Pravidlá pre výsadbu a starostlivosť o stĺpcovité jablone na Sibíri

Medzi rôznymi odrodami jabloní sa kolonizované druhy vyznačujú osobitnou príťažlivosťou a krásou. Okrem toho tieto stromy prinášajú bohatú úrodu, a keďže odroda jabloní je dostatočne veľká, ľahko si budú môcť vychutnať nielen letných obyvateľov nielen chutné (chuť sa môže líšiť pre rôzne odrody), ale aj krásne viacfarebné ovocie. Všetky stĺpcovité jablone (nezáleží na tom, či ste si vybrali sadenice pre strednú kapelu alebo na Sibír) majú jeden zvislý stonok, okolo ktorého sú na jeseň ovocné formácie posiate, pokryté farebnými plodmi. V tomto článku budeme venovať pozornosť odrodám stĺpcov jabloní určených špeciálne na pestovanie na Sibíri, pretože klíma v tejto oblasti sa výrazne líši od ostatných regiónov, čo znamená, že rastliny tu rastú nezvyčajné.

Kolónie jabloní: odrody pre Sibír

Všetky odrody stĺpcovitých jabloní majú vysokú úroveň predkvalifikácie. Niektoré z nich môžu kvitnúť v prvom roku po výsadbe (napríklad Maluha, Iksha, Barguzin atď.).

Je to dôležité! V prvom roku po výsadbe nie je vhodné opustiť úrodu, pretože ak strom dodá všetku silu na vytvorenie ovocia teraz, na budúci rok nesmiete čakať na úrodu. Aktívne plodenie stĺpcovitých jabĺk nepresahuje osem rokov.
Treba tiež poznamenať, že väčšina odrôd sú stredne veľké odrody kultúry, ktoré začínajú aktívne niesť ovocie až do 3. až 4. roku po vylodení na trvalé miesto rastu. V odrodách neskorého dozrievania sa plody tvoria až v 6. roku po výsadbe. Čo sa týka stĺpcovitých jabloní pestovaných na Sibíri, počet ich odrôd sa každoročne zvyšuje. Priemerná životnosť rastlín s aktívnymi fázami plodenia najčastejšie nepresahuje 12 rokov a do najlepších odrôd s vysokou mierou zimnej odolnosti by mali zahŕňať také: "Senátor", "Ostankino", "Vasyugan", "Prezident", "Triumf", "Arbat", "Mena", "Dialóg", "Medoc", "Gene", "Chervonets", "Šumivý", " Renet Mazherova, Iksha, Elite a iní. Zvýšená úroveň mrazuvzdornosti z uvedených odrôd sa vyznačuje "Iksha" (do -40 ° C), "Vasyugan", "President".

Osobitosti výsadby stĺpcovitých jabloní na Sibíri

Keďže klíma v takých drsných oblastiach je ťažko známa vo väčšine oblastí krajiny, potom pestovanie ovocných stromov pre Sibír je citlivou záležitosťou a vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel výsadby a starostlivosti.

Výber sadeníc na výsadbu

Prvým krokom k úspešnej kultivácii stĺpcových jabloní na Sibíri je výber dobrých, životaschopných sadeníc (lepších ako jeden rok).

Bude lepšie, ak pôjdete do záhradného centra alebo škôlky na výsadbu, pretože pri nákupe sadeníc na trhu alebo na iných miestach existuje vážna pravdepodobnosť nákupu letných odrôd namiesto jesenných.

Môžete tiež predávať nízko kvalitnú kópiu alebo dokonca inú kultúru.

Aby sme sa nemuseli mýliť vo vašom výbere a zakúpili skutočne vysoko kvalitné sadenice jabloňového jablka, odporúčame, aby ste dodržiavali tieto pravidlá:

  • Predám len výsadbový materiál so štítkom s určeným vekom a odrodou (môžete dodatočne požiadať predávajúceho o písomné potvrdenie o zónovaní sadenice, jej obdobie plodenia, zimnú odolnosť, odolnosť voči chorobám a škodcom atď.).
  • Venujte pozornosť typu koreňového systému (otvorený alebo zatvorený). Pri nákupe sadeníc priamo v škôlke je lepšie dať prednosť uzavretému koreňovému systému. Takýto výsadbový materiál má dlhšiu životnosť pred pristátím v zemi a vysoké percento miery prežitia, keď je umiestnený na trvalé miesto rastu. Venujte pozornosť aj samotnému kontajneru: musíte určiť, či stromček v ňom rástol od samého začiatku alebo bol pred predajom presadený do kontajnera. V druhom prípade bude jabloň ľahko odstránená z kontajnera a s vysokou pravdepodobnosťou nebude schopná zakoreniť sa na novom mieste.
  • Ak ste prišli do škôlky na stromček, požiadajte ich, aby s vami vykopali vybranú rastlinu a starostlivo ju preskúmali. Stromček zo stĺpcovitého jablka by nemal mať žiadne mechanické poškodenie koreňa alebo kôry, inak výsadba a následná starostlivosť o rastlinu neprinesú očakávaný výsledok a nezáleží na tom, či sa nachádzate na Sibíri alebo v južnejšej oblasti.
  • Ak je rastlina štepená, potom ju starostlivo skontrolujte (krehkosť podnože a škár môže spôsobiť poškodenie križovatky). Osobitnú pozornosť si zaslúžia zásoby.
  • Ak je vzhľadom stromček je zrejmé, že bol špeciálne pripravený na predaj, potom skontrolujte koreňový systém, Dobré korene sadeníc by mali byť pružné, pružné a nemali by mať žiadne výkyvy. Pri odstraňovaní kôry z koreňa by mala byť látka pod ňou živá a biela. Na kôre rastliny by nemali byť žiadne známky sušenia.
  • V ročných semenáčkoch, ktoré by mali byť uprednostňované, neexistujú žiadne bočné vetvy. Ich kmeň je zvyčajne 6 - 7 cm na dĺžku, a tam sú najmenej 5-6 púčiky na to.
Je to dôležité! Pri preprave materiálu na výsadbu na miesto pristátia a až do výsadby musia korene rastliny zostať stále vlhké. K tomu sú zabalené vo vlhkej handričke a filme. Pred výsadbou, znížiť sadenice s odnožou do vedra s stimulátorom tvorby koreňov, takže je v noci.

Výber miesta v sibírskej záhrade

Najlepšie odrody stĺpcovitých jabĺk pre Sibír a ďalšie regióny krajiny musia vytvoriť určité podmienky pre ich rast. V prvom rade by ste si však mali vybrať správne miesto na výsadbu získaných sadeníc. Pretože všetci predstavitelia jablone tohto typu majú slabý vetviaci systém, je logické, že Úrodné prostredie s vysokou vlhkosťou a dobrou úrovňou priepustnosti vody a vzduchu bude ideálne na výsadbu.

Na ťažkých hlinených pôdach v pristávacej jame je potrebná dobrá drenážna vrstva. Ak chcete vytvoriť záhradu stĺpcových odrôd jabĺk, je lepšie vybrať oblasti s vysokými hladinami podzemnej vody (najmenej dva metre od povrchu pôdy).

Jablone v tvare koruny sa v tieni a silných nárazoch vetra nedajú dobre pestovať a vyvíjať, čo znamená, že vybraná oblasť by mala byť slnečná a chránená pred prevládajúcimi koridormi vetra.

Ako zasadiť stĺpcovité jablko na Sibír: technológia a schéma výsadby

Pri výsadbe jabloní na Sibíri sa samotný proces výsadby a následná starostlivosť líši od podobných činností v teplejších klimatických zónach. Tieto jablone však v žiadnom prípade nezaberajú veľa miesta a sú zasadené vo vzdialenosti 40 cm od seba, pričom medzi radmi je aspoň jeden meter voľného priestoru. V regiónoch s drsným podnebím je lepšie pristáť s príchodom jari., pretože počas jesennej výsadby stromčekov existuje možnosť, že neprežije drsnú zimu. Pokiaľ ide o samotnú výsadbovú jamu, pripravuje sa na jeseň, pričom sa vyberie veľkosť na základe veľkosti odnože sadenice (všetky korene by sa mali voľne umiestniť do nej, bez trhlín a prasklín).

V spodnej časti jamy je potrebné umiestniť hnojivo vo forme niekoľkých hrôz humusu alebo kompostu. Je lepšie nepoužívať minerálne krmivá, pretože koreňový systém jabloní je tak slabý, že sa s nimi nedokáže vyrovnať a sadenice zomrie.

V jesennej príprave jamy môžete použiť fosfor-draselné hnojivá, v tomto prípade by mala byť dávka 10-krát nižšia. Presné množstvo hnojiva nájdete v návode na obale. V priemere jeden mladý strom má asi dve polievkové lyžice kompozície. Tiež nezabudnite na výhody rašeliny uložené v sadení jámy alebo humusu v prípade, že vaše stĺpcové jablko bude musieť rásť na veľmi chudých pôdach.

