Vlastnosti rastúceho karafiátu Chabo: výsev sadeníc a starostlivosť v otvorenom poli

Dnes sa zameriame na pestovanie karafy Chabo v otvorenom poli. Túto kvetinu milovali mnohí pestovatelia kvetov za to, že od prvých letných dní až do neskorej jesene sa rastlina raduje s kvetmi, ktoré sa dajú rozrezať ako darček alebo použiť na vytvorenie kompozícií.

Karafiát Shabo rastie do 60 cm, a na jedno vegetačné obdobie dáva až 35 výhonkov kvetov. Kvety sú jasné, veľké (až 8 cm v priemere), rôzne farby. Výška stopiek sa pohybuje od 25 do 35 cm.

Pestovanie karafiátov Shabo cez sadenice

Ďalšie, budeme hovoriť o tom, ako zasadiť karafiáty pre Shabo na sadenice, a tiež vám povie o hlavné zložitosti tohto procesu, ktorý pomôže pestovať životaschopné sadenice zo semien.

Podmienky výsevu sadeníc

V závislosti od konkrétneho ročného obdobia existujú 2 možnosti pestovania semien klinčekov Chabot: v decembri a februári.

Vzhľadom k tomu, karafiát kvitne 150 dní po siatí, skorá výsadba je povolená, ak chcete veľmi skoro kvety, ale len v prípade, že klíma je vhodné.

Výsadba v decembri sa vykonáva len v špeciálnych skleníkoch, v ktorých je možné udržiavať optimálnu teplotu, vlhkosť a osvetlenie.

Siatie semien sa spravidla vykonáva v polovici februára s cieľom obdivovať rôzne kvety začiatkom leta.

Je to dôležité! Zakúpené semená zostávajú životaschopné asi 3 roky.

Pôda na pestovanie sadeníc

Semená rastlín by mali byť zasiate do špeciálne pripravenej pôdy. V tomto prípade, aj keď máte najlepšiu čiernu pôdu na svojom kvetinovom záhonu, nemôžete ho použiť. Špeciálna zmes pôdy pripravená z zem, rašelina, piesok a humus.

Odporúča sa používať riečny piesok a humus by mal byť brúsený do práškového stavu (nie je možné položiť veľké vrstvy).

Tento substrát poskytuje klíčiacim semenám potrebné živiny a má dobré odvodňovacie vlastnosti.

Zásobníkové kontajnery

Pestovanie karafiátov Chabo zo semien by sa malo uskutočňovať v špeciálnych nádobách, ktoré dávajú mladej rastline dostatok priestoru na rast koreňov a spolu s ňou nebudú zachytávať vlhkosť v pôde.

Špeciálne semenáčiky sa často používajú na siatie semien (možno zakúpiť v kvetinárstve). Kontajnery by mali byť nízke (do výšky 6 cm), široké a ideálne rozdelené do niekoľkých sekcií.

Neodporúča sa kupovať plastové nádoby, ako mnohí výrobcovia mazajú a používajú toxický plast, ktorý pri dlhodobom kontakte s vlhkosťou uvoľňuje jedy.

Je to dôležité! Príliš vysoké nádoby prispievajú k zadržiavaniu vlhkosti v zemi, pretože počet výhonkov bude mnohonásobne nižší.
Vo formách pre sadenice musia byť prítomné otvory pre odtok nadmernej vlhkosti. Pred položením pôdy sa odporúča, aby sa tieto nádoby dezinfikovali manganistanom draselným alebo varili vriacou vodou.

Výsev semien pre sadenice

Výsev semien karafiátov Shabo doma - jednoduchá úloha. Je dôležité riadiť sa pokynmi a malé semená sa po niekoľkých mesiacoch zmenia na mladé sadenice.

Začať rast s nákupom stimulant rastu. Tento nástroj nielenže pomôže semenám rýchlejšie zakoreniť, ale tiež poskytne lepšie prežitie a klíčivosť. Tu bude každý prípravok vhodný na urýchlenie rastu koreňov kvetov.

Pred výsevom sa semená namáčajú v uvedenom produkte po dobu 4-5 hodín (použite dávkovanie uvedené na obale), potom rozotrite na pripravený podklad a posypte kalcinovaným pieskom (piesok by mal pred výsadbou vychladnúť). Potom zvlhčite pôdu teplou vodou.

