Vlastnosti pestovania raž, výsadba a starostlivosť

Po rozhodnutí zasiať pôdu s ražou ste sa nemýlili. Ide o možnosť výhry, ak je to len preto, že v poľnohospodárskej kultúre sa široko používa ako zelené hnojivo a zdravotník pôdy. Zber úrody bude tiež použitý - existuje mnoho kuchárskych a lekárskych receptov, hlavná zložka, v ktorej sú zrná, otruby a dokonca stonky raže. Podarilo sa nám zozbierať praktické rady od najlepších odborníkov v odbore, ako organizovať prípravu, pestovanie a pestovanie tejto trávy.

Viete? Žitné polia sa nachádzajú v takmer celej severnej pologuli sveta. Najväčšími výrobcami sú Nemecko, Poľsko, Rusko, Čína. V našej krajine sa ročne zbiera približne 640 ton.

Jar a zimná raž: popis

Na začiatku definujeme, čo je raž, aké sú jej vlastnosti a rozdiely.

Na poľnohospodárske účely na veľkokapacitné zbery raže na zber krmovín, získané v procese kríženia voľne žijúcich a kultivovaných druhov. Zriedka sa vyskytli. V severných oblastiach Ukrajiny, odrody "Tatyanka" a "Vesnyanka" sú populárne, av južných oblastiach - "Odessa trvalka".

Na uspokojenie potravinových potrieb a ako zelený hnoj sa používa raž, ktorá rastie jeden rok. Vo väčšine prípadov túto skupinu predstavujú diploidné odrody ("Amanda", "Struggle", "Bohuslavka"), ktoré sa vyznačujú odolnosťou voči mrazu a ľahkosti. Oni sú tiež nenáročný na rastové podmienky. Dlhodobé štúdie a pokusy chovateľov zavŕšili vznik tetraploidnej raže, napríklad „Puhovchanka“, ktorej typickými znakmi sú vytrvalosť na stonky a veľké zrno.

Výkonný koreňový systém odlišuje ročné odrody raž. Hubovité korene sa prehlbujú o 1,5 - 2 metre a nie sú závislé od zalievania. Okrem toho majú vysokú schopnosť absorbovať živiny. S hlbokou výsadbou semien sa kríky nachádzajú na dvoch úrovniach: horných a dolných. Primát zostáva v tej, ktorá je v hornej vrstve zeme. V priaznivých podmienkach môže z jedného semena vyrastať viac ako 50 výhonkov. Produktivita v rozmedzí 20 - 40 c / ha.

Ročné a viacročné bylinné druhy z obilnín sú rozdelené do dvoch rodov: jar a zima. Bez ohľadu na klasifikáciu raž patrí k odolným agresívnym rastlinám a podľa opisu charakteristík prevláda nad pšenicou. Po prvé, je menej náročný na rastové podmienky, po druhé sú v ňom obsiahnuté len fytosanitárne vlastnosti a po tretie, rastlina odoláva chorobám a škodcom dobre.

Je to dôležité! Ak je v pôde málo draslíka, listy raže sa budú vyvíjať zle, intenzita bushiness a odolnosť proti usadzovaniu sa zníži. Pri nedostatku fosforu a draslíka sa rastlina stáva citlivou na pokles teploty.

V praxi sa zimné plodiny zasievajú častejšie (Niva, Khakada, Drevlyanskaya). Poskytujú vyšší výnos aj na chudobných piesočnatých pôdach, tolerujú vysokú kyslosť pôdy, jarné suchá a hrot počas mäkkých zasnežených zimách. Bez krytu môže prežiť 25 stupňov mrazu. Zimná raž sa vyznačuje biologickými vlastnosťami a dáva prvé výhonky pri 1 - 2 ° С a pri 12 ° ens greňoch úplne dotiahnite oblasť a rýchlo sa kríči. V priemere trvá vegetačné obdobie od 270 do 350 dní. Kultúra je zároveň veľmi citlivá na vysoké teploty, môže zhrubnúť počas zahusťovania, a keď sa použije ako medziprodukt, veľmi rýchlo vysušuje pôdu. Zasadené na mieste zeleniny musí byť napojená dôkladne. Jarná žita je zasiata na jar, vo väčšej miere v karpatskej oblasti a horských oblastiach Karpát. V centrálnych a severných oblastiach Ukrajiny sa často pestuje ako poistenie proti zamrznutiu zimných plodín, ako aj v kŕmnych zmesiach. Populárne odrody sú "Onokhoy", "Tulunskaya", "Kabarda". Ich zvláštnosťou je potreba zvýšiť rýchlosť výsevu kvôli zlému odnožovaniu. Napriek existencii rôznych ročných sejačiek sa spoločná raž pestuje v domácom poľnohospodárstve.

