Ako sa vysporiadať s ľudovými metódami bradavičnatého zemiaka

Zemiakový chrobák Colorado je pohromou mnohých letných chát. Niekedy je neuveriteľne ťažké zachrániť zemiaky z tohto škodcu. Hmyz sa prispôsobuje pesticídom, veľmi rýchlo sa množia a za niekoľko dní ničí zemiaky, čím sa znižuje ich výnos. Preto v tomto článku budeme hovoriť o chrobákovi zemiakov Colorado a boji proti nemu ľudovými prostriedkami.

Charakteristika a popis chrobáka zemiakového

Ak chcete začať, zvážte, čo je to chrobák zemiakový Colorado, keď bol objavený a ako sa šíri po celom svete.

Škůdca objavil americký prírodovedec Thomas Sai v roku 1824. Chrobák dostal svoje meno vďaka tomu, že zničil zemiakové polia v štáte Colorado, však, Mexiko je rodiskom chrobáka, kde žijú iné poddruhy zemiakového bradavičnatého, ktoré sa živia tabakovými listami a plodinami solanaceus.

V Európe sa chrobák rozšíril počas prvej svetovej vojny. Prvou krajinou bolo Francúzsko. Chrobák zemiakový sa pohyboval na východ a už v 40. rokoch minulého storočia zasiahol územie ZSSR. Prvé ložiská boli objavené v regióne Ľvov v roku 1949.

Chrobák zemiakový (Leptinotarsa ​​decemlineata) je hmyz, ktorý patrí do čeľade chrobákov. Škodca parazituje nielen na zemiakoch, ale aj na všetkých plodinách solanaceus: paprika, baklažán, paradajky, physalis a henbane.

Teraz o plodnosti chrobákov. Samica chrobáka zemiakového vo svojom živote obsahuje okolo 500-700 vajec, ktoré sú usporiadané v skupinách po 30-40 kusoch na zadnej strane listu. Po dvoch týždňoch sa larvy vyliahnu z vajíčok. Tento cyklus trvá až 25 dní.

Viete? Niektoré samice môžu položiť až 2500 vajíčok, z ktorých každá sa zmení na larvu.

Aby bolo možné ľahšie posúdiť, v akej fáze je larva, biológovia identifikovali štyri vekové kategórie. V prvom a druhom instare sú larvy veľmi malé, sedavé. Udržiavajú sa v skupinách a živia sa substrátom, na ktorom boli vajcia umiestnené.

V tomto štádiu paraziti nespôsobujú vážne škody na plodinách a je najjednoduchšie ich zbierať ručne.

Po trepaní v treťom a štvrtom štádiu rastu sa larvy rozptyľujú, často sa sťahujú do iných kultúr. Larvy samotné sa zväčšujú, veľkosť je podobná dospelému chrobákovi, ale farba lariev zostáva červená alebo svetlá karmínová.

Keď sa larvy otočia o 20-25 dní, idú do zeme na šteňa. Hĺbka, v ktorej sa larvy vrhajú do pôdy, zvyčajne nepresahuje 10 cm.

Teraz zistiť, koľko môže parazit jesť zelenú masu zemiakov.

Pre mnohých to bude prekvapenie, že chrobáci jedia vo dne iv noci. V noci parazit pohlcuje oveľa viac listov a kmeňovú buničinu. Na 1 mesiac každý chrobák zničí asi 4-5 g lístia alebo výhonkov, larvy - 1-2 g.

Môže sa zdať, že poškodenie z chrobákov je zanedbateľné, ale nemali by sme zabúdať, že väčšina chemických procesov, ktoré sa môžu spomaliť alebo zastaviť poškodením, sa odohráva v listoch.

V priemere 10 lariev zemiakového bradavice Colorado môže znížiť výnos o 12-15% a 40-50 lariev úplne zničí krík, čím sa zníži výnos o 100%. Po zbere, chrobáky ísť na zem na 60-70 cm a zimu až do jari.

