Ako pestovať lobelia vo vašej záhrade

Úžasne krásna kvetina lobelia nevyžaduje komplexnú výsadbu a starostlivosť.

Preto záhradníci odporúčajú odvážne rozhodnúť o pestovaní tejto rastliny na vašich stránkach. Ako to urobiť, budeme ďalej vysvetľovať.

Lobelia: opis rastliny

lobelia je ročný, s určitou starostlivosťou a trvalým kerom alebo bylinkami. Prisudzujú to Lobelianskej rodine, hoci niektorí ju radšej nazývajú zvonovitým tvarom. Kvetina rastie do kompaktného sférického kríka s výškou 10-20 cm, niektoré druhy rastlín môžu dosahovať dĺžku jeden a pol metra.

Bushiness je dosiahnutý vďaka tomu, že tenké stonky stále na základni začínajú vetviť. Tenké, sú husto pokryté malými listami, zatiaľ čo kvety sú držané na krátkych stopkách. Kvetenstvo dosahuje priemer 2 cm a môže mať modrú, fialovú, tmavomodrú, fialovú alebo bielu farbu.

Viete? Rastlina bola pomenovaná po holandskom botanikovi a riaditeľovi Kráľovskej botanickej záhrady pod Jacobom I Matthiasom de L'Aubelom. Hoci ich vlasť je považovaná za Juhoafrickú republiku, dnes rastie všade, a dokonca sa zachytáva v oblastiach stredného pásu. Dnes je známych viac ako 300 druhov tejto rastliny, ale používame približne 20 druhov.

Rôzne farby a formy kvitnutia dáva priestor pri tvorbe dizajnu záhrady a krajiny na dvore, kde sa pestuje lobelia.

Ako pestovať lobelia zo semien

Otázka, ako zasadiť lobeliu, možno vyriešiť niekoľkými spôsobmi, ale najvýhodnejšia a najbežnejšia je výsev.

Je to dôležité! Pri výbere odrody rastlín, zamerať sa na tie druhy, ktoré boli rastúce v našich zemepisných šírkach na dlhú dobu. Patrí medzi ne Lobelia Inftala, cisár Willy, Crystal Palace, Riviera, Ezhevidnaya, Kaskadnaya, Kustovaya, Cardinalis, Blue, Aquarium, Ampelnaya a ďalšie.

Ako pripraviť pôdu na výsadbu

Výsadba lobelie na sadeníkoch začína výberom špeciálnej zmesi pôdy. Môžete si kúpiť substrát v obchode pre pestovanie kvetov, alebo si môžete pripraviť sami na jeseň. K tomu, mix v rovnakom pomere piesok, rašelina, humus, lesné pôdy.

Bez ohľadu na to, aký substrát si vyberiete, musí sa preosiať cez sieťku alebo veľké sito, ako aj dezinfikovať. Na tento účel sa zavlažuje roztokom fungicídu alebo tepelne spracováva pri vysokých teplotách, napríklad v mikrovlnnej rúre. Alebo naopak, oni sú držaní na dlhú dobu v chlade.

Ako pestovať lobelia semená

Pri výbere času pri výsadbe lobelie v otvorenom teréne, majte na pamäti, že po siatí kvitne 8-10 týždňov. Na tento účel použite špeciálnu kazetu pre sadenice, ktorých bunky majú hĺbku 5 cm.

V spodnej časti každého z nich ležia kúsky kôry, expandovanej hliny alebo inej drenáže a nalije sa na vrchnú stranu zemiakovej kaše. Je dobre zavlažovaný a dáva vlhkosť ísť dole. A len potom zaspať so semenami zmiešanými s pieskom.

Je to dôležité! Od polovice februára do konca marca začnú siatie lobelie, hoci skúsení záhradníci to odporúčajú v prvej polovici marca. Rastlina zasiata v tomto čase bude kvitnúť o niečo neskôr ako február, ale ťažkosti s rastom budú oveľa menšie.

Výsev má svoje vlastné charakteristiky. Semená rastliny sa môžu predávať vo veľkom množstve a môžu byť vo forme granúl, z ktorých každá obsahuje 5 až 8 semien. Granule sa rozprestierajú vo vzdialenosti asi 3 - 4 cm od seba.

Ak sa zrná ulovia v plagátoch, mali by sa tiež zasiať metódou hniezdenia. Na to sa zrná nalejú na papier, odoberie sa obyčajná ceruzka, hrot sa navlhčí vodou a dotkne sa.

Potom sa ceruzka vloží do zeme a mierne sa posúva tak, aby zrná zostali v zemi. Rastliny vysadené týmto spôsobom klíčia Bush, a potom je oveľa pohodlnejšie ich potápať.

Viete? Tí, ktorí chcú pestovať kvetinu v závesných košov, sa nemusia starať o sadenice, ale okamžite nalejú semená do zeme, položené v kvetináčoch, prikryjú ho filmom a položia na parapet. To bude kvitnúť neskôr ako s sadbou metódou, ale môžete okamžite priniesť kvitnúce rastliny do záhrady.

