Odroda hrušky Pamäť Zhegalov: výhody a nevýhody, najmä výsadba a starostlivosť

Hrušky - veľmi chutné a tiež veľmi zdravé ovocie. Od viac obyčajných jabĺk hruška odlišuje sladkú chuť a vynikajúcu arómu. Často v záhradách a prímestských oblastiach je viac jabloní ako hrušní.

Možno je to kvôli veľkému množstvu rôznych odrôd hrušky. Všetky tieto odrody sú spravidla trochu podobné. Ale najmä medzi nimi vyniká hruška Pamäti Zhegalovovej.

Pamäť hrušky Zhegalov - pomerne populárna, neskorá jesenná odroda, má univerzálny účel. Pozrime sa na všetky vlastnosti tejto triedy.

Viete? Odroda bola pomenovaná na počesť vynikajúceho genetika Sergeja Ivanoviča Zhegalova, ktorý vytvoril prvý v špecializovanom oddelení chovu ZSSR.

História odrôd hrušky Memory Zhegalov

Chovatelia bývalého Sovietskeho zväzu majú veľký dôvod na pýchu.

Výsledky ich tvrdej práce možno pozorovať v obrovskom počte odrôd hrušiek a iných rastlín, ktoré sa s veľkým úspechom rozšírili po záhradných parcelách.

Jedným z produktov záhradníctva bola odroda hrušky v Pamäti Zhegalova, ktorú vyšiel slávny chovateľ - Sergej Tikhonovič Chizhov.

V 80. rokoch uskutočnil S. T. Chizhov prácu na hybridizácii hruškových odrôd, ako napríklad Olga a Lesnaya Beauty. V dôsledku výberu bola pestovaná odroda Memory of Zhegalov. V deväťdesiatych rokoch prešla odroda všetkých štátnych skúšok a bola schválená na priemyselné použitie.

Charakteristické hruškové odrody Memory Zhegalov

Popis odrody hrušky Pamäť Zhegalov by mala začať zoznamom svojich hlavných charakteristík. Na to je potrebné sa opierať o opis samotného stromu a jeho plodov - voňavé a šťavnaté hrušky.

Viete? Pamäťová odroda Zhegalov je odolná voči hlavným chorobám ovocných stromov húb, ako je strup.

Popis stromu

Stromy tejto odrody sa vyznačujú rýchlym rastom., Často sú stromy strednej výšky, ale môžu byť tiež vysoké. Koruna stromu je rozšíreného typu, skôr vzácna, ale vyznačuje sa dobrým lístím. Kôra stromu je sivá alebo tmavosivá. Odroda má pomerne vysoký výťažok, napríklad z jediného stromu možno odobrať takmer 40 kilogramov hrušiek. Zvyčajne je výška hrušky v Pamäti Zhegalova 3 metre. Doba zrenia začína v druhej polovici septembra, a ak je počasie zamračené, s malým počtom slnečných dní, potom dozrievanie môže pretrvávať a začať na začiatku októbra. Hrušky sú veľmi dobre udržiavané na konáre. Rozdiel pamäte Zhegalova - Je to vysoká obchodovateľnosť a pomerne dobrá prepraviteľnosť.

Popis ovocia

Plody triedy dosahujú priemernú veľkosť. Váha ovocia je spravidla 125-145 g, niekedy môžu hrušky dosiahnuť hmotnosť 210 g a ešte viac. Hruška má dvoj- alebo dvojväzbovú formu, pokrytú tenkou, hladkou, lesklou, stredne hustou a mierne mastnou pokožkou. Farba hrušky má nazelenalú alebo citrónovo žltú farbu s rozmazaným, matným červenavým odtieňom. Semená strednej veľkosti s tmavohnedou, bohatou farbou.

Dužina hrušiek sa vyznačuje svetlou bielou alebo svetložltou farbou. Hrušky sa vyznačujú vysokou mierou olejnatosti a šťavnatosti. Dužina plodov je jemná, má strednú veľkosť zrna. Ovocie Hruška Pamäť Zhegalova má sladkokyslú chuť a výraznú arómu.

Výhody a nevýhody odrôd

Najväčším plusom Zhegalovovej odrody je pamäť toto je predčasnosť. Vzhľadom k predčasnému zberu prvej úrody hrušky možno získať 3-4 roky po výsadbe stromu. Pre porovnanie: odrody ako Moskva Bergamot a Dobryanka prinášajú prvé ovocie za 4-5 rokov a odroda suvenírov vo februári a ešte viac - za 5-6 rokov.

Ďalšou výhodou pamäte hrušky Zhegalov je dobrá prepravovateľnosť a trvanlivosť.

