"Fínske" jahody: ako pestovať jahody pomocou fínskej technológie

Pestovanie jahôd je časovo náročné. Jednou z najúspešnejších krajín v tejto otázke je Fínsko. V tejto lahodnej pochúťke zaujíma vedúcu pozíciu na trhu, a to aj napriek pomerne drsnému podnebiu v tejto severnej krajine. Pestovanie jahôd vo Fínsku je prioritou poľnohospodárskej výroby.

Základné princípy pestovania

Pestovanie jahôd fínskou technológiou prebieha dvoma spôsobmi: na otvorenom poli av skleníkoch. Hlavným znakom - pôda pod plodinami je pokrytá filmom, tento proces sa nazýva mulčovanie. Táto technika vám umožní zberať 7-8 týždňov po presadení. Dôvodom pre takúto rýchlosť je rýchle otepľovanie pôdy. Tiež táto metóda neumožňuje zakorenené zásuvky a rast burín.

Metódy pestovania jahod vo Fínsku sa líšia od iných metód, na ktoré sme zvyknutí, výnos závisí od hustoty výsadby. Zvyčajne to je 20-45 tisíc rastlín na hektár. Sadenice sa vysádzajú vo vzdialenosti 25-30 cm medzi kríkmi.

Dôležitou podmienkou pre vysoké výnosy je výber rastlinných druhov. Nasledujúce odrody jahody sú obzvlášť populárne vo Fínsku: "Senga Sengana", "Bounty", "Crown", "Honey", "Rumba". Fínske jahody sa vyznačujú skorým výskytom a vysokou chuťou.

Viete? V Hollywoode mnohí sedia na jahodovej diéte. Výsledky sú pôsobivé: mínus 2,5 kg za 4 dni.

Čo potrebujete pre fínsku metódu

Hlavným materiálom každej fínskej technológie na pestovanie plodín je film. Mulčovací náter sa používa na pristátiach v 1 a 2 radoch. Pre prvý prípad budete potrebovať filmový povlak 1 meter a pre dvojradové výsadby použite 1,2-1,3 m filmu. Môže byť rôzneho typu: čierna, tmavohnedá je efektívnejšia pri raste plodín, ale je príliš aktívna pri priťahovaní slnečných lúčov, čo môže spôsobiť vyschnutie plodiny. Tam je biely film, ale keď ho použijete, budete musieť čakať dlhšie.

Môžete použiť materiály z polypropylénovej netkanej textílie. Náklady na takéto materiály zvyčajne nie sú príliš vysoké, ale existuje riziko, že plodina nebude dostatočne chránená. Pre diskutovanú technológiu pestovania jahôd je potrebné zavlažovací systém. Hadica sa ťahá pozdĺž celého lôžka, v nej sa vytvárajú malé otvory a umiestňujú sa do zeme v malej hĺbke. Takže plodina je chránená pred vysychaním.

Ako pripraviť miesto pre bobule

Aby bola jahoda dobrá úroda, používa sa fínska technológia, ktorá sa používa na výber otvoreného slnečného pozemku. Toto miesto by nemalo byť zatienené z južnej strany budovami alebo stromami. Pôda by mala vykazovať neutrálnu alebo slabo kyslú reakciu. Príprava pôdy spočíva v jej nasýtení organickými a minerálnymi hnojivami a následným uvoľnením. Hnojenie pôdy na mieste môže byť humus, kuracie hnoj alebo minerálne zlúčeniny obsahujúce dusík.

Je to dôležité! Nadmerná koncentrácia kuracieho hnoja v pôde môže spôsobiť popáleniny a úplne zničiť rastliny.
Po obohacovaní pôdy sa musí uvoľniť na nasýtenie pôdy kyslíkom a rovnomerne rozložiť hnojivo v celom objeme. Mierne vyrovnajte povrch pre ľahkú manipuláciu.

Usporiadanie postelí

Po príprave môžete začať tvoriť hrebene. Výhodne sa nachádzajú v smere od juhu k severu - aby sa vytvorili podmienky pre maximálne otepľovanie slnečnými lúčmi.

Dĺžka hrebeňov závisí od veľkosti pozemku a šírka je určená počtom radov jahôd. Môže to byť jeden, dva alebo tri riadky. Širšie rady sa neodporúčajú kvôli nepohodliam pri starostlivosti o bobule a obtiažnosti prístupu kyslíka do pôdy pod filmom. Najbežnejšia dvojradová metóda pristátia. Šírka hrebeňa je v tomto prípade približne 80 cm, optimálne rozostupy riadkov sú 60 cm, hrebene na výsadbu jahôd fínskou technológiou by mali byť zvýšené o 10 cm, čo je potrebné pre lepšie zahriatie celého objemu pôdy.

Je to dôležité! Ak je pôda pokrytá rastovým bodom jahodového kríka, rastlina môže zomrieť v dôsledku rozpadu a rozvoja chorôb.

Vysoké postele

Do postele nezostal a zostal v pôvodnej podobe, jeho okraje musia byť pevné. K tomu, použite dosku, z nej budete musieť dať dohromady box bez dna až 50 cm vysoká - to bude váš rám pre hrebeň.