Podmienky na klíčenie semien

Aby mohol sadivový materiál stúpať, je potrebné preň vytvoriť všetky podmienky, najmä v prvých dňoch po výsadbe. Teda formy so semenami musia byť premiestnené do miestnosti s teplotou +23 ° C +25 С, v ktorej by nemala byť žiadna vlhkosť ani huby.

Okrem toho, ihneď po výsadbe by mal byť obal zakrytý filmom, ktorý je odstránený na ventiláciu, ak sa na ňom vytvorila kondenzácia (najmenej 1 krát denne). V takejto mikroklíme semená klíčia veľmi rýchlo a sadenice možno čakať v týždni.

Starostlivosť o mladé rastliny

Pokračujeme do rovnako dôležitej etapy - starostlivosti o sadenice karafiátov Shabo.

Akonáhle sa objavia prvé výhonky, nádoby sa prenesú na svetlé, chladné miesto (teplota by mala byť v rozmedzí +14 ˚С… +16 С).

Je to dôležité! Pri vysokých teplotách sa klíčivosť spomaľuje a vstupy samotné môžu byť veľmi slabé.
Po vzniku výhonkov je potrebné monitorovať vlhkosť podkladu.

Pôda by mala byť mokrá, pretože silné sušenie alebo nadmerné zmáčanie je škodlivé pre mladé rastliny.

Zalievanie sa vykonáva sprejom skoro ráno.

Stojí za to pripomenúť, že rastliny potrebujú neustále vetranie. V zatuchnutej miestnosti, bez prístupu na čerstvý vzduch, karafiáty rastú pomalšie a rýchlo strácajú farbu listov.

Viete? V gréčtine, názov karafiátu (Dianthus) znamená "kvet Zeus" alebo "božský kvet" (Di - Zeus a anthos - kvet).

Moriace sadenice karafiátov

V procese rastu mladých sadeníc, sú vykonávané 2 výhonky sadeníc Shabo karafiát. Prvá sa vykonáva, keď rastlina získa dva pravé listy. Transplantácia do jednotlivých nádob sa uskutočňuje z dvoch dôvodov: aby sa zvýšil objem voľného priestoru pre koňský systém, alebo sa snažil vyhnúť prelínaniu koreňov s množstvom rastúcich karafiátov.

Druhý výber sa uskutoční na konci marca vo fáze 4 pravých listov. Pre každý kvet sa vyberie malá nádobka s priemerom asi 10 cm, ktorá sa naplní rovnakou zmesou, ktorá sa použila na siatie semien. Tiež môžete pridať trochu viac humusu, ak sa klinčeky ukázali slabé. Rastliny by mali byť prenesené na nové miesto bez oddelenia zemitého kómy.

Je to dôležité! Potápačské rastliny musia byť opatrné, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.

Vytvrdzujúce sadenice

Vytvrdzujúce sadenice vyrobené po druhom transplantáte. Karafiáty obsahujú pri teplote +13… С… +15 ˚С av noci tento indikátor znižujú na +10 С. Takéto teploty nie sú škodlivé pre kvety, ale naopak, stimulujú ochranný systém rastlín: menej trpia po transplantácii do otvoreného terénu.

Viete? Podľa niektorých výskumníkov, vôňa klinčekov pomáha vyhladiť vnútorné rozpory a stimuluje výskyt pozitívnych emócií.

Výsadba sadeníc karafiátov Shabo v otvorenom teréne

Takže je čas presunúť klinčeky Shabo na záhon. V tejto časti vám povieme o schéme výsadby mladých rastlín, poďme hovoriť o výbere optimálneho načasovania a miesta na výsadbu. Predtým, ako preveziete závod z domu na ulicu, musíte sa uistiť, že je dostatočne silný, má prirodzenú farbu listov a stonky a tiež sa dostatočne pestuje na presadenie.

Stojí za to pripomenúť, že načasovanie transplantácie je priamo závislé na počasí mimo okna, takže musíte nielen dodržiavať pokyny, ale aj kontrolovať teplotu.

Načasovanie a výber miest na výsadbu sadeníc

Začiatkom mája môžu byť semenáčiky prenesené do otvoreného terénu. Ak je vonku daždivé alebo príliš studené, presun sa odloží do konca mesiaca. Je však potrebné si uvedomiť, že posledný termín na výsadbu sadeníc na mieste je prvý júnový týždeň.

