Čo je Hermes, opatrenia na boj proti škodcom ihličnanov

Ihličnaté drevo je vždy ozdobou záhradného pozemku, pretože vyzerá elegantne a veľkolepé po celý rok.

Borovica, smrek, jedľa a smrekovec sú v porovnaní s listnatými druhmi považované za odolnejšie voči chorobám, ale aj tieto rastliny sú napadnuté škodcami.

V tomto článku budeme hovoriť o Hermes - jeden z najčastejších škodcov ihličnanov, pretože mnoho záhradníkov ani nevie o existencii Hermes, a neviem, čo to je.

Hermes - čo je to škodca?

Hermes (Adelgidae) - skupina hmyzích škodcov ihličnanov z rádu rohatého krídla, podobného fyloxére a apha. Hermes môže poskytnúť tento popis: malý sajúci hmyz až 2 mm dlhý, čierny alebo tmavo hnedý, s podlhovastým telom a anténami na hlave, vyzerá ako voška.

Hermes jej šťavu z vetvičiek, výhonkov a ihiel, sania ho z mladých stromov. Najviac náchylné k útokom tohto parazita je smrek a borovica. Živobytie Hermesa vám povie, ako nájsť škodcu na strome: ihly sa ohýbajú a zožltnú, na konci jari sa objavuje biely kvet alebo chmýří, ako aj pupienky a vlaňajšie výhonky.

Biely kvet nie je nič viac ako vláknitý prípad, ktorý pokrýva larvu Hermes. Rastlina zasiahnutá týmto parazitom od júna do augusta má pevné guličky na mladých výhonkoch, ktoré vyzerajú ako ananás, z ktorých šupiny ihiel ihličia vytekajú a niekedy dechtu.

Je to dôležité! Aby sa zabránilo kontaminácii smreka s Hermesom, mal by byť zasadený vo vzdialenosti najmenej 600 m od najbližšieho smrekovca alebo jedle, čím sa migračná fáza reprodukcie zničí.

Vlastnosti životného cyklu Hermes

Životný cyklus Hermes je pomerne zložitý proces, ktorý sa skladá z niekoľkých etáp; cyklus môže byť jeden rok alebo dva dlhé. Trvanie životného cyklu závisí od typu Hermes.

Každý druh tiež vyžaduje jeden typ stromu alebo dva pre svoju životne dôležitú činnosť, ale v každom prípade smrek je vždy pôvodná rastlina. Životný cyklus spoločnosti Hermes má funkciu - striedajú sa asexuálne a sexuálne generácie hmyzu.

Sexuálne zrelá žena Hermes splodí smrek alebo borovicu v obličkách, pod vplyvom tejto tekutiny sa na výhonku vytvorí žlč, v ktorej samica na jeseň položí vajíčka. Galy obsahujú tuk a škrob, larva hermes sa rodí z vajíčka, ktoré žerie obsah živín v žlči. V každej žlči sa môže súčasne vyvinúť až 26 lariev, každá vo svojej vlastnej komore.

Zvyčajne prežijú zimu len vajcia Hermes, z ktorých sa larvy vyliahnu na jar a potom samičky bez krídel, ktoré sú schopné rozmnožovať sa vajíčkami bez účasti samca. Takáto reprodukcia sa tiež nazýva parthenogenetic.

Z vajec položených zakladateľkou zakladateľov počas jari a leta sa objavuje niekoľko okrídlených generácií s partenogénnou reprodukciou. Títo okrídlení jedinci sú schopní usadiť sa na pomerne veľkých plochách pre kŕmenie a reprodukciu.

Bližšie k jeseň sa rodí bezsrstá generácia samíc a samcov, v dôsledku ich párenia na smreku sa na zimu kladú oplodnené vajíčka. Zakladateľka sa vynorí z týchto prezimovaných vajec na jar a cyklus života a reprodukcie sa bude opakovať.

Druhy Hermes, ako je smrek-jedľa a smrek-smrekovec, odvodzujú niekoľko generácií, z ktorých každá plní svoje poslanie a v prípade potreby letí do inej rastliny, čím sa mení kŕmny strom a nakoniec sa vracia do smreka, čím sa dokončí cyklus života. , Iné druhy žijú a chovajú v rámci tej istej rastliny a sú často bezkrídlovými hmyzmi.

Viete? Rané plemená Hermes v júni tvoria malé oválne steny na koncoch konárov, neskorý Hermes v neskorom lete-začiatkom jesene tvoria veľké guľové guľôčky.

Spoločné Hermes

Najčastejšie sa vyskytujú žlté hermes, neskoré smrekové hermes, subkortálne smrekové hermes a smrekovec-smrekovec.

Hermes Yellow. Už rok sa objaví jedna generácia hmyzu. Zakladateľka žltej hermesky nasáva šťavu z ihiel v pazuchách mladého výhonku, v dôsledku čoho je tvorený pretiahnutý žlto 10-25 cm dlhý, žltozelený a jeho šupiny majú červený okraj. Útek, v ktorom sa objavila žlč, je zdeformovaný a nevyvíja sa úplne. Po tom, čo sa žralok zjesť na smreku, samica v ňom položí množstvo vajíčok, z ktorých sa larvy živia miazgou ihličiek vo vnútri žlče. V lete vyletia z žlče jedinci ďalšej generácie, ktorí sa usádzajú na smrekových výhonkoch a pokračujú v ich životnom cykle.