Životnosť pamäte Zhegalova je 100-120 dní, vďaka čomu si môžete vychutnať voňavú a čerstvú dužinu až do začiatku februára. Odroda sa vyznačuje aj slabým vyzrážaním plodov, čo umožňuje zachrániť väčšinu úrody hrušiek.

Nespornou výhodou odrody Pamäť Zhegalova je vynikajúca zimná odolnosť, ktorú dopĺňa odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Z mínusov z odrody je možné vybrať opelenie hrušky na pamiatku Zhegalova. Zvláštnosťou tejto odrody je je to samo-neplodnosť (neschopnosť samoopelenia, potreba iného typu opeľovača). Z tohto dôvodu je potrebné vybrať opeľovač so špeciálnou starostlivosťou, za najlepšie sa považujú také odrody ako Petrovce a Moskovského Bergamotu.

Viete? Priaznivé poveternostné podmienky uľahčujú masový odchod včiel a iných opeľovačov na najlepšie opelenie.

Vlastnosti výsadby sadeníc hrušky pamäte Zhegalov

Pri nákupe sadeníc pamätajte na nasledovné:

 • každý zväzok sadeníc by mal byť označený štítkom s názvom odrody;
 • kôra sadenice by nemala byť pokrčená. Je lepšie, ak je hladký na dotyk, bez prasklín alebo mechanického poškodenia;
 • koreňový systém by mal byť dobre vyvinutý (3-5 hlavných koreňov s dĺžkou najmenej 25 centimetrov);
 • svetelná vlhkosť koreňov je povolená. Správne tvarované korene sa nezlomia ani pri silných zákrutách. Urobte malý rez a uvidíte biele tkaniny;
 • ak majú sadenice otvorený koreňový systém, potom by mali byť bez listov a na jar s neotvorenými púčikmi.
Po zakúpení vhodných sadeníc pokračujte výberom miesta a určením načasovania výsadby.

Dátumy pristátia a výber lokality

Aký je najlepší čas na výsadbu sadeníc? Pre sadenice s otvoreným koreňovým systémom sa výsadba vykonáva v jarnom období (od konca apríla - do začiatku mája), ako aj na jeseň (od konca septembra do konca októbra).

Na jeseň je kvalita výsadbového materiálu oveľa lepšia a výsadba hrušky na pamiatku Zhegalova na jeseň vytvára dobré podmienky na prežitie sadeníc a regeneráciu koreňov. Nepriaznivé zimné podmienky však môžu poškodiť a oslabiť sadenice.

Výsadba na jar spolu s pravidelným zalievaním prispieva k dobrému prežitiu sadeníc.

Pri výbere miesta na výsadbu pamätajte, že hruška pamäti Zhegalova musí byť dobre osvetlená a chránená pred vetrom. Pre túto odrodu je vhodný prakticky akýkoľvek druh pôdy, okrem piesčitých, štrkovitých a s vysokým obsahom soli. Zvlášť dobre táto odroda rastie na chernozems s neutrálnou reakciou a gaštanovými pôdami.

EAk na mieste prevládajú kyslé pôdy, je potrebné predbežné vylúčenie. Tiež pamätajte na neprípustnosť použitia fyziologicky kyslých hnojív.

Prípravné práce pred pristátím

Pred začatím výsadby je potrebné vykonať predbežné hlboké vykopanie pôdy. Spolu s kopaním sa zavádza 6-8 kilogramov kompostu. Spracováva tiež so superfosfátom v množstve 40 až 60 gramov na meter štvorcový a draselnú soľ v množstve 20 až 30 gramov. Hruška pamäte Zhegalova potrebuje starostlivé fit a starostlivosť.

Pred výsadbou sadeníc Zhegalovovej pamäte je potrebné vykopať dieru, ktorej veľkosť je o niečo väčšia ako celkový objem koreňového systému sadenice. Pôda v okruhu 3 m by mala byť dostatočne voľná na to, aby zabezpečila optimálnu výmenu vzduchu.

Trvá najmenej týždeň od prípravy jamy na výsadbu rastliny. Počas tohto obdobia je pôda dostatočne uložená, čo pomáha zabrániť roztrhnutiu koreňov pri výsadbe a po nej.

Schéma výsadby sadeníc

Vzory výsadby sú priamo závislé od sily odrody. Silno rastúca odroda na osive sa umiestni podľa schémy: 6-7 x 4-5 m, stredná výška - 4-5 x 3-4 m. Ak bola hruška naočkovaná na kdoule, potom vzdialenosť medzi radmi môže byť znížená na 3-4 metre, a v rade - na 1,5-2 metre.

