Pestovanie Hamedorei zo semien: Praktické tipy

Hamedorea (často označovaná ako trstina alebo bambusová dlaň) je atraktívna pre chov v interiéri nielen pre svoje dekoratívne vlastnosti, nenáročnosť a jednoduchosť starostlivosti. Táto exotická dlaň je obľúbená vďaka svojim blahodarným vlastnostiam lieči, absorbuje látky škodlivé pre telo. Najčastejšie ho šírite pomocou procesov. To však neznamená, že Hamedorea nekvasí zo semien. Je možné pestovať palmu s osivovou metódou pri najnižších možných nákladoch - na to je jednoducho potrebné vytvoriť vhodné podmienky a chvíľu počkať.

Viete? Hamedorea (Chamaedorea) má viac ako 130 druhov pomaly rastúcich nízko rastúcich palem. Poloha v prírode - hory Latinskej Ameriky (dosahujú výšku tri metre). Niektoré typy Hamedorei (vysoké, elegantné, kaskádové, monochromatické, Arenberg, atď.) Dokonale prispôsobené podmienkam v interiéri a stali sa populárnymi v domácej kvetinárstve. Líšia sa v malej veľkosti (max. Do 1,3 m), ozdobné listy podobné periu s rovnomerne rozloženými doskami.

Čo hľadať pri nákupe semien

Prvým nevyhnutným krokom je získanie semien Hamedorei. Existujú dva spôsoby:

 • nákup semien v špecializovaných predajniach;
 • si ich sami.

V prvom prípade hrozí nebezpečenstvo nákupu nekvalitného materiálu. Dôvod spočíva nielen v nečestnosti predávajúcich, ale aj v vlastnostiach semien Hamedorei. Čím staršie semená, tým väčšia je šanca, že nebudú klíčiť. (každý mesiac sa pravdepodobnosť klíčenia znižuje o 10%). Preto pri nákupe musíte venovať pozornosť predovšetkým dátumu na obale.

Je to dôležité! Nemali by ste si kúpiť Hamedorei semená, ktoré sú už 11-12 mesiacov alebo viac, nebudú klíčiť.

V druhom prípade je možné získať čerstvé semená, ale existujú ťažkosti: všetky dvojdomé Hamedorei, už musíte mať aspoň jednu samicu a jednu samčiu rastlinu. Pri izbových podmienkach je potrebné vykonať umelé opelenie (štetcom). Ak budú úspešné, semená budú viazané. Zber osiva sa vykonáva po páde na zem (označenie zrelosti).

Aby mohla Hamedorea úspešne sa množiť pomocou semien, je potrebné prejsť procesom ich prípravy, výsevu a klíčenia.

Viete? Hamedorei dokázal hojne kvitnúť doma. Samčie rastliny kvitnú kvetenstvo (paniculate alebo spike-tvarovaný) z malých voňavé žlté (niekedy červené) kvety. Samičky dlane dávajú viac riedených kvetov oranžovej alebo žltej farby. Keď vaječník je tvorený guľaté bobule (od 5 mm do 20 mm) čierna, červená alebo žltá.

Príprava semien pred výsadbou

Ak boli semená zakúpené v obchode, mali by byť pripravené na siatie - podrobené špeciálnemu ošetreniu (pripomínajú, že neexistujú žiadne záruky, že čas zberu semien je správny a pravdepodobnosť ich výskytu bude vysoká). Príprava je redukovaná na namáčanie - semená sú namočené na dva až päť dní v čistej, mäkkej (dažďovej) vode (musíte sa pokúsiť, aby bol stále teplý), ako aj vo vode:

 • s pridaním špeciálnych prípravkov na zlepšenie klíčivosti;
 • pridaním niekoľkých kvapiek jódu.

Ak je výsadbový materiál čerstvý (napríklad ste semená zozbierali sami) - nie je potrebné namáčať semená Hamedorei.

