Popis a fotografie citrónových odrôd

Možno, že v našich zemepisných šírkach taká trvalka ako citrón nie je ani zďaleka známa všetkým, ale skúsení pestovatelia rastlín sú pravdepodobne už oboznámení s jej opisom a všetkými jeho výhodami. Existuje však pomerne málo odrôd, ktoré existujú dnes, a ak sa náhle rozhodnete pestovať citrón vo vašej oblasti, potom je lepšie poznať ich vlastnosti. Na najobľúbenejšie z nich sa bude diskutovať ďalej.

"Ruka Budhu"

"Buddha Hand" odroda patrí do skupiny palmových citrónov a je veľmi populárna nielen na Západe, ale aj v Japonsku a Číne, kde sa často pripisuje zázračným vlastnostiam. Napríklad, mnohí úprimne veria, že človek, ktorý vyrástol túto rastlinu bude schopný žiť šťastne až do smrti.

Pokiaľ ide o špecifický botanický opis, je potrebné poznamenať, že tento citrón je jedným z najväčších zástupcov citrusových plodov a rastie do dĺžky 40 cm. Plody majú podlhovastý tvar a navonok silne pripomínajú kefu banánov alebo chápadiel, preto sa objavil neobvyklý názov ovocia. Vnútri citrónu "Buddhovu ruku" sú semená, ktoré vyzerajú ako tekvicové semená, a vrch je pokrytý rebrovaným šupkou.

Hmotnosť plodu dosahuje v priemere asi 400 g a podobne ako ostatné časti rastliny sa vyznačujú výbornou arómou. Mnohí ľudia považujú „Buddhovu ruku“ za obyčajné citrusy, ako ten istý citrón.

Je to dôležité! Nezamieňajte citrón s citrónom, pretože okrem podobnosti názvov rastlín v rôznych jazykoch sú úplne odlišné a navzájom sa líšia nielen vo vzhľade, ale aj v chutových vlastnostiach ovocia.

"Pavlovský"

Dospelá rastlina citron Pavlovsky nerastie nad 2 m na výšku, zatiaľ čo má pomerne dlhé vetvy s pichnutím. Listy sú lesklé a veľké, tmavo zelené farby.

Rovnaké veľké a kvety, väčšinou biele, ale na vonkajšej strane ružový odtieň. Všetky sa zbierajú v štetcoch 3 - 5 pukov, aj keď jednotlivé vzorky sú menej časté.

Priemerná hmotnosť plodov nezvyčajného citróna - Pavlovského citrónu je asi 300 gramov a vďaka charakteristickej hľuzovitej koži dostala svoje druhé meno - „šiškan“. Pod žltou citrónovou kôrou je malé, ľahké a kyslé mäso s miernou horkosťou. Tento druh citrónu je samovoľný, ale po rozkvitnutí kvetov je lepšie aplikovať peľ na piestiky s mäkkou kefkou a nie je potrebné normalizovať púčiky: samoregulačný systém citrusovej rastliny urobí všetko sám, s tým výsledkom, že najvhodnejšie vaječníky zostanú na vetvách.

Je to dôležité! Po každom zvýšení je potrebné vykonať tvorbu koruny.
V zime sa Pavlovský citrón cíti oveľa pohodlnejšie ako podobná citrónová odroda: nielenže sa vyvíja dobre, ale má aj vynikajúce ovocie. Avšak, ak sa vám nepodarí ochrániť pred prievanmi, rastlina môže dobre ochorieť.

"Grandis"

V porovnaní s inými citrusovými plodmi má odroda Grandis (alebo ako sa to tiež nazýva Pomelo) najväčšie rozmery, pretože výška stromu dospelého často dosahuje 15 m.

Samozrejme, ak si želáte, môžete nájsť poddimenzované varianty tejto odrody, často s klesajúcimi vetvami. Vďaka tomu môže byť Grandis pestovaný ako izba citrón, napríklad z kameňa. Jeho ovocie dosahuje hmotnosť 1 kg, pričom má príjemnú chuť a rovnakú charakteristickú arómu. Je logické, že vo voľnej prírode budú parametre rastliny trochu väčšie, najmä hmotnosť plodov je často 8-10 kg.

Všetky majú zaoblený hruškovitý tvar a vyznačujú sa žltou farbou hrubého šupky a oranžového mäsa. Kvety vo voľnej prírode "Grandis" biela, a na pobočkách sú tŕne.

Viete? Vo východnej Ázii je citron symbolom šťastia, bohatstva a dlhovekosti.

"Piretto"

Citrusové odrody "Piretto" je malý, pomaly rastúci strom (alebo ker) až do výšky 4 m. Rast konárov sa líši v rôznej intenzite a v pazuchách listov sú krátke a ostré tŕne.

Listy sú ihličnaté, majú charakteristickú „citrónovú“ arómu a sú podlhovasté, vejčité alebo vejčito-kopijovité, dosahujúce dĺžku 20 cm, kvety môžu byť buď bisexuálne alebo len samčie alebo samičie, väčšinou biele, ale s rôznymi odtieňmi.

Podlhovasté alebo oválne ovocie dosahuje dĺžku 20-30 cm a líši sa v hrubej a nerovnej pleti, ktorá pri zrení má svetložltú farbu. Táto odroda citrónov preferuje subtropické a mierne teplé podnebie, pretože viac ako iné druhy citrusov sú citlivé na chlad a môžu stratiť všetky listy dokonca aj pri 0 ° C.

