Ako šíriť zimolez capricole doma

Zimolez Capricole je kučeravý ker rodiny Capricoleum, dosahuje výšku 2-2,5 metra. Vlastivedné rastliny - juhovýchodná Británia.

Kultúrne druhy zimolezov sa delia na jedlé a modré.

Kvitnúce rastliny sa vyskytuje v júli, kvety majú krémové, žlté, červené odtiene. Listy sú zelené a sivasté, ich tvar je eliptický.

Takéto lezecké rastliny ako jazmín, tunbergia, akonit, vnútorné hrozno a žerucha môže byť tiež hodnou dekoráciou vášho pozemku.

Ak ste si vybrali tento závod na výsadbu vo vašej záhrade, potom musíte vedieť, ako môžete šíriť zimolez capricole. Hlavné sú semená, odrezky, vrstvenie.

Viete? Názov rastliny dal nemecký vedec Adam Lonitser a Karl Linnaeus ho nazval „zimolezom“.

Ako pestovať zimolez capricole osiva

Rastlina patrí k krížovo opelenému, preto rozmnožovanie semenami nezachováva vlastnosti materskej rastliny. Zhromaždiť semená v lete, na konci júla.

Dátumy pristátia

Ak chcete pestovať zimolez semeno z najúčinnejších semená sa vysádzajú na jar, v marci alebo v apríli: môžete ich najprv zasadiť do nádoby a po vyklíčení - v otvorenom teréne. Je tiež možné zasiať semená do pôdy na jeseň, potom budú podstúpiť stratifikáciu v prirodzených podmienkach.

Rozvrstvenie osiva

Táto metóda uľahčuje klíčenie semien. Na tento účel sa odoberú vo februári, dôkladne oddelia od papiera a potom sa zmiešajú s pieskom (pomer 1: 3) v špeciálne pripravenej nádobe s vekom. Potom je potrebné semená zvlhčiť a odstrániť na chladnom mieste (napríklad v chladničke, v pivnici). V prípade potreby opakujte zvlhčovanie, skladovanie trvá približne dva mesiace.

Je to dôležité! Stratifikácia pomôže urýchliť a zlepšiť pestovanie osiva zimolezu z domova.

Ako pripraviť pôdu a výsadbu materiálu

Na klíčenie semien je potrebná ľahká úrodná pôda, pre ktorú sa rašelina, humus a piesok zmiešajú v rovnakom pomere. S cieľom pripraviť sadivový materiál, vyberte zrelé plody veľkej veľkosti. Potrebujú stlačiť a dať semená do vody. Potom sa z vody vyberú už čisté a bez zbytočných častíc bobúľ, sušia sa na papieri, zabalia sa do nej a čistia sa na teplom mieste.

Je to dôležité! Výsadbový materiál pred siatím sa môže uchovávať v slabom roztoku mangánu.

Výsadba zimolez capricole

Rozvrstvené semená sú zasiate do otvoreného terénu. Za týmto účelom pripravte drážky s hĺbkou 1,5 - 2 cm, kde sa semenný materiál položí spolu s pieskom, v ktorom bol umiestnený. Vrstva piesku by mala byť asi 1 cm vysoká na vrchole semien, potom je potrebné zakryť výsev plastovým obalom, aby sa udržali v teple a na požadovanej úrovni vlhkosti. Prvé výhonky sa objavia za 30-35 dní. V budúcom roku možno ďalšie kríky presadiť na miesto, ktoré je pre nich vybrané.

Starostlivosť o mladé sadenice

Zvlhčovanie je veľmi dôležité pre mladé sadenice, mal by sa však vykonávať veľmi opatrne, aby sa semená, ktoré sú v malej hĺbke, nevyprali. Je tiež dôležité chrániť rastliny pred burinami a odstraňovať ich tak, ako sa objavujú. Po presadení na trvalé miesto, musia byť sadenice chránené na zimu, mulčovanie zem okolo nich s rašelinou.

Zimolez štepenie capricole

Zimolez štepenie capricole je najúčinnejším a najúčinnejším spôsobom, ako ho znásobiť. Jedna Bush môže poskytnúť sadivový materiál v množstve asi dvesto rezov. Aby sme vedeli, ako pestovať zimolez z odrezkov, je potrebné brať do úvahy, že sa používajú zelené odrezky aj tie už lignifikované - oba druhy sú vhodné na chov.