Na urýchlenie klíčenia sa každé semeno ukladá z jedného okraja (so súborom, ihlovým súborom, brúsnym kameňom atď.).

Zloženie pôdy na siatie semien palmy

Aby semená Hamedorei vyklíčili lepšie, odporúča sa, aby neboli zasiate do zeme, ale do špeciálne pripravený podklad. Najčastejšie pripravené zmesi:

 • z mechu, predparených pilín a kremenného piesku (v rovnakom pomere). Na prevenciu hnilobných procesov sa do zmesi pridáva drvené drevené uhlie;

 • z kremenného piesku, pilín, zeminy a machu (v rovnakých častiach).

Zmes sa odporúča podrobiť špeciálnemu ošetreniu - vložiť do mikrovlnnej rúry na 15 minút, zmraziť v mrazničke. To zabije mikroorganizmy, ktoré môžu poškodiť rastlinu.

Viete? Palma Hamedorea dokonale čistí vzduch v miestnosti pred oxidom uhličitým, pevnými kovmi, formaldehydmi, trichloretylénom a inými škodlivými látkami - absorbuje ich listami a koreňmi; zvyšuje vitalitu obyvateľov bytu, podporuje koncentráciu, upokojuje.

Výsadba pripravených semien v nádobách

Hamedorea sa zasia na povrch substrátu: hĺbka výsevu semien je malá - od 1 do 2 cm. Semená sa položia rezaným dielom do vlhkého substrátu. Posypanie na povrchu pôdy nie je potrebné. Na vylodenie sa používajú jednorazové plastové poháre (s drenážnymi otvormi), hrnce alebo ploché nádoby. Po siatí je potrebné poskytnúť semená v skleníkoch (teplá a 100% vlhkosť). Za týmto účelom zakryte nádobu semenami zo skla alebo fólie, položte na priehľadnú tašku. Pri klíčení semien v chladnom období možno na vykurovaciu batériu umiestniť kapacitu na výsev semien palmy.

Podmienky na klíčenie semien

Najlepší čas na klíčenie semien palmy Hamedorei je jar. Ak sú semená čerstvé (získané nezávisle), nie je potrebné na ne čakať. Takéto semená by mali byť vysadené čo najskôr a nemali by čakať, kým nestarnú. Hamedorea nevyžaduje, aby osvetlenie na klíčenie semien bolo akékoľvek zvláštne. Predpoklady sú:

 • stabilné teplo. Teplotný rozsah na zemi by mal byť od +28 do +30 ° C;
 • čerstvý vzduch. Pravidelne je potrebné otvoriť skleník, aby sa vetral, odparil kondenzát zo stien, aby sa zabránilo hnitiu;
 • optimálne zavlažovanie (semená môžu umierať z predávkovaného a zamokreného substrátu).

Doba klíčenia sa môže pohybovať od 30 - 40 dní do niekoľkých mesiacov (5 - 9), to znamená, že klíčenie semien dlaní je dlhý a neuspelý proces. Všetko bude závisieť predovšetkým od kvality semien a od podmienok klíčenia. Keď sa objavia prvé výhonky, je ešte príliš skoro na to, aby ste si vybrali zber - je potrebné počkať ešte päť dní (kým sa nevyvinie vlastný list - až 4-5 cm).

Počas vychystávania je veľmi ľahké poškodiť mladé korene, križovatku obličiek s endospermom, takže všetko by sa malo robiť veľmi opatrne. Pre sadenice, deti sú lepšie používať malé nádoby (priemer by nemal prekročiť 7 cm). Pôda pre mladé dlane sa líši v zložení od predchádzajúceho substrátu. Predstavuje zmes trávnatej pôdy, kremenného piesku, listovej zeminy a humusu v pomere 2: 2: 1: 1 (nesmieme zabudnúť na drenáž!). Je to celkom vhodný hotový obchodný mix "Palma".