Akonáhle je prípravná fáza úspešne ukončená a dostane sa trochu teplejšie na ulicu, môžete pristúpiť k priamej výsadbe jablone nesúceho semená v krajine. Agrotechnologické výsadby je pomerne jednoduché, aj keď stále existujú niektoré body, na ktoré by sa nemalo zabúdať.

Napríklad pred výsadbou jablone sa uistite, že korene sadeníc nie sú sušené. Ak tomu tak nie je, potom by mal byť rizóm umiestnený vo vode po dobu 10 hodín. Tento postup sa tiež vykonáva v prípade, keď je kôra sadenice pokrčená. Ak je všetko normálne, potom sa semenáčik umiestni do pripravenej jamy, korene sa narovnajú a zviažu na kolík zapustený do stredu, po ktorom môžete začať vyplniť jamu.

Existuje niekoľko hlavných nuancií, ktoré by sa mali zvážiť nielen pri výbere sadeníc jabĺk, ale aj pri výsadbe a ďalšej starostlivosti, najmä na Sibíri. Preto je potrebné odrezať korene sadenice pred jej umiestnením do jamy na výsadbu. Tento postup pomôže závodu usadiť rýchlejšie na novom mieste.

Akonáhle je sadenice v jame a jemne narovnáte korene, posypte podzemok pôdou a ľahko zafarbite tak, aby sa okolo rastliny nenachádzali žiadne dutiny, potom na ňu nalejte veľa vody. Ďalej je potrebné vyrovnať pôdu (vyplniť otvor, ponechať koreň krku jablone nad) a thrash kmeňa stromu s trávou, ktorá pomôže udržať vlhkosť lepšie.

Je to dôležité! Po vysadení stĺpcovitého jablka je mimoriadne dôležité hojné zavlažovanie, ktoré sa vykonáva až do jesene. Ak by sa však výsadba stromu uskutočnila v období dažďa, malo by sa znížiť alebo úplne vylúčiť zavedenie tekutiny do pôdy.
Pri výsadbe niekoľkých stromov naraz dodržiavajte vždy špecifický vzor ich umiestnenia, podľa ktorého by vzdialenosť medzi susednými stromčekmi nemala byť menšia ako 1 m. Množstvo výslednej plodiny závisí od presnosti dodržiavania tohto pravidla. Je potrebné vykonávať postup výsadby jabloňovitých jabloní mimoriadne starostlivo, inak by poškodenie koreňového systému malo škodlivý vplyv na životaschopnosť stromu.

Pravidlá pre starostlivosť o stĺpcovité jablone na Sibíri

Uvažovali sme o tom, ktoré jablone sa vysádzajú na Sibíri a ako to urobiť správne, zostáva určiť správnu starostlivosť o ne. Existuje niekoľko základných požiadaviek na zavlažovanie, kŕmenie, prerezávanie stromov, ako aj proces kontroly jeho škodcov a chorôb.

Ako vodu ovocné rastliny

Šťavnatosť dužiny plodov stromu je do značnej miery determinovaná kvalitou zalievania, takže pri starostlivosti o jablone (nielen na Sibíri, ale aj v iných regiónoch) je tak dôležité, aby strom dostal počas vegetačného obdobia dostatok vlhkosti. Pri individuálnom zavlažovaní je lepšie vytvoriť nízke strany (nie viac ako 2 cm), ktoré pomôžu udržať vlhkosť.

Každý jabloň by mal mať aspoň 1-2 nádoby na vodu, po použití, že pôda v stromovom kruhu by mala byť mulched so suchou trávou. Potreba vykonať ďalšie zavlažovanie sa stanoví na základe hĺbky sušenia pôdy. Takže ak pôda mala čas schnúť 4-5 cm hlboko, znamená to, že rastlina potrebuje ďalšiu časť vlhkosti.

Ak sa na zavlažovanie používa zavlažovací systém, postup sa vykonáva medzi radmi. V období sucha, stĺpcové jablká dobre reagujú na zavlažovanie, ktoré sa vykonáva ráno alebo večer, po západe slnka. Na ľahkých pôdach sa zavlažovanie vykonáva asi 2-3 krát týždenne.

Top obliekanie Apple

Prvé kŕmenie Kolonoidné jablone sa vykonávajú pri sadení sadeníc, keď sa hnojivo zmiešané s pôdou umiestni na dno jamy. S príchodom leta, asi mesiac po výsadbe mladého stromu, sa rastliny opäť kŕmia pomocou roztoku močoviny (50 g látky sa musí odobrať v nádobe s vodou) a rastlina sa zavlažuje na koreň.