Je dôležité, aby sa zrná nenaplnili pôdou, inak nemusia klíčiť. Ľahko sa posypú pieskom, aby sa zachovala vlhkosť, a mierne postriekajú vodou. Kazeta je pokrytá filmom, aby vytvorila mikroklímu a umiestnila sa na dobre osvetlené miesto, ale s rozptýleným svetlom.

Ako sa starať o výhonky

Pri rozhodovaní o tom, ako pestovať sadenice lobelie doma, berte na vedomie, že lobelia sa obáva vysychania pôdy. Preto, ak je teplota v miestnosti vyššia ako 22 ° C, fólia sa neodporúča odstraňovať dlhšiu dobu. Jasne dodržujte harmonogram zavlažovania, nedovoľte, aby pôda vyschla.

Lobelia sadenice sú veľmi ponuky. Pri zalievaní zhora sa môžu ohnúť a zomrieť. Preto mnohí ľudia uprednostňujú udržanie požadovanej úrovne vlhkosti, pridanie vlhkosti na panvicu.

Mimochodom, ak si vodu rastliny tak, že voda nespadá na ne, bude ich zachrániť z choroby s čiernou nohou. Vzhľadom k tomu, lobelia je zasadená s kríkmi, potom medzi nimi môžete urobiť malé depresie, naplnenie je vodou zo striekačky.

Rovnakým spôsobom môže byť naliata voda na steny nádoby. Je potrebné sa k nemu uchýliť dva alebo tri týždne, ktoré sú potrebné na zabezpečenie posilnenia elektrárne. Potom môžete tieto opatrenia odmietnuť.

Pokiaľ ide o teplotný režim, potom v zásade sadenice prežijú pri nízkych teplotách, ale ak chcete, aby sa výhonky javili rýchlejšie, teplota vzduchu by mala byť 20-22 ° C.

S príchodom prvých výhonkov sa dá znížiť na 15ºC jednoduchým presunutím nádoby do parapetu. Nezabudnite, že výhonky pod filmom musia byť pravidelne odvzdušňované a kondenzát z neho musí byť odstránený.

Dbajte na osvetlenie. S krátkym svetelným dňom vo februári by malo byť osvetlenie usporiadané tak, aby sadenice nerastú krehké. V marci, aj keď sú sadenice umiestnené na južnej strane, budú takéto udalosti zbytočné.

Prvé výhonky sa objavujú pomerne priateľsky v 7-10 dňoch. V prvom mesiaci rastú veľmi pomaly, ale potom sa rast zrýchľuje. Keď klíčky dosiahnu 1 cm, film sa postupne odstráni.

Dva mesiace po siatí, keď výhonky majú výšku 3-4 cm, 3 - 4 z nich sa potápajú, a keď výška výhonku dosiahne 6-7 cm, je zovretá pre väčšiu bushiness.

Je to dôležité! Najväčšou a najčastejšou chybou pri pestovaní sadeníc tejto rastliny je náhle odstránenie filmu, keď sa objavia prvé slnky. Z takéhoto stresu môžu zomrieť počas dňa.

Potápanie sa vykonáva aj v skupinách, zvracanie kríkov špachtľou a opätovné nasadenie do šálky. Ak je lobelia zasiata koberec, je jednoducho rozdelená na časti, ktoré sú umiestnené v miske s väčším priemerom.

Po tomto musí byť sadenice napojená na niekoľko dní. A len vtedy, keď to začne, môžete ho stlačiť. Na to stačí vystrihnúť vrcholy rastliny nožnicami. V priebehu rastu sa môže niekoľkokrát vykonať stláčanie.

Výsadba lobelie v otvorenom teréne

Výsadba sadeníc lobelie v otvorenom teréne prebieha približne v druhej polovici mája, keď je dôvera, že už nebudú žiadne nočné mrazy. Miesto je vybrané pre jej slnečné, aj keď sa cíti skvele v tých miestach, kde slnko ohrieva s priamymi lúčmi nie viac ako dve hodiny denne.

Čo by mala byť pôda na výsadbu

Ak chcete dosiahnuť krásne kvitnutie lobelie, zasadiť ju na veľmi úrodných pôdach - hlinité alebo piesčité. Súčasne musí byť pôda priedušná, voľná, takže voda v nej nestojí. Vyhnite sa dusíkatým hnojivám. Ak nebudete dodržiavať tieto pravidlá, lobelia pôjde do rastu v zelenej časti, rozdávať chudobné kvitnutie.

Ako zasadiť rastlinu

Pred výsadbou lobelie v otvorenom teréne musia byť sadenice vytvrdené. K tomu, na teplý, bezvetrný deň, to je najprv priniesol na ulici, aby sa zabránilo priame lúče slnka. Odporúča sa dať ho do tieňa, nabudúce - v čiastočnom tieni, potom si môžete urobiť pár hodín na slnku.

V závislosti na tom, aký druh estetiky chcete dosiahnuť z lobelie, tam je špeciálne fit a starostlivosť o to v otvorenom poli. Takže, pre vytvorenie súvislého koberca, sadenice sú zasadené vo vzdialenosti 10-15 cm, a pre tvorbu jednotlivých kríkov - 25 cm od seba. Obsah v boxoch sa presúva prekládkou.

Staráme sa o lobeliu, študujeme nuansy

Lobelia, podobne ako každá iná rastlina, má svoj vlastný charakter, vzhľadom na vlastnosti, ktoré je možné dosiahnuť sviežim kvitnutím.

Vo všeobecnosti je možné v týchto základných prácach formulovať hlavné pravidlá starostlivosti:

  • Maximálne jasné svetlo s minimálnym priamym slnečným svetlom.
  • Zalievanie bohaté, ale uistite sa, že korene nie sú stagnovať vodu.
  • Krmivo hnojivo pre kvitnúce rastliny, vyhnúť sa zmesiam dusíka.
  • Husté prerezávanie v polovici leta, aby druhá vlna kvitnutia.

Zalievanie a kŕmenie

Polievanie - najdôležitejší bod v starostlivosti o rastliny. Najmä v horúcom počasí by mala byť pôda vždy mierne vlhká. A lobelia ampelnaya vyžaduje zalievanie dvakrát denne.

Ak dovolíte dlhé sucho, listy a stonky rastlín sa začnú žltnúť, horia na slnku. Po takomto strese môže rastlina vôbec zomrieť. Zároveň ho deštruktívne ovplyvňuje aj stagnácia vlhkosti.

Strata dekoratívnosti rastliny môže tiež naznačovať, že pôda je príliš nasýtená dusíkatými minerálnymi hnojivami alebo organickou hmotou. Ale počas leta by mali byť dvakrát alebo trikrát oplodnené rastliny. K tomu použite síran draselný, ktorý provokuje bohaté kvitnutie s minimom zelenej časti rastliny.

Prerezávanie Lobelia

Rastlina je niekoľkokrát rezaná počas vegetačného obdobia. Jeden z najdôležitejších je prerezávanie po prvom kvitnutí, ktoré padá okolo polovice leta.

Lobelia je rezaná, ponechá iba 5 cm stoniek nad zemou. Za dva týždne dáva vlnu druhého kvitnutia, často násilnejšiu ako tá prvá.

Okrem toho prerezávanie vyblednutých stoniek rieši čisto estetický moment.

Ako pripraviť lobeliu na zimu

V zásade je lobelia považovaná za jednoletú rastlinu, ale niektorí záhradníci ju radšej vykopú a umiestnia ju do domu alebo skleníka na zimu, čím ju zmenia na trvalku. Je dôležité, aby sa udržiavala v chladnej, ale svetlej miestnosti.

V predvečer jari sa vyberie, rozpadne na odrezky, zasadí a čaká na zakorenenie. Keď sa to stane, zasadil v otvorenom teréne. Táto metóda je veľmi užitočná v prípadoch, keď siatie zo semien môže viesť k degenerácii odrody.

Najviac leniví záhradníci nepokrývajú rastlinu na zimu, ponechávajú ju na zimu v zemi a neodstraňujú semená. Rastlina sa ľahko šíri samosiatím, ale v tomto prípade stojí za to čakať na kvitnutie oveľa neskôr ako pri sadení sadeníc.

Šírenie rastlín

Je jednoduchšie a častejšie propagovať rastlinu semenami, ktoré sú uložené v závode v malých boxoch. Samotné zrná sú také malé, že sa ťažko chytia prstami. Preto sa zvyčajne zbierajú, lemované pod rastlinným papierom, na ktorom sa semená a sprchuje. Je to ľahšie, keď lobelia rastie v kvetináčoch.

Ak chcete zbierať semená z rastliny na zemi, odrezať svoje výhonky s ešte nie je zrelé tobolky, pletené zväzky z nich, a pripojiť papierový sáčok zo strany toboliek. To všetko je viazané na suché miesto. Keď semená dozrievajú, vylejú do balenia.

To sa dá urobiť s už vyzretými stonkami, pričom ich dobre pretrepávate nad balenie. Obsah sa potom preoseje cez sito, semená sa zozbierajú do škatule a podpíšu.

Ich klíčivosť pretrváva tri roky. Na jar môžu byť jednoducho zasiate na vlhkej pôde a pokryté filmom. Je pravda, že pri takýchto výsevných výhonkoch je nepravdepodobné, že budú silné.

Existujú vytrvalé odrody, ktoré sa množia rezaním. Mimochodom, samotná rastlina vyžaduje periodické omladenie, transplantácie a obnovu, čo zvyšuje jeho vitálne funkcie. V priemere sa takéto manipulácie vykonávajú raz za dva roky.

Lobelia - malý, ale úžasne krásny ker. Starostlivosť o ne je jednoduchá a kvitnutie a tvar kríkov umožňuje ich použitie v krajinnom dizajne všade a úspešne. A môžete ho množiť sami ako výsev a pestovaním sadeníc. Výber metódy závisí od toho, kedy chcete vidieť kvitnúcu rastlinu.

Loading...