Lipový med: opis, zloženie, úžitok a škoda

V receptoch tradičnej medicíny s použitím medu sa často spomína vápno. Mnohí to skúšali, ale nie každý si je vedomý jedinečnosti včelieho produktu.

Vzhľadom k jemnej aróme, krásnej bielej so žltou farbou a neporovnateľnou chuťou, je vápenný med považovaný za najcennejší zo všetkých druhov prírodného medu. Pre vedcov zostáva záhadou a pre spotrebiteľov - lahodnou pochúťkou a liečivom.

Čo je to kúzlo liečivých vlastností lipového medu, je to užitočné pre každého av akých prípadoch sa odporúča, koľko sa môže jesť bez poškodenia tela - spýtali sme sa na to expertov.

Viete? Slovo "med" pochádza z Izraela, čo znamená "magické kúzlo".

Charakteristika a vlastnosti lipového lipy

Liečivé vlastnosti lipového medu sú uvedené v náboženských spisoch a naši predkovia pevne verili, že tento produkt môže vyliečiť všetky choroby. Med je uctievaný z dobrého dôvodu, pretože medicína dokázala svoju jedinečnosť a liečivé účinky na ľudí.

Pomáha pri kardiovaskulárnych, respiračných ochoreniach, zlepšuje trávenie, obnovuje imunitu a nervový systém, zvláda nespavosť, únavu, emocionálnu a fyzickú námahu. Účinné pri popáleninách. V primeraných množstvách sa med odporúča užívať denne, dokonca aj pre deti a tehotné ženy.

Prírodný vápenný med medzi inými odrodami sa dá odlíšiť farbou. Vo svojej čistej forme je vždy svetlá, takmer biela s bledožltým alebo mierne jantárovým odtieňom. Zriedka nájdené zelenošedé, ktoré včelári vysvetľujú nečistoty medového meda. Nasýtená žltá farba hovorí o zasiahnutí nečistoty kvetu.

Ďalším znakom, na ktorom budete nezameniteľne nájsť produkt z lipy, je jeho bohatá aróma. To jasne rozpoznáva poznámky falošných kvetov. Táto lepkavá pochúťka koncentruje všetky liečivé vlastnosti lipových kvetov. Včely spracúvajú svoj nektár a premieňajú ho na voňavý med.

Ihneď po odbere je to čistá hygroskopická tekutina, čistá ako slza. Po niekoľkých mesiacoch, bližšie k chladu, začne kvalitný produkt kryštalizovať a premení sa na príjemnú krémovú alebo bielu hmotu, ktorá sa podobá cesta.

Zmena konzistencie neznižuje liečivé vlastnosti.

Je zlé, ak med zostal v tekutom stave pred zimou. To znamená, že ste si zakúpili falošný alebo vyhrievaný výrobok.

Viete? Med sa skladá zo 400 látok a zložiek popola. Pri produktoch vysokej kvality sa počet chemických prvkov rovná ľudskej krvi. Hlavnou zložkou je invertný cukor, spolu s vitamínmi, kyselinami, proteínmi, minerálmi a enzýmami, to je asi 80%, zvyšok je voda.
Chuť limetkového medu zanecháva príjemnú pachuť, môže byť mierne horká, čo je kompenzované liečivými kvalitami pochúťky. Zo všetkých druhov limetkového medu je najsladší. Pri zvýšení množstva glukózy sa vlastnosti kryštalizácie úmerne zvyšujú. Lipový med v stručnom opise možno charakterizovať v jeho špecifických vlastnostiach: viskozita, hygroskopickosť, zhutnenie, optická aktivita, tepelná vodivosť.

Lipový med: kalórie, vitamíny a minerály

Hodnota aromatickej pochúťky je nielen v nenapodobiteľnej chuti. Okrem toho, dôstojnosť vápenného medu v jeho najbohatšej kompozícii. V jednej kvapke sú všetky zložky nektáru koncentrované, obohatené špeciálnymi sekrétmi včelích žliaz. Produkt vyvinutý pruhovanými pracovníkmi zahŕňa rôzne kyseliny, ktoré sú pre ľudský organizmus nepostrádateľným prínosom.