Vysádzanie pripravených sadeníc prebieha podľa nasledovnej technológie:

 • v centrálnej časti pristávacej jamy je vsunutý kôš, do ktorého bude zviazaný hruška, ktorá ešte nebola silnejšia;
 • počas výsadby umiestnite sadenicu tak, aby koreňový krk rastliny stúpal nad úroveň pôdy o 5-6 centimetrov;
 • potom, čo sú korene pokryté pôdou, musí byť rastlina hojne napojená. Ak ste zasadili niekoľko sadeníc, potom na zavlažovanie bude potrebovať 3 vedrá vody pre každú rastlinu. Poskytovať tieňovanie v prvých dňoch po výsadbe, rovnako ako mulčovanie pôdy v kruhu prestvolnom. Ako bude kompost vyhovovať rôznym organickým látkam - rašelina alebo piliny. Tým sa zlepší prežitie a zníži sa doba adaptácie rastliny na nové miesto.

Je to dôležité! Ak po vysadení koreňový krk nie je vo vzdialenosti 5-6 centimetrov nad úrovňou zeme, odporúča sa znovu nasadiť.

Vlastnosti starostlivosti odrody hrušky Memory Zhegalov

Aby hruška rástla a správne sa vyvíjala, je potrebné sa o ňu primerane starať. Pamätajte si, že sadenice by mali byť dobre (ale nie veľmi silné) viazané na kolík, ktorý ju upevňuje. Pristvolný kruh je potrebné z času na čas vyčistiť z burín a rôznych škodcov, pre ktoré je mladý strom vynikajúcou pochúťkou. Neustále monitorovať pôdnu vlhkosť, pretože nedostatok vlhkosti je škodlivý a môže spôsobiť sadenice vyschnúť niekoľko dní po výsadbe.

Starostlivosť o mladú hrušku je takmer totožná so starostlivosťou o stromček.

Často sa hmyz, ako napríklad rastlina, pokúsi o strom. Tenká kôra rastliny nie je pre neho vážnou prekážkou pri získavaní potravy. Ak vošky sú trochu, potom to môže byť zhromaždené ručne, a potom zničený. Ak sú vošky dostatočne veľké, potom sa ošetrujú miesta, kde sa škodcovia hromadia s akýmkoľvek insekticídnym činidlom.

Prevencia a ochrana pred škodcami a chorobami

Rozmanitosť pamäti Zhegalova je zriedkavo ovplyvnená fyto-chorobami. Na ochranu a liečbu rastliny je však potrebné poznať hlavné príznaky chorôb a ich škodlivé faktory.

Najčastejšie je rastlina ovplyvnená rôznymi druhov listových škvŕn. Zmes Bordeaux je ideálna na boj proti tejto chorobe (na jej prípravu sa v 10 litroch vody zriedi 300 g síranu meďnatého a 400 g vápna). S týmto prípravkom ošetrite listy hrušky a ochorenie čoskoro ustúpi.

Medzi hmyzími škodcami možno identifikovať:

 • prísavky a Weevil. V boji proti nim, vezmite 300 g tabakových lupienkov, nalejte 10 litrov vody a nechajte 3 dni. Po pretočení roztoku a postreku rastliny 2-3 krát v intervale 10 dní;
 • mol a listové húsenice. Na boj proti nim je vhodný liek "Lepidocide". Rozrieďte 50 ml liečiva v 10 litroch vody a strávte 2-3 liečby s intervalom 10-14 dní;
 • a mšice. Pripravte si na to ihličnatý odvar, vezmite si 2 kilogramy ihiel, naplňte ho 8 litrami vody a trvajte na tom, že všetko trvá týždeň. Výsledný roztok sa po deformácii zriedi vodou v pomere 1/10. Použite 3-4 krát s intervalom 7 dní;
 • roztoče. V boji proti kliešťom je vhodný 1% roztok koloidnej síry. Za týmto účelom rozpustite balenie lieku v 5 litroch vody. Doprajte im zariadenie založené na spotrebe 2 litrov na jeden stromček a až 10 litrov na dospelého.

Polievanie hrušky

Pri zalievaní hrušiek v pamäti Zhegalov, nezabudnite, že dospelý hruška nie je náročný na príjem vlhkosti. Počas sezóny potrebuje hruška dva až štyri zavlažovanie, ale pod podmienkou, že pôda je dostatočne prirodzene vlhká.

V suchom počasí, je potrebné vodu hrušku aspoň raz týždenne, a tiež mulčovanie pristvolnuyu pôdy pre lepšiu ochranu vlhkosti. Pred vykonaním mulčovania pôdu starostlivo očistite.

Pokúste sa vykonať takéto odplevelenie po každom zalievaní, aby sa zabránilo vzniku zemskej kôry. Takáto kôra je nebezpečná v tom, že zabraňuje prívodu dostatočného množstva vlhkosti a kyslíka do koreňov rastliny.

hnojenie

Hruška potrebuje starostlivosť, ktorá zabezpečí jej dobré prežitie a aktívny rast aj v prvom roku vegetačného obdobia.

