Plemeno sliepok Poltava: spoliehame sa na produktivitu a jednoduchosť údržby

Pri chove zvierat sú nové plemená vylepšenými typmi domácich zvierat, ktoré sú umelo vytvorené krížením už existujúcich zástupcov rovnakého druhu. Spravidla sa to robí na zvýšenie produktivity alebo iných dôležitých vlastností.

Pri šľachtení nových plemien kurčiat zohrávajú najdôležitejšiu úlohu ich znášanie vajec a mäsové vlastnosti, ktoré sú hlavnými kritériami pre výber vtáka na ďalší chov.

Ak máte záujem aj o dobré plemená kurčiat, odporúčame stretnutie so zástupcami plemena Poltava, ktorí už mnoho rokov štrajkujú chovateľov hydiny svojou všestrannosťou a neokázalosťou.

Detailný popis sliepok Poltava a ich hlavných vlastností

Kurčatá, ktoré sú predchodcami plemena, o ktorých sa bude diskutovať v tomto článku, boli známe na začiatku minulého storočia. Potom boli vystavení na všetkých najobľúbenejších výstavách a boli považovaní za nositeľov záznamov z hľadiska produkcie vajec - jedno kurča mohlo v priemere prepraviť približne 100 vajec ročne.

Chovatelia hydiny však v plnom rozsahu zničili plemeno, keď sa zaviazali aktívne chovať takéto kurčatá v priemyselnom meradle.

Boli tu však profesionáli, ktorí sa vďaka účelovým krížom podarilo zachovať hlavné črty starého miestneho plemena a vyvinuli nový, vylepšený Poltava.

Dnes je toto plemeno jedným z najlepších vo svojom smere produktivity, čo vysvetľuje jeho prevalenciu. Za zmienku stojí aj to Existujú tri poddruhy týchto kurčiat, ktoré sa od seba líšia hlavne typom peria:

Čierne kurčatá Poltava. Pomerne produktívny predstavitelia plemena, ktorého biotop bol obmedzený na jeden z okresov regiónu Poltava. Ich počet je doteraz obmedzený na niekoľko desiatok, ale chovatelia a biológovia sa ich snažia zachovať a šíriť.

Zozulistye (kukučka) Poltava kurčatá. Zástupcovia tohto poddruhu priťahujú pozornosť veľmi krásneho typu peria, ale sú aj na pokraji zániku. Pokiaľ ide o farbu, majú veľa spoločného s pruhovanými Plymouthrocks, len v Poltave, so striedaním svetlých a čiernych pruhov, prvý (ľahký) pásik je širší.

Poltava kurčatá hlinené farby. Dnes je to jedno z najvýznamnejších plemien, ktoré sa používa na chov na veľkých hydinárskych farmách a za ktorých sa obyvateľstvu poskytujú dobré kurčatá a vajcia. Predkovia tohto poddruhu sú považovaní za miestnych fajčiarov, krížených s plaváčkovitými orpingtonmi dovážanými z Európy, Viandoths a zástupcami plemena New Hampshire.

Počas sovietskych časov bolo toto plemeno veľmi zastúpené na hydinárskych farmách v mnohých republikách, ale dnes sa ich počet neustále znižuje. Dnes sú hlinené Poltava sliepky oficiálne registrované ako plemeno produkujúce mäso.

Aké sú výhody chovu a chovu kurčiat Poltava?

Prvým faktorom, ktorému venujú pozornosť všetci chovatelia hydiny, ktorí sa zaoberali sliepkami Poltava, je ich pokojná dispozícia. Sú úplne neškodné, veľmi citlivé na láskavosť majiteľa. Vďaka tomu môžu byť ľahko držané s kurčatami iných plemien a vedľa iných zvierat.

Ďalšou výhodou chovu tohto plemena je dobré adaptačné schopnosti, Preprava alebo premiestnenie sa neuvádza na ich váhe alebo správaní.

Táto všestrannosť vám umožňuje ľahko rásť na veľkých špecializovaných farmách pre hydinu, ako aj v hydinárňach a dokonca aj vo variante klietky. Aj v najchudobnejších podmienkach bez chôdze majú kurčatá Poltava stále veľmi vysokú produkciu vajec a tiež dobre rastú a priberajú na váhe.