Naklíčené semeno so spojivom v zemi sa neprehlbuje a umiestni na povrch. Po ukončení odberu by mali byť výhonky napojené. Mladé výhonky potrebujú dobré osvetlenie (priame slnečné svetlo je kontraindikované). Skúsení pestovatelia odporúčajú, aby svetlý štvorcový rám z drôtu, obalil ho priesvitným filmom, zakryl ich výhonkami a používal ho v rovnakom čase ako ochranu pred slnkom a ako domáci skleník.

Starostlivosť a transplantácia mladých paliem

Hamedorea je veľmi nenáročný a ľahká starostlivosť je na ramene aj pre neskúseného amatérskeho pestovateľa. Rastlina odoláva suchu a nadmernej vlhkosti. Ale ak chcete, aby bola hamedorea spokojná s jej krásou, je lepšie dodržiavať jednoduché pravidlá.

Prvá podmienka je, aby voda bola správne. V horúcom počasí by mala byť frekvencia zalievania 2-3 krát týždenne, plus denné postrekovanie mäkkou vodou. V zime potrebujete menej vody, prestať postrekovať. Znamenie potreby zavlažovania - sušenie vrchnej vrstvy substrátu. Na udržanie vlhkosti nalejte vodu do plochých nádob a nechajte ju v miestnosti.

Druhou podmienkou je správne kŕmenie. Palmy sú kŕmené v lete a na jeseň, dvakrát mesačne. Najlepší a najjednoduchší spôsob, ako kŕmiť kvapalné hnojivo "Palm".

Tretím pravidlom je dať rastlinám oddych v zime. V zime by sa teplota pre Hamedorei mala znížiť na +18 ° C, je potrebné zastaviť kŕmenie.

Dospelé palmy by sa nemali často presádzať (iba keď korene úplne naplnili nádobu - zvyčajne každé 3 - 4 roky), zatiaľ čo mladí Hamedorei musia byť transplantovaní každý rok. Dôvody presadenia sú:

 • kompletné naplnenie nádoby koreňmi;
 • plesňové ochorenia.

Pri výbere hrnca pre Hamedorei je potrebné vziať do úvahy, že objem nádoby bude závisieť od veľkosti koreňového systému; hĺbka hrnca by mala brať do úvahy miesto pre odvodnenie (od 3 cm pre mladú palmu do 10 cm a vyššie pre dospelého). Pri každom novom transplantáte by sa mal priemer nádoby zvýšiť o 2 cm.
Je to dôležité! Pri použití veľmi veľký hrniec pre pestovanie Hamedorei palmy, koreňový systém nebude schopný vyrovnať sa s objemom, pôda začne kysnúť, rastlina bude bolieť (huby, koreň hniloba, atď). Niekoľkokrát za mesiac musí byť hrniec otočený o 180 stupňov, aby sa zachovala symetria korunky.

Transplantácia palmy je najlepšia na jar (máj). Podrobný návod na transplantáciu hamedorea:

 1. V pripravenom hrnci položte kamienky a expandovanú hlinu, vytvorte drenáž.
 2. Na pripravenú drenáž (jednu tretinu nádoby) naneste vrstvu zmesi pôdy.
 3. Navlhčite pôdu v starom hrnci a opatrne odstráňte Hamedorei (stonky musia byť udržiavané).
 4. Odstráňte starú pôdu (odtrhnite korene), opláchnite v teplej vode. Palma vložiť do nového hrnca, a držať, narovnať korene, vyplňte zem. Pri presadení na jeseň alebo v zime, je lepšie sa nedotýkať hlinenej miestnosti, s ňou transplantovať (pomocou metódy prekládky).
 5. Substrát v novom hrnci môže byť jemne zatlačený a naplnený novým. Po presadení by sa mal hrniec umiestniť v tieni.

Je to dôležité! Reed palm bude vyzerať dekoratívnejšie, ak zasadíte niekoľko mladých výhonkov Hamedorei v jednom hrnci.