Napríklad organická kyselina pridáva nepatrnú horkosť a má antibakteriálny účinok. Tiež v zložení vápenného medu nájdený tiamín, riboflavín, biotín, niacín, tokoferol, pyridoxín.

Vo všeobecnosti sú komponenty produktu rozdelené do niekoľkých zložiek:

 1. Fruktóza (21,7-53,9%) a glukóza (20,4-44,4%), čo je všeobecne invertný cukor. Čím viac - produkt vyššej triedy.
 2. Organické kyseliny (burshtinovy, octová, mliečna, jablčná, hroznová, glukonová, cukor, citrónová) - 0,1%.
 3. Proteíny (enzýmy) - 0,3% urýchľujú chemické reakcie v tele.
 4. Enzýmy (alfa- a beta-amyláza, diastáza, kataláza, lipáza, invertáza) sa pred zahrievaním uchovávajú do 60 stupňov.
 5. Vitamíny (skupiny B, PP, E, kyselina askorbová).
 6. Minerálne látky (37 makro a mikroživín) - 0,112-0,32%. Sú súčasťou rôznych enzýmov, sú nevyhnutné v biochemických procesoch.
 7. Voda.
Viete? Peľ - hlavný zdroj vitamínov v mede. Ak sa pri zbere filtruje, množstvo vitamínov sa zníži o 30-50%.
Malé množstvá obsahujú dextríny, maltózu a aromatické látky. S nektárom končia v úli a prinášajú do vône čerstvý med, v priebehu času sa strácajú v neprítomnosti hermetického utesnenia nádoby, ohrevu a spracovania.

Včelári hovoria, že chemické zloženie včelieho produktu je vo veľkej miere ovplyvnené počasím, slnečnou aktivitou a dokonca aj plemenom včiel. Farba vápenného medu sa vysvetľuje prítomnosťou rastlinných pigmentov, ktoré sú súčasťou kompozície spolu s nektárom.

Častice rozpustné v tukoch pochádzajúce z karoténu, xantofylu a chlorofylu pridávajú nažltlé a jantárové odtiene.

Kalorický med je veľmi vysoký a je približne 330 kcal (1300 J) na 100 g produktu. Odporúča sa však denne užívať lyžičku na posilnenie imunitných funkcií organizmu, a to aj pre tých, ktorí sa neustále stravujú diétou. Vo včelím produkte nie je žiadny tuk a v jednej čajovej lyžičke len 26 kcal.

Ako si vybrať vysokokvalitný prírodný vápenný med

Stačí len kúpiť vyspelý produkt. Na spracovanie nektáru trávia včely približne týždeň: odpariť vlhkosť, obohatiť enzýmami, premeniť komplexné cukry na jednoduché. Počas tohto obdobia sa med infunduje a len vo vyspelej forme je zapečatený do buniek na dlhodobé uchovávanie.

Predčasne zozbieraná sladkosť bude čoskoro kyslá a bude pokrytá plesňou. Takíto nespravodliví predajcovia-včelári pripúšťajú, že keď včely aktívne zbierajú med z vápna a v úlich je katastrofálny nedostatok voštiny.

S cieľom určiť splatnosť produktu, včelári odporúčajú, aby sa časť zohrievala na 20 stupňov za miešania. Potom nadvihnite lyžicu a zabalte ju do ruky. Kvalitný med bude ako niť navinutá na guli. Postupom času tento produkt kryštalizuje.

Niekedy sa predajcovia zlého medu maskujú múkou a škrobom, aby imitovali jeho kvalitu. Pre neskúseného spotrebiteľa je ťažké určiť prítomnosť komponentov tretej strany "oko". Odborníci z priemyslu radia bezchybný test: zamiešajte lyžicu medu do pohára vody a pridajte niekoľko kvapiek jódu. Modrá zmes potvrdí falošný. Ak narazíte na pohár octu, počujete syčanie, v mede je krieda. Zrazenina vykazuje pridaný cukor.