Miesto pre kvety, vyberte slnečné, dobre chránené pred vetrom.

Vysádzanie karafiátu na severnej alebo severovýchodnej strane sa neodporúča.

Pre klinčeky Shabo vhodné živiny neutrálne pôdy.

Samozrejme, nie je potrebné špeciálne dodávať čiernu pôdu, ale ak je pôda veľmi „chudobná“, potom sa pred výsadbou musí aplikovať viac prírodných hnojív.

Je to dôležité! Sadiť kvety ďalej od stromov tak, aby rastliny nezdieľajú živiny z pôdy.

Výsadba sadeníc sadeníc

Je dôležité nielen vybrať vhodné miesto, ale aj správne zasadiť rastliny tak, aby výsadba nebola hrubá alebo príliš zriedkavá.

Záhradníci odporúčajú sadenie karafiátov podľa vzoru 25x25 cm alebo 30x20 cm, podľa tohto plánu je možné umiestniť na 1 m² asi 14 kvetov.

Ide o optimálnu vzdialenosť, ktorá poskytuje príležitosti na rast a zväčšenie koreňového systému a zároveň vysadené rastliny rýchlo nevyčerpávajú pôdu.

Je to dôležité! Výsadba sa vykonáva spolu s zemitou guľou, pričom každá kvetina je pochovaná v zemi tak, ako bola pochovaná v čase druhého ponoru.

Starostlivosť o klince z Chabo

Obraciame sa na starostlivosť o karafiát Chabo. Zdá sa, že najťažšie štádium už prešlo, ale aj tie najsilnejšie kvety môžu rýchlo zomrieť bez náležitej starostlivosti. Stojí za zmienku, že ak v čase výsadby, žiadne organické hnojivo bolo aplikované na substrát, potom by táto položka mala byť venovaná osobitná pozornosť v procese pestovania karafiátov.

Potrebujem štipku?

Začnime, možno, so štipkou klinčekov. Tento postup by sa mal vykonať, ak chcete získať veľké púčiky.

Stláčanie je odstránenie všetkých stepsonov (do 6 uzlov) a bočných pukov. Najčastejšie sa táto akcia vykonáva na získanie sviežich kvetenstvo na kytice. Ak nebudete pestovať kvety len na výzdobu záhrady, potom nie je nutná štipka.

Viete? Rod Carnation má viac ako 300 druhov, pôvodom z Európy, Afriky, Ázie a Severnej Ameriky.

Ako vykonávať zavlažovanie

Zalievanie rastlín sa vykonáva ako vrchná vrstva pôdy schne, a je lepšie použiť hadicu alebo vodu vedro na navlhčenie pôdy.

Treba si uvedomiť, že pri zalievaní vlhkosti ide do spodných vrstiev pôdy, kde sa nedosiahnu korene kvetov. Preto je potrebné naliať vodu tak, ako pôda môže absorbovať. Na základe získaných skúseností budete môcť v nasledujúcich časoch používať len taký objem vody.

Je nevyhnutné, aby sa voda neuskutočňovala podľa určitého harmonogramu, ale v závislosti od počasia. Ak je príliš horúci alebo veterný, potom potrebujete vodu častejšie. Ak pršalo alebo bola hmla, je lepšie úplne upustiť zalievanie.

Najlepšie karafiáty

Karafiát potrebuje hnojenie, na ktorom závisí nielen stav rastliny, ale aj kvalita kvetov.

Hnojivá obsahujúce dusík (15 g na 1 m²) sa pred kvitnutím umiestnia do pôdy. Akonáhle sa objavia prvé púčiky, k dusíku sa pridá draslík.

Vo forme dusíkatých hnojív môžete použiť 0,1% roztok dusičnanu amónneho, ktorý sa rozstrekuje nadzemnou časťou kvetu. Hladina dusíka sa prejavuje vo forme bielenia základne listov, čo je pre majiteľov veľmi dobrý "senzor".

Hnojenie kvetov by nemalo byť viac ako raz za 2 týždne. Je tiež potrebné pripomenúť, že v žiadnom prípade by sa čerstvé biomasy (hnoj) nemali dávať na karafiáty.

