Koligranulomatóza postihuje všetky vnútorné orgány vtákov

E. coli je pôvodcom mnohých ochorení u ľudí a zvierat. Má tiež negatívny vplyv na organizmus hydiny, čo spôsobuje koligranulomatózu, nebezpečnú chorobu, ktorá sa často vyskytuje na ruských farmách s kurčatami.

Koligranulomatóza je ochorenie, ktoré je spôsobené gram-negatívnymi E. coli. Choroba sa vyznačuje vážnym poškodením všetkých vnútorných orgánov vtákov, ktoré v budúcnosti často vedú k jej smrti.

Prakticky všetky orgány hydiny, najmä na