Je to dôležité! Skúsení záhradníci neodporúčajú používať viac ako dva litre takéhoto náradia pre každú jednotlivú rastlinu a po hnojení je potrebné okamžite zavlažovať.
Druhé kŕmenie dva týždne po prvom a tretí, dva týždne po predchádzajúcom. Ako hnojivo sa môže použiť len jeden roztok močoviny, pretože toto hnojivo bude viac než dostatočné na normálny rast a vývoj rastliny.

Vlastnosti prerezávanie Jablko v Sibíri

Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o takéto rastliny je prerezávanie jabloní na Sibíri. Berúc do úvahy jedinečnú štruktúru koruny týchto jabĺk, prakticky nepotrebujú prerezávanie, a najčastejšie záhradníci jednoducho odrezať umierajúce a poškodené konáre (ovplyvnené škodcami alebo mrazy). Ak je jabloň zarastená mladými výhonkami, je tiež lepšie ich rozrezať, s použitím ďalších častí na očkovanie nových kríkov. Skúsení záhradníci vedia s istotou, keď na Sibíri je potrebné prerezávať jablone (zvyčajne skoro na jar), ale pri pestovaní druhov hrubého čreva v takých drsných oblastiach, kde je vždy riziko zamrznutia vrchov kmeňa, nie sú len skrátené, ale narezané na ďalší silný únik. Vzhľadom k tomu, že zostáva len jeden z najviac rozvinutých výhonkov, kmeň jablone bude iba jeden. Nahradenie výhonkov rastie veľmi rýchlo a čoskoro začne niesť ovocie hojne.

Viete? S náležitou starostlivosťou o strom, takýto jabloň porastie asi 20 rokov, poteší vás bohatou úrodou a od prvého roku rastu.
Napriek tomu, že pri pestovaní na Sibíri bude dostatočne veľká časť koruny po celý čas vymierať, jabloň samotná je schopná pokračovať vo svojom rozvoji po vhodnom prerezávaní.

Veľké škodcovia a choroby stĺpcovitého jablka

Podobne ako iné druhy jabloní, aj stĺpcové stromy nie sú schopné odolávať škodcom samým o sebe, preto záhradníci musia postrekovať korunku špeciálnymi prípravkami aj vtedy, keď škoda hmyzom nie je silná. Zároveň nie je možné poznamenať, že stĺpcové odrody majú vyššiu úroveň odolnosti voči škodcom a chorobám, preto je ľahšie s nimi zaobchádzať ako s pestovaním obyčajných odrôd týchto ovocných stromov.

V epifytických rokoch môže masívna invázia škodcov púčikov, vošiek a tsvetoedov spôsobiť značné poškodenie plodiny. Ochrana pred touto pohromou zahŕňa použitie rovnakých opatrení ako v obyčajných ovocných sadoch: jarné ošetrenie so špeciálnymi prípravkami, zber a spaľovanie lístia a konárov, ktoré zostali po zime atď.

Colonoidné jablone a insekticídne rastliny (napr. Medovka, kôpor, nechtík lekársky alebo nechtík) dobre chránia, najmä preto, že ich výsadba nielenže pomôže tento problém vyriešiť, ale tiež pomôže ozdobiť záhradu.

Ako chrániť jabloň pred mrazom

Bez ohľadu na to, ako ste na svojom pozemku zasadili jablone odolné voči chladu na Sibíri, najmä v mrazivých zimách, je tu možnosť zamrznutia horného púčika na centrálnom výhonku.

Aby sa zabránilo týmto problémom, stromček je na vrchole pokrytý niekoľkými vrstvami vrecoviny, spunbondu alebo iného izolačného materiálu.

S príchodom zimy, myši a zajace môžu začať vo vašej záhrade, ktorá často hrýzť kôry stromov. Môžete chrániť svoje stĺpcovité jablone z ich pozornosti jednoduchým zabalením kmeňa s net-králik, prikopav to v krajine 2-3 cm (len veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňa).

Po každom snežení, jemne tesnenie snehu okolo kmeňa stromu, ktorý tiež pomôže zablokovať cestu pre hlodavce.

Je to dôležité! Vzhľadom k tomu, kôra stĺpcovité jablko je veľmi krehká, potom, pošliapať snehu, snažte sa opierať o povrchu s celou hmotou, ako môžete poškodiť korene.
Vo všeobecnosti sa proces výsadby a ďalšia starostlivosť o stĺpcovité jablone v drsných sibírskych regiónoch mierne líši od ich pestovania v teplejších klimatických pásmach. Hlavnou podmienkou je pozornosť a prísne dodržiavanie všetkých agrotechnických požiadaviek.

Loading...