Shabo karafiát pre rezanie

Ak bol karafiát zasadený pre budúce rezanie stopiek, potom si určite prečítajte bod otravovania. Stojí za to pripomenúť, že čím viac púčikov na jednom závode, tým menšie budú.

Rezanie je najlepšie ponechať niekoľko kríkov, ktoré vyvíja 1 stopka. Týmto spôsobom budete mať obrovský silný púč, ktorý bude mať dobrú vôňu a zostane vo váze na dlhú dobu.

Pre rezanie fit polovica otvorené púčiky. Sú odrezané skoro ráno alebo neskoro večer pod 6 uzlov. Ďalej po dobu troch dní, môžu byť rezané kvety držané v interiéri pri teplote +10 ° C + 12 ° C. Takže stonky kvetov nestratia svoju chuť ani krásu.

Je to dôležité! Po rozrezaní sa kvety nemusia ihneď umiestniť do sladenej vody alebo kvapaliny s rastovým promótorom. Takéto akcie len urýchlia vädnutie púčikov.

Choroby a škodcovia klinček Shabo

Stojí za to hovoriť o chorobách a škodcoch klinčekov. Väčšina chorôb kvety "nadobúda" v dôsledku nesprávnej starostlivosti alebo problémy v sadenice. Parazity sa väčšinou usadzujú na chorých alebo oslabených rastlinách, ale dôležitú úlohu zohrávajú poľnohospodárske technológie a čistota lokality.

Je to dôležité! Mnohé plesňové ochorenia karafiátov sa prenášajú na rastliny z tulipánov, preto sa neodporúča ich pestovanie v tesnej blízkosti.
Alternaria. Plesňové ochorenie, ktoré spôsobuje, že tmavé škvrny na stonke sú okrúhle alebo podlhovasté. Toto ochorenie spôsobuje vážne poškodenie, pretože klinčeky postihnuté Alternaria, prípadne zomrú.

Zdrojom infekcie sú infikované rastliny alebo zvyšky rastlín. Ak je počasie horúce, ochorenie sa začína vyvíjať.

Ak sa chcete zbaviť choroby, klinček Shabo je potrebné striekať 3 krát s prestávkou 12-15 dní Bordeaux kvapalina (1%) alebo chlorid meďnatý (0,25%).

Použitie ľudových prostriedkov, ako sa zbaviť huby sa neodporúča.

Fusarium. Bežné ochorenie záhradných rastlín, ktoré je tiež spôsobené plesňou. Choroba postihuje cievny systém, po ktorom klinček uschne a zaschne. Príznaky ochorenia: stonka sa stáva červenou alebo hnedou, listy žltnú, rastlina sa zdá byť vysušená.

Choroba sa prenáša cez choré rastliny a cez pôdu.

Bohužiaľ, nie je možné zbaviť klinček tejto choroby. Choré rastliny sú okamžite zničené (spálené) a všetky ostatné kultúry v záhrade sú ošetrené fungicídmi smerového pôsobenia.

Je to dôležité! Po fusáriu nie je substrát vhodný na sadenie karafiátov asi 5-6 rokov.
Rust. Ďalšie plesňové ochorenie, ktoré poškodzuje listy, stonky a stonky kvetov. Choroba môže byť identifikovaná hnedými opuchmi a žltými škvrnami v okolí postihnutej oblasti. Výskyt takéhoto problému poukazuje na nadmerne vysokú pôdnu vlhkosť, nadbytok dusíka alebo nedostatok draslíka.

Keď sa objavia príznaky ochorenia, klinčeky sa musia liečiť fungicídmi.

Venujme teraz pozornosť škodcom kvetu. Karafiát väčšinou mor Medvede, uši a roztoče.

Medvedkov sú zničené rôznymi spôsobmi: mydlový roztok sa naleje do norok, jamy sa vykopú a naplnia sa hnojom, hmyz sa vyleptáva pomocou smerových pesticídov. Majte však na pamäti, že Medvedka nie je tak ľahké vystúpiť z miesta, takže keď sa objaví, všetky kvety v záhrade budú trpieť.

