Všetky najdôležitejšie o chov Baškir kačice doma

Kačica Bashkir je považovaná za jednu z najlepších plemien vajec a mäsa. Okrem toho je nenáročný na starostlivosť, lacný a vyznačuje sa silnou imunitou a vytrvalosťou. Zvláštnosti pestovania kačice Bashkir, jej výhody a nevýhody budú diskutované v tomto materiáli.

Popis plemena

Oboznámenosť s hydinou začína stručným popisom. Ihneď si všimneme, že mätúce "Bashkir" s kačicami iných plemien je ťažké, pretože má charakteristickú farbu a stavbu.

Vonkajšie charakteristiky

Kačica Bashkir má silnú stavbu, svalnaté labky, ktoré sú od seba vzdialené. Je ľahko rozoznateľná jeho sploštenou hlavou, krátkym hrubým krkom a konkávnym zobákom. Krídla sú pevne pritlačené k telu.

Vták prichádza v dvoch farbách:

 • čierna a biela;
 • khaki.
Muži nosia jasnejšie perie ako ženy. Sú trochu podobné ich divokým príbuzným. V priemere dosahujú draky hmotnosť 4 kg, kačíc - 3,5 kg. Tukové tuky, ktoré obsahujú veľmi málo. 70% hmotnosti je čisté mäso. Pre baškirskú kačicu je výborná, nezvyčajne jemná a bez zápachu.

Vtáky rastú rýchlo - dosahujú maximálnu hmotnosť za 2-2,5 mesiaca.

Viete? Ako už názov napovedá, kačice boli naozaj chované v Bashkiria. Ukázalo sa však, že nie sú výsledkom špeciálnych experimentov, ale náhodou. V chove Blagovarsky chovatelia pracovali na zlepšení bielej pekinskej kačice a náhle sa v dôsledku mutácií narodili krásne vtáky so silnou stavbou. Následne vedci mutujú, posilnili a plemeno bolo prezývané farbou Bashkir.

produktivita

Podľa produktivity, Bashkir má vysoké sadzby - jedna kačica počas 40-dňovej produktívnej sezóny môže niesť v priemere 200 až 225 vajec. Každé vajce váži 80-90 g.

Výhody a nevýhody plemena

Oboznámenosť s baškirskou kačicou a popis plemena bude neúplná, ak sa neberú do úvahy jeho výhody a nevýhody. Mimochodom, prvé, oveľa viac.

Pozrite sa na ďalšie plemená kačíc pre domáce chov: Mandarin Duck, Musky, Mulard Duck.

goodies

Výhody "Bashkir" zahŕňajú:

 • vysoká úroveň liahne kačiat - 78-80%;
 • silná imunita;
 • odolnosť voči mrazu;
 • rýchly rast a prírastok hmotnosti;
 • vytrvalosť;
 • rýchla adaptácia a zvyknutie si na akékoľvek podmienky;
 • jednoduchá starostlivosť a údržba;
 • dobrá produkcia vajec;
 • veľké vajcia so správnym zaobleným tvarom;
 • vajcia s vysokým obsahom kalórií - 185 kcal na 100 g;
 • nízky obsah tuku v mäse - 1,8-3,9%;
 • kvalitné, chutné mäso bez zápachu;
 • nie príliš veľké výdavky na potraviny - 2,73 jednotiek / 1 kg rastu;
 • vhodné na chov vo veľkých a malých farmách, pre milovníkov a profesionálnych chovateľov hydiny.
Ďalšou dôležitou výhodou tohto plemena je indikátor, keď kačice Bashkir začínajú lietať. Prijímajú sa na prepravu vajec za 4 mesiace. Produkcia vajec a hmotnosť sa líšia v závislosti od farby kačice. Khaki má nižšiu produktivitu a prírastok hmotnosti ako čierno-biela reprezentácia plemena. Takže prvý môže dať 217 vajec, zatiaľ čo druhý - 228.

Baškirské kačice získavajú viac ako 80% svojej hmotnosti počas prvého mesiaca života.