Vlastnosti výsadby raže

Siatie raže na zeleninovej záhrade, chráni ju pred eróziou a obohatí ju dusík, draslík, organické látky, ktoré prispievajú k uvoľneniu a priepustnosti vzduchu v pôde. Okrem toho sa zároveň zbaviť nepríjemných škodcov a burín. Dokonca ani trvalky, ako je pšeničná tráva a viazanie, nebudú stáť.

Pre zimnú raž je vhodné pripraviť miesto vopred a zorganizovať výsev po neskorých plodinách. Môže byť tiež použitý ako prekurzor pre mŕtve a jarné zrná alebo ako medziprodukt. Niet divu, že agronómovia nazývajú žito zelené hnojivo, ktoré nie je horšie v kvalite ako humusové a minerálne komplexy. Na tento účel je potrebné vypočítať siatie tak, aby sa medzery budúceho sideratu vytvorili pred jarou.

V mimosezóne, keď sa väčšina zástupcov rastlinnej flóry nedá úplne rozvinúť, korene raže uvoľňujú pôdu a s nástupom topenia vyklíčia, čo rýchlo zvyšuje biomasu. Klíčivosť výhonkov sa urýchli hrabaním postele. Wa niekoľko týždňov pred vysadením hlavnej plodiny sa narezajú ražné výhonky za predpokladu, že ich výška dosiahne 60 cm, a že sú pochované o 3-5 cm v zemi, takže hmota je zamotaná a dážďovky sú v nej navinuté. V priemere asi 5 kg zelenej by malo byť na meter štvorcový. Zemiaky, cuketa, paradajky, tekvice, kapusta, uhorky budú rýchlo rásť na takej pôde.

Je to dôležité! Neodporúča sa pestovať rebarbory ​​a šťavu po raži a na mieste trvalých strukovín sa nedá vytvoriť ražné lôžko.

Najlepšie je zasiať obilnín po vlčí bôb, ovos, vytrvalé trávy s jedným rezom, ľan, kukuricu na siláž, zemiaky. Mimochodom, je to po tejto koreňovej plodiny, že krajina je chorá s háďatkami a potrebuje rehabilitáciu, pre ktorú je raž potrebná.

Ako pripraviť pôdu pre raž

V závislosti od predchodcov a pôdnych a klimatických podmienok sa vykonáva hlavné a predbežné obrábanie pôdy. Príprava začína jeden mesiac pred siatím. Ak chcete začať orať vrchnú vrstvu s alebo bez pluhu. Na určitom mieste miesta, kde raž porastie, sa po skorých dozrievacích zariadeniach hlavné obrábanie pôdy vykonáva ako poloparené. Je to dosť jeden alebo dva odlupovacie kotúče a orba, orba pluh do hĺbky 22 - 25 cm a dve - tri kultivácie, a zakaždým znížiť hĺbku o niekoľko centimetrov.

Pri siatí raže po ľane, zemiakoch je záhrada čistá od burín a ošetrená plochými rezačkami s ihlovými bránkami do hĺbky 10 - 12 cm, v lôžkach s podstielkou sa prehlbujú na 20 - 22 cm.

