Ako pestovať jahody zo semien: triky krajiny

Pestovanie jahôd zo semien je možnou úlohou aj pre začínajúceho záhradníka, stačí poznať niektoré detaily procesu.

Hlavnou výhodou tohto spôsobu pestovania je zachovanie odrodových charakteristík, ako aj získanie veľkého počtu sadeníc z niekoľkých bobúľ.

Top Triedy

Varietal paleta bobúľ vám umožní vybrať plodiny s najlepšou kombináciou vlastností: chuť, výnos, odolnosť voči poveternostným podmienkam a chorobám. Zvážte najzaujímavejšie odrody na výsadbu jahôd:

 • "Diamond". Odroda je vysoko výnosná, plody nie sú šťavnaté, ale sladké, poskytujú bohaté plodiny na jednom mieste až 3 roky. Je odolný voči plesňovým a vírusovým ochoreniam, toleruje transport, je odolný voči chladu.
 • "Dukat". Sladké šťavnaté ovocie s jemnou arómou, kompaktnými kríkmi, ktoré poskytujú vysoký výťažok. Odroda je stredne skorá, nebojí sa sucha a mrazu, odolná voči chorobám, prenosná.
 • "Kráľovná Alžbeta II". Odroda je obľúbená na pestovanie semien. Plody sú veľké, šťavnaté a sladké, hmotnosť bobule dosahuje 100 g. Odroda je mrazuvzdorná s dobrou plodnosťou, ale vyžaduje presadenie do dvoch rokov.
 • "Clary." Veľké, šťavnaté, sladké a voňavé bobule. Kultúra je odolná voči koreňovým a listnatým hubovým chorobám, suchu a mrazu. Bobule sú univerzálne v aplikácii: čerstvé, konzervovanie, mrazenie, kandizované ovocie.
 • "Olbia". Odroda je prispôsobená prudkej zmene poveternostných podmienok, nebojí sa sucha, je odolná voči chorobám, transportovateľná. Bobule sú veľké, tvrdé, ale šťavnaté, s vysokým obsahom cukru.
 • "Kent". Mäkké, sladké a šťavnaté bobule. Dlhé obdobie plodenia, strach z mrazu, toleruje prepravu, nie je rozmarná v starostlivosti, odolná voči väčšine chorôb kultúry.

Podmienky pestovania

Semená jahôd sa pestujú hlavne v sadeniciach doma. Obsahuje pod filmovým obalom s denným vetraním. Uistite sa, že plodiny nie sú v návrhu.

teplota

Počas klíčenia je teplotný režim od 23 do 25 stupňov Celzia. Po vzniku výhonkov, takže výhonky nie sú silne natiahnuté, teplota je znížená na 18 stupňov, postupne zvyknúť na sadenice na chlad, odstránenie filmu. Počas adaptácie výhonky nemajú vodu.

Pozrite sa na zoznam odrôd jahôd: "Gigantella", "Albion", "Elsanta", "Marshal", "Chamora Turusi", "Malvina", "Ruská veľkosť", "Zeng Zengana".

Požiadavky na osvetlenie

Sadenice sú náročné na osvetlenie, pretože čas siatia v ranom a svetlom dni je stále krátky, plodiny musia poskytnúť dodatočné svetlo. Umelé osvetlenie zahŕňa neprítomnosť denného svetla, takže sadenice svietia najmenej 12 hodín denne.

Zásuvku si môžete zakúpiť s časovačom, ktorý automaticky zapne a vypne svetlo v nastavenom čase.

Požiadavky na pôdu na pestovanie (kontajner, rašelinové tablety)

Na siatie v nádobe sú vhodné dva typy pôdy: t

 • piesok, rašelina a biohumus v pomere 1: 3: 1;
 • piesková, rašelinová a trávnatá pôda 1: 1: 2.
Môžete pestovať jahody v rašelinových tabletách: ušetrí čas na obrábanie pôdy a vychystávanie. Tablety sa umiestnia do nádoby, nalejú sa vodou, aby sa zväčšila veľkosť a roztiahli pripravené semená. Nádoba je pokrytá vekom alebo fóliou.

