Pestovanie teliat: kŕmenie

Je potrebné pristupovať k pestovaniu teliat veľmi kompetentne a zodpovedne, pretože práve potrava určuje, koľko rastu sa uskutoční, ako sa zviera vyvinie a ako dlho dosiahne úroveň maximálneho rozvoja.

S vekom je potrebné zmeniť stravu mladých kráv a býkov, pretože potreby zvierat na špecifické stopové prvky sa neustále menia.

Aby sa predišlo odchýlkam alebo oneskoreniam vo vývoji, je veľmi dôležité dodržiavať správnu diétu a tiež meniť produkty v potrave podľa potreby.

Pokiaľ ide o kŕmenie mladého hovädzieho dobytka, je únavné vedieť, či sa zviera vyvíja správne a či nezískava príliš veľa tuku.

Ak je strava je príliš ostré kvapky, to znamená, že prvé jedlo bude nadmerné, a potom - nedostatočné, potom zviera bude slabý, a vývoj nebude možné "dohnať."

Výživa mladých sa dá rozdeliť na 3 obdobia:

  1. Kolostrum (trvá 10 - 15 dní po narodení)
  2. Mlieko (4 - 5 mesiacov po narodení)
  3. Postmilk (kým teľa nedosiahne 16-18 mesiacov)

Po prvé, gastrointestinálny trakt teliat nebude fungovať normálne po celú dobu, to znamená, že niekedy nastanú poruchy, ktoré vedú k poruchám kŕmneho režimu.

mledzivo - Toto je prvé krmivo pre teľatá. Tento produkt je veľmi odlišný od výživného mlieka.

Kolostrum obsahuje v porovnaní s mliekom približne 6 - 7-krát viac stráviteľných proteínov.

Tento produkt dodáva telu tela aj ochranné telieska vo forme protilátok naviazaných na globulíny. Tieto protilátky "budujú" imunitný systém zvieraťa a spôsobujú jeho imunitu voči rôznym druhom infekcií.

Tiež, kolostrum je hrubšie ako mlieko o 2 - 3 krát a viac užitočné niekoľkokrát kvôli prítomnosti minerálov v ňom. Pri mledzive je telo lýtka nasýtené horčíkom, čo je zabraňuje stagnácii čriev, pretože všetky škodlivé zlúčeniny budú aktívne eliminované z tela v dôsledku laxatívneho účinku.

Kolostrum obsahuje viac vitamínov ako mlieko, ale už 5 - 7 dní po narodení teliat dáva krava mledzivo, ktorého zloženie sa takmer zhoduje so zložením prírodného mlieka.

Po prvé, veľké teľa bude potrebovať 1,5 až 2 litre mledziva, a ak je teľatá telo oslabené, potom musí byť dané maximálne 0,75 až 1 liter mledziva a musí byť z kravy, ktorá porodila teľa. Nadmerná konzumácia mledziva vedie k poruchám trávenia.

Prvé 2 týždne po narodení musia teľatá žiť samostatne, každý vo svojej vlastnej klietke. Celý prvý týždeň každého teľa musí byť kŕmený 5-6 krát denne, a počas druhého týždňa to bude 3 až 4 krát. Po prvé, je lepšie, aby sa teľatám podávali mledzivo v konzole na struky a len neskôr je možné kŕmiť produkt jednoducho v vedre.

Stánok, kde sa teľatá chovajú v prvých týždňoch života, musí byť veľmi čistý. potrebovať umývajte riad pravidelnev ktorom je kŕmené mledzivo, ako aj konzumentov.

Mala by byť tiež udržiavaná v čistote a matke kráv. Po každom kŕmení teliat by sa nádoby s vodou a mledzivom mali umyť pod teplou vodou.

2 týždne po narodení, keď sa končí kŕmenie mledziva, sa teľatá môžu vysádzať do klietok nie jeden po druhom, ale niekoľkými hlavami. Bunkový obsah by mal pokračovať až do konca obdobia dojenia mlieka. Odobraté mlieko sa v tomto čase používa ako potrava.

