Stonožka Fern: Výsadba a starostlivosť o Polypodium

Mnohí kvetinárky milujú pestovať rastliny, ktoré sa vyznačujú nedostatkom kvetov alebo chytľavým vzhľadom. Je to presne také, že možno pripísať polyodium, stonožka. Mnohí počuli legendy kvitnúce papraď, ktorá prináša šťastie. A teraz si môžete skontrolovať legendu sami výsadbou podivné rastliny vo vašej domácnosti. Povieme vám všetky nuansy starostlivosti o polypodium, pomôžu vám pestovať rastlinu a propagovať ju.

Polypodium: Popis stonožky

Oboznámenosť so stonožkou by mala začínať opisom. Polipodium - Squaty bylinná rastlina, ktorá patrí do rodiny mnohonožky, rastie v lesoch a džungli Južnej Ameriky, Austrálie, Indie a Nového Zélandu.

Viete? V Nemecku sa polypodium nazýva "sladký koreň". Názov kapradiny bol spôsobený prítomnosťou v podzemku kyseliny jablčnej, glukózy a saponínov.

Ako vyzerá papraď?

Rastlina je ako obrovský lekno v štruktúre anténnej časti. Kapradina má hustý vetviaci odrezok, z ktorého odchádzajú listy v radoch. Nemá žiadne stonky, takže všetky metabolické procesy sa vyskytujú v koreňovom krčku a listových nohách. Polypodium rastie do výšky 25 cm. Maximálna dĺžka listov je jeden meter. Rod polypodium má až 100 druhov, ktoré sú reprezentované epifytickými (rastúcimi na stromoch alebo kríkoch) a nadzemnými papradiami. Ak potrebujete kvetinu, ktorá rastie viac ako na výšku, znamená to, že táto rastlina je pre vás. Kapradina má maximálnu výšku a dĺžku listov už vo štvrtom roku života, ak bola osiata spórami, alebo v treťom roku, ak bola usídlená divíziou.

Čo potrebujete vedieť o pristátí polypodium

Pred výsadbou polypodium, musíte premýšľať o podmienkach zadržania a výber miesta pre závod. Kapradina sa líši od obyčajných kvetov nielen v neprítomnosti stoniek kvetov a púčikov, ale aj v štruktúre koruny a koreňov. To je dôvod, prečo budeme hovoriť o výbere vhodného hrnca na výsadbu, výber pôdy a umiestnenie hrnca v dome.

Viete? Polypodium sa nazýva "stonožka" kvôli usporiadaniu riadkov listov, ktoré sa podobajú tenkým nohám.

Voľba kapacity pre pestovanie polypodia

Začneme výberom správnej lode pre stonožky. Pri nákupe papradia v hrnci by ste mali zistiť, aká stará je rastlina v danom kontajneri. Po zakúpení sa musí kapradina v každom prípade odstrániť z nádoby a skontrolovať korene. Ak sa objem koreňov rovná objemu hrnca, potom je lepšie transplantovať ho do nového. Pretože koreňový systém polypodia je pomerne silný, v neprítomnosti voľného priestoru v nádobe, korene sa jednoducho prelomia v plastovom hrnci alebo sa začnú "plížiť" mimo pôdy.

Je potrebné vyzdvihnúť hrniec len v súlade s veľkosťou koreňov. V tomto prípade sa uprednostňujú nádoby s nízkou šírkou, ktoré majú veľkú spodnú časť. V takomto hrnci bude koreňový systém vo svojej prirodzenej (prirodzenej) polohe a samotné korene budú rásť v šírke.

Je to dôležité! Objemové korene nebudú schopné rásť vo veľmi úzkej úzkej nádobe, takže si vyberte okrúhly alebo štvorcový hrniec.

Odporúča sa kúpiť nádobu vyrobenú zo silných materiálov (hlinka, fajáns, porcelán, mramor), aby sa zabránilo deformácii nádoby v dôsledku tlaku koreňového systému.

Ako si vybrať miesto pre rast

Polypodium miluje rozptýlené svetlo, takže pri výbere miesta na pestovanie by ste mali okamžite otvoriť otvorené lodžie a južné okná.