Viete? Jahoda nie je celkom bobule, jej ovocie sa nazýva multi-päta. Je to preto, že je to jediná plodina, ktorej semená nie sú vo vnútri ovocia, ale vonku.

Vlastnosti výsevu jahôd

Semená môžu byť použité z bobúľ pestovaných osobne, alebo kúpiť. Treba poznamenať, že semená hybridných odrôd si nezachovávajú materské vlastnosti.

Výber semien na výsadbu

Pri prvom zakúpení semien sa odporúča získať podporu skúsenejšieho záhradníka, ale ak si ho kúpite sami, postupujte podľa nasledujúcich pravidiel:

 • Triedy rovnakej triedy sú viac chutné, ale po celý leto sa môžu jesť rozpadajúce sa bobule (rozhodnúť sa pre rôzne bobule);
 • semená elitných odrôd sú drahé a je ich málo v obaloch, po prvýkrát je lepšie zamerať sa na jednoduchšiu verziu;
 • skontrolujte životnosť semien;
 • Musíte si kúpiť výsadbový materiál v špecializovanom obchode, nie na ulici.

Dátumy výsadby

Dnes, väčšina záhradkárov určiť dátumy výsevu, výsadby a ďalšie záhradné práce, so zameraním na lunárny kalendár záhradkárov. Jahodové semená začnú zasiať vo februári, v tomto prípade sa sadenice budú musieť rozsvietiť, ale potom bobule možno vidieť už v nadchádzajúcom lete. V apríli môžete zasiať jahody, v tomto prípade bude zber iba v roku.

Ako zasadiť rastlinu

Jahody zo semien nie je ťažké pestovať, ale je vhodné poznať niektoré letné triky, ktoré vám umožnia pestovať dobrú úrodu. Jemnosť začína pred siatím prípravou samotných semien a pôdy.

Príprava pôdy a semien

Pripravená pôdna zmes sa v peci kalcinuje približne pol hodiny pri teplote 150 ° C alebo naopak, zmrazí sa, vystaví sa chladu, výhodne negatívnej teplote počas jedného týždňa. Potom dal do tepla na zem "prišiel k sebe."

Naučte sa tiež, ako pestovať plumeria, arabskú gumu, geyher, vavrín, ricínový olej zo semien.
Na dezinfekciu semien sa namočia na 30 minút v slabom roztoku manganistanu draselného, ​​opláchnu a rozprestrú na vlhkú vložku, prekryjú ju, navlhčia, navinú a nechajú pár dní v pevne uzavretej nádobe. Potom sa do chladničky na dva týždne vloží kotúč obrúskov, navlhčí sa denne a pred zasiatím sa mierne vysuší.
Viete? Jahody môžu byť aj druhým chodom: sú kombinované v šalátoch s morskými plodmi, zelenou cibuľou, olivovým olejom a cédrovými orechmi, v druhom jedle s hydinou a tvrdým syrom a dokonca vyprážané čiernym korením.

Pravidlá výsevu

Ďalšie upozornenie: pred naplnením nádrže pre plodiny s pôdou, musíte dôkladne otrite roztokom manganistanu draselného. V spodnej časti nádoby by mali byť otvory pre odvod nadmernej vlhkosti. Semená nie sú pochované v pôde, aby sa vyliahli, potrebujú svetlo, semená umiestnia vo vzdialenosti 3 cm od seba.

Funkcia starostlivosti o bobule

Pre semená jahôd, najlepšie miesto na pestovanie sadeníc bude západnej alebo východnej parapet.

Pre výhonky

Každý deň sníma vzduch, monitoruje množstvo kondenzácie na filme: ak vôbec nie je prítomný, potom výhonky potrebujú vlhkosť; Ak je na fólii príliš veľa kvapiek, treba zalievať vodu a utrieť kondenzát.