Kým teľa nedosiahne vek 3 mesiace, je potrebné ju kŕmiť plnotučným mliekom alebo náhradou plnotučného mlieka. V nasledujúcich 2 mesiacoch by sa mala strava mladých zvierat skladať z mlieka s obsahom tuku 0%.

Nemôžete okamžite zmeniť obvyklé mlieko na skim, prechod by mal byť hladký.

Množstvo podávaného mlieka závisí od účelu, na ktorý je zviera vychované.

Často pri pestovaní mladého hovädzieho dobytka namiesto plnotučného mlieka používajú jeho náhrady. Tento produkt je dobrý, pretože jeho použitie môže výrazne znížiť náklady na kŕmenie zvieraťa.

Už od prvých dní sa teľaťu môžu poskytnúť náhrady, najmä kyslé kyslé mlieko v množstve 50 - 100 g zakaždým, keď zviera kŕmite.

Ak nie je taký špeciálny jogurt, teľatá môžu dať domáci jogurt, pre ktoré musíte fermentovať mlieko. Ale v tomto prípade je možné kŕmiť také zvieratá malými zvieratami len po 2 - 4 týždňoch po narodení.

Najprv je potrebné dať 100 g denne, a všeobecne množstvo jogurtu by malo dosiahnuť 1,5 kg. Keď teľatá dosiahnu vek 2 týždne, môžu sa im dať ovsené vločky kissel.

Ak sú medzi teľatami v mliekarenskom smere ženy, potom by bolo lepšie, keby sa už od útleho veku naučiť ich kŕmiť rastlinným pôvodomktoré prispejú k rýchlejšiemu rozvoju tráviaceho systému zvierat.

Akonáhle je teľa 10 dní staré, mali by ste mu dať seno, ale nie obyčajné, ale špeciálne, obohatené o vitamíny.

Teľatá vo veku týždňa by mali dostať seno infúziu, ktorá zlepší chuť do jedla, ako aj zabrániť rozvoju ochorení čriev a žalúdka. Túto infúziu je potrebné pripraviť z dobrého listového sena.

Tekutina by sa mala zmeniť na čiernu a hnedú a mala by cítiť ako seno. Stačí len dodať čerstvo pripravený roztok. Dodá do tela ďalšiu tekutinu, ale nenahradí mlieko. Každému teliatku by sa malo podávať až do 3 mesiacov denne 1,4 - 1,5 kg sena a do 6 mesiacov veku by sa malo toto krmivo zvýšiť na 3 kg.

Minerálne krmivá by sa mali začať v druhej dekáde a koncentráty sa môžu podávať do 15-20 dní starých teliat.

Po prvé, počas prvého týždňa by sa malo podať 100-150 g preosiate ovsené vločky, a až potom môžete do stravy pridať ďalšie koncentráty.

Koreňová zelenina musí byť prítomná v potraveže môžete začať dávať zvieratá mesiac po narodení. Koreňová zelenina sa musí umyť veľmi dobre a dôkladne mletá pred tým, ako sa im podá zvieratám.

S nástupom leta v strave mladých kráv a býkov nudné zaviesť zelenú trávu. Najefektívnejšie zvieratá budú konzumovať zeleninu na pastvinách. Zvieratá sa môžu na poli pohybovať do 3 týždňov po narodení, ale len za dobrého počasia.

Teľatá začnú plne jesť trávu len 2 mesiace po narodení, ale je lepšie naučiť mladých vopred jesť zelených kŕmením sušenej trávy zvieratám. V tom istom období treba dobytok dobiť a seno. V lete by sa do krmiva mali pridávať minerálne doplnky.

Ak kŕmite teľatá správne, môžete získať plne vyvinuté zvieratá, ktoré budú rovnako aktívne a zdravé ako ich matky.

Pozrite si video: Prehliadky Farmy - Farma Východná (December 2019).

Loading...