Zimolez jedlý: naučiť tajomstvo pestovania

Všetci si spomíname na príbeh „mladých“ jabĺk, ale málokto vie, že príroda má svoj vlastný „elixír mládeže“. Toto je malé nenápadné bobule, a to sa nazýva - zimolez. Odkiaľ pochádza táto analógia? Zimolez jedlý má neuveriteľné množstvo užitočných vlastností. V tejto bobule je vzácny prvok v prírode - selén, ktorý dáva mladým ľuďom bunky tela..

Viete? Latinský názov Lonícera zimolez bol na počesť nemeckého botanika Adama Lonitsera.

Čo je tak atraktívny zimolez jedlý

Takže, zimolez - čo je to za rastlinu? Biochemické zloženie tohto bobuľa ovplyvňuje množstvo mikroprvkov a vitamínov, ktoré sú obzvlášť cenné v období beriberi, pretože zimolez dozrieva skoro.

Zloženie bobúľ zahŕňa fosfor, draslík, horčík, železo a vápnik. Mierne menej v zložení sodíka, medi, zinku, stroncia, bária, selénu a jódu. Okrem toho bobule obsahujú glukózu, fruktózu, galaktózu a sacharózu.

Z kyselín je prítomná kyselina citrónová, jablčná, šťaveľová. Všetky tieto poklady, plus veľké množstvo vitamínov C a P - aktívnych prvkov dávajú zimolez veľkú terapeutickú hodnotu. Plody tejto rastliny majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, zloženie krvi. Pomáhajú pri srdcových infarktoch, intoxikáciách, hypertenzii a žalúdočných problémoch.

Čerstvé a mrazené bobule sú dobré pre anémiu, aterosklerózu a nedostatok vitamínov. Jam je užitočný pre ľudí trpiacich peptickými vredmi, gastritídou, edémom a ochorením pečene.

Zaujímavé! Kalorický obsah jedlého zimolezu - 30 kcal na 100 g výrobku. Berry je teda veľmi užitočná pre obezitu ako diétny výrobok. Avšak, nemali by ste zneužiť zimolez jam - tam je veľké množstvo sacharidov v ňom.

Zimolez odrody jedlé

V prírode existuje asi dvesto druhov rastlín. Rastú takmer vo všetkých oblastiach severnej pologule, v rozľahlých oblastiach Himalájí a východnej Ázie. Na našich pozemkoch je najčastejšie niekoľko druhov.

Pozrime sa podrobnejšie na vlastnosti jedlých odrôd zimolezu, ktoré sa častejšie pestujú.

  • Bogdan. Je to hybrid, odvodený z dvoch druhov. Rastlina rastie stredne vysoko as mierne sa šíriacou korunkou. Plody "Bogdana" oválneho tvaru so sladkou a kyslou chuťou a vôňou. Dozrieva nie príliš skoro, ale je jednou z plodných odrôd.
  • Dlhý zimolez. Táto odroda pochádza z voľného opelenia zimolezu Kamčatka. Jeho kríky nie sú vysoké, ale rozľahlé a okrúhle. Pobočky výhonkov sú dlhé a tenké. Bobule sú veľké, tvarované ako valec. Chuť bobúľ sa podobá sladkému a kyslému dezertu. Long-zimolez dozrieva skoro.
  • Talisman. Táto odroda bola vyšľachtená amatérskymi záhradkármi s cieľom získať bohatú úrodu a dezertnú chuť ovocia. Koruny kríkov nie sú silne vyvinuté, ale vyššie ako predchádzajúce odrody. Bobule strednej veľkosti a dezertnej chuti, ako bolo zamýšľané. Rastlina stredne skorého dozrievania a veľký výnos. Je to veľmi cenený džem z tejto triedy.

Je to dôležité! Použitie veľkého množstva bobúľ môže vyvolať vylúhovanie prospešných stopových prvkov z vášho tela. Môže viesť k kožným alergiám a žalúdočným ochoreniam, ako aj k zhoršeniu krvného obrazu.

Ako zasadiť a starať sa o jedlý zimolez

Kde je lepšie zasadiť zimolez na mieste a ako sa oň starať, zvážte ďalej. Hlavné požiadavky na výsadbu sú ľahké (na tienených miestach nebude niesť ovocie), priemerný obsah vlhkosti v pôde je lepší ako neutrálne zloženie.

Ak prvý raz vysadíte zimolez, kúpite kríky vo veku dvoch alebo troch rokov, potom do dvoch alebo troch rokov dostanete prvú úrodu. Pri nákupe sadeníc pozorne kontrolujte výhonky a podzemky rastlín. Pobočky by sa mali ohýbať, ale nie krehké a korene by mali mať vyvinutý systém.

Najlepšie je získať výhonky rôznych typov. Rastlinné rastliny vo vetru odolných oblastiach. Najvhodnejšie zloženie hlinky alebo piesočnatej pôdy.

Hlavné etapy pristátia

Pred výsadbou zimolez skontrolovať korene sadeníc, suché je potrebné odstrániť. Zimolez je trvanlivá rastlina, preto je lepšie urobiť vzdialenosť medzi dierami s prihliadnutím na ďalší rast rastliny. Ďalej postupujte podľa tohto plánu:

  • Pripravte otvory pre sadenice a hnojte kompostom (v závislosti od zloženia pôdy). Nalejte vodu do studní.
  • Rastlinné výhonky, rovnanie korene, ale nie silno prehĺbiť, takže vývoj rastliny nespomaľuje.
  • Znova znovu zalejeme vodou zmiešanou s kompostom tak, aby sa nalepil na korene. Potom dieru otvorte, aby ste predišli úniku vlhkosti. K tomu, je na predaj mulčovací materiál, alebo ísť okolo stočené listy novín.

My vodu a krmivo

Pôda s "chudobným" zložením je hnojená organickou hmotou a príliš oxidovaná kriedou. V prvých rokoch rastu vyžaduje zimolez obzvlášť opatrnú starostlivosť. Je možné zalievať rastliny tak na listy, ako aj pod korene.

Je potrebné kŕmiť kríky priestormi do dvoch týždňov od začiatku vegetácie. Vrchný obväz s dusíkom postupujte takto: v 10 litroch vody sa rozpustí 30 g dusičnanu alebo močoviny. Jeden závod by mal byť približne 1 liter roztoku.

Neodporúča sa uvoľňovať zem pod kríkmi - môžete poškodiť korene rastliny. V intenzívnom horúčave zalievania postupujeme častejšie, vlhkosť je životom rastliny.

Prerezávanie zimolezu

Prerezávanie rastliny bezprostredne po výsadbe je nepraktické - zníži plodnosť rastliny. Počas prvých rokov rastu je potrebné odstrániť slabé výhonky a suché vetvy. Znížte slabo rastúce alebo nízko rastúce výhonky tak, aby nezasahovali do vývoja silnejších výhonkov.

Na jar, dezinfikovať kríky, riedenie koruny. Keď jedlé zimolez kvety, Nezabudnite na ochranu proti škodcom.

Varovanie! Nie všetky plody zimolezu sú jedlé. Môžete jesť bobule modré a čierne, a červené a oranžové - jed.

úrodu

Kvalita plodín bude závisieť od toho, ako ste sa starali, kŕmili, upravovali zimolezové kríky. Plody tejto rastliny dozrievajú koncom júna - začiatkom júla.

Nasýtená hladká farba bobúľ - znak zrelého ovocia, Niektoré odrody, keď zrelé "stratiť" bobule, takže Najlepší spôsob, ako zbierať, je šíriť film okolo kríka a jemne na ňom triasť ovocie. Keď dáte bobule do akéhokoľvek kontajnera, všimnite si, že zrelé plody sa ľahko deformujú.

Ako reprodukovať jedlý zimolez

Zimolez plemená niekoľkými spôsobmi, ktoré majú svoje výhody a nevýhody.

Pestovanie zo semien

Squash niekoľko bobúľ na tenký papier, presunúť semená jeden centimeter od seba. Nechajte ich uschnúť a zvinúť papier, ponechať pri izbovej teplote. Ak sa rozhodnete klíčiť tento rok, potom budete musieť zasiať hneď vo vlhkej pôde, siatie hĺbka nie je viac ako milimeter.

Identifikujte zásobníky semien v skleníku alebo zakryte sklom, aby ste vytvorili skleníkový efekt. Voda ako povrch schne. Po troch týždňoch uvidíte výsledok vášho úsilia.

Zelené rezanie

Ďalším spôsobom pestovania jedlého zimolezu je rozmnožovanie v lete so zelenými odrezkami. Zelené odrezky sú prevzaté z rastliny v mesiaci jún, keď sú plody nasýtené farbou. Veľkosť výhonkov je asi 15 cm.

Rezané odrezky sa ošetrujú heteroauxínom, ktorý im pomôže usadiť sa. Pôda a vzduch pod filmom by mali byť nasýtené vlhkosťou. Nasledujúci jeseň, pestované a zrelé výhonky sú zasadené na mieste.

Divízie kríkov

Šesťročný zimolez je vykopaný pred nástupom pučania. S pomocou záhradného prerezávača je krík rozdelený na niekoľko častí. Je dôležité vziať do úvahy vek rastliny, príliš starý krík nebude koreň.

Po rozdelení závodu na niekoľko nových, spracovajte miesta rezania a zasadte ich do pripravenej pôdy. Mnohí záhradníci pestujú zimolez nielen pre terapeutické použitie, ale aj ako okrasná rastlina. V období kvitnutia a plodenia, táto kultúra, samozrejme, poteší oko.

Loading...