Kanna: ako sa starať a pestovať kvetinu

Keď raz vidím túto tropickú trvalku, každý kvetinár bude chcieť presunúť ho do svojej záhrady. Niet divu, že cannes priťahujú oko pestrými listami a svetlými sviežimi kvetmi. Na pozadí iných rastlín sa zdajú byť obrovmi, pretože v priaznivých podmienkach sa tiahnu až dva a pol metra. Áno, a v starostlivosti nie je vyberavý. Ich jediný rozmar - neznášanlivosť chladu. Čo je to láska a úloha, ktorú hrajú cannes v krajinnom dizajne, pokúste sa na to prísť.

Canna kvet

Tam, kde je taká exotika, vždy existuje efekt farebnej show. Je vytvorený vďaka farebnému spektru voskovo potiahnutých listov: od smaragdovo zelenej po modrastú vínovú a bronzovú, ako aj luxusné krvavo červené, žlté, oranžové kvetenstvo. Rastlina je nenáročná, ľahko vydrží sucho, kvitne od konca júna do prvého mrazu, zriedka chorých. Ďalšia výhoda - široko rozvetvený rizón podzemkov akumuluje zásoby živín.

Viete? Starovekí Indiáni pri hľadaní vitamínov jedli kačacie výhonky nasýtené škrobom a ich šťavnaté vrcholy pravidelne kŕmili dobytok.

Vlasť kultúry je trópy a subtropika Ameriky, karibské ostrovy, India a Čína. Priamo vysoké stonky, elipsoidné listy dlhé 80 cm a široké 30 cm, asymetrické veľké kvety rastliny apelovali na portugalských námorníkov, ktorí ju priviedli do Európy v 15. storočí.

Ak sa pozriete pozorne, môžete nájsť podobnosť s banán, iris, mečík a dokonca aj orchidea v kvete. Canna nie je hybrid a patrí do jediného rodu, ktorý predstavuje asi päťdesiat druhov. Tropický hosť má niekoľko nevýhod: nedostatok arómy počas kvitnutia a zlá odolnosť voči mrazu. Takéto malé nuansy však nie sú prekážkou na získanie jedinečnej kultúry.

Výber miesta pristátia pre cannes

Po obstaraní požadovaného výhonku, záhradníci sú okamžite zmätení: kde a ako zasadiť cannes. Ale všetko je jednoduché. Pri výbere miesta pristátia stačí vziať do úvahy zvláštnosti tropického podnebia a zlú odolnosť rastliny voči chladu. Bude pohodlný v otvorenej slnečnej oblasti. Vysoké odrody (výhonky do 90 cm sú považované za poddimenzované) potrebujú ochranu pred vetrom a prievanom - silné poryvy môžu rozbiť šťavnaté stonky. V takýchto prípadoch v budúcnosti budete potrebovať záhradné podpery. Tieto bylinné trvalky si doma vybrali surové pochvy pozdĺž polí a nádrží. V našich zemepisných šírkach sú dobre osvetlené a uvoľnené miesta. V tieni, oni budú tiež korene, ale je nepravdepodobné, že poteší kvety.

Požiadavky na pôdu

Gangnam, pretože rastliny nie sú vyberavé, nie sú potrebné špeciálne podmienky. Rýchly rast a kvitnutie im poskytne vlhkú, nasýtenú drenáž a organickú, voľnú pôdu. Ak sa to však nenájde, sadenice sa zapustí do akejkoľvek priepustnej pôdy. Skúsení záhradníci, ktorí sa starajú o kultúru, stimulujú jej rast. Podarilo sa nám zbierať najužitočnejšie tipy:

  • pred výsadbou na hlboko vykopaných lôžkach by sa mal pridať humus (približne 4–5 kg na meter štvorcový);
  • z rovnakých častí hrubého piesku, listovej pôdy a rašeliny, aby sa vytvorila špeciálna zmes pre kultúru;
  • Uvoľnite pôdu na 40 cm a premiešajte s vrstvou kompostu asi 7 cm Pre zachovanie vlhkosti po výsadbe je nutné mulčovať;
  • alternatívne možno pripraviť „horúci vankúš“ pre korene: viac ako 15 cm hnoja sa naleje do dna 70-centimetrovej priehlbiny a naň sa veľkoryso pokropí.

Viete? Ako to legenda má, canna vyrastala na mieste táboráku, kde indický vodca dal oheň mierovej zmluve, rozpútať vojenské krviprelievanie.

Výsadba canna

Aby nedošlo k strate času s časom, kedy môžete zasadiť kvety v otvorenom teréne, neponáhľajte. Ak kultúra prežije prudký pokles teploty, bude sedieť dlhý čas v raste a oddialiť pučanie, av najhoršom prípade sa kvetenstvo vôbec neobjaví. A pre oslabený únik je plný citlivosti na rôzne choroby. Niektorí pestovatelia kvetov považujú druhú polovicu mája za ideálne obdobie. Ale v skutočnosti rozhodnúť o všetkých poveternostných podmienok. Výsadba cannes sa vyskytuje na jar po ukončení mrazov v pripravených záhonoch. Predpokladá sa, že táto trvalka by mala byť zasadená cez noc s uhorkami, pretože majú mnoho spoločných požiadaviek.

