravovať rastúce sadenice s živinami.

Je to dôležité! Počas intenzívneho horúčavy sa odporúča postriekať mladý jabloň, ale toto by sa malo robiť večer, keď slnečná aktivita ustúpi - toto ušetrí listy pred popáleninami.

Top dressing

V apríli sa vykonáva prvý obväz: päť stromov humusu s pol litrom močoviny sa rozloží na strom v blízkosti kmeňa ako mulč. O mesiac neskôr sa listy postriekajú vodným roztokom humátu sodného (1 polievková lyžica litrov na 10 litrov vody): 10 litrov na strom.

Počas obdobia kvitnutia urobte toto riešenie:

  • močovina - 150 g;
  • superfosfát - 250 g;
  • síran draselný - 200 g;
  • vmiešajte do 50 litrov vody, trvajte na týždni.
Pod každým stromom sa privedú štyri vedrá na roztok - ak v tomto čase silno prší, je potrebné uviesť komponenty do suchého stavu do kruhu kmeňa stromov.

Je to dôležité! Správne použitie suchých hnojív v kruhu trupu: cca 50-60 cm by sa malo vytiahnuť späť z kmeňa.
Pri treťom kŕmení v 200 litrovom bare s vodou zriedi kilogram nitrophoky a 20 g humátu sodného. Krmenie sa vykonáva v kruhu okolo kmeňa, prietok je 30 litrov pod stromom. V daždi sa aplikuje hnojivo v suchej forme.

V horúcich letných dňoch sa striekajú listy a do vody sa pridáva popol.

Boj proti chorobám a škodcom

Na začiatku jari sa vykonáva preventívna liečba húb a lariev hmyzu: stromy sa postriekajú roztokom močoviny (700 g na 10 litrov vody).

Je to dôležité! Spracovanie by sa malo vykonávať, keď sú obličky v spiacom stave, inak ich roztok vypáli.

Druhé ošetrenie hmyzom sa vykonáva po vyblednutí stromov. Ošetrenie sa uskutočňuje 10% roztokom akéhokoľvek insekticídneho prípravku (Actellic, Karbofos). Proti chorobám sa vykonávajú preventívne liečby. prípravky obsahujúce meď.

Na jeseň, po zbere, sú stromy postriekané tretíkrát - s 5% roztokom močoviny. Postrek musí mať čas, aby sa udržal až do pádu listov. Roztok bude chrániť pred ochoreniami a parazitmi.

pre kontrola hmyzu môžete prilákať vtáky do záhrady - ak máte koryto visí každý rok, sami vtáky budú vedieť, kde je jedlo pre nich. Ak je potreba špeciálnych prípravkov, nasledujúce pomôžu kontrolovať škodcov: "Benzofosat" a "Karate Zeon" - obe drogy môžu byť použité počas obdobia kvitnutia, pretože sú bezpečné pre včely.

Naučte sa, ako poraziť vošky útočia na váš jabloň.

Odroda "Screen" je odolná voči mnohým chorobám, vrátane strupov, často ovplyvňujúcim ovocné stromy. Pri častých zrážkach však stále existuje nebezpečenstvo. Prevencia sa vykonáva skoro na jar s použitím kvapaliny Bordeaux, oxychloridu medi alebo síranu meďnatého. Účinný prostriedok proti hubovým chorobám - liek "Hom".

prerezávanie

Budeme rozumieť, keď potrebujete prerezávať jabloň. Prvýkrát prerezávanie tráviť stromček po pristátí, skrátenie kostrových výhonkov, ktoré sú dlhšie ako kmeň. Pravidlami prerezávania sa vykonáva buď na jar alebo na jeseň. Leto sa nedá odrezať, pretože v tomto období je aktívna cirkulácia šťavy vo vnútri.

Tenšie vetvy budú mať orezávač, ak potrebujete znížiť silné a husté konáre - je lepšie vziať si píla. Všetky nástroje musia byť ostro zušľachtené, inak sa okraje plátkov dlho hojia. Na spracovanie rezov do záhrady var. Mali by ste vedieť, že staré suché vetvy sa okamžite ošetrujú, najprv sa rozmazávajú zmesou síranu meďnatého a vápna (1:10). Mladé flexibilné pobočky sú spracované ostrou na druhý deň.

Po prvom prerezaní môže strom odpočívať z procedúry dva alebo tri roky. Odstráňte len poškodené výhonky. Následne sa vetvy skrátia o dve tretiny, čím sa vytvoria korunky: odstránia sa vetvy, ktoré narúšajú rast hlavných výhonkov, ktoré rastú vo vnútri korunky a vystupujú z tvaru.

Je to dôležité! Formatívne prerezávanie sa vykonáva pred dosiahnutím veku piatich rokov. Strom s tvarovanou korunkou nepotrebuje podpery a je pripravený na plodenie.

Ochrana pred mrazom a hlodavcami

Na ochranu pred mrazom, kruh kmeňa pokrýva mulčovanie: rašelina a kompost v rovnakých častiach. Kmene stromov sú obielené a pokryté smrekovými listami, pevne zabalené tak, aby sa tam hlodavce nedostali. Kmene musia byť zviazané, až kým kôra stromu nie je taká tvrdá, že už nie je liekom pre myši a králiky.

Nižšie vetvy dospelých jabloní rozmazané nasledujúcim roztokom100 g lepidla na drevo, 0,5 kg síranu meďnatého, 1 kg ílu a 3 kg hydratovaného vápna - to všetko na 10 litrov vody. V zime sa odporúča šliapať sneh v kruhu a vybrať ho z vetiev tak, aby sa neporušili pod jeho váhou.

Apple "Screen" dostal dobré recenzie od záhradkárov, je dychtivo pestovaný, najmä v regiónoch s chladnou klímou. Záhradníci oslavujú odolnosť voči chorobám, vysoké výnosy a vynikajúce chuťové vlastnosti.