Viete? Kačacie labky neobsahujú nervové zakončenia a krvné cievy, pri chôdzi necítia studenú ani horúcu teplotu..

cons

Medzi mínusmi baškirských kačíc sú tieto charakteristiky:

 • potreba čistiť iba čistú vodu, pretože inak bude ochorenie;
 • nízka tolerancia k vysokým teplotám;
 • sklon k prejedaniu sa a obezite.

Funkcie obsahu

Vedenie Bashkir kačice je jednoduché, a nováčikovia môžu zvládnuť túto úlohu. Hlavnou vecou je mať informácie o niektorých odtieňoch starostlivosti o ne. Room. Teplé, suché, dobre vetrané klietky a perá, ktoré nemajú prievan na bývanie, sú vhodné na bývanie. Podlahy v kačíc by mali byť najmenej 20 cm od zeme. Musia byť silné, aby ich nemohli preniknúť hlodavce.

Teplota. V miestnosti, kde sa vtáky chovajú, je v zime potrebné udržiavať teplotu nie nižšiu ako +7 ° С, optimálne na úrovni + 15-20 ° С. V lete by malo byť chladné, pretože vtáky netolerujú teplo. Nasledujúce príznaky budú znamenať, že sú horúce:

 • časté používanie vody;
 • neustále otvorený zobák;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • znížené krídla.

Ak sú takéto príznaky pozorované, bude potrebné znížiť teplotu, inak sa zdravie vtákov zhorší. Osvetlenie. Pri vybavení miesta vedenia kačíc sa musíte starať o správne osvetlenie. Svetlo musí vstúpiť najmenej 14 hodín denne. Na 1 námestí. m intenzita osvetlenia podlahy potrebná pri 5 wattoch. Svietidlá by mali byť zvolené s reflektormi.

Okrem kačiek, kurčiat, moriek a husí sú exotické vtáky v domácnostiach stále častejšie: jarabice, pštrosi, pávi a bažanti.

Miesto chôdze. Pre slávnosti potrebujú kačíc priestranné miesto pokryté trávou alebo v extrémnych prípadoch piesok. Bolo by ideálne, keby mali k dispozícii rezervoár. Môžete jednoducho vybaviť veľké nádrže vodou, kde kačice len stúpajú. Prítomnosť okolitej vody má pozitívny vplyv na rast a vývoj vtákov - ich rast a prírastok hmotnosti sa zrýchľujú.

Obsah hustoty. V lete, pre normálny vývoj, počet dospelých na 1 štvorcový. m by nemalo presiahnuť 2-3. Práve narodené kačice sa môžu držať na 18-20 na 1 štvorcový. m. Vo veku troch mesiacov s pobytom viac ako 10-12 ducklings na 1 štvorcový. m budú nepohodlné a stiesnené. Na konci dvoch mesiacov sú vtáky vhodné na mäsové účely.

Je to dôležité! Odporúča sa držať kačice len do 4 mesiacov. Potom už nerastú a nezvyšujú váhu. Okrem toho začínajú liať.

Dospelý Duck Kŕmenie Diéta

Zvláštnosťou kačiek je, že majú tenké črevo. To priamo ovplyvňuje metabolizmus a počet kŕmení. Jedlo u vtákov sa spracováva veľmi rýchlo, preto sa odporúča kŕmiť ich aspoň 3 krát denne, ale v malých porciách.

Z krmiva pre kačice Bashkir sú vhodné:

 • siláž (fermentované listy trávy, kapusta, mrkva; tekvica);
 • Nasekaná koreňová zelenina;
 • zelené potraviny;
 • objemné jedlo.
V dopoludňajších hodinách je kŕmenie žiaduce na výrobu vlhkej kaše. Vo večerných hodinách - dať obilie (lepšie naklíčené), krmivo.

Aby sa dosiahla najlepšia produkcia vajec, je dobré kŕmiť vtáky kombinovaným silom: trávna múčka (jeden kus), kapusta (tri kusy), kapusta (šesť kusov). Najlepšie mäso je možné získať, ak bude strava pravidelných kačíc granulovaná. Musíte ho zadať od 2 týždňov. Štrk by mal byť neustále prítomný v podávačoch.