Najvhodnejší teplotný režim pre normálny vegetatívny rast a reprodukciu citrónov sa pohybuje od + 23 ... +25 ° C, ale zníženie tejto hodnoty na + 4 ° C často vedie k narušeniu vegetácie.

"Uraltau"

Odroda je prezentovaná vo forme remontantného stromu, dosahujúceho výšku 3,5 m. Crohna sa vyznačujú strednými zahusťovacími a klesajúcimi vetvami. Kôra - olivovo sivá, holé výhonky - zakrivené, hnedé.

Listy majú široký oválny tvar a sú pomerne veľké, hladké na dotyk. Doska samotná je hladká, ale na konci sú malé zárezy. Priemer pohárikovitých kvetov sa pohybuje v rozmedzí 2-3 cm, zatiaľ čo veľkosť vajcovitých a mierne rebrovaných plodov dosahuje 150x120 mm.

Ich základňa je podlhovastejšia a hrot vystupuje skôr slabo. Šupka ovocia v citrónovej odrody Uraltau hustá a hrudkovitá, rovnako ako pomerne hustá mastná a lesklá. Hlavná farba je zelenožltá. Dužina ovocia je šťavnatá, kyslá sladká chuť a vyžaruje ľahkú arómu. Priemerná hmotnosť je asi 260 g, hoci za priaznivých podmienok pestovania táto hodnota často dosahuje 500 g.

Medzi pozitívne vlastnosti pestovania patrí vysoká odolnosť odrody voči chorobám a škodcom.

Ďalšie informácie o citrusových plodov, ako je mandarínka a calamondin.

"Bicolor"

Považuje sa za modernú taliansku odrodu, ktorá sa vyznačuje kyslým ovocím. To bolo objavené v druhej polovici dvadsiateho storočia v Toskánsku a pôvodný názov znie ako "Cedrato di Lucca".

Tvar plodov je okrúhly a na rovníku majú zúženie. Keď dozrievajú, ich farba získava červenohnedý odtieň, aj keď spodná časť zostáva vždy zelená.

V podstate, vertikálne rastúce výhonky sú tvorené na kríku, a všetky vetvy sú pokryté malými hrotmi. Tvar listov skôr pripomína citrón a maľoval v tmavo zelenej farbe. Všetky púčiky sa zbierajú v kefke a ich farba je fialová alebo hrubá ružová.

"Kanarone"

Ďalšia odroda citrónu, ktorá sa v mnohých ohľadoch podobá citrónu. To bolo prvýkrát popísané v 17. storočí, ale do 20. storočia bol považovaný za stratený, kým Paolo Galeotti objavil živé rastliny počas reštaurovania citrusových plodov na území obce Cannero Riviera v Piemonte.

Odroda Canarone je prezentovaná vo forme silného kríka so silne uzavretými vetvami, ktoré rastú hlavne smerom nahor.

Listy sú špicaté, malé. Mladé výhonky - fialové a zvyčajne zhromaždené v skupinách, aj keď často rastú po jednej. Púčiky sa zbierajú v kefke a majú fialovú farbu.

Plody sú žlté a veľké, s dobre označenou papilou na konci a okolo neho dobre vyznačený kruh.

"Pompeje"

Odrody citrónu "Pompeia" sú prezentované vo forme ovocia s vrásčitou a nerovnomernou žltou kožou, pomerne hrubá v sekcii (jej hrúbka často dosahuje 1 cm).

Nie je v ňom žiadna horkosť a má neutrálnu citrónovú príchuť. Vo vnútri ovocia je relatívne málo jamiek a mäso je šťavnaté a kyslé, s vôňou sladkého citrónového karamelu v reze. Pompeius láka oko svojím neobvyklým tvarom a vyčnievajúcou pompou, vďaka čomu dostal tento citrón svoje meno.

Pompeia je vyrobená z kandizovaného ovocia, dezertu Sa Pompia a likéru s jedinečnou arómou.

Viete? Plody citrónu môžu výrazne zmierniť prejavy morskej choroby av dávnych dobách boli použité na prípravu rôznych protilátok.

"Etrog"

Táto odroda citrónu je reprezentovaná kríkmi a malými stromami s otvoreným zvykom rastu. Rastlina je veľmi teplomilná, preto je mimoriadne citlivá na mrazy.

Ovocie je v mnohých ohľadoch pripomínajúce podlhovastý citrón, aj keď sa pozeráte na jeho tvar bližšie, vyzerá skôr ako plameň sviečky. Po dosiahnutí plnej zrelosti bude väčšia ako obvyklý citrón. Dužina je kyslá a svetložltá.

Má hrubú a hrudkovitú kôru s lesklou štruktúrou a veľkou vôňou, s charakteristickými fialovými tónmi. Všetky plody sú veľmi pevne držané na strome a obsahujú veľa semien. Zámerom je, aby sa citrónová odroda Etrog pestovala hlavne na rituálne použitie Židmi na ich tradičnom festivale úrody "Sukkot", ktorý sa koná v septembri alebo v októbri. Zástupcovia tohto národa veria, že toto ovocie je uvedené v knihe Leviticus (23:40).

Po prečítaní rôznych odrôd citrónu, je ľahké pochopiť, čo to je, ale ak sa chystáte pestovať závod na svojom pozemku, potom pred výberom sadenice, starostlivo študovať všetky jeho vlastnosti, pretože nie všetky z nich úspešne zakoreniť v našich zemepisných šírkach.

Loading...