Veľkosť jahodových lôžok bude ľubovoľná, záleží na tom, ako radšej potom žať. Potom v každom z rohov lôžok nastavujeme vysoké regály od 20 do 30 cm, inštalujeme rám, je žiaduce, aby miesto bolo rovnomerné a dobre osvetlené. Jahody na vysokých lôžkach dávajú dobrú úrodu, ak máte úrodnú pôdu vo svojom ráme, ktorú musíte hnojiť na jar.

Vysoké postele majú v južných regiónoch niekoľko výhod, pretože pôda je v takýchto zariadeniach lepšie vetraná, čo znižuje riziko vzniku múčnatky a šedej hniloby a bobule dozrievajú úplne. Za každého počasia a za akýchkoľvek klimatických podmienok budete môcť dosiahnuť vysoké výnosy vďaka fínskej technológii výsadby jahôd vo vysokých lôžkach.

Technológia výsadby jahod

Po prvé, záhradníci pripraviť pôdu pre budúce výsadbu bobúľ. Vykopávajú zem, burinu a potom ju uvoľňujú tak, že nie sú žiadne veľké zhluky zeme, vďaka čomu je pôda obohatená kyslíkom. Je dôležité si vybrať miesto pred pristátím. Vyberte si ten, v ktorom sa rok pred pristátím nezvýšil.

Potom je pôda dobre oplodnená. Skúseným záhradníkom sa odporúča používať prírodné hnojivo, ako je kôň hnoja, humus, kompost. Šírka lôžok je spravidla 80 cm, postele musia stáť 2 týždne av tomto čase pripravovať zavlažovací systém. Po príprave hadice na zalievanie je položená medzi radmi. Hadica samotná je zakorenená na zemi v hĺbke 4-5 cm a vzdialený koniec hadice je uzavretý zátkou.

Zaujímavé technológie pestovania kučeravých jahôd, ampelous jahody, v lôžkach pyramídy, vo vertikálnych lôžkach, v hydroponii, v skleníku.
Potom, čo zem v záhrade sa usadil a ustúpil, môžete pokračovať do fázy práce s filmom. Film je napnutý a zabezpečený kameňmi alebo doskami zo všetkých strán záhrady. Jahody sú zasadené do vyrezaných otvorov tak, aby sa kríky navzájom nezasahovali, odporúča sa umiestniť ich do šachovnicového vzoru. Prvé zavlažovanie otvorov sa musí vykonať ručne, potom pomocou inštalovaného systému zavlažovania.

Potom, čo dozrievajú jahody, obyvatelia leta rýchlo vyberajú plody z filmu. Ako vidíte, fínska metóda pestovania jahôd je pomerne jednoduchá, hospodárna a nie veľmi energeticky náročná.

Funkcie starostlivosti

Aby sa bobule, vysadené podľa fínskej technológie, tešili z bohatej úrody, je potrebné sa dobre starať o jej výsadby. Starostlivosť je nasledovná:

 • pravidelné zavlažovanie studenou vodou, ale nemalo by umožňovať nadmerné zamokrenie;
 • správne hnojenie hnojivami;
 • preventívna liečba výsadieb pred chorobami a škodcami;
 • pravidelné odstraňovanie antén.
Pre systematickú starostlivosť o bobule by mal urobiť záznam, v ktorom chcete urobiť záznam o práci. Je veľmi dôležité pravidelne kŕmiť jahody a včas ich spracovávať na choroby a škodcov.

Viete? Je ťažké uveriť, ale jahody sú lepšie a účinnejšie ako zubná pasta na bielenie zubov.

Výhody pestovania jahôd pomocou fínskej technológie

Pri sadení sadeníc pomocou čierneho plastového obalu. Vyrába sa vo Fínsku, podľa štatistík pokrýva 80% vysadených plôch. Fínsky krycí materiál má vysokú kvalitu a trvanlivosť. Fínske jahody sú vysadené v jednolôžkových a dvojitých radoch. Pre prvý typ vylodenia sa používa povlak na jahody so šírkou 1 meter, na druhý - 1,2 metra.

Výhody mulčovania:

 • akumulácia dusičnanového dusíka v horných vrstvách pôdy, čo zlepšuje živné prostredie rastliny;
 • zvýšenie aktivity pôdnych mikroorganizmov;
 • prekážka rastu burín;
 • stabilizácia úrovne vlhkosti;
 • bariéra pre vývody;
 • bobule neuzemňujú pôdu, zachovávajú si svoju prezentáciu;
 • rovnomerné zahrievanie pôdy.
Fínsky obalový materiál pre bobule je v mnohých európskych krajinách s rozvinutým poľnohospodárstvom veľmi žiadaný. Vďaka tejto metóde je možné vo Fínsku každoročne pestovať 12 až 18 tisíc ton bobúľ. Zameriava sa na pestovanie jahôd na severe, takže sa môže dokonale prejaviť v takmer každej severnej krajine.

Loading...