Naklíčené žiarovky sa ponorili do hĺbky 10 - 15 cm a tie, ktoré nemali čas na korene, vysadené nie hlbšie ako 9 cm Vzdialenosť medzi vzorkami určovala vlastnosti odrôd. Pre zakrpatené druhy sa často používa schéma s rozmermi 40 x 40 cm alebo 40 x 60 cm a pre vysoké - 70 x 70 cm, výnimočne je v malých oblastiach povolená hustota 30 x 30 cm. ich reprodukciu. K tejto téme sa vrátime.

Ako sa správne starať o cannes v otvorenom poli

Pre rast a včasnú kvitnúcu kultúru sú potrebné určité podmienky: teplo, pravidelné zavlažovanie, uvoľňovanie pôdy a odstraňovanie burín. Ak je toto všetko zabezpečené, za jeden a pol mesiaca po výsadbe sa objavia prvé kvetenstvo. Bohužiaľ, majú krátke trvanie. Množstvo kvetov aktivuje trhanie vyblednutých pukov na stopke.

Ako na vodu cannes

Od okamihu výsadby po kvitnutie by mal byť krík mierne napojený. Mladé stromčeky vhodné na prvých desať dní po výsadbe v otvorenom zalievaní vodou roztokom manganistanu draselného.

Zabráňte nadmernej vlhkosti. Za týmto účelom, keď sa kvetina canna zasadí, monitorujú dostatočné množstvo drenáže v substráte a uvoľňujú ho v čase. V surovom prostredí sa aktívne vyvíjajú rôzne huby, ktoré môžu poškodzovať kanóny. Infikované stonky sú rezané bez šetrenia. Rastlina sa bude v suchej pôde vyvíjať zle. Travnatá trvalka vyparuje vlhkosť, uvoľňuje rosy na listoch.

Viete? Ľudia si všimli: keď canna opustí "plač", stojí za to sa pripraviť na dážď.

Počas kvitnutia, zalievanie zvýšenie, as príchodom zima, na jeseň, znížená. Keď zmiznú cannes, úplne sa zastavte. Voda na zavlažovanie by mala byť teplá. Je lepšie zbierať vopred v vedre a nechať ho usadiť.

Hnojivá a obväzy

Cannes pri výsadbe a starostlivosti v otvorenom poli nie sú vôbec problematické. Potrebujú ďalšie kŕmenie počas vegetačného obdobia nie viac ako trikrát. Je lepšie vykonávať okamžite po výsadbe, s kvetenstvo kvetenstvo a počas kvitnutia. K tomu, mix dusík, potaš, fosfátové hnojivá v pomere 12:10:25 g a rozptýliť je okolo Bush po daždi alebo zalievanie. Aby sa granuly dobre rozpustili, pôda sa uvoľní. Prvé obväzy sa môžu vykonávať len s hnojivami obsahujúcimi dusík a s nasledujúcimi hnojivami fosforečnan-draselný, alebo vždy, keď sa znižuje množstvo dusíka. Pre kvet bude užitočné striedať minerálne a organické hnojivá. Ako organické látky zriedené vodným kuracím trusom, domáci živočíšny trus.

Zimovanie cannes

Začiatkom jesene by sa mala začať práca s kanónmi na čistenie a skladovanie na zimu. Keď je zima, kvet je starostlivo zvinutý, aby ho chránil pred zamrznutím.

Je to dôležité! Ak čas nie je spud rastliny, v zime môže byť oddenky ovplyvnené hnilobou.

Jesenné mrazy pre termofilného tropického hosťa sú smrtiace. Jej listy sa okamžite zmenia na čiernu a stanú sa bez života. Stonky sú rezané na úrovni 20 - 25 cm od zeme, a hľuza s koreňmi je opatrne vykopaná.

Vedieť, ako sa starať o cannes v zime, budete môcť udržať odnože celé až do jari. Dôležité podmienky, v ktorých budú čakať na teplo. Pre túto kvetinárstvo radiť niekoľko alternatívnych možností: t

  • umiestnite vykopané korene do plastového vrecka a postriekajte vodu tak, ako pôda vyschne;
  • umiestnite hlinené hľuzy, ktoré im nedovolia dotknúť sa, v krabici s rašelinou (môže byť nahradená rašelinou alebo perlitom);
  • posypte korene v krabici mokrým pieskom alebo pilinami (ihličnany nebudú fungovať).
Vo všetkých prípadoch, v suteréne, kde môžete určiť cannes, by teplota vzduchu nemala prekročiť 13 ° C a klesnúť pod 7 ° C. Výhodne dobre vetraná miestnosť s rozptýleným svetlom sa uistite, že vlhkosť zeme je na úrovni 50%. Čas od času kontrolujte hľuzy. Ak vidíte hnilobu na koreňoch, odrežte postihnutú oblasť, aby ste mohli žiť, a zaobstarajte zvyšné okraje jódom.

Niektorí pestovatelia kvetov, v neprítomnosti pivníc, skladujú cannes až do jari na balkóne. Na jeseň, po vykopaní podzemku, opatrnom odstránení zo zeme, ho môžete opláchnuť v roztoku manganistanu draselného, ​​dôkladne ho osušiť a uložiť do každého kusa papiera v chladničke. Iní, aby sa zabránilo pokazeniu s koreňmi, zasadil je do hrnca a držal v byte.

Chov cannes

Propagovať kultúru dvoma spôsobmi: pestovať semená alebo deliť odnož.

Metóda osív

Málokedy sa používa, pretože proces je časovo náročný a časovo náročný. Pred vysadením semien canna, zmäkčenie tvrdej škrupiny, sú spracované s vriacou vodou a udržiavať v teple viac ako päť hodín. Škrupina sa tiež rozpadne pod vplyvom chladu. V tomto prípade sa zrno umiestni do chladničky na jednu alebo dve hodiny. Po zákroku možno zasadiť. Najlepšie obdobie je február. Pripravené semená sú pochované v nadýchanej a teplej pôde (do 23 ° C). Pri chove kanónov týmto spôsobom sa prvé výhonky objavia najskôr tri týždne. Po celú dobu by mal box s „posteľou“ stáť v polostrove. Škatuľa na vrchole môže byť pokrytá sklom alebo filmom, čím sa vytvorí efekt skleníka. Keď sa na mladých výhonkoch objavia 3 - 4 listy, vysadia sa v samostatných nádobách a uchovávajú sa pri teplote 15 ° C. V druhej polovici mája možno sadenice premiestniť do otvoreného terénu. Nevýhodou tejto metódy je zlá úspora odrodových charakteristík.

Je to dôležité! Nie všetky odrody cann produkujú semená.

Metóda rozdelenia koreňov

Táto metóda je jednoduchá a pohodlná. Na jar, aby sa zabezpečilo, že na odnožách kanónov nie je hniloba, môžu byť rozdelené na reprodukciu. Na tento účel si vyberte silné hľuzy.

Strihajte ich ostrým nožom, pričom na každom vyrezanom kuse zostane jeden rastový bod. Okraje rezov sa spracúvajú drevným popolom alebo roztokom manganistanu draselného (0,2 g na 1 1 vody). Pre spoľahlivosť, delenki umiestnené v kvetináčoch s teplým pieskom, napojená a dal do miestnosti. Na tento účel je veľmi vhodné použiť priehľadné plastové boxy s viečkami. V nich sa prvé korene zdajú rýchlejšie. Gangnam kvitne bude poskytovať skleníkové pestovanie mladých výhonkov. Pred objavením sa listov na nich nie je potrebné ponáhľať sa s výsadbou kultúry v otvorenom teréne. Túto metódu používa väčšina záhradkárov, každé tri roky dopĺňajú svoje postele novými výhonkami. Ak ste si prezimovali kvetinu v hrnci, vytrepte jeho korene pred rozdelením a nechajte ho ležať na jeden deň.

Choroby a škodcovia

Listy Canna môžu príležitostne stratiť svoj dekoratívny efekt vinou húsenice, slimákov, roztočov a slimákov. V boji proti nim sa insekticídy osvedčili dobre.

Rôzne huby, baktérie, vírusy, ovplyvňujúce kríky, sa cítia výraznou hrdzou, žltými alebo čiernymi škvrnami. Všetky časti rastliny sú ohrozené. Poškodené listy a púčiky odtrhávajú a horia, čím šetria susedné kríky. Aby sa zabránilo ich nešťastiu, sú vyliaty s roztokom mangánu. Rust je ošetrený fungicídnymi sprejmi. Môžu byť tiež použité na profylaktické účely. Príčina ochorenia spočíva v nadmernej vlhkosti.

Korene tropického hosťa milujú jesť háďatká. Prehriate vzorky sú odhodené. Pôda v okolí je liečená na profylaxiu špeciálnymi prostriedkami, ktoré sú v predaji v širokom rozsahu.

Canna v krajinnom dizajne

Táto kvetina sa dokonale dostane na posteľ s inými kultúrami. Navyše, v kombinácii s nimi umožňuje vytvárať veľké kontrasty. V kvetinový záhon cannes pozrieť sa takmer všetky rastliny. Hlavnou vecou je vziať do úvahy vlastnosti rastu a starostlivosti pri vylodení.

V krajinnom dizajne sa vysoké trvalky používajú ako živý plot, orámovaný záhradnými cestami, alebo vytvárajú kontrast na pozadí zelených trávnikov. V kvetinovej záhrade eland nebude nikde nadbytočný. S jeho decorativeness, návrhári často maskovať niektoré neatraktívne miesta v záhrade. Mimochodom, veľmi účinne sa cannes pozerá do blízkosti rybníka, takéto podmienky sú blízke tým, v ktorých rástli ich predkovia.

Pozrite si video: FARMLANDS 2018 Official Documentary (Február 2020).

Loading...