Highland krava plemeno

Pri chove hospodárskych zvierat vždy premýšľame o tom, ako zjednodušiť materiálne a časové náklady na dosiahnutie dobrého výsledku v budúcnosti.

Ale často je dobrý výsledok výsledkom mimoriadne intenzívnej domácnosti, keď sa na zviera aplikujú rôzne techniky kŕmenia, špeciálna starostlivosť a údržba.

Je obzvlášť ťažké predstaviť si, ako možno dobytok, ako napríklad kravy, uchovávať bez ďalšieho dozoru, kŕmenia a iných vecí?

V skutočnosti, je možné, len pre to, musíte vybrať špeciálnu, ktorá sa nazýva Highland. Povieme vám o týchto najviac nenáročných a trvalých zvierat nižšie.

Zoznámte sa s podrobným popisom všetkých charakteristík plemena

Predtým, ako začnete opisovať kravy Highland, pravdepodobne budete ešte musieť objasniť, čo je podstatou extenzívneho poľnohospodárstva a chovu zvierat.

Na rozdiel od intenzívnych, keď hlavným cieľom je dosiahnuť vysokú produktivitu zo živočíšnej výroby alebo pestovania rastlín, pre ktoré sú priťahované akékoľvek finančné prostriedky a zdroje, rozsiahla výroba vôbec neznamená žiadne náklady.

V tomto prípade, aby sa zvýšila produktivita poľnohospodárskeho podniku, môže sa iba zvýšiť výsevná plocha, alebo alternatívne plocha pasienkov.

Ďalšou veľmi vhodnou možnosťou chovu zvierat, ktorá zahŕňa zvýšenie zisku bez nákladov, je používanie špeciálnych plemien zvierat, ktoré majú rozsiahle oblasti chovu a chovu.

Exkurzia do genetických charakteristík pôvodu plemena

Plemeno kravy Highland je jednou z najstarších. Jej rodnou časťou je Škótsko, kde pôvodný pastier dobytka mohol umelo produkovať najviac nenáročných zvierat v starostlivosti, dokonale prispôsobených drsným klimatickým podmienkam severných šírok.

Genetický základ týchto kráv je tvorený keltským domorodým dobytkom, ktorého vlastnosti a charakteristiky sa veľmi dlho neuskutočňovali vo výbere.

Hoci predkovia Vysočiny boli veľké zvieratá, príslušným plemenom je zástupca mini-kráv.

Po mnoho rokov sa toto plemeno stalo symbolom svojej vlasti a skutočnou exotikou pre iné krajiny.

Faktom je, že zvieratá opísaného plemena líšia sa veľmi hrubými a dlhými vlasmi a nezvyčajne dlhé rany, ako aj malá veľkosť tela.

S tým všetkým príroda odmenila toto plemeno veľmi veľkými a mohutnými rohmi, s ktorými sa nezávisle od seba môžu chrániť pred dravcami vo voľnej prírode. Mnohí ľudia chovajú mini kravy Highland ani na pasívnu produkciu mäsa, ale na estetický pôžitok z ich neobvyklého exteriéru.

Aké sú vlastnosti a charakteristické vlastnosti mini kráv Highland?

Ako sme už povedali, toto plemeno nie je nám vôbec známe, hoci podmienky stredného klimatického pásma sú ideálne pre jeho chov a údržbu.

Najdôležitejším a najvýraznejším rysom minifojníc Highland je rozsiahly typ produkcie hovädzieho mäsa.

Mimochodom, intenzívne kŕmenie nevyhovuje vôbec, profesionálni farmári neodporúčajú používať. Zároveň, s minimálnym úsilím z tohto dobytka, môžete získať skutočné diétne mäso veľmi vysokej kvality.

Toto plemeno môže doslova jesť pasienky. Okrem toho, aj keď divé zvieratá nedokážu nájsť potravu, kravy Highland budú stále schopné priberať na váhe, pretože aj kríky a hrubá tráva môžu byť ich potravou.

Faktom je, že vo svojej vlasti tieto zvieratá žijú v hornatých oblastiach, kde je veľmi málo jedla, vysoká veternosť, nízka teplota a veľa zrážok.

Preto by pre nich bolo ponechanie sa v blízkosti domácej farmy, kde sa zvieratá môžu schovať pod prístreškom špeciálne postaveným pre nich počas dažďa alebo snehu. A množstvo jedla konzumovaného zvieraťom je ešte menšie ako množstvo bežnej ovce.