Je to dôležité! Pomer druhov krmiva v potrave kŕmenia kačiek Bashkir je žiaduci v nasledujúcich pomeroch: zrno - 45% kŕmna zmes - 55 %.
Povinnou podmienkou je prítomnosť konzumentov a časté zmeny vody v nich (niekoľkokrát denne). Voda by mala byť čistá. Jedna kačica za deň bude potrebovať aspoň 2 litre kvapaliny. V opačnom prípade vtáky budú mať problémy s metabolizmom a črevnou prácou.

Chov a potomstvo

Pre chov "bashkirok", spravidla nie je inkubátor potrebnýKoniec koncov, ženy sú vynikajúce mláďatá s dobre vyvinutými materskými inštinktmi. Preto proces vyliahnutia kačica a všetky potrebné opatrenia na ich pestovanie, ako je kŕmenie, záujem o bezpečnosť, budú vykonávať matky-sušienky. Zdravie samotnej matky by malo byť starostlivo monitorované včas, aby bolo možné odhaliť jej infekčné ochorenie a ochrániť jej potomstvo pred ním.

Pri šľachtení kačiatok potrebujú v prvých 20 dňoch života teplotu +30 ° C. Po uplynutí tohto obdobia sa teplotné ukazovatele postupne znižujú na značku + 20-22 ° С. Treba dbať na to, aby sa kačiatka udržali na teplom hlbokom lôžku. Svetelný deň pred dosiahnutím veku piatich mesiacov by sa mal postupne skrátiť na 10 hodín denne. Po dosiahnutí veku 5 mesiacov sa bude musieť postupne zvyšovať na 15 hodín denne.

Po 10 dňoch sú deti kŕmené rovnako ako dospelí. Do tej doby je lepšie dať im nasekanú zmes, zmiešanú so srvátkou, vyrobenú z vajec, tvarohu, byliniek a proso. V prvom týždni dostávajú jedlo 8-krát denne. Potom sa počet kŕmení postupne znižuje na 4. Vstreknite hrubšie krmivo. Silážne a trávne jedlo sa môže podávať od siedmeho týždňa života.

Je to dôležité! Káčatá by mali byť kŕmené pridaním peliet, vitamínov a minerálov do hlavného jedla..
Deti môžu používať vodu z prvých dní života. Môžete chodiť kačica po 20 dňoch. Ak sa chystáte na chov "bashkirok" s pomocou inkubátora, potom musíte poznať nasledujúce nuansy:

 • interval medzi časom, kedy boli vajcia položené a časom, kedy boli vajcia položené, by nemal presiahnuť 5 dní;
 • skladovanie vajec pri teplote + 9-13 ° C;
 • Pred znášaním vajec by sa mali dobre vyšetriť a zlikvidovať;
 • vajcia by sa mali dezinfikovať v slabom roztoku manganistanu draselného;
 • pri pokládke do inkubátora by mala byť teplota nastavená na +38 ° C a vlhkosť 70%;
 • v druhom týždni by ste mali vajíčka otáčať každé 4 hodiny; teplota počas tohto obdobia je udržiavaná na 37 ° C, vlhkosť - 60%;
 • od 15. do 25. dňa sa vajcia chladia 20 minút dvakrát denne;
 • Ducklings sa narodili pred 28. dňom.
Baškirské kačice sú tak vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí chcú pestovať vtáky, a to tak s cieľom získať kvalitné a chutné mäso as cieľom kladenia vajec, pre vlastnú spotrebu a podnikanie. Starostlivosť o ne je jednoduchá, nevyžadujú žiadne zvláštne problémy a podmienky. Zdravie týchto kačíc je vynikajúce a vzhľadom na to sú veľmi atraktívne. Patria do raného plemena, takže rýchlo pomôžu svojim chovateľom dosiahnuť požadovaný cieľ - priniesť mäso a vajcia.

Loading...