V prípade, že kukuričná raž a bylinné trvalky boli prekurzormi zimnej raži, je potrebné prejsť cez kotúčové brány do hĺbky 12 cm a pluh 25 cm nad pluhom a tiež príslušné obrábanie pôdy kombinovanými automatickými prevodovkami - 2.5 alebo ploché rezy s brány, násypky.

Po obilí, je oblasť ošúpaná a orať do hĺbky 16-18 cm v severných oblastiach Ukrajiny a 20-22 cm v strednej-južnej. Zároveň je potrebné vykonávať valcovanie a drvenie. Zvážte, že ak zostane veľmi málo času pred výsevom raže, je lepšie robiť s povrchovou úpravou diskových plášťov.

Lupin, pestovaný na hnojivo, je pochovaný v zemi o 25 cm, keď sa na ňom vytvoril sivastý hrášok. Pozemok je zoraný do hĺbky 18 - 20 cm.

Aby pripravená plocha nebola pred zasiatím zarastená burinou, pravidelne sa kultivuje a otrasie. Pred výsevom sa kultivátor opäť upraví do hĺbky zníženia zrna. Niektorí agronómovia odporúčajú alternatívu kombinovateľných agregátov typu RVK - 3.6, RVK - 5.4.

Je to dôležité! Na zničenie patologických mikróbov sa semená zasejú pred výsevom Fundazolom (2,5 - 3 kg / t), Tranozanom (1 kg / t), Baytanom (2 kg / t). Neodporúča sa na výsadbu čerstvých, nie nahromadených obilia, pretože ešte nie sú pripravené na klíčenie.

Optimálny čas výsevu

Obdobie, kedy sa raž zaseje pred zimou, závisí od vlastností odrody, klimatických podmienok regiónu, pôdnej vlhkosti, prekurzora a počasia. Napríklad diploidné druhy a raž so zlými predchádzajúcimi záhradnými lôžkami potrebujú skorý výsev. Ak chcete vytvoriť priaznivé prostredie na jeseň a zabrániť prerastaniu plodín, znížiť odolnosť proti mrazu, zimné plodiny by mali byť zasiate v druhej polovici odporúčaného časového rámca. Výsledkom je, že najchladnejšie exempláre budú mať čas na vytvorenie ďalšieho vývoja.

V ukrajinských poľnohospodárskych podnikoch západnej časti krajiny a Forest-Steppe pre bezpečné zimovanie, sú zasiate v druhej dekáde septembra, v Polesie - v prvej, v stepi - v druhej - tretej dekáde.

Vedieť, ako rýchlo raž rastie, je dôležité nenechať si ujsť moment. V priemere by sa siatie malo vyskytovať 50 dní pred nepretržitou teplotou (4 - 5 ° С). Počas tohto obdobia budú výhonky silnejšie a vzrastú o 25 cm, ak zasejete skôr alebo neskôr, kultúra nemusí prežiť zimu.

Zimné odrody môžu byť zasiate na jar, ale plodiny by sa nemali počítať. Aby kultúra mala čas uviaznuť, vykonávajú svoju vernalizáciu - semená vyklíčené na jeden milimeter sú práškované s vlhkým substrátom a poslané mesiac v chladničke. Po vykonanej manipulácii sa zasiali. Existuje názor, že pri zbere raže pestovanej touto metódou sa zvyšuje jej výnos.

Výsevná technika (metódy)

Existujú tri spôsoby výsevu:

  • obvyklé súkromné ​​s električkami (najúčinnejšie, pretože umožňuje rovnomerné rozloženie semien);
  • uzavreté vŕtačky;
  • kríž.
Miera vysadenia diploidných druhov v klasickom obyčajnom sejbe v Polesie je 5,5 - 6 miliónov životaschopných semien na hektár, v lesnom stepi - 5 - 5,5 milióna / ha, v stepi - 4 - 4,5 milióna / ha. Miera očkovania tetraploidných odrôd je o 0,5 - 1 milión / ha menej. V prípadoch, keď sa siatie vykonáva s oneskorením, ako aj pri použití úzkych a prierezových technológií, stojí za to zvýšiť rýchlosť výsevu o 10 - 15%.

