Ako odstrániť sršne z dachy alebo včelín

Každý vie, že sršne sú nebezpečné pre ľudí, ale človek nemusí vždy pri panike pri pohľade na jeden hmyz. Je potrebné pochopiť, kedy je potrebné hľadať prostriedky na boj proti sršne a keď nie je dôvod na paniku. Pozrime sa bližšie na to, aké nebezpečné je sršeň pre ľudí a aké metódy ju môžete zničiť.

Ako vyzerá sršeň Opis hmyzu

Hmyz je agresívna a široká paleta osie až 55 mm dlhá. Sršeň má pomerne dlhý žihadlo (až 6,5 mm), cez ktoré uvoľňuje jedovaté pre človeka.

Sršne žijú v rodinách, budujú hniezdo substancie, ktorú dostávajú, žuvajú na zhnitom dreve. Hniezda sú postavené v tichých, tichých miestach: v podkroví, v podkroví, v prístreškoch, v dutinách, pod závesnými časťami strechy, na stromoch, plotoch. Niekedy hniezdia v zemi. Väčšina dospelých sa približuje ku koncu leta alebo začiatkom jesene.

Viete? Mnohí považujú za ťažké rozlíšiť sršeň od osy, hoci ich rozdiely sú zrejmé. Veľkosť tela je sršeň dvakrát väčšia ako osa. Na spodnej strane brucha a na zadnej strane sršne sa jasne rozlišuje hnedá škvrna (vosa sa s tým nemôže pochváliť).

Čo je nebezpečné hornet?

V prímestských oblastiach sú sršne veľmi nebezpečné, ak sa v blízkosti nachádza včelín. Živia sa iným hmyzom, rýchlo zvládnu cestu do úľa a nakoniec zničia včelstvá, zničia úle.

Mnohí sa zaujímajú o otázku, či sršeň bodne muža. Zriedka útočí na ľudí, len ak existuje priama hrozba pre samotný hmyz alebo jeho obydlie. Ale sršne žihadlo nie raz, ale opakovane, až do nedostatku jedu. Vo väčšine prípadov obeť vystúpi s rozsiahlym edémom a zapáleným miestom uštipnutia. Ale ak jed spôsobí alergickú reakciu, následky môžu byť smutné. Podľa štatistík, v 10-15% prípadov sa telo dostane ťažkú ​​otravu, ktorá je sprevádzaná početnými krvácanie, búšenie srdca, bolesti hlavy.

Okrem toho, ak si znovu uhryznete, vyrobené protilátky nemusia fungovať, potom jed spôsobí ešte väčšiu alergickú reakciu v tele. Takže, ak sa na pozemku objavilo hniezdo sršňov, odporúča sa ho zbaviť, najmä ak máte malé deti.

Viete? Obrie sršne žijú v Japonsku, ktorého sústo zabíja v priemere 40 ľudí každý rok. Rovnaký počet pohryzov sa dostáva do intenzívnej starostlivosti s opuchom vnútorných orgánov. Najväčší hmyz tohto druhu žije v Thajsku a Číne.

Ako sa zbaviť sršne s drogami

V otázke, ako sa vysporiadať s sršni, často sa uchýliť k pomoci insekticídnych látok, ktoré sa predávajú v každom obchode záhradnícke produkty. Voľba týchto liekov je obrovská. Mnohé z nich umožňujú súčasne bojovať s niekoľkými druhmi hmyzu. Preto sa zamerajte na novšie lieky. Medzi existujúcimi prostriedkami na trhu odporúčame nasledovné.

malation

Relatívne bezpečné a lacné liečivo založené na malatióne (organofosfátový insekticíd). Používa sa aj na boj proti ploštice domácej, chrobákovom Colorado, švábom. Predáva sa koncentrovaný ako prášky alebo v kvapalnej forme.

Tetriks

Holandský profesionálny produkt, ktorý sa zvyčajne predáva len vo veľkých množstvách špecializovaným službám. Kúpiť tento efektívny nástroj pre osobné použitie nie je jednoduché.

chlórpyrifos

Nástroj, na základe ktorého sa vyrába celá škála repelentov proti hmyzu: Phosban, Dursban, Xsulat, Agran, Get, atď. Dodržiavaním požadovanej koncentrácie sa tieto lieky môžu použiť aj v boji proti žltej sršni.

dichlórvos

Jedným z najobľúbenejších liekov sú drogy na báze dichlorvosu. Pre správny účinok je však potrebné ich striekať priamo na hniezdo. Zároveň okamžite zabiť hmyz nebude fungovať. Zvyčajne sa výrobok nastrieka do plastového vrecka, ktoré sa rýchlo položí na hniezdo a naviaže ho na vrchol.

Je to dôležité! Z bezpečnostných dôvodov sa často odporúča predumrieť hniezdo špeciálnymi škvrnami alebo dymom, ktorý spomaľuje reakciu hmyzu. To však nezaručuje požadovaný efekt.

Po výbere vhodného spôsobu zničenia sršňového hniezda je potrebné začať procedúry iba v špeciálnom oblečení včelára, ktoré pokrýva krk, tvár, ruky, bez toho, aby na tele zostali otvorené oblasti. Plánované postupy je potrebné vykonávať v tme. V tomto čase sú všetky hmyz vnútri hniezda a neaktívne.

Ako používať pascu na osy a sršne

Niektorí záhradníci zápasia s týmto hmyzom a vystavujú mu špeciálne pasce. Pravda, chytia len jednotlivých pracovníkov a samotné hniezdo, kde hmyz žije a plemeno, zostane nedotknuté. Preto je možné použiť pascu len v tých oblastiach, kde sa veľká osa nevyskytla doma. Dbajte na to, aby sa v blízkosti nenachádzal včelín, inak včelie medvede spadnú do pasce.

Je to dôležité! Než začnete boj s sršni, musíte pochopiť, aké výhody prinášajú do vašej záhrady a záhrady. Rodina z jedného hniezda je schopná vyčistiť blízke miesto od škodlivého hmyzu (húsenice, motýle, ploštice, chrobáky) o niekoľko stoviek jedincov denne. Preto, ak sršne nepredstavujú nebezpečenstvo pre ľudí alebo včelín, nemali by ste s nimi začať bojovať.

Nákup pascí

Na boj proti sršňom si môžete kúpiť hotové pasce a zavesiť ich na miesta, kde žijú sršni. V špeciálnych predajniach si môžete zakúpiť špeciálne opakovane použiteľné plastové nádoby s niekoľkými vrstvami a otvormi pre vstup hmyzu. Dizajn je navrhnutý tak, aby sa nemohli vrátiť. Spravidla sa predávajú aj špeciálne návnady.

Existujú pasce s mäkkým plastovým telom, ktoré sú určené na zachytenie malého množstva hmyzu. V tomto prípade si môžete kúpiť niekoľko podobných kontajnerov a zavesiť ich po obvode nebezpečného územia.

Na trhu sú ponúkané aj špeciálne lepiace platne. Sú zavesené tam, kde sa sršne objavujú najčastejšie. Hmyz sedí na nich, držať, a pretože nemôžu otlipnut, zomrú. Táto pasca sa používa iba raz.

Ako urobiť pascu sami

Môžete si urobiť pascu z bežnej 1,5-2 l plastovej fľaše. Je nutné ho rozrezať v strede, otočiť vrchnú časť bez veka a vložiť ju do spodnej časti naplnenej návnadou. Ako návnada sa používa zmes piva s cukrom alebo medom, sršne lietajú do aróm, z ktorých. Lezúc dovnútra sa už nemôžu dostať von a zomrieť tam po niekoľkých dňoch. Takéto pasce začínajú visieť od stredu jari. V tejto dobe sú prvé skautské sršne. Ak existuje veľa hmyzu, a nie sú žiadne hniezda na pozemku, môžete zavesiť niekoľko podobných pascí na to.

Viete? Keď začneme ničiť sršne na mieste, musíme k tomu pristupovať múdro. Vzhľadom na nadmernú ostražitosť a bezmyšlienkovitý boj s týmto hmyzom sa ich počet výrazne znížil. V niektorých regiónoch sú sršni dokonca uvedení v Červenej knihe. Pokuty sú určené na ich zničenie.

Zničenie sršne s improvizovanými prostriedkami

Bojujú s hmyzom inými, menej komplikovanými spôsobmi.

Kyselina boritá

Kyselina boritá alebo vývar z húb môže byť použitý ako v pasciach, tak aj v plechovkách umiestnených na mieste. Ak chcete pripraviť vývar, vziať lyžicu kyseliny boritej alebo tri čiapky huby, zalejeme ich pohárom vody a varíme. K ochladenej zmesi sa pridá 10 g medu a naleje sa do plechoviek.

Otrávené mäso

Vzhľadom k tomu, že hmyz je neodmysliteľne predátorom, môže byť ľahko chytený na mäso. Na začiatok pripravte mleté ​​mäso z vhodného mäsa, aby ste nalákali sršne. Umiestnite ho do plechoviek na území lokality, do boxov alebo prázdnych úľov s otvorenými otvormi. Uistite sa, že toto mäso nemá prístup k domácim zvieratám.

Po niekoľkých dňoch začne hmyz hromadne lietať. Potom môže byť nahradená otrávenou návnadou. Do mäsa sa pridávajú parížske zelene alebo sodík v množstve 1 g látky na 1 kg mäsa. Pri varení je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia, pretože tieto látky sú pre ľudí mimoriadne nebezpečné. Po použití by mali byť všetky nádoby, úle a škatule dôkladne vyčistené horúcou vodou s lúhom.

Použitie ohňa alebo vody

Najjednoduchší spôsob, ako zaručiť výsledok, je horenie a utopenie hniezda. Napríklad, je napojená s použitým motorovým olejom alebo benzínom. V druhom prípade, ak je hniezdo na bezpečnom mieste, môže byť zapálené. Olej napojený hniezdo na vrchole. Nezabudnite si pred hniezdo položiť polyetylén tak, aby olej nevstúpil do pôdy.

Ak miesto nie je veľmi dobré, a je dôležité zachovať integritu a čistotu budovy, použite vodu. Na tento účel sa voda naleje do dostatočne objemného kontajnera, zdvihne sa do hniezda a ponorí sa do neho úplne pod vodou. Kapacita sa musí v tejto polohe upevniť a stáť aspoň pol hodiny. Počas tejto doby musia všetci ľudia zomrieť.

Ako môžete vidieť, existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť miesta z týchto hmyzu. Môžete použiť aj improvizované a špeciálne nástroje, ktoré sa predávajú v obchodoch. V extrémnych prípadoch môžete vždy bojovať proti hmyzu špeciálnou službou. Ale skôr, ako sa pustíme do extrémnych opatrení, zvážte, či sú skutočne oprávnené. Možno, že sršne nepredstavujú veľké nebezpečenstvo vo vašej oblasti.

Loading...