Dodnes sa toto plemeno zlepšuje, čo nám umožnilo vyvinúť veľmi silnú genetickú líniu (14-3). Jeho výhoda spočíva v tom, že má vysokú odolnosť voči chorobám, ako je neoplazma a salmonelóza. Tak sa výrazne zvyšuje miera prežitia vtákov, čo robí ich chov výhodnejším. Okrem toho sa zástupcovia tej istej genetickej línie môžu pochváliť veľmi vysokou mierou produkcie vajec a veľkými veľkosťami vajec.

Ďalšou výhodou chovu je jeho exkluzivita. Vzhľadom k tomu, že existuje len veľmi málo zástupcov sliepok čiernych a zozulistických, sú chované v zberných stádach, čo im umožňuje zachovať ich genetický genofond.

Mladé Poltava kurčatá veľmi dosiahnuť sexuálnu zrelosť a získanie hmotnosti. Vo veku šiestich mesiacov, kohúty zvyčajne vážia najmenej 1,5 kilogramu, alebo ešte viac., Avšak, bez ohľadu na vek, mäso z týchto kurčiat je jednoducho úžasné pre jeho chuť. Je tak jemná a šťavnatá, že je hodnotená vyššie ako mäso veľmi obľúbeného Leggorna.

Nevýhody plemena: čo robiť, aby nedošlo k strate au pair?

Nie je to divné, ale aj také krásne plemeno kurčiat ako Poltava, má jednu nevýhodu - tendenciu k obezite. Je pravda, že sa to veľmi často neprejavuje, ale môže priniesť niečo do vašej domácnosti. finančné straty:

 • trvanie života obéznych kohútikov a sliepok sa znižuje niekoľkokrát;
 • kladenie vajíčok sa zmenšuje alebo úplne zastavuje;
 • v takýchto kurčatách je instinkt sliepky otupený.

Aby sa tomu predišlo, je veľmi dôležité, aby sa vtákom poskytovalo iba vyvážené krmivo, ktoré nasýti stravu množstvom bielkovín. Odporúča sa tiež ich pravidelné kŕmenie v rovnakom čase., Nezabudnite na pravidelné prechádzky, ktoré umožnia kurčatám vyhodiť časť svojej energie a spaľovať aj tie tukové tkanivá, ktoré sa už nahromadili.

Ak ich vysadíte do bunkovej batérie a nemáte možnosť pustiť sa na prechádzku, nezabudnite do svojej stravy zahrnúť kamene. Budú trieť chyme a stimulujú tráviace procesy.

Veľmi dôležitým krokom pri skúmaní vlastností plemena vtákov je opis ich exteriéru. Koniec koncov, bez aspoň jednej vlastnosti sa kurčatá nemôžu považovať za čistokrvné a zamietnuté.

Podľa akých plemien môžu byť Poltava kurčatá identifikované?

Preto, ak pre chov Poltava kurčatá doma budete kupovať dospelých, uistite sa, že venovať pozornosť týmto vlastnosti:

 • hlava je stredne veľká, vzhľadom na celkovú veľkosť tela kurčiat a kohútov, môže sa dokonca zdať veľmi malá;
 • hrebeň je dosť veľký v kohútoch a v sliepkach je úplne neviditeľný; má ružovitý tvar, ale sú povolené variácie v tvare listu; farba hrebeňa je červená;
 • ušné laloky tiež priťahujú pozornosť v červenej a majú priemernú dĺžku;
 • tvár vtákov môže byť červená alebo ružová, na vrchole pokrytá krátkymi zadkami;
 • zobák je pomerne krátky, takmer rovný, len na špičku takmer nepostrehnuteľne klesá zdola, namaľovaný žltou farbou;
 • krk je krátky a dosť hrubý, čo vytvára dojem, že je súčasťou hrudníka, a chrbát prechádza hladko hlavou cez klenutú krivku;
 • hrudník je pomerne široký, vyznačuje sa zaobleným tvarom a mierne dopredu;
 • Vzhľadom k veľkej veľkosti vtáka je ich chrbát veľmi dlhý a široký, má horizontálnu polohu, aj keď svieži opeň vytvára dojem zakriveného oblúka;
 • Celkovo je telo poltavských sliepok plytké a pretiahnuté, ak sa pozriete na vtáky zboku, jeho tvar vytvára dojem bumerangu;
 • krídla sú malé, veľmi tesne priliehajú k telu;
 • nohy zástupcov plemena sú široko rozmiestnené, nemajú perie, sú zafarbené do žlta; majú priemernú dĺžku;
 • chvost párnych kohútikov je stredne vyvinutý a pozostáva z jednoduchého riadiaceho peria farby rôznych odtieňov, prakticky neexistujú žiadne vrkôčiky; chvost tvorí spolu s telom tupý uhol;
 • Poltavské ílové kurčatá sa vyznačujú žlto-červenými očami.