Je to dôležité! Rozvedený cukor med nikdy vonia, má slabú chuť.
Takéto testy sa však môžu vykonávať už na získanej pochúťke. Pred kúpou si pozorne prečítajte banku. Venujte osobitnú pozornosť:

 1. Farbu. Táto odroda je vždy ľahká. Ak nie sú žiadne nečistoty, je transparentná. Pri nákupe medu by ste mali vedieť, ako si vybrať svoj skutočný odtieň. Niektorí včelári nevyberajú úľ na zber medu, udržiavajú ich doma a kŕmia ich pravidelným cukrovým sirupom. Tento med bude tiež ľahký. Môžete ju odlíšiť od prirodzenej prirodzenej bielej farby.
 2. Príchuť. Tento výrobok má neodolateľnú arómu, ktorú nemožno umelo vytvoriť.
 3. Viskozita. Prírodný med je vždy viskózny. Ponorte tenkú tyčinku do nádoby. Dobrým produktom bude tenká niť, ktorá sa nekonečne skrýva za ňou a vytvára "malý kostolík", ktorý sa bude postupne rozptyľovať. Falošný sa bude správať ako lepidlo: bude silno odkvapkať, kvapkať a striekajúcej vode.
 4. Konzistencie. Pravý med sa ľahko rozbije a vstrebáva do pokožky. Falošný má hrubú štruktúru, hrudky na ňom zostávajú, keď sa snažia trieť o prsty.
Na trhu je nízka pravdepodobnosť nákupu kvalitných výrobkov. Preto sa nesmie okamžite kúpiť veľké kontajnery. Minimálne. Test doma a až potom vyvodiť závery.

Výhody medového vápna pre telo: krása a zdravie

Kúzlo liečivej sily tohto včelieho elixíru je pravdepodobne v jeho najbohatšej kompozícii. Lípa med je tradične predpísané ako prostriedok na prechladnutie, bolesť hrdla, laryngitídu, tracheitídu, bronchitídu, rinitídu, akútne respiračné infekcie, kašeľ a podráždenie hrdla.

Produkt, obklopujúci ústnu dutinu, neutralizuje mikróby a zabraňuje ich ďalšiemu vývoju. Má tiež antipyretické, diaforetické a kašľové vlastnosti.

Viete? Liečba medu bola vykonávaná Hippokratom. Naraz tvrdil, že med "dáva teplo, čistí rany a vrie, zjemňuje tvrdé hnisanie na perách, lieči vredy a plačové rany."
Organické kyseliny zlepšujú proces vylučovania žlče a žalúdočnej šťavy.

Antibakteriálne vlastnosti pomáhajú so zápalom žlčníka, pečene. Sladká medicína má tiež diuretický a laxatívny účinok, zvláda dysbakteriózu a gastritídu.

To je dôvod, prečo sa vápenný med odporúča pre ochorenia gastrointestinálneho traktu a potrebu čistenia tela toxínov.

Prírodný produkt sa dobre prejavuje v oftalmológii. Lekári tvrdia, že niektoré z jeho zložiek majú priaznivý vplyv na sietnicu a dôrazne odporúčajú každodenné používanie ľuďom, ktorí trávia veľa času na počítači. Môžete tiež urobiť med obklady na zmiernenie únavy z boľavých očí.

Pri pohľade na celý rad vitamínov a minerálnych látok, ako aj stopových prvkov a éterických olejov v kompozícii, nie je ťažké odhadnúť, čo je užitočný vápenný med pre ženy. To je dôvod, prečo väčšina prírodných kozmetických prípravkov je založená na tejto zložke.

Obohacuje pokožku, vyhladzuje a vyživuje ju, zlepšuje krvný obeh, metabolizmus lipidov. Vitamíny B, C, E podporujú regeneráciu buniek. V tomto ohľade môže s medom súťažiť iba pga.

V zimnom období, keď sa pery často popraskávajú a popraskávajú, jedinečný výrobok odstráni vatované bunky a zvlhčí jemnú pokožku. Tento nástroj je nevyhnutný v anticelulitídnych programoch, pri obnove zdravých vlasov, bielení pokožky. Príjemný liek má pozitívny vplyv na psychický stav človeka, upokojuje nervy, urýchľuje depresiu a únavu. Kvôli týmto vlastnostiam je med povolený v obmedzených dávkach pre nastávajúce matky.