Neskorý smrekový hermes. Samice vytvárajú guľaté svetle zelené guľôčky s výraznými šupinami, ktoré boli predtým ihlami - pred útokom na šišky Hermes. Neskorý Hermes si vyberá pre svoj chov smrekový púčik, ktorý sa nachádza na konci jednoročného výhonku. Samica pije miazgu rastliny, zatiaľ čo produkuje sliny, ktoré svojím zložením prispievajú k tvorbe žlče. Na jeseň sa na jeseň vydávajú vajíčka na rozmnožovanie, na jar sa v nich vyliahnu larvy, ktoré v júli opustia žlč a usadí sa na celej ploche rastliny. Neskoré smrekové hermesi žijú a plemená na tej istej rastline, preferujúc tieto bočné vetvy.

Viete? Biely vláknitý povlak na Hermes je externe podobný tenkému snehovému krytu, je nevyhnutné, aby škodca zabránil strate vlhkosti z tela.

Podkorovy jedľa hermes. Tento škodca nepoužíva haly na chov, jedinci bez krídel, ktorí žijú na kôre kmeňa alebo konárov len jedného stromu - smrek sa liahnu. Je možné detegovať subhermálne hermy na bielej patine na kôre - to sú malé samičky potkanov pokryté vláknitou látkou bielej farby. V tomto prípade škodca postihuje európsky alebo sibírsky smrek.

Smrek-smrekovec, alebo zelené pusty. Životný cyklus škodcu tohto druhu má najkomplexnejší reprodukčný proces. Samica Hermes tvorí guľovú žulu s dĺžkou do 20-30 mm a kladie do nej vajíčka. V lete larvy, okrídlených migrantov Hermes poklop, ktoré lietajú na chov na smrekovec. Títo migranti sú pokrytí sekrečnými vláknami a podobne ako snehová pokrývka na výhonkoch. Hermesovi okrídlení jedinci kŕmia smrekovcom a smotanou. Na jeseň sa z vajíčok vynoria larvy, ktoré sa nachádzajú pod kôrou smrekovca v blízkosti jeho pukov na zimovanie.

Na jar budúceho roka sa prezimované larvy znovuzrodili ako falošní zakladatelia, z ktorých každý je schopný položiť až 200 vajec. Z vyložených vajíčok sa vynorí generácia samíc a samcov, ktorá preletí do smreka, kde sa položí nová dávka vajec a zostane na ňom na zimu. Samice sa vyliahnu z týchto vajíčok, pričom položia len jedno vajce, ktoré potom oživia jednu zakladajúcu samicu, schopnú tvoriť hľuzy. Takže je tu cyklická reprodukcia a vývoj Hermes s účasťou dvoch druhov stromov.

Je to dôležité! Druhy Hermes ako žltý a smrekovec-smrekovec postihujú mladé smreky, ktoré rastú v suchom prostredí, na strmom svahu alebo v nížine; Neskoré Hermes dávajú prednosť zrelým smrekovým rastlinám, ktoré tiež rastú za veľmi priaznivých podmienok.

Ako sa vysporiadať s Hermes na stromoch

Pri obchodovaní s Hermesom by sme nemali zabúdať, že to nie je choroba, ale škodca, a je možné a potrebné sa ho zbaviť, ako napríklad z parazitického hmyzu. Ak sa Hermes nachádza na smrekových alebo iných ihličnatých stromoch, prvá vec, ktorú treba urobiť, je rezať a spáliť časti výhonkov so škrupinami, odporúča sa mať čas na to, aby sa to robilo začiatkom leta, kým sa larvy v nich konečne nevyvinú.

Potom v niekoľkých priechodoch umyte škodcov z konárov prúdom vody pod tlakom. Potom musíte strom postriekať roztokom minerálneho oleja - 150 ml na 5 litrov vody. Ak špecifikované sparingové metódy neboli účinné, rastlina je ošetrená Aktara, Confidor, Mospilan alebo Commander podľa návodu na použitie.

Viete? Potom, čo Hermes larvy opustí žlč, vyschne a zostane na strome po dlhú dobu.

Preventívne opatrenia: ako zvýšiť odolnosť voči škodcom

Najdôležitejšia profylaktická je nezasádzajte v blízkosti smrekovca smrekovca, pretože blízkosť týchto rastlín priaznivo ovplyvňuje reprodukciu Hermes. Zdravé sadenice by mali byť vysadené vo voľnej a úrodnej pôde, na tmavých miestach bez prievanu.

Odporúča sa mulčovať pôdu s borovicovou kôrou a rastlinu možno liečiť Eupinom, čo je prostriedok na zvýšenie imunity, ktorý poskytne dodatočnú ochranu ihličnatých stromov. Pravidelné opakované postrekovanie ihličnanov prípravkami „Decis“ alebo „Fastak“ bude slúžiť ako preventívny prostriedok pre Hermes.

Pozrite si video: Doplatek na bydlení nedostanou v Chebu obyvatelé na konkrétní adrese (Január 2020).

Loading...