Je to dôležité! Ak sa na povrchu pôdy objavila pleseň, mala by sa starostlivo odstrániť a toto miesto a okolie roztoku fungicídneho prípravku by sa mali prelievať.
Výhonky napojené na koreň, pomocou bežnej lekárskej striekačky. To ušetrí listy výhonkov z vniknutia vody a stmavnutie počas odparovania. Zalievanie sa vykonáva raz týždenne, ráno alebo večer, voda sa používa čistená alebo oddelená.

Raz za tri týždne sa sadenice zavlažujú fungicídom ("Trichodermin", "Planriz"), respektíve inštrukciami na prevenciu proti hubovým chorobám. Po vytvorení 3-4 silné listy výhonok potápať, štipka chrbtice. Nuance: výhonok nie je určený pre stonku, ale pre listy kotyledonu sú semenáče predzalievané. Niekoľko dní po zbere môžete kŕmiť fosfátové hnojivo. Oplodnite jahody každých desať dní pred presadením vo vode rozpustných prípravkov s malým množstvom dusíka do otvorenej pôdy.

Po pristátí v otvorenom teréne

Výsadba v otvorenom teréne sa môže vykonať, keď sa pôda zohreje na 12 stupňov a nehrozí nebezpečenstvo spätného mrazu. Pristátie sa vykonáva buď vo večerných hodinách, alebo v oblačnom počasí, pričom sa predtým vykopali a vyčistili pôdu. Kríky sa ukladajú do studní, narovnávajú korene a nechávajú koreňový krk na úrovni povrchu pôdy. Vzdialenosť medzi kríkmi je 30 cm, medzi radmi 50 cm Po vysadení sú kríky napojené.

Je to dôležité! Dajte si pozor na fúzy, ktoré kultúra produkuje takmer celé obdobie. Ak ho nebudete rozmnožovať s fúzy, potom je lepšie tieto procesy odstrániť, nadmerne zarastené fúzy zhrubnú pristátie, čo vedie k reprodukcii hmyzu a baktérií.
Jahody nemajú radi zamokrenie, výsadba vody ako ornica vysychá. Je žiaduce, aby sa zavlažovanie ráno, zatiaľ čo nalievanie vody pod kríkom, snaží sa nespadnúť na lístie. Aby sa nestratil čas na časté burenie, jahody sa mulčujú, zároveň sa pôda chráni pred vysychaním a prehriatím. Na začiatku kvitnutia sa jahody kŕmia mulleinovým roztokom v pomere 1: 6 a pridajú sa drevený popol - pol šálky na desať litrov roztoku. Komplexy potaš-fosfor sa zavádzajú počas ukladania bobúľ.

Trikrát v sezóne sa miesto postrieka prípravkami obsahujúcimi meď na prevenciu plesňových infekcií. Na profylaxiu hmyzu sa uskutočňuje niekoľko insekticídnych sprejov. Proti slimákom používam rozdrvené orechové škrupiny.

Samosberacie semená

Vlastný výsadbový materiál poskytuje mnoho výhod: viete, aké vlastnosti má budúca plodina, aký druh starostlivosti miluje túto odrodu a ako pestovať túto jahody zo semien. Aby bolo možné zozbierať semená, musíte si vybrať veľké a zrelé bobule, dať ju do nádoby s vodou a nechajte ju niekoľko dní. Potom sa buničina jemne pretiera cez sito, pričom sa semená oddelia. Semená sa premyjú, sušia, triedia a skladajú v papierovom vrecku. Tara semená uložené na tmavom suchom mieste.

Pestovanie jahôd môže byť práca na výzdobe lokality. Výberom nezvyčajnej metódy výsadby - závesných kvetináčov, kvetinových záhonov v tvare pyramídy, vertikálnych viacvrstvových výsadieb môžete do dizajnu pridať aj osobitnú poznámku o aromatických bobuľovinách.

Pozrite si video: 3 (Február 2020).

Loading...