Takže aj veľmi veľký počet stád minojníc Highland môže byť držaný v jednom veľkom peru, pretože im chýba jedlo a krajina v oblasti, ktorú nepoškodia.

Obsah v otvorenom priestore by im mal byť poskytovaný po celý rok, a to sa týka nielen zástupcov čistého plemena, ale aj jeho hybridov. Samozrejme, že zima bude potrebujú kŕmiť malé kravyak je však pastvná zóna pre nich veľmi veľká a zahŕňa lesy, potom na to možno zabudnúť.

Počas zimného obdobia je potrebné venovať pozornosť len mladým zvieratám, najmä pri znižovaní ukazovateľov teplomeru na veľmi nízke teploty. Aj keď je proces otelenia na kravách Highland pomerne jednoduchý, nevyžaduje ďalšie zásahy a veľmi zriedkavo spôsobuje komplikácie u zvierat.

Pestovanie mladej populácie je tiež výsadou samotných kráv, lepšie ako koho sa o malé teľatá nebude starať nikto.

Aký druh plemena by ste mali venovať pozornosť

Prvou hlavnou výhodou tohto plemena je, že nevyžaduje špeciálne priestory na údržbu. V prítomnosti veľkých plôch poľnohospodárstva alebo poľovníctva, budete musieť nainštalovať len na svojom obvode špeciálne haly a, ak je to potrebné, konzumenti s žľabmi.

Náklady na údržbu a starostlivosť sú teda okamžite znížené na minimum. Tento nezvyčajný spôsob chovu na Vysočine uľahčujú tieto charakteristiky:

 • Neuveriteľná odolnosť a schopnosť znášať najnepriaznivejšie poveternostné podmienky.

  Imunitný systém Vysočiny nie je ovplyvnený prakticky žiadnymi vírusmi a chorobami charakteristickými pre obyčajné kravy.

  Samozrejme, je to predovšetkým v dôsledku nedostatku kontaktu s inými domácimi zvieratami, z ktorých by sa tieto choroby mohli prenášať, a po druhé, genetického pôvodu a vlastností plemena: dlhé a hrubé vlasy, ako aj kompaktná veľkosť tela pomáhajú odolávať dažďu a vetra, prispievajú k termoregulácii.

 • Napriek skutočnosti, že Vysočina je najviac prispôsobená severnej chladnej klíme, ich prispôsobivosť umožnila plemenu šíriť sa do širších pásiem.

  Dnes už tieto mini kravy prestali byť zázrakom aj pre stredné Rusko a ešte viac pre jeho severné územia.

 • Plemeno má vysokú životnosť.

  Okrem toho, že sa Highland mini-kravy chovajú veľmi intenzívne a hladko, jedna samica môže chovať nové potomstvo už 25 rokov života.

  Okrem nedostatku starostlivosti o stádo kráv bude tiež schopný samostatne sa rozmnožovať, pričom bude vyžadovať minimálny zásah človeka.

 • Veľká dôstojnosť plemena je tiež veľmi pokojná dispozícia kráv, čo je ťažké vidieť od prvej chvíle za ich drsné názory a veľké rohy.

  Môžu koexistovať bez problémov na rovnakom priestore ako s inými domácimi zvieratami a divokými. Ich agresivita sa prejavuje len v situácii skutočného nebezpečenstva a ohrozenia života.

 • Kravy majú tiež dobre vyvinutý materský inštinkt. Je to preto, že produktivita potomstva v plemene je nezvyčajne vysoká, pretože prípady úmrtia teliat sa prakticky nestretávajú.

Nevýhody plemena: komplexnosť obsahu

Nevýhody tohto plemena sú veľmi ťažké vyjadriť, pretože prakticky neexistujú. Samozrejme, nie sú to kravy, z ktorých sme zvyknutí kázať mlieko, ale táto nevýhoda je viac než kompenzovaná veľkými množstvami mäsa a nedostatočnou potrebou starostlivosti a krmiva.

Prakticky každý má možnosť chovať mini-kravy plemena Highland, s výnimkou obyvateľov subtropického podnebia. Koniec koncov, napriek svojej vytrvalosti prakticky za akýchkoľvek podmienok, kvôli hrubej vlne, kravy znášajú veľmi zlé teplo a vysokú vlhkosť.

Preto, aj keď sa stanete pripojení k týmto mini-kravám kvôli ich peknému vzhľadu, ich udržiavanie v horúcom podnebí bude pre nich skutočným trápením a žiadne jedlo a špeciálne prísady pomôžu zvieraťu žiť.