Kedy sa skladovať odrezky

Ak chcete vykonávať zimolez štepenie na jar, musíte použiť lignifikované odrezky Zároveň je potrebné pripraviť materiál pred puknutím. Ak chcete použiť zelené odrezky, sú vybrané pred výskytom zelených plodov. Ak sa vám nepodarilo znížiť zimolez Kapholi stonku na jar pre jeho reprodukciu, potom na jeseň môžete tiež pripraviť v drevenej forme.

Tieto rastliny sa tiež množia odrezkami: vavrín, Campsis, dievčenské hrozno, plumeria, zamiokulkas, čínsky jalovec, diploadiya, čučoriedka, slivka a koléria.

Ako pripraviť zimolez rezne

Predtým, ako budete šíriť rezne, musíte ich správne pripraviť. Pri zbere lignifikovaných druhov je potrebné vybrať tie výhonky, ktoré sú asi jeden rok staré a nie menej ako 1 cm hrubé, rez by mal byť asi 20 cm dlhý, na každom by mali zostať štyri púčiky.

Výhonky na zelené odrezky, naopak, by sa mali ľahko ohnúť a zlomiť. Lepšie zvoliť centrálnu časť úteku. Každá stonka by mala obsahovať dva alebo tri púčiky, ktorých dĺžka - od 7 do 12 cm.

Rezanie odrezkov sa vykonáva pod uhlom 45 stupňov od dna, ale rez ostáva rovný nad, mal by byť o 1,5 cm vyšší ako zvyšné púčiky Ak sú na rezaní listy, mali by byť odstránené zospodu a skrátené zhora.

Zakorenenie rezne

Kořenenie lignifikovaných odrezkov nastáva v priebehu mesiaca, takže prechádza efektívnejšie, sú najlepšie chránené. Ak sa zber vykonával na jeseň, uložte ich na chladnom mieste až do jari a potom zasadil do zeme.

Zelené druhy sa vysádzajú do pôdy bezprostredne po porciovaní, ale môžete ich držať jeden deň v nádobe s vodou. Pôdna zmes sa pripraví nasledovne: zmiešajte 1 diel rašeliny a 3 časti piesku.

Úspech zakorenenia závisí od dodržiavania týchto podmienok:

  • Udržujte vysokú vlhkosť pôdy a vzduchu
  • Udržiavanie teploty na úrovni 20-25 ° C.
Korene zelených odrezkov sa objavia v priebehu 7-10 dní.

Výsadba sadeníc

Predtým, ako budete chovať zimolez vo vašej záhrade, musíte si vybrať miesto na výsadbu odrezkov. Rastlina miluje slnko a oplodnenú pôdu. Lužné druhy sa vysádzajú v skleníkoch na jar, pričom najmenej jedna oblička zostáva nad úrovňou zeme. Pristátie sa vykonáva na jeseň. Najdôležitejšie v ďalšej starostlivosti - Ide o pravidelné zavlažovanie a udržiavanie optimálnej teploty.

Zelený druh je vysadený v zemi alebo v skleníku bezprostredne po zbere a presadený na miesto, ktoré im bolo vybrané v druhom roku a od tretieho jari môžeme očakávať kvitnutie a vzhľad prvých plodov.

Je to dôležité! Zimolezové kríky, množené rezaním, zachovávajú druhové znaky materského kríka.

Propagácia vrstevnatých vrstiev honeysuckle

Najlepší čas na rozmnožovanie zimolezu capricole vrstvenie, rovnako ako na presádzanie, je V júni. Táto metóda je pre závod najjednoduchšia a pre jej záhradníka.

Aby bolo možné pripraviť odrezky, je potrebné vyorať zem okolo kríka a potom orezať pomocou hrable. Ďalej držte brázdu malú hĺbku kríka. Pre vrstvenie vyberte zelené vetvy zo dna kríka, ktorého vek - 1 rok. Musia byť položené do brázdy, zaistené drôtom a potom posypané na vrchole zeme do výšky asi 5 cm. O rok neskôr sa musia oddeliť od materského kríka záhradníkom a presadiť na vybrané miesto. Ďalšia starostlivosť sa vykonáva rovnako ako pri reprodukcii zimolezových rezov.

Viete? Vôňa tohto ker je veľmi voňavá a pomáha pri strese, nervozite.

Zimolez je rastlina s voňavými kvetmi a lezeckými výhonkami, ktoré si záhradníci často vyberajú pre svoje parcely, takže majú otázku ako sa záhradný honeysuck reprodukuje. Tento článok uvádza hlavné metódy, ktoré opisujú, ako šíriť rezy a semená zimolezu, ako aj vrstvenie. Pomocou týchto informácií budete môcť správne pestovať nové kríky rastlín.

Loading...