Zimná raž z hľadiska sejby a metód blízkych pšenici. Optimálna hĺbka zrna v čiernej pôde s dostatočným obsahom vlhkosti 3 - 4 cm, na ľahkých pôdach je 5 - 6 cm a za suchého počasia 7 - 8 cm Nezabudnite, že odnožovací uzol raže je blízko ku koreňom, preto nezáleží na silnej depresii. ,

Priestor medzi radmi sa vykonáva 15 - 20 cm.

Viete? 100 g ražného zrna obsahuje 8,8 g proteínov; 60,7 g sacharidov; 1,7 g tuku; 13,7 g vody; 13,2 g vlákniny; 1,9 g minerálnych látok, ako aj v nevýznamných množstvách vitamínov skupiny B, PP, E a vlákniny.

Raž: pravidlá starostlivosti (burina, ochrana proti škodcom, obrábanie pôdy, top dressing)

Celkovo je starostlivosť o ražné lôžka v porovnaní s pšenicou oveľa jednoduchšia a lacnejšia. Vysvetlenie tohto je vytrvalosť rastliny voči parazitom a patogénom. Pred pestovaním raže sa zoznámime s jej hlavnými požiadavkami, podmienečne ich rozdelíme podľa ročných období.

Na jeseň je dôležité vytvárať podmienky pre dobrú klíčivosť, zakorenenie, odnožovanie a liatie obilnín. Za týmto účelom sa osiata plocha za suchého počasia valí s výnimkou plodín na ťažkých pôdach. V opačnom prípade hrozí vážne zhutnenie zŕn a pôdy, získanie tesnej kôry, čo sťažuje stláčanie výhonkov.

V zime by malo byť záhradné lôžko ošetrené zmesou fosforu a draslíka, ktorá posilní a podporí spevnenie raže. Pre mladé výhonky sa zatiaľ neodporúčajú hnojivá obsahujúce dusík - zničia vlastnosti odrody, ktoré sú odolné voči chladu.

V zime musíte pomôcť tráve prekonať zimu, vytvorenú ľadovú kôru a iné prekážky rastu. Ak chcete zachovať plodiny a zvýšiť jej výnos pomôže udržať snehu. Vo veľkých poľnohospodárskych podnikoch sa vykonáva prostredníctvom lesných pásov a doma sa môže obmedziť na umiestnenie krovín alebo štítov.

Od konca novembra do samého marca pestovaní majitelia pestujú vzorky na aplikáciu kompetentných opatrení pre ďalšiu starostlivosť.

Na jar je potrebné sa uistiť, že na poli sa nehromadí voda. Ak stojí na poli viac ako 10 dní, všetko bude preč. Na piesočnatej pôde, ktorá neustále trpí nedostatkom vlhkosti, je potrebné zachovať rozmrazené prúdy. A v podmienkach ostrého predčasného rozmrazenia, valčekom otáčajte, aby ste na ňom udržali snehovú pokrývku. Postup pomôže raži bezpečne prežiť následné mrazy. Nemali by ste kondenzovať celé územie, opustiť uličku.

S nástupom tepla, niekoľko dní po zemskej hrudke prestane držať pohromade, stráviť trýznivé zničiť hornú kôru a odstrániť buriny, ktoré sa objavili. Žito agresívne vytesňuje iné rastliny z miesta, takže herbicídy sú zriedka aplikované v silne posiatych miestach.

Viete? Rye narazil na pole ako burina. Spočiatku s tým zápasili a potom Aziati ocenili jeho chuť a začali ju pestovať. Konečná kultivácia obilnín urobila Slovanov.