Škvor, pinzeta alebo "štipka" - známy hmyz, ktorý na prvý pohľad nepredstavuje hrozbu pre rastliny. Tento parazit sa však živí všetkými nadzemnými časťami karafiátu: listy, stonky, púčiky a kvety. Preto jedného dňa môžete nájsť rozmaznaný kvetenstvo, ktoré sa bude ako darček dariť.

Nasledujúce insekticídy sa používajú na zničenie hmyzu: "Iskra", "Fufanon", "Karate". Môžete tiež použiť tradičné metódy alebo pasce. Odporúčame používať pesticídy, pretože kvety sa nebudú jesť, čo znamená, že insekticídy nenesú žiadnu hrozbu pre ľudský život.

Spider mite predstavujú malé pavúky červenej, bielej alebo svetložltej farby, ktoré sú tvarované ako kliešť. Ich vzhľad prispieva k teplému suchému podnebiu. Hmyz sa živí rastlinnou miazgou, čím ju oslabuje. Aktivita kliešťa sa zobrazuje na rastline vo forme priesvitných listov alebo belavých bodiek.

Ak sa chcete zbaviť kliešť, stačí postrek na výsadbu karafiátov s drogou "Aktelik". Ak je počet kríkov malý, môžete vyskúšať staromódne metódy (infúzia cibuľovej šupky, infúzia cesnaku alebo tabaku).

Karafiát Shabo v zime

Mnohí záhradníci v tomto bode sa pýtali sami seba: "Nie je karafiát je jednoročná rastlina?". Našťastie, hrebeň Chabot môže byť uložený na niekoľko rokov. To veľa zjednodušuje, pretože každý rok nemusíte čeliť problémom spojeným s výsadbou a pestovaním sadeníc.

Preto vám povieme, ako ušetriť závod v zime.

Bohužiaľ, v otvorenom teréne Shabo karafiát nemôže zima. Preto, keď teplota mimo okno klesne na +10 С vo dne, všetky kvety sú vykopané spolu s zemitou hrudkou a sedieť v samostatných nádobách, kde budú čakať zimu.

Tak, budete nielen zachrániť kvetinu, ale aj zvýšiť počet izbových rastlín. V teplom karafiát môže kvitnúť až do neskorej jesene, poteší vás luxusnými púčikmi a príjemnou vôňou.

Po rozkvitnutí kríka sa každý výhonok skráti na 2/3 jeho dĺžky, stopky sa odrežú a nádoba sa prenesie na chladné miesto (teplota by mala byť rovnaká ako pri vytvrdzovaní sadeníc).

Je to dôležité! Počas odpočinku by sa mal hrniec iba napojiť len príležitostne, aby sa kvet neotáčal a nezačal rýchlo rásť v nepriaznivých podmienkach.

Rezacie klinčeky Shabo

V záverečnej časti článku sa budeme zaoberať reprodukciou Shabo karafiátu odrezkami.

Rezy sú rezané z kríkov, ktoré boli prezimované v dome. To znamená, že používame „starý“ karafiát ako matku na získanie sadivového materiálu. Ak to chcete urobiť, takú kvetinu vo februári, začnite hojne, aby začal rast. V marci sú axilárne výhonky dlhé, dlhé 6–7 cm, odrezávajúc vrch a spodok.

Na križovatke urobte šikmý rez a nasaďte rezanie na mokrý piesok, ale skôr sa odporúča umiestniť ho do stimulátora rastu koreňov, aby sa zvýšila šanca na klíčenie.

Po vysadení je stonka pokrytá plechovkou a vytvára skleníkové podmienky.Počas prvých 7 - 9 dní by mal byť kontajner v tieni, ale každý deň je potrebné odstrániť nádobu na vetranie a navlhčiť substrát.

Už 16-18 dní bude rezať klíčenie. Potom musí byť banka odstránená a nádoba musí byť umiestnená bližšie k svetlu.

Rezne sa praktizujú, aby sa zachovala odroda, ktorú majú radi, ale stojí za to pripomenúť, že klinčeky získané z odrezkov nie sú také silné ako tie, ktoré sa pestujú zo semien.

Teraz viete, kedy zasiať Shabo karafiát na sadenice, ako zachovať kvet v zime a získať niekoľko rezne z jedného kríka. Použite pokyny popísané v praxi a vy môžete pestovať krásnu záhradu naplnenú vôňou farebných karafiátov.

Loading...