Tipy pre kompetentnú starostlivosť o Campanula doma

Campanula je rastlina, ktorá sa nachádza vo voľnej prírode južnej Európy, ale mnohé druhy Campanula boli pestované a v súčasnosti ich pestovatelia používajú ako okrasné rastliny. Campanula je jednoročná a trvalkaExistuje mnoho druhov veľkostí, tvarov a farieb týchto farieb.

Ale doma, iba ravnolistnaya Campanula zakorení.

Aké podmienky sú potrebné pre pestovanie campanula v dome

Keď si kúpite kvet Campanula, dávajte pozor na to, či sú vedľa nej nové výhonky, či chýbajú škodcovia a suché listy.

Viete? Táto kvetina je známa ako "nevesta a ženích". Rastlina má taký nezvyčajný názov, pretože jej kvety sú biele alebo modré.
Keď sa campanula v prepravnom hrnci prispôsobila prostrediu v byte alebo dome, potrebuje transplantáciu, pretože po nákupe je v prepravovanom substráte.

O presádzaní Campanula sa naučíte čítaním článku. Tieto tipy pomôžu ďalej pestovať zdravú a krásnu kvetinu.

Umiestnenie a osvetlenie

Campanula miluje rozptýlené jasné svetlo. Je lepšie chrániť kvet pred slnečným svetlom. Bude to skvelé, ak bude umiestnené na západnom alebo východnom okne.

Pri umiestnení v južnej časti domu musí byť campanulu pritened. Ak si všimnete, že listy campanules stočiť a fade, potom s najväčšou pravdepodobnosťou je to kvôli nadmernému slnku. Ak dostane menej svetla, výhonky sa pretiahnu, listy sú vo väčšej vzdialenosti ako obvykle a kvet stráca svoj pôvodný vzhľad.

Keď nie je žiadny spôsob, ako von, a campanula domov musí byť umiestnený na severnom okne, potom je potrebné usporiadať ďalšie osvetlenie aspoň dve hodiny denne.

Teplotné podmienky

Kvetina bude pohodlné pri teplotách do 22 ° C, ale je lepšie, ak teplota nie je vyššia ako 18 ° C. V zime by sa campanula mala udržiavať pri priemernej teplote okolo 13 ° C.

Ako sa starať doma

Campanula je veľmi jemná rastlina, ale celkom nenáročná, takže musíte venovať trochu času a pozornosti starostlivosti o rastlinu doma, a budete môcť pestovať neuveriteľne krásnu kvetinu.

Je to dôležité! Campanula je veľmi citlivá na kvalitu vody. Je žiaduce vykonávať zalievanie usadenou vodou; ak sa zavlažuje tvrdou vodou, rastlina časom zomrie.

Režim zavlažovania

V horúcom lete, campanula potrebuje časté a hojné zalievanie, je potrebné zabezpečiť, aby pôda bola neustále mokrá, ale aby sa zabránilo dlhej stagnácii vody.

Niekedy budete musieť vodu zalievať každý deň, pretože v lete zem rýchlo schne. Na jeseň av zime sa zavlažovanie výrazne znižuje a rastlina musí byť napojená len raz týždenne.

Vlhkosť vzduchu

keď vlhkosť vzduchu miestnosť je nízka, campanula, keď je správne pestovaná, musí byť často striekaná vlažnou vodou. Najmä musíte dávať pozor na postrek v lete av zime, keď je zapnuté kúrenie, a závod je na parapete.

Top dressing kvetiny

Nezabudnite na obliekanie. Ako každá iná izbová rastlina, Campanula potrebuje ďalšie kŕmenie.

Stojí za to v období rastu a kvitnutia - na jar av lete. Campanula domov sa bude cítiť skvele a poteší vás kvitnutím, ak ho kŕmite špeciálnym hnojivom pre kvitnúce okrasné rastliny dvakrát mesačne.

Choroby a škodcovia

Campanula môže byť ovplyvnená chorobami a škodcami. Nebezpečný pre túto rastlinu sú merozy a roztoče. Kvety by sa mali pravidelne kontrolovať, a ak sa vám podarilo všimnúť si pohybujúce sa čierne bodky pod listami, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou toto roztoč.

Biele alebo hnedasté škvrny na rastlinách môžu naznačovať prítomnosť scythosu.

Ukazovateľom prítomnosti škodcov môže byť výskyt žltých, zvädnutých listov a ich strata.

Bude zaujímavé, ak sa dozviete o chorobách a škodcoch kvetov petúnie, kvete Decembrist, gatsania, pivonkách, ľaliách, kosatcoch, fialkách, cannes, muškátoch, antúriu.
Pri detekcii škodcov sa musí Campanula liečiť insekticídom, napríklad:

 • Actellic je liek, ktorý účinkuje na miech a roztoč. Ampula sa zriedi 2 ml prípravku v 100 ml vody, potom sa pridá liter čistej vody, dobre sa premieša; sprej rastliny, rovnomerne zvlhčiť listy a výhonky; Odporúča sa používať rukavice vonku alebo na balkóne.
 • "Fitoverm" - proti roztočom. Použije sa 2 ml na 1 liter vody. Liečivo najskôr premiešajte v 100 ml vody, potom pridajte 1 1. Spray rastliny 2 krát denne s intervalom 10 dní pred zmiznutím škodcov. Je netoxický.
Tiež Campanula podlieha šedej hnilobe, ktorá sa môže vyskytnúť pri veľmi častom a hojnom zavlažovaní, stagnácii vody a trvalo vysokej vlhkosti.