Zložitosť obsahu spočíva aj v tom, že plemeno musí potrebujú veľké množstvo pôdy pre živobytie a hľadanie potravy.

To znamená, že v obvyklých podmienkach stodoly a pasenia v uzavretých priestoroch nemôžu byť udržiavané.

tiež, je prísne zakázané, aby bola Vysočina na vodítkupretože to povedie len k strate hmoty a nie k jej získaniu. Je dôležité, aby sa toto plemeno udržalo lepšie, potom budú ešte lepšie prispôsobené existencii v otvorenom priestore, zvýši sa ich produktivita.

Je tiež zaujímavé čítať o kŕmení dojníc.

Ďalšie špeciálne charakteristiky Vysočiny

Osobitná pozornosť by sa mala venovať obleku mini-kráv Highland. Ich vlna má tradične horúcu hnedú farbu. Ale stále existujú jedinci striebornej farby, čiernej, sivohnedej alebo dokonca žltohnedej.

Takéto neobvyklé obleky patria najčastejšie medzi hybridy plemena. Ich srsť je dlhá a veľmi hrubá. Bang má väčšiu dĺžku, ktorá slúži ako ochrana pred hmyzom.

Ich telá sú tiež trochu nezvyčajné, nie pre nič, čo patria k mini-plemenám. Najmä s pomerne pôsobivou veľkosťou tela, nohy kráv sú veľmi maléveľmi silný.

V podmienkach prirodzených biotopov má tento faktor pozitívny vplyv na prispôsobivosť existencie v horách a nížinách. Ich papuľa je krátka, čeľuste sú veľmi silné.

Keďže Vysočina je reprezentantom mäsového plemena, ich svaly sa vyvíjajú nezvyčajne dobre. Tento faktor nie je tak mocný prínos genetických faktorov, ako mobilný spôsob života.

Aký druh produktivity môžu poskytnúť kravy opísaného plemena?

Napriek tomu, že Highland kravy patria k mini-plemenám, s voľným držaním a dostatočnou základňou potravín, dospelí sú schopní získať impozantnú váhu.

Priemerná hmotnosť jedinej dospelej kravy sa teda môže pohybovať od 450 do 550 kilogramov, zatiaľ čo býci môžu dokonca dosiahnuť 750 kilogramov. Výkon mäsa tohto plemena je teda dosť vysoký.

Tieto kravy sú schopné dať prvému potomkovi vo veku 38-39 mesiacov, teda už v treťom roku života. Zároveň teľatá sa tiež rodia dostatočne veľkéS priemernou hmotnosťou 20 až 25 kilogramov.

Genetická predispozícia k dlhému životu prispieva k tomu, že krava zostáva schopná reprodukcie aj po 18 rokoch. Zvyčajne sa však na tento účel používajú len do 10 rokov, pretože veľmi stará krava nebude vhodná na porážku mäsa.

Najlepší vek na zabitie býkov je 2-2,5 roka.

Po prvé, v tejto dobe už majú čas získať maximálne ukazovatele svojej hmotnosti a po druhé - ich mäso v tomto veku je najkrajšie a výživné.

Mimochodom, Highland mäso má tiež veľké množstvo výhod:

 • Výborná chuť, ktorá je trochu ako chuť hry.
 • Napriek tomu, že Highland mäso má dobrú výživnú hodnotu, zostáva veľmi užitočné pre ľudské telo.
 • Hovädzie mäso získané z kravy Highland sa vzťahuje na tie skupiny mäsa, ktoré obsahujú minimálne množstvo tuku. To prispieva k prítomnosti hrubej vlny, ktorá chráni zvieratá pred chladom. U iných plemien zohráva subkutánna vrstva tuku úlohu vlny.
 • Toto mäso je užitočné pre ľudí trpiacich srdcovými chorobami, pretože obsahuje veľmi nízku hladinu cholesterolu.
 • Pravidelné hovädzie mäso Highlands pred obsahom bielkovín a železa.

Možno teda konštatovať, že udržiavanie a chov mini-kráv plemena Highland je veľmi výnosné a jednoduché zamestnanie.

Po investovaní počiatočného kapitálu do nákupu jednotlivcov mužského a ženského pohlavia, bez toho, aby utrácali peniaze za krmivo a výstavbu búd, za pár rokov budete viac ako schopní vrátiť svoje peniaze predajom mäsa. Dobré zisky môžu prísť prostredníctvom predaja mladých kráv.

Pozrite si video: Skot plemene Dexter - chovní býci - Dexter cattle (Október 2019).

Loading...