Hlinené Poltava kurčatá majú vlastnú špeciálnu farbu peria: je svetložltá alebo tmavo žltá. Čierna farba sa vyznačuje len špičkami obrysu letu a chvostovým perom. Zafarbenie mláďat oboch pohlaví v deň starnutia má svetlohnedý odtieň.

Existujú aj rozdiely medzi kohútmi a sliepkami tohto plemena. Tak, kohúty sa správajú dôležitejšie, v pohyboch sú hladké, aj keď dosť rozhodujúce. V hlinených kohútoch majú perie na krídlach tmavo žltú farbu a na krku zlatú. Vyznačujú sa tiež veľkým hrebeňom, ktorý sa skladá z piatich zubov pravidelného tvaru. Chvost kohútikov je úplne čierny, len vrkôčiky môžu mať nazelenalý odtieň.

Produktivita Poltava kurčiat: najdôležitejšie ukazovatele v číslach

Zriedenie Poltava kurčiat je veľmi výhodné, pretože sa vyznačujú veľmi dobrou predčasnou teplotou. Kurčatá môžu nosiť prvé vajíčko vo veku 140-150 dní. S tým, ak sa pre zástupcov iných plemien takéto skoré kladenie vajec je veľmi nežiaduce, potom pre tieto kurčatá taká vlastnosť je celkom normálne. Pokiaľ ide o celkovú produkciu vajec venovať pozornosť nasledujúcim ukazovateľom:

 • priemerný ročný počet vajec, ktoré môže mať jedno kurča, sa môže pohybovať od 160 do 217;
 • nosnice chované na zázname chované na špeciálnych farmách boli označené ukazovateľmi 290 vajec ročne;
 • vajcia zástupcu plemena Poltava sú pomerne veľké, ich hmotnosť sa pohybuje od 55 do 58 gramov;
 • Poltava kurčatá majú unikátny gén zlatosti, ktorý je zobrazený nielen na farbe peria, ale aj na farbe škrupiny, ktorú často majú hnedú farbu. Okrem toho sú ich škrupiny veľmi hrubé, často používané ako krmivo a zdroj vápnika;
 • vajcia sa líšia vo veľmi veľkom množstve proteínu;
 • plodnosť vajec je veľmi vysoká, čo poskytuje rovnakú vysokú mieru liahne Poltava kurčiat - 80-83%.

Mäsová produktivita sliepok opísaného plemena sa nezaujíma menej. Tak, kohúri na dosiahnutie zrelého veku pribúdajú na váhe 3-3,5 kilogramov, zatiaľ čo kurčatá vážia oveľa menej - len 2,2-2,5 kilogramov. Z celkovej hmotnosti vtáka nie je mäsový výnos menší ako 52% a kosti - približne 11%. Šťavnatosť a dobrá chuť mäsa Poltava kurčiat zabezpečuje prítomnosť veľmi tenkých mastných vrstiev, ktoré sa nachádzajú medzi svalmi vtákov.

Priemyselný význam má aj chmeľ týchto vtákov. Opereny sú pomerne hojné, čo umožňuje získať veľké množstvá tohto produktu. Z neho môžete robiť dobré vankúše a perie.

Funkcia chov a chov Poltava kurčatá v domácnosti: praktické rady

Chov kurčiat by mal začať nákupom kurčiat alebo vajec plemena, ktoré potrebujete. Táto metóda je lacnejšia, ale má mnoho ťažkostí a časovo náročné. Preto môžete jednoducho získať niekoľko jedincov a použiť ich vajcia na získanie ich potomstva.