Je to dôležité! Chrobáky vystupujú zo zeme len vtedy, keď teplota stúpne nad 15 ° C °C. Na jar sa chrobáky kŕmia listami burín a neskôr sadenicami paradajok a korenia.
Tajomstvo vytrvalosti a "nezničiteľnosti" spočíva v tom, že už niekoľko rokov nemôžu opustiť pôdu. V prípade, že prepustení jednotlivci zomrú, je vždy pod zemou rezerva. Okrem toho, chrobáky nie sú drez vo vode, sú ľahko nesené vetrom, a prítomnosť krídel im dáva možnosť lietať z miesta na miesto, zatiaľ čo rozvoj rýchlosti až 5-7 km / h.

Hodnota striedania plodín a poľnohospodárstva na boj proti chrobákovi zemiakov Colorado

Efektívna kontrola chrobáka zemiakového sa nemôže uskutočniť bez minimálnych vedomostí o riadnom striedaní plodín a agrotechnológii pestovania zemiakov a iných plodín.

Mnohí záhradníci sa čudujú, prečo aj po ošetrení pesticídmi chrobák zemiakový Colorado naďalej masívne ničí zemiaky a počet parazitov v susednej väzbe je stokrát menší.

Ako je uvedené vyššie, chrobák sa prezimuje v zemi, v blízkosti zdevastovaného zemiakového kríka, čo znamená, že budúci rok sa dostane na povrch pri hľadaní potravy. A ak zemiaky rastú na rovnakom mieste, budete nielen uľahčovať prácu parazita, ale aj prilákať chrobáky z iných oblastí do tejto oblasti.

Zmyslom striedania plodín je pestovanie plodín po zemiakoch, ktoré nie sú ovplyvnené chrobákom. Na mieste solanaceae môžete pestovať cibuľu, cesnak, mrkvu alebo zrná. Stále nemôžete zničiť coloradu zimujúcu v zemi a takýto manéver ho zbavuje záujmu o vaše stránky.

Ďalej sú uvedené ďalšie agrotechnické otázky, ktoré bez použitia chémie pomôžu znížiť škody spôsobené chrobákom.

 1. Vaše parcely by sa mali nachádzať v čo najväčšej miere od výsadby tekvicových semien alebo plodín solana.
 2. Zimný chrobák môže byť "narušený" hlbokým kopaním, ktoré by sa malo vykonávať po zbere zemiakov.
 3. Pri striekaní sadeníc zemiakov by mali byť spodné listy posypané zeminou.
 4. Pravidelné odplevelenie medzi radmi pomôže zbaviť sa chrobákov chrobákov.
 5. Mulčovanie pozemku so slamou alebo ihlami.
Je to dôležité! Striedanie plodín a poľnohospodárska technológia nemôžu úplne ochrániť vaše pristátie od chrobáka, ale len znížiť počet jednotlivcov.

Rastliny estrogény proti chrobákovi Colorado

Estrogénové rastliny sú ďalším prostriedkom na ochranu zemiakov z chrobáka zemiakového.

Rastliny, ktoré vydesia chrobáka zemiakového, zahŕňajú:

 • nechtík;
 • kôpor;
 • Mattioli;
 • nechtíka;
 • trávnatú trávu;
 • koriander;
 • cibule;
 • vratič;
 • zeleninové fazuľa.
Skutočnosť, že tieto kultúry majú vôňu, ktorá straší chrobáka. V skutočnosti, rastliny nenesú priamu hrozbu pre hmyz, ale Colorado zemiakový chrobák nebude pretrvávať na výsadbách, ak vonia nepríjemne.

Treba si uvedomiť, že spoľahlivá ochrana proti chrobákovi zemiakov Colorado bude len v čase kvitnutia as veľkým množstvom rastlín v tejto oblasti. A dokonca aj v tejto situácii existujú jednotlivci, ktorým to nebolí.

Viete? Jesť zemiaky, zemiaky Colorado hromadí toxické látky vo svojom tele. Preto jeho nepriatelia prakticky nepoužívajú.

Nepriatelia bradaviek zemiakov Colorado: ktorí sa boja chrobáka

Poďme hovoriť o tých, ktorí jedia chrobáky Colorado - prírodné entomofágy.

Príroda sa uistila, že populácia jednotlivých organizmov neprekračuje „povolené“.

To je dôvod, prečo existuje veľa hmyzu, ktorý môže zabiť až 80% populácie zemiaka Colorado.

Napríklad v Amerike je hlavným nepriateľom chrobáka zemiakového bradavičnatá. Len jedna larva je schopná jesť až 300 vajec, dospelá osoba spotrebuje viac ako 2000. Bohužiaľ, všetci prirodzení nepriatelia obyvateľov Colorada v Amerike nie sú prispôsobení podmienkam Európy alebo krajín SNŠ.

Máme však aj značný počet nepriateľov parazita, ktorý každoročne znižuje jeho počet. Patrí medzi ne slunéčko sedmitečné, chrobák bradavičnatý, zlatožltý, rôzne chyby, mravce, osy a pavúky. Na území bývalého ZSSR žije až 50 druhov kobyliek, ktoré konzumujú vajcia, larvy a dospelých chrobákov.

Je dôležité pochopiť, že používanie pesticídov zničí nielen časť populácie chrobáka zemiakového, ale aj všetky prirodzené entomofágy, pretože väčšina z nich je hmyz. Preto, ak počítate na pomoc prírody, zabudnite na používanie chemikálií.

Spôsoby boja proti chrobákovi zemiakov Colorado

Existujú nástroje na boj proti chrobákovi zemiakov Colorado, ktoré nemožno pripísať chemickým, agrotechnickým alebo prírodným. Povieme vám, ako a kedy zbierať zemiakový chrobák Colorado ručne, pomôžeme vám chytiť parazita pomocou návnad a vysvetliť používanie slamy medzi radmi zemiakov medzi radmi.

Všetky tieto metódy pomôžu zbaviť sa veľkého počtu dospelých chrobákov a lariev, ale nezničia všetkých jedincov parazita.

Ručné vychystávanie Colorado chrobákov

Zbieranie chrobákov zemiakov Colorado nie je také zbytočné, ako sa môže zdať. V počiatočnom štádiu infekcie, keď sa na listoch objavia vajcia, môže byť v jednom kole zničených viac ako tisíc budúcich jedincov.

Tento spôsob boja má zmysel, pretože je zbytočné otráviť vajíčka a vyliahnuté larvy majú nejaký čas na to, aby „uštipli“ listy kríkov predtým, ako sa ošetria chemikáliami alebo inými prostriedkami.

Zemiaky skontrolujte ihneď po vyklíčení. Dbajte na opačnú stranu listu, na ktorú sa kladú vajíčka. Najlepšie je kontrolovať celý pozemok niekoľkokrát, aby ste sa uistili, že neexistuje žiadny škodca.

Listy s vajcami sú odstránené a rozdrvené. Chrobáky a ich larvy sa môžu zbierať do pohárov a spaľovať alebo umiestňovať do roztoku petroleja / fyziologického roztoku. V každom prípade, jednoducho vyhadzovať chyby a larvy nemôže, pretože sa vráti na vaše stránky.

Pasce a návnady

Ak máte v úmysle zasadiť veľký pozemok s zemiakmi, potom budete musieť nejako chrániť pred chrobáka. Na to môžete použiť domáce pasceumiestnením po obvode lokality.

Je to dôležité! Pasca bude fungovať len vtedy, ak na pristávacom území nie je žiadny zimovný chrobák.
Hrádza je vykopaná po obvode pozemku pomocou pluhu v tvare V. Steny priekopy by mali byť strmé (sklon minimálne 45 °). Hĺbka priekopy je 30 cm, výška 20-50 cm, spodná časť výkopu je lemovaná čiernym filmom širokým 130-160 cm, film je pevne pritlačený k stenám, každé 2-2,5 m sú vytvorené otvory na odvod vody. Zem vyňatá z výkopu je položená na vrch (ako parapet) a vyrovnaná.

Myšlienka je, že chrobák zemiakový (na jar nemôže letieť kvôli nedostatku sily) sa pohybuje len po zemi. Dostať sa do výkopu, môže sa dostať len cez otvory. Kvôli veľkému množstvu vlhkosti v miestach vpichu sa vyvíja huba, ktorá je škodlivá pre hmyz.

Preto má chrobák 2 možnosti: buď zomrie na dehydratáciu v priebehu týždňa, alebo zomrie na hubu.

To je najlepší spôsob, ako ochrániť plodiny zo sójových bôbov bez použitia chemikálií. Takáto pasca sa zastaví okolo 70-75% všetkých škodcov.

Ak je pozemok s malým zemiakom, potom môžete použiť "dot" návnada zo zemiakov.

K tomu, týždeň pred výhonky na mieste je potrebné rozptýliť plátky zemiakov hľuzy. Pred použitím by sa však koreňová zelenina mala namočiť na jeden deň v roztoku chlorofosu.

Hladný chrobák sa vrhá na zemiaky a po nejakom čase umiera jedom. S pomocou týchto návnad, môžete zničiť prvú vlnu chrobákov, ktoré sa objavujú pred výhonky zemiakov.

Takáto operácia môže byť vykonaná po zbere, keď škodca ešte nemal čas ísť na zem. Takže si zaistíte pozemok na budúci rok.

Mulčovanie slamy medzi radmi zemiakov

Slamové mulčovanie - nie je najúčinnejším spôsobom, ako sa vysporiadať s chrobákom zemiakmi v Colorade, ale tiež prebieha, pretože vykonáva niekoľko funkcií naraz: odrádza od chrobáka, keď hnije dodáva kultúre ďalšie živiny, je to "domov" pre prirodzených nepriateľov chrobákov zemiakov z Colorado a stlmuje pôdu, pričom v nej zadržiava vlhkosť.

Ide o to, že pri rozbíjaní slamy vyžaruje vôňu, ktorá prekrýva vôňu zemiakov a pre chrobáka je ťažké nájsť pristátie. Tak, chrobák, padajúce na mieste, bude mať zemiaky pre kultúru nepožiteľnú pre neho.

Viete? V roku 1876 začal zemiakový chrobák Colorado svoju cestu nákladom v nákladnom priestore parníka a úspešne prešiel cez Atlantický oceán. Prvý výskyt škodcu v Európe je zaznamenaný v prístave Lipsko (Nemecko).

Striekanie nálevov a odvarov

Pokračovanie v téme, ako sa vysporiadať s chrobákom zemiakovým, nie je nemožné poznamenať si účinnosť ľudových prostriedkov, ktoré boli použité pred vynálezom silných chemikálií. Tam je dostatočný počet infúzií a odvarov, ktoré pomôžu, ak nie je vyhladiť parazita, potom aspoň znížiť jeho počet alebo vylúčiť z miesta.

Infúzia tabaku

Tabak proti chrobákovi zemiakov Colorado sa už dlhšiu dobu používa. Faktom je, že nikotín je jed nielen pre ľudí alebo zvieratá. Škodca je tiež citlivý na nikotín a jeho vstup do tela chrobáka povedie k smrti.

Stojí za to pripomenúť, že infúziu na tabak môže zničiť nielen chrobáka zemiakového Colorado, ale aj celý zoznam neškodných alebo dokonca prospešných hmyzu.

Preto pred aplikáciou tejto infúzie musíte premýšľať o tom, či zničíte užitočnú faunu a otrávite domáce zvieratá, ktoré môžu túto infúziu „vyskúšať“. Na prípravu infúzie Budete musieť vziať 500 gramov tabaku, tabakový prach, listy, alebo stonky rastlín. Všetko sa zomelie a vysuší.

Je to dôležité! Neodporúča sa používať takzvaný "tabak" z balíčkov cigariet kvôli tomu, že tam nie je viac ako 1/3 skutočného tabaku a nemá zmysel, aby sa zemiaky používali všetkými druhmi chemikálií.
Ďalej, drvený tabak musí trvať dva dni vo veľkej nádobe, pridávajúc 10 litrov vody. Po dvoch dňoch sa roztok zriedi ďalšími 10 litrami vody a pridá sa asi 50 g mydla. Čakáme na rozpustenie mydla a budeme sa zaoberať výsadbou bowlingu.

Infúzia topoľových listov

Infúzia na topoľových listoch skôr vystraší chrobáka, než ho zničí. Preto, akonáhle prejde spracovanie, chrobák zemiakový sa môže vrátiť.

Ak chcete začať, zbierať pol lyžice (10-litra) listy topoľa. Listy by mali byť zelené a čerstvé, ako dobrá infúzia by mala mať chytľavý zápach. Vedro s listami na vrchol sa naplní vodou a nasadí sa na plyn. Po varení sa listy varia pol hodiny a nechajú sa vylúhovať jeden deň.

Ďalej je potrebné, aby infúzia nastriekala celú výsadbu zemiakov a iných plodín solanaceus. Vôňa listov bude blokovať vôňu rastlín, ktoré chrobák potrebuje, a Colorado jednoducho "obísť" miesto.

Infúzia vlašských orechov

Ak pestujete vlašský orech (štepený alebo divoký) v blízkosti vášho domova, potom si môžete urobiť jed z chrobáka zemiakov Colorado vlastnými rukami. Na infúziu možno použiť ako listy orecha, a jeho ovocie a škrupiny.

Možnosť s listami zahŕňa ich zber na jeseň, sušenie a konzervovanie až do jari. Hneď ako sa objavia prvé výhonky zemiakov, začneme pripravovať infúziu. Na infúziu budú potrebné 2 kg listov, ktoré sú namočené v 10 litroch vody. Pripravenosť infúzie je indikovaná ostrým silným zápachom listov orechov. V tomto prípade musíte trvať aspoň 4-5 dní. Pred použitím infúzie je potrebné 2 krát namáhať.

Môže byť použitý čerstvé ovocie alebo listyktoré sa objavujú koncom jari - začiatkom leta. Na tento účel sa 2 kg zeleného ovocia (netvarované orechy) a zelené listy zmiešajú s 300 g suchých listov a škrupín, nalejte 10 litrov vriacej vody a vylúhujte aspoň 5 dní. Infúzia pred použitím filtrované cez tenké plátno.

Biela akáciová infúzia

Na prípravu infúzie použité rastliny kôry. Pre infúziu je potrebné znížiť 1 kg kôry (kôra by mala byť bez hniloby, bez hniloby a silného poškodenia), osušte ju a obrúste. Potom namočte kôru do 10 litrov vody a trvajte na 2-3 dňoch.

Výsledná infúzia sa filtruje cez vrecúško a používa sa na povrchovú úpravu zemiakových kríkov.

Je to dôležité! Infúzia musí nastriekať nadzemnú časť. Jednoducho nalievanie každého kríka infúziou je nielen zbytočné, ale aj deštruktívne pre rastlinu.

Infúzia cibuľového šupky

Cibuľa používa sa na odpudzovanie mnohých škodcov, vrátane chrobákov zemiakov Colorado. Ak chcete pripraviť infúziu, je potrebné vziať polovicu vedra suché, čisté cibuľové šupky, zalejeme vriacou vodou (najprv dať zaťaženie na šupku tak, že sa nebude vznášať hore) a trvajú na 1-2 dni.

Po tejto dobe sa šupka odstráni a extrakt sa prefiltruje cez gázu alebo pytlovinu. Nie je možné postrekovať zemiaky alebo iné nočné koše koncentrovanou infúziou, preto ju riedime 1 až 2 čistou vodou a môžeme ich použiť na návnadu na chrobáka.

Viete? Cibulová šupka môže byť na jeseň zapustená do zeme na pozemku so zemiakmi, aby sa zabránilo výskytu chrobáka na jar. Za týmto účelom sú váhy rozptýlené na mieste a vykopané do hĺbky 30 cm.

Infúzia paliny

Infúzia paliny - populárny ľudový liek na chrobáky Colorado. Palina, podobne ako cibuľová šupka, sa používa na odradenie veľkého množstva hmyzích škodcov. Preto, pomocou infúzie paliny, budete nielen vyhnať Colorado, ale aj zbaviť tucet ďalších parazitov.

Na prípravu infúzie Budete potrebovať palinu a drevený popol.

Na 10 litrov teplej vody si vezmite 1 fazuľovú šálku dreveného popola a 300 g drvenej trávy (môžete použiť suchú aj čerstvú palinu). Je potrebné trvať na tom, aby zmes bola získaná počas asi 3 - 4 hodín.

Príprava infúzie sa odporúča bezprostredne pred striekaním, aby sa dosiahol najlepší účinok.

Je to dôležité! Liečbu je potrebné opakovať infúziami každých 10-15 dní (podľa potreby). Posledný postrek sa však vykoná najneskôr 20 dní pred zberom.

Infúzia lopúcha

Táto rastlina často rastie v blízkosti cesty av tomto prípade bude použitý ako jed pre chrobáka zemiakového Colorado.

Budete potrebovať сорвать несколько больших листьев, нарезать их и заполнить половину 10-литрового ведра. Далее нарезку заливают водой и настаивают трое суток. Перед опрыскиванием картофеля настой нужно процедить.

Je to dôležité! Infúzia je najlepšie postrekovať plodiny večer, pretože rýchlo strácajú svoje vlastnosti na slnku, a aktivita chrobáka, ako vieme, padá na nočnú dobu dňa.

Infúzia zimolez vysoká

Na prípravu infúzie môžete použiť suché listy kríka a jeho výhonky.

1 kg suchých listov alebo drvené výhonky nalejte 10 litrov vody. Musíte trvať na jeden deň, po ktorom sa infúzia prefiltruje a pridá sa 1/2 kusu mydla na prádlo. Po rozpustení mydla je infúzia pripravená na použitie.

Infúzia a vývar kuracie mäso

Stonožka sa často používa na kontrolu škodcov záhrad a záhrad. V tomto prípade môže byť táto rastlina pripravená ako infúzia a odvar na vystrašenie chrobáka zemiakového Colorado.

Na infúziu vezmite 1,3 kg kozia (stonky, kvety alebo listy) a 3 hodiny trvajte na 10 litroch horúcej vody. Potom sa odstráni celandín a k samotnej infúzii sa pridá 1 1 1,5% vodného roztoku chloridu draselného (KCl). Takáto infúzia nielen vystraší škodcu svojím zápachom, ale aj pri pokuse o hodovanie olistením chrobáka.

Variť odvar, musíte zlomiť polvedra z lastovičky, naliať na neho studenú vodu, priviesť do varu a variť 15 minút pri nízkom teple. Výsledný odvar v žiadnom prípade nemožno použiť čerstvé! Zriedi sa v pomere 1:20 (pre 1 1 bujónu sa použije 20 1 vody).

Odvar z púpav

Na prípravu odvarov sú vhodné iba čerstvé rastliny.

200 g púpavovej trávy a 200 g listov prasličky sa rozdrví, naleje 10 litrov vody a varí sa 15 minút. Bujón by mal byť ponechaný vychladnúť, po ktorom je okamžite pripravený na použitie. Rovnako ako v prípade lastovičky, vo svojej čistej forme, odvar môže spaľovať listy zemiakov alebo iné nočné šaláty, takže sa musí zriediť vodou v pomere 1 až 20.

Brezový decht proti chrobákom

Brezový decht má antimikrobiálne a antiparazitické vlastnosti, ktoré sa používajú na návnadu mnohých parazitov, ktorí obývajú záhrady a sady. V tomto prípade decht dokonale zničí chrobáka zemiakového Colorado.

Na prípravu "lieku" vezmite 10 g dechtu a 50 g mydla na 10 litrov vody. Po úplnom rozpustení zložiek sa môžu okamžite vykonať výsadby.

Viete? Brezový decht sa používa na zničenie cibuľovej mušky, kapusty, červeného mrkva a mrkvy. S pomocou dechu môžete odradiť myši a zajace z ovocných a okrasných stromov.

Pracie mydlo s popolom

Zaujímavá verzia ľudového lieku, ktorý sa používa, kým sa larvy neobjavia. Po ich vystúpení je tento nástroj bohužiaľ zbytočný.

Na prípravu zmesi Musíte vziať 1 bar mydla a dvojlitrový pohár popola. Ak chcete začať, rozpustiť mydlo v 10 l vody, potom pridajte popol a trvať niekoľko hodín. Výsledná suspenzia sa spracuje vzdušnou časťou zemiaka.

Prachové kríky proti Colorado chrobákov

Ak je záhrada "obsadená" bradavičkou Colorado, potom ďalšia možnosť ako sa zbaviť parazita je poprašovacie lôžka, Rôzne materiály dávajú rôzne účinky. Niektorí jednoducho odstraňujú chrobáka, iní - zabijú. Tak či onak, a účinnosť prachu bola testovaná mnohými záhradkármi, takže vám povieme o niekoľkých metódach „práškovania“ zemiakov.

Popol z prachu

Popol sa používa nielen na hnojenie zemiakov, ale aj na jeho ochranu. Zaujímavým faktom je, že najviac jedovatý pre zemiakový chrobák Colorado je brezový popol, ktorý sa najlepšie používa na poprášenie.

Stojí za to začať pridávaním popola pri pestovaní zemiakov. Do každej jamky sa vloží až 100 g popola, ktorý nielenže slúži ako hnojivo, ale aj straší chrobáky v zimnom období.

Keď zemiaky stúpajú, je potrebné vykonávať poprašovanie každé 2 týždne. Toto by sa malo urobiť skoro ráno, keď rosa neklesla (popolček sa lepí na lístie a strieľa lepšie, je na nich zachovaná aj vo veternom počasí). Použite najmenej 10 kg popola na sto. Posledné poprášenie sa vykonáva na konci júla.

Ak sa všetko robí správne, potom za pár dní väčšina chrobákov zomrie na mieste.

Prachová kukurica

Použitie kukuričnej múky vzhľadom na jej vlastnosti: t keď je mokrý, výrazne sa zväčšuje. Preto je potrebné, aby sa poprašovacie kríky s kukuričnou múkou neodstrašovali, ale zničili parazity.

Chrobák, jesť listy zemiakovej múčky, po chvíli jednoducho praskla a umiera. Prachová múka, rovnako ako popol, sa vykonáva po daždi alebo nad rosou, takže zmes nie je odfúknutá vetrom.

Ihličnaté piliny proti chrobákom

Ihly v dôsledku rozdelenia olejov majú pre chrobáka veľmi nepríjemný zápach. To je dôvod, prečo sa piliny ihly alebo časť kôry pridáva pri pestovaní zemiakov, aby ho chránil pred chrobákom Colorado.

Aj piliny môžu posypať kríky zemiakov alebo medzi radmi počas porážky chrobáka zemiakového Colorado. Táto metóda poskytuje dobré výsledky. Ak po spracovaní chrobák nezomrie, bude to určite obísť vaše stránky.

Zistili sme, že chrobák zemiakový je možné bojovať bez použitia chémie, pretože existuje veľa látok, ktoré majú škodlivý vplyv na chrobáka. Ak zemiaky môžu prenášať účinok pesticídov, potom, napríklad, paradajky alebo baklažán nevydržia, a budúce ovocie sa zmení na úložisko jedov. Preto použitie ľudových metód a výsadby repelentných byliniek nielen ochráni zemiaky z chrobáka, ale aj vás z toxických látok.

Loading...