Čoskoro bude potrebné kŕmiť výhonky, ktoré prežili po zime. Agronómovia odporúčajú aplikovať minerálne hnojivá dvakrát: pod hlavným obrábaním na jar. Normy sú vypočítané na nižšiu úroveň, ako je hladina pšenice ozimnej, pretože veľké dávky vyvolávajú stonky. Okrem toho raž absorbuje živiny aj z neprístupných hĺbok pôdy oveľa intenzívnejšie. V priemere sa na hektár používa 45 až 90 kg dusíka, fosforu a draslíka. Úpravy robia funkcie pôdy. Rýchlosť sa zvyšuje, keď prekurzory boli strnisko a pri raste tetraploidných druhov raž. Ale po kukurici stojí za to zvýšiť množstvo dusíka a naopak znížiť po hrášku, vytrvalých trávnych rastlinách.

Plná dávka hnojív potaše, 80% dávky fosforu sa aplikuje pri obrábaní, zvyšných 20 - 15% fosforu - pri siatí. Ako alternatíva sa berie do úvahy ťažko rozložiteľná fosfátová múka zmiešaná s hnojom a rašelinou. Na chudobných substrátoch je vhodné vytvoriť hnojivo s dusíkom (30 kg / ha).

Pre ďalšie kŕmenie zelenej hmoty sa 30 - 60 kg / ha dusíka zavádza v treťom stupni organogenézy a 30 kg / ha vo štvrtom stupni. V kyslom prostredí, keď je pH menej ako 5, zimné plodiny nemajú dostatok vápna (3–5 t / ha) a v slaných močiaroch - sadrovec (3–5 t / ha).

Z organických hnojív pre raž je dôležitý hnoj, kompostové zmesi rašeliny a hnoja, fosfátová hornina s vápnom.

V lete nie je potrebné obrábanie pôdy, ale starostlivosť sa nezastaví. Teraz prichádza čas na boj proti škodcom, chorobám a preventívnym opatreniam. Napriek stabilite žita, kvôli niektorým klimatickým podmienkam, je možné, že zimné plodiny sú infikované lopatkou. Jeho húsenice zomierajú pod vplyvom insekticídov. Rastlina je milovaná weevils, chrobáky, chyby, turuns, a cross-footed. Pokazia stonky a obilie. Pravidelne kontrolujte záhradu a spracujte ju v tichom počasí so špeciálnymi nástrojmi. Škodcovia budú zmiznúť z pôdy, ak je včasný zber zimnej raže a slamy a riadne pripraviť pôdu. Vhodné by bolo nasadenie.

Nezabudnite vytrhnúť vzácne buriny. Aby sa zabránilo usadzovaniu stoniek, nastrieka sa Kampazonom 50% (3–4 l / ha) alebo Kampazonovou zmesou (1, 5–2 l / ha) a TURA (3 l / ha) vo fáze zavádzania. Mimochodom, posledný liek môže byť zmiešaný s herbicídmi, ak je potreba ich zavedenia.

Viete? Raž sa používa na výrobu škrobu, múky, sladu, alkoholu, kvasu, chleba, ako lieku a stavebného materiálu pre strešné krytiny. Má vykašliavanie, preháňadlo, imunostimulačné, diétne vlastnosti. Prospešný účinok na srdce a cievny systém, tráviaci trakt, zlepšuje metabolizmus.

Ako správne čistiť raž

Raž dozrieva, keď sa zrno dobre drží v kocke a nerozpadá sa, ale do nej prestanú vstupovať suché látky. Zber hmoty zrna začína uprostred zrelosti vosku, čo zabraňuje strate semien a usadzovaniu uší. Tento proces sa vykonáva najprv pomocou valcov s optimálnou hrúbkou 20 cm, 15 cm - s nadbytkom vlhkosti vo vzduchu a 25 cm - so suchom. V tomto prípade kombina nezmení smer, uši zrna sa privedú do hlavičky. Zimná raž z hľadiska úrody dozrieva rýchlejšie ako pšenica 7 - 8 dní. Výsledné zrno sa najprv vyčistí, roztriedi a potom prejde na sušenie a skladovanie.

Lúpanie strniska v záhrade a orba pôdy do hĺbky 20 cm V budúcnosti nebude spracovanie pomocou polopárovej technológie a trojnásobnej kultivácie zasahovať. Prijaté opatrenia budú varovať budúce kultúry pred parazitmi a hubami.

Loading...