Najlepšie je umiestniť hrniec na východnú stranu. Dobrá voľba je aj v severnej časti miestnosti. Hlavnou úlohou je eliminovať priame slnečné svetlo na listoch papradia. V extrémnom prípade môžete umiestniť kvetinu na južnú stranu, ale zároveň musíte zatieniť umiestnenie hrnca.

V zime, papraď vyžaduje dobré osvetlenie (ako tam nie je žiadna zima vo svojej domovine). Dĺžka denného svetla by mala byť najmenej osem hodín. Dodatočné osvetlenie je zabezpečené žiarivkami, ktoré sú umiestnené vo vzdialenosti 50-70 cm od zariadenia.

Je to dôležité! Zvlášť nebezpečné pre paprade sú poludňajšie lúče slnka, ktoré v priebehu niekoľkých hodín „horia“ listy a môžu viesť k smrti kvetu.

Usmernenia pre pestovanie: výber polypodium pôdy

Polypodium papraď miluje subacid, voľné pôdy, ktoré možno zakúpiť v kvetinárstve alebo sami. Najlepšia možnosť je doma "príprava" substrátu, pretože budete vedieť, že pôda nemá žiadne škodlivé nečistoty.

Na prípravu pôdy sa v rovnakých pomeroch používa zmes rozdrvenej borovice, kôry a humusu listového. Ide o ideálne zloženie pôdy, ale nie vždy je možné nájsť požadované komponenty. Iný variant substrátu zahŕňa použitie ihličnatej pôdy, listovej pôdy, rašeliny, humusovej pôdy a piesku v pomere 1: 2: 1: 1: 1.

Pred naložením substrátu do hrnca na spodku je potrebné položiť drenáž expandovaného ílu alebo malých kamienkov. Hoci pôda má dobré drenážne vlastnosti, ďalšie odstraňovanie vlhkosti nikdy neublíži.

V prípade, že pôdu nemožno z akéhokoľvek dôvodu pripraviť doma, pokúste sa nájsť v kvetinárni špeciálny substrát pre paprade alebo epifyt. Táto pôda bude mať všetky potrebné vlastnosti na zabezpečenie normálneho rastu a rozvoja vášho domáceho maznáčika.

Je to dôležité! Použitie hlinky alebo ťažkých pôd je prísne zakázané z dôvodu zadržiavania vlhkosti. Takéto dôvody spôsobia hnilobné korene.

Polypodium pristátie

Šľachtenie fazule doma je jednoduchá záležitosť. Existujú tri spôsoby chovu: delenie kríkov, rozmnožovanie vrstvením alebo spóry. V prípade generatívnej reprodukcie (semien) dostanete kópiu materskej rastliny bez akýchkoľvek rozdielov.

Polypodium násobenie delením Bush

Kroviny sa počas transplantácie delia. Po odstránení koreňového systému zo zeme je potrebné venovať pozornosť malým bazálnym rozetám, z ktorých listy rastú.

Pomocou ostrého stavebného noža je časť koreňov s ružicou a 2-3 listami oddelená od materskej rastliny, presadená do mini-skleníka alebo pokrytá nádobou. Rez nakrájajte na drevené uhlie, aby ste sa vyhli hnitiu. V prvých dňoch papradia držali v tieni teplé miesto. Mladá rastlina vyžaduje pravidelné vetranie a konštantnú vlhkosť. Zároveň je potrebné zabezpečiť dobré rozptýlené osvetlenie. Aby nedošlo k „zabitiu“ materského kríţa, rozdelenie sa vykonáva iba vtedy, ak na kapradí je najmenej 5-6 vyvinutých listov, inak kvet začne bolieť.

Ako šíriť spory papraď

Je neuveriteľne ťažké znásobiť paprade spóry doma, pretože rastlina neposkytuje potrebný výsadbový materiál.

Keď sa sporangia na zadnej strane hárku zhnedne, dosková doska sa rozreže a umiestni sa do vaku prepúšťajúceho vzduch, aby sa vysušila.

Po týždni sa list vyschne a spóry padnú na dno vrecka. Ihneď by sa malo objasniť, že klíčivosť získaného výsadbového materiálu môže byť blízka nule, pretože nie je možné opakovať všetky prirodzené procesy za podmienok miestnosti.

Na klíčenie spór pomocou "domáceho" skleníka s podhriatím. Do nádrže sa vloží tehla, na jej vrch sa položí rašelina a naleje sa asi 5 cm destilovanej vody. Potom sa na rašelinu položia spóry (nie sú zakopané alebo stlačené) a obal prekryjú sklom.

Je to dôležité! Množstvo vody v nádobe je vždy udržiavané na rovnakej úrovni.

Keď rastliny dosiahnu výšku 5 cm, ponoria sa do samostatných nádob.

Rastúce domáce stonožky vrstvenie

Mnohí kvetinári poznajú túto metódu chovu. Na rozdiel od rozdelenia kríkov, pestovanie novej kapradiny z vrstvenia nenesie žiadne riziko pre materskú rastlinu.

Počas obdobia rýchleho rastu (koniec jari - začiatok leta) by mal byť extrémny list papradia mierne vyrezaný pozdĺž stredu, ohnutý na zem a posypaný zeminou v mieste rezu. Aby sa list lepšie držal v pôde, upevní sa drôtom.

V mieste rezu by sa mali objaviť korene. Toto je uľahčené bohatým zalievaním a zavedením obväzov pod maticou.

Z času na čas je potrebné skontrolovať list na prítomnosť koreňov. Nová rastlina môže byť oddelená od materskej rastliny až po vytvorení dostatočne silného koreňového systému.

Je to dôležité! Na vrstvách majú silné listy s jasnou farbou bez viditeľného poškodenia.

Pravidlá starostlivosti o polypodium

Starostlivosť o paprade doma si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel, o ktorých sa bude diskutovať v tejto časti. V prírode, polypodium rastie v tropickom podnebí, a je potrebné vytvoriť podobné podmienky pre neho v dome.

Zalievanie stonožky Fern

Papraď by mala byť napojená mäkkou usadenou vodou. Je potrebné použiť vodu z vodovodu, ale nie destilovanú.

Malo by byť zrejmé, že nadmerné zalievanie hrozí, že hnije korene. Ak však použijete správnu pôdu a drenáž je položená na dne hrnca, potom bude veľmi ťažké „vyplniť“ kvetinu.

Voda sa odporúča ako sušiaca vrchná vrstva. Stojí za zmienku, že počet výplachov sa zvyšuje s okolitou teplotou. Preto by sa mala pôdna vlhkosť monitorovať denne.

Je to dôležité! V zime by mala byť kvetina napojená opatrne, pretože procesy vo vnútri rastliny sa spomaľujú, čo znamená, že papraď potrebuje menej vlhkosti.

Fern hnojivo a kŕmenie

Kapusta polypodium okrem zalievanie vyžaduje ďalšiu starostlivosť doma. Je potrebné kŕmiť závod na jar av lete, v období rýchleho rastu zelenej časti a koreňového systému. Vrchný obväz sa aplikuje na pôdu, ale jeho množstvo by malo byť štyrikrát menšie, ako je uvedené na obale. Hnojenie zblízka v pôde každé dva týždne. Je možné použiť organické hnojivá (rašelina, humus, kompost) a komplexné minerály.

Viete? V ľudovom lekárstve sa polypodium používa na liečbu ochorení horných dýchacích ciest, reumatizmu a dny.

Všetko o transplantácii fern

Transplantácia sa vykonáva koncom jari alebo začiatkom leta. To sa vykonáva hlavne vtedy, keď korene zaplnia celý hrniec alebo rast papradia spomalí. Zistenie, či rastlina potrebuje transplantáciu alebo nie, je možné len po extrakcii koreňového systému.

Odporúčame transplantáciu, pretože rizóm rastie, pretože akýkoľvek zásah poškodzuje polypodium. Ak ste si istí, že korene nie sú preplnené, nepotrebujete transplantáciu.

Je to dôležité! Keď sa presádzajú, žlté korene nie sú pochované, mali by byť na povrchu.

Obsahuje starostlivosť o polypodium

Domov kvet (papraď) vyžaduje dodržiavanie teploty a vysokej vlhkosti, čo je dôležitou súčasťou starostlivosti o rastliny.

Začnime s teplotou. Na jar av lete papraď obsahuje pri teplote + 22-25 ˚C. Na jeseň av zime sa hibernácie polypodium, ale zelená časť rastliny nespadá. Počas tejto doby môže byť teplota znížená na 16-18 stupňov.

Je to dôležité! Minimálna teplota v zime by nemala klesnúť pod 14 ° C.

Vlhkosť je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie papradia. V zime sa v dôsledku vykurovacích telies znižuje vlhkosť v miestnosti, čo vedie k zhoršeniu stavu polypodia. Počas tohto obdobia by sa mala rastlina pravidelne rozprašovať z rozprašovacej fľaše destilovanou vodou pri izbovej teplote. Okrem postrekovania vlhkého machu alebo expandovaného ílu, ktorý si zachováva vlhkosť, sa umiestni na podnos.

Zaujímavou možnosťou je umiestniť kvetinu do terária, kde sú vytvorené optimálne podmienky (osvetlenie, teplota, vlhkosť).

Choroby a škodcovia vnútorných kapradín

Stonožka obyčajná, podobne ako mnohé kvety, trpí chorobami a škodcami, takže by ste mali včas identifikovať ochorenie papradia a zbaviť sa ho.

Polypodium je ovplyvnené takými "populárnymi" parazitmi ako chrasta a roztoč. Môžete s nimi bojovať pomocou chemických alebo ľudových prostriedkov.

Spider mite Malé roztoče pavúkovcov, ktorých farba sa mení od tmavo červenej po svetložltú. Parazitické na takmer všetky rastliny v domácnosti, takže infekcia jedného hrnca ohrozuje "epidémiu" na všetky kvety v dome. Parazit môžete zistiť tmavými bodmi na listoch papradia. Zničené takými prostriedkami ako Aktara, Aktellik alebo ich ekvivalent. Ľudia praktizovali striekanie anténnej časti infúziou cibuľovej šupky a utieraním listov mydlovou vodou. Môžete tiež zariadiť "sprchu" pre svojho domáceho maznáčika. Vzhľadom k tomu, roztoče milujú suchý vzduch, vysoká vlhkosť spôsobí, že opustia svoje prostredie.

Červcovité. Nepríjemný parazit, ktorý trápi mnohé kultúry. Jedná sa o malý hmyz z čeľade hemiptera, ktorý svojím vzhľadom pripomína malé polypy tmavej alebo svetlej farby. Škůdca sa živí rastlinnou miazgou a oslabuje ju. Dospelé chlopne sa mechanicky odstránia kefou alebo tamponom namočeným v mydlovej vode. Po odstránení parazita musí byť polypodium ošetrené smerovým insekticídom.

Obraciame sa na iné problémy s elektrárňou.

  1. Listy začínajú žltej a suchej. Tento stav papradia je spôsobený nadmernou vlhkosťou, nedostatkom svetla alebo nízkou vlhkosťou. Dajte všetky indikátory do normálu a rastlina sa obnoví.
  2. Listové lístky vyblednú a stanú sa priehľadnými - to je prebytok svetla alebo spálenie slnkom. Premiestnite rastlinu na niekoľko dní v tieni a polypodium sa vráti do normálu.
  3. Listy strácajú kontrast, pomalý rast. Dôvodom takýchto problémov je príliš malý alebo príliš veľký hrniec. Príčinou môže byť aj nedostatok obväzov.
Včasné odhalenie chorôb uľahčuje liečbu a rehabilitáciu polypodia.

Teraz už viete, ako sa starať o stonožkovej izbe. Postupujte podľa uvedených pokynov a snažte sa venovať maximálnu pozornosť vášmu miláčikovi, pretože rastlina tiež rád teplo a starostlivosť.

Loading...