Poltava kurčatá sa prejavujú ako veľmi dobré mláďatá, takže určite nebudete mať problémy s vyliahnutím kurčiat. Tento proces trvá 20-21 dní, preto je potrebné v polovici apríla - začiatkom mája zasadiť kuracie mäso na vajcia, aby mladí mláďatá vznikli s príchodom tepla a s jeho rastom nie sú žiadne problémy. 13-15 vajec možno položiť pod jedno kurča.

V prvých dňoch je potrebné pozorne sledovať sliepku, aby neopúšťala hniezdo príliš dlho, inak sa vajcia pod ním môžu zhoršiť.

Nezabudnite pravidelne kŕmiť sliepku a vodu.

Čo kŕmiť a ako udržať kurčatá na zvýšenie potomstva a produktivity?

Hlavnou časťou diéty Poltava kurčiat by mali byť obilné zrná a odpad z ich výroby. Tieto vtáky nielenže prinesú veľký úžitok, ale budú ich aj jesť. Od samého začiatku narodenia sú kurčatá kŕmené proso a mliečne výrobky, ktoré sú pre nich veľmi dobrým zdrojom energie a bielkovín.

Do veku 7 týždňov by takéto potraviny mali byť povinné, pretože môžu zvýšiť svalovú hmotu a vo všeobecnosti telo vtákov. To tiež umožňuje úplný prejav genetického potenciálu kurčiat Poltava. Ale okrem potravín je dôležité, aby malé kurčatá poskytovali dobré osvetlenie vo vnútri domu. Od okamihu, keď sa vynorí z vajca, by mal byť nepretržite a vo veku 9 týždňov by sa mal skrátiť na 9 hodín.

Po prekonaní veku kurčiat v 7 týždňoch sú najlepšie kŕmené špeciálnym krmivom, v ktorom množstvo proteínu nepresiahne 14%. To umožní dosiahnuť optimálnu hmotnosť v čo najkratšom čase a plne vstúpiť do obdobia puberty.

Neskôr v strave dospelých vtákov môže zahŕňať:

 • rôzne druhy obilnín, aj keď výhodou je ešte dodanie kukurice;
 • koreňové plodiny a sezónne ovocie, ale v malých množstvách;
 • zelené krmivo, ktoré môže byť dokonca zasiahnuté do malých kurčiat;
 • čistá a sladká voda, konzumenti, z ktorých musí byť vždy v dome alebo v jeho blízkosti.

Opakovane sme si všimli, že toto plemeno je náchylné na obezitu, takže neumožňujú zvýšenie ich telesnej hmotnosti. Pravidelné kŕmenie v zime by malo byť 2 krát denne av lete bude stačiť, najmä ak sú vtáky na úteku. Dôležitým aspektom v obsahu tohto plemena je pomer samcov a samíc: najlepšou možnosťou je, keď je 8 kurčiat na kohút. Pre pohodlný pobyt pre tieto vtáky Musia byť splnené tieto podmienky:

 • ak sú kurčatá chované v dome priamo na podlahe, potom určite musia rozhadzovať vrh. Najlepšie možnosti môžu byť slama, piliny z dreva a suchá rašelina.
 • Nezabudnite však, že by sa malo pravidelne meniť tak, aby sa nezmočilo a zachovalo čerstvosť v dome;
 • Miska na pitie by mala byť inštalovaná na jasnom mieste, aby ju kurčatá mohli vidieť. To môže byť inštalovaný priamo v dome, ale v tejto verzii sa kurčatá kúpať v ňom a nalejte ho po celej miestnosti (môžete tomu zabrániť inštaláciou špeciálnej siete cez koryto, cez ktoré vták môže držať len hlavu);
 • vtáky tiež musia zabezpečiť miesto s pieskom alebo popolom, kde sa môžu kúpať a čistiť perie;
 • Snažte sa poskytnúť svojim domácim zvieratkom pravidelné prechádzky, na ktorých budú schopní premrhať časť svojej energie, ako aj diverzifikovať svoju stravu pomocou zeleného krmiva a rôznych druhov hmyzu.

Loading...