Hnojenie by malo byť pravidelným postupom spolu s polievaním a uvoľňovaním pôdy.

Hnojivá možno začať v druhom roku rastu stromov. Jar a jeseň sú najlepšie pre aplikáciu hnojív, ale periodické kŕmenie môže byť vykonané v letnom období.

Pre lepšiu absorpciu hnojiva urobte výkop okolo hrušky. Dĺžka takého výkopu je priamo závislá od množstva aplikovaného hnojiva. Takže na 1 námestí. m pôdy v priemere by mala predstavovať asi 9 kg humusu, 25 g chloridu draselného a 15 g močoviny. Do tohto výkopu nalejte minerálne hnojivá zmiešané so zeminou a potom organické hnojivá.

Je to dôležité! Všetky hnojivá sú rozdelené na minerálne a organické. Ich kombinácia a dodržiavanie frekvencie aplikácie budú kľúčom k úplnému rozvoju závodu. Pri použití výlučne minerálnych hnojív existuje riziko nadmerného okyslenia pôdy. Organické hnojivá sa aplikujú len raz za 2 - 3 roky, čo je nedostatočné pre úplný rozvoj rastliny.

Mulčovanie pôdy

Skúsení záhradníci odporúčajú vyhýbať sa sýteniu v blízkosti kmeňa rastliny.

Pôda musí byť čistá a dobre mulčovaná. Je to mulč, ktorý spoľahlivo chráni korene rastliny pred vysychaním a tiež zabraňuje vzniku rôznych burín a udržuje optimálnu úroveň vlhkosti.

Tiež mulč je druh "vankúš", ktorý minimalizuje vplyv teplotných rozdielov na rastline.

Za prirodzených podmienok sa mulč stáva padlým lístím, malými vetvami a mŕtvymi zvyškami rastlín. Na vykonávanie mulčovacích hrušiek existujú 3 hlavné spôsoby:

 • zakryť pôdu s takmer studnicou čiernym filmom alebo špeciálnym krycím materiálom;
 • Posypeme pôdu rôznymi organickými materiálmi, ako je rašelina, piliny atď.
 • pokrývajú pôdu vrstvou kompostu.

Základné pravidlá prerezávania

Prerezávanie hrušky sa vykonáva v druhom roku po výsadbe. Správne urobené prerezávanie vám umožní vytvoriť korunu tak, aby strom dal všetku svoju silu dozrievajúcim plodom, a nie pre rastúce nepotrebné vetvy.

Hruška prerezávanie sa neodporúča na jeden deň, pretože to bude len stimulovať aktívny rast nových výhonkov. V dôsledku toho, prerezávanie, vykonané v jeden deň, povedie k tomu, že za pár rokov výhonky budú vyššie ako korunu stromu.

Správny postup na prerezávanie hrušky pozostáva z troch krokov:

 • tvarovanie orezania, ktoré vám umožní vytvoriť správnu korunku;
 • sanitárne - vykonáva sa pred začiatkom vegetačného obdobia a zahŕňa odstránenie vysušených a postihnutých konárov;
 • podporné - hlavné prerezávanie, ktoré sa vykonáva od začiatku marca do prvého apríla. Keď je odrezaná časť veľkých konárov, takže nie sú preťažené s ovocím.
Je to dôležité! Stromček musí byť prerezaný okamžite po výsadbe, identifikácia kostrových vetiev a vytvorenie budúcej koruny na niekoľko rokov. Tento prístup výrazne uľahčí vašu následnú starostlivosť o hrušku.

Podmienky dozrievania a skladovania plodín

Rozmanitosť Pamäte Zhegalova je neskoro na jeseň, obdobie plnej zrelosti začína v tretej dekáde septembra. V čase úplného dozrievania sa odoberajú hrušky na pamiatku Zhegalova, pretože iba zrelé plody znášajú dlhú trvanlivosť.

Je chybou dospieť k záveru, že plody hrušky môžu dozrieť po ich odstránení zo stromu.

V skutočnosti to nie je pravda, naopak - nezrelé hruškové ovocie má skôr obmedzenú trvanlivosť.

Bežné drevené prepravky sú vhodné na skladovanie ovocia. Vložte hrušky do 2 - 3 vrstiev a posypte ich jemnými drevnými trieskami. Papier môže byť použitý ako obalový materiál. Výnos hrušky na pamiatku Zhegalova je asi 40 kilogramov na dospelého stromu.

Rozmanitosť pamäte Zhegalova bude skutočne nepostrádateľným závodom pre obyvateľov oblastí s chladnými zimami, ako aj pre tých, ktorí hľadajú strom odolný voči chorobám s vysokým výnosom. Vďaka vynikajúcemu uchovaniu ovocia si ich môžete vychutnať v polovici zimy, keď o tom ostatní môžu len snívať.