Preto je potrebné nasledovať toto: venovať pozornosť tomu, že sa začala chradnúť, stonka a koreň začali hniť, objavil sa nepríjemný zápach hnilob, je potrebné urýchlene uložiť rastlinu, inak zomrie.

Je potrebné odstrániť všetky staré pozemky, zhnité časti kvetu, zasadiť campanula do novej pôdy a pozornejšie sledovať zavlažovanie.

Obdobie odpočinku kvetu: starostlivosť v zime

S nástupom jesene sa zastavuje aktívny rast a kvitnutie rastliny. Počas tohto obdobia je potrebné pripraviť kvety na odpočinok. Aby mohla rastlina ľahšie vyprchať z odpočinku, je potrebné vykonať niektoré manipulácie.

Pozrime sa, ako zima v kampani:

 1. Je potrebné prerezávať výhonky, ponechať 10 cm konárov.
 2. Zariadenie by malo byť v chladnej miestnosti (12-14 ° C), ale dobre osvetlené.
 3. Zalievanie sa znižuje na jeden mesiac.
 4. Keď príde jar, rastlina sa privedie na teplé miesto. Je potrebné odstrániť vysušené časti kvetu a urobiť zalievanie častejšie.

Transplantácia: výber hrnca a pôdy

Niektorí skúsení pestovatelia odporúčajú premiestniť campanula len vtedy, keď je už veľmi blízko v hrnci - kvet nemá rád časté transplantácie. Ale napriek tomu je potrebné transplantovať campanula na väčšiu veľkosť hrnca - to zabezpečí pohodlný a aktívny rast.

Pôda by mala byť použitá voľná, môžete vytvoriť zmes alebo kúpiť ready-made, sa skladá z piesku, humusu, rašeliny a listov zeme.

Transplantácia pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • V novom hrnci je potrebné urobiť diery, ak chýbajú. Nalejte vrstvu drenáže - môže byť expandovaný ílu približne 2-3 cm, v závislosti na veľkosti hrnca.
 • Naplniť hliny zemou a opatrne, bez poškodenia koreňov rastliny, transplantovať, vyplňte chýbajúce časti krajiny.
Viete? Biológovia majú asi 300 druhov campanula, ale doma je možné pestovať len niekoľko druhov.

Metódy rozmnožovania doma

Campanula je možné šíriť:

 • Rozdelenie kríkov.
 • Rezanie.
 • Semená.

Deliace puzdro

Keď plánujete transplantáciu rastliny, v tomto období je možné koreň rozdeliť na niekoľko častí ostrým nožom. Každá časť pristane v samostatnom hrnci. Rastlina je napojená a oplodnená po týždni.

Samozrejme, že bude užitočné pre vás čítať o degradácii rastlín, ako sú petúnie, dieffenbachia, gaillardia, chryzantéma, orchidea, plamienok, brugmancia.

graftage

Môžu sa vyrábať aj rastliny Campanula rozmnožovanie odrezkami. Toto je najjednoduchší spôsob.

Fázovanie fáz:

 • Vyberte si rezanie, ktoré je vhodné na chov. Je lepšie ho vziať zo dna rastliny.
 • Potom by mala byť okamžite zasadená v zmesi rašeliny a piesku, pravidelne zalievanie.
 • Odporúča sa vytvoriť skleník, ktorý pokrýva nádobu plechovkou alebo priehľadným polyetylénom, niekedy vetraným.
 • Keď stonka dosiahne 10 cm, musíte urobiť štipku, ktorá prispeje k rozvoju postranných výhonkov.

semená

Zvážte, ako môžete pestovať kampaň zo semien. Týmto spôsobom môžete začať pestovať Campanula skoro na jar.

Veľmi malá veľkosť semien zaručuje, že môžu byť zasiate do malých pohárov. Mokrá pôda sa umiestni na dno a vrch je suchý, semená by nemali byť napojené - je lepšie sprejovať, takže pre nich bude ľahšie klíčiť. Budúci závod musí zabezpečiť teplé prostredie, mierne napájanie a dostatočné osvetlenie.

Stojí za to znovu vysadiť campanula z šálky, keď rastlina má aspoň tri listy.

Je to dôležité! Ak kampaň vyschne, čo robiť: presunúť sa na viac osvetlené miesto - môže byť nedostatok svetla. Uistite sa, že vlhkosť vzduchu je trochu teplejšia ako teplota miestnosti.
Ak to zhrniem, musím povedať, že Campanula miluje starostlivosť a pozornosť v období rastu a kvitnutia, v zime táto rastlina nie je absolútne náladová a dokáže sa bez zalievania dlhodobo robiť bez zavlažovania.

Vzhľadom na odporúčania pre pestovanie campanula, dostanete zdravú rastlinu, ktorá poteší vás a tých okolo vás s bohatým a krásnym kvitnutím.

Loading...