Liek sa odporúča pre osoby so srdcovými ochoreniami a krvnými cievami. Sladká tekutina normalizuje vysoký krvný tlak, posilňuje cievy a srdcový sval. Prínosy medu sú evidentné pri vonkajšom používaní. Používa sa na trenie alkoholu, ako hojenie rán a protizápalové činidlo.

Je to dôležité! Pri rýchlom zahrievaní nad 40 ° C stráca med svoje liečivé vlastnosti. Nemôžete dať med vo vriacej vode - biologické látky v ňom sú zničené a vzniká hydroxymetylfurfol - toxín, ktorý sa hromadí v ľudskom tele a postupne ho otrava.

Použitie vápenného medu pri liečbe chorôb

Na odstránenie podráždenia kože, abscesov, hojenia popálenín a dezinfekcie rán sa aplikácia skladá z medových obkladov. Na gázu stačí aplikovať jednu polievkovú lyžicu sladkého lieku a upevniť ju na bočné miesto. Obväz musí byť vymenený každé 3 hodiny.

Ak varí trápenie, špeciálne pripravená kaša im pomôže zbaviť sa: Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu medu a múky, rozpustite zmes v malom množstve teplej vody. Výslednú masť aplikujte priamo na absces a zatváranie gázy, nechajte cez noc.

Účinné medové a svalové kŕče. Je silno rozprestretý na bolestivých svaloch, potiahnutý polyetylénom a navrchu opatrený uterákom alebo vreckovkou v niekoľkých vrstvách. Odporúča sa udržiavať stlačenie najmenej 2 hodiny.

Zbavenie sa modrín a tvárí tiež pomáha včelí elixír.

Na prípravu liekov premiešajte 2 polievkové lyžice medu a olivového oleja. Zmes každých 4-6 hodín spracuje postihnuté miesta.

V pooperačných a iných ťažkých prípadoch trvá hojenie rán veľmi dlho. Dokonca ani med nemôže tento proces urýchliť. Preto lekári odporúčajú byť trpezliví.

obzvlášť pri liečbe psoriázy. Metóda využívajúca med navrhol slávny lekár na Ukrajine Nikolay Golyuk. Podľa jeho presvedčení, liečba nebude trvať dlhšie ako 2-3 mesiace. Začnite prípravou dvoch medových mastí.

Pre prvé zmiešajte 1 čerstvý vaječný bielok (6 g), 3 g medu, 1 g detského krému, 50 g vazelíny.

ďalšie Pripraví sa 50 g vaječného bielok, 25 g medu, 12 g detského krému, 1,3 g práškového kalandra, 50 g vazelíny.

Počas obdobia pokoja sa ohniská ochorenia rozotierajú tenkou vrstvou prvej zmesi, po ktorej opatrne rozotierajte druhú, postup zopakujte ráno a večer. Po týždni by ste mali začať užívať 30 kvapiek tinktúry Aralia Manchurian počas celého mesiaca.

Ak má med psoriázu, môže sa vyrovnať s bradavicami. K tomu, strúhadlo strúčik cesnaku a mix gruel s kvapkou medu. Výsledný masový rozmazaný problém miesto a nechajte cez noc, zakrytie gázou. Gadgets robiť až do úplného zmiznutia problému, ale nie viac ako 10 dní.

Je to dôležité! Med je možné skladovať až 2 roky pri teplotách od +5 do -10 stupňov. Každý rok stráca svoje liečivé účinky.
Na choroby pľúc, hrdla a nosa vnútorne Vezmite si zmes medu, malinového džemu a akéhokoľvek alkoholického nápoja v pomere 1: 1: 1. Pred odobratím sa zmes zriedi teplým čajom.

Ak chcete vykašľať spúta, piť pred jedlom 2 polievkové lyžice zmesi tekutého medu a reďkovky šťavy.

Veľmi dobré, ak máte voštiny. Každý deň ich žuť do 30 g na bronchitídu a astmu, potom prehltnúť voskom.

Účinok zvýši medové kvapky z chladu. 20 g medu, zmiešame s 2 g morskej soli a 90 ml teplej vody. Vypláchnite horné dýchacie cesty ťahaním tekutiny cez nozdry.

Pri pneumónii použite balzam. 250 g listov aloe, 0,5 l červeného vína (vhodné "Cahors"), 350 g medu. Nemyté drvené rastliny nalejte víno a med. Nechajte ho variť 2 týždne na tmavom mieste, potom kmeň a pol hodiny pred jedlom na prvé 2 dni, 1 polievkovú lyžicu, potom 1 lyžičku trikrát denne.

Lipový med je vynikajúcim rehabilitačným nástrojom po vážnych chorobách. Nasledujúca zmes obnoví imunitu: 1 kg medu, 200 g aloe šťavy a olivového oleja, 150 g breza, 50 g lipových kvetov.

Ak trpíte zlým zubom alebo stomatitídou, opláchnite ústa medovou vodou. Mimochodom, to tiež dezinfikuje zuby ako profylaktický proti zubnému kazu, je účinný pre nespavosť a stres.

Ľudia s vysokým krvným tlakom, tradičná medicína odporúča miešať 1 pohár šťavy z mrkvy a chrenu, ako aj med a džús z 1 citróna. Pite 1 čajovú lyžičku 3x denne jednu hodinu pred jedlom, uložte do chladničky.

Je to dôležité! Pripravené lieky alebo kozmetika na báze medu sa musia hermeticky utesniť a uchovávať v chladničke.
Med musí byť v diéte ľudí trpiacich ischemickou chorobou srdca, s oslabeným srdcovým svalom, so srdcovým zlyhaním, angínou, bradykardiou. Každé ráno a večer stačí jesť 1 čajovú lyžičku liečivej pochúťky, zapiť teplým mliekom.

Lekári radí pri problémoch s kardiovaskulárnym systémom pravidelne, aspoň raz ročne, na čistenie tela. Na tento účel sa pripraví infúzia 30 g sušených kvetov harmančeka, ľubovníka bodkovaného, ​​smrekových a brezy.

Bylinná kolekcia dusila pol litra vriacej vody a trvala pol hodiny. Pred prijatím do teplého vývaru rozpustiť 1 lyžičku lipového medu a piť v noci, potom nejedzte. Nápoj sa má užívať ráno (15 minút pred jedlom) a večer až do konca.

Univerzálny liek - med so žihľavovou šťavou. Zmes zlepšuje fungovanie srdca, obličiek, močových a tráviacich systémov a tiež pomáha pri fibromoch, epilepsii a neuróze. Čaj s plodmi z rakytníka rakytníka a medu lieči chronickú gastritídu a črevné ochorenia.

Navyše tieto recepty často odporúčajú nielen ľudových liečiteľov a bylinkárov, ale aj skúsených hviezd modernej medicíny. Ale pamätajte, že samoliečba je nebezpečná pre zdravie. Liečbu si má zvoliť a predpísať len lekár!

Ako používať limetkový med v kozmetike

Kvôli prospešným vlastnostiam medu sa každá žena môže plne zásobovať domácou prírodnou kozmetikou, a to najmä preto, že produkt sa dobre kombinuje s inými zložkami. Chceš krém, masku, krém, krém - prosím. Predstavte si v závislosti od typu pokožky, vlasov a tela a buďte presvedčení o kvalite vašich produktov starostlivosti. Môžete kombinovať mliečne výrobky, vajcia, zeleninu a ovocie.

Je to dôležité! Nemôžete ukladať med v nádobách zo syntetických materiálov, kovov, medi, pozinkovaných. Najlepšie balenie na tento účel - из стекла, керамики, пластика, глины.
Главной целью такого косметического снадобья является омоложение и регенерация клеток, свежий и здоровый вид.

При увядающей коже берут по одной части тертого лука, меда, свежее молоко. Všetky zložky sa zmiešajú a na pol hodiny čistia tvár a krk, potom sa opláchnu teplou vodou.

Ak je koža suchá a tesná, potrebuje masku 2 polievkových lyžíc limetkového medu a šťavy z 1 citrónu, Pripravená zmes sa aplikuje 15 minút a potom sa premyje studenou vodou.

Krása rúk a päty sa postará masť na báze medu a glycerínu v pomere 1: 2. Posilniť účinok niekoľkých kvapiek tinktúry liečivého harmančeka.

Ak vlasy vypadnú, spevnite ich medovou vodou. Na prípravu pripravte 1 lyžicu medu, l teplej vody a 10 kvapiek jablčného octu. Náradie by sa malo vtierať do čistej pokožky hlavy a vlasov.

Z "pomarančovej kôry" na stehnách proti celulitíde drhnúť úľavu, pozostáva z 0,5 šálky medu a 2 polievkových lyžíc mletých kávových zŕn.

S vrások na tvári med a pomarančový krém bude bojovať. Vezmite 1 čajovú lyžičku medu, vyhrievanú vo vodnom kúpeli a 1 polievkovú lyžicu čerstvej pomarančovej šťavy a oleja z naklíčenej pšenice.

Všetko premiešajte, pridajte trochu suchého mlieka a vložte ho do plastovej alebo keramickej nádoby s pevným viečkom. Krém uchovávajte v chladničke av noci aplikujte na pokožku okolo očí a krku.

Tašky pod očami môžu byť odstránené pomocou obkladov z 2 lyžičky medu a kašovité kurča nastrúhané čerstvé uhorky. Všetko je jednoduché a cenovo dostupné, a čo je najdôležitejšie - kvalita je zrejmá v doslovnom zmysle.

kontraindikácie

Bohužiaľ, pochúťka nemôže vyliečiť všetky. Lípa med má kontraindikácie, ak sa používa nekontrolovateľne, bude to viac škody ako úžitku.

Lekári radia ľuďom s diabetom a obezitou odmietnuť apitherapiu, pretože včela je vysokokalorická, obsahuje veľa cukrov a sacharidov. V extrémnych prípadoch môže lekár predpísať med. Vosk neumožňuje rýchle vstrebanie fruktózy a glukózy do krvi.

Rizikom sú aj osoby trpiace alergiou. Kvetový nektár môže vyvolať kožnú vyrážku, nádchu, slzenie, opuch a dokonca aj anafylaktický šok.

Viete? S jednou kvitnúcou lipou zbierajú včely až 30 kg medu a viac ako 1 tonu z hektára lipy. Aby bolo možné vyrobiť 100 g produktu, včely musia lietať 100 tisíc kvetov.
Nepodávajte výrobok, ani pri ochoreniach dýchacích ciest, deti do 3 rokov. Je to spôsobené neformovaným imunitným systémom detí.

Inak rodičia riskujú, že zmenia svoje deti na alergie.

Tehotní lekári odporúčajú dodržiavať normu. V opačnom prípade môže budúce dieťa trpieť zneužívaním matky. Pre správne stanovenie dennej dávky by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Omladzovanie tváre medovými maskami je prísne zakázané ľuďom s kapilárnou sieťovinou.

Inhalácia s použitím medu je neprijateľná pre pacientov s bronchiálnou astmou, myokarditídou, tuberkulózou, ako aj pre ľudí s chlopňovým srdcovým ochorením.

Med, bez ohľadu na odrodu, sa neodporúča používať v období exacerbácií vredov, gastritídy, pankreatitídy, žlčových kameňov a urolitiázy, teplota stúpa nad 38 ° C.

Existujú obmedzenia v množstve konzumovaných potravín. Denná dávka pre zdravého dospelého je 100 g, pre deti 30 g (1 lyžička). Je rozdelená do 3 dávok.

Je lepšie jesť med 15 minút pred jedlom alebo 3 hodiny po jedle. Na lekárske účely sa včelí produkt užíva v zriedenej forme, ktorá umožňuje jeho rýchle vstrebanie do krvi a buniek. Ako rozpúšťadlá vhodný čaj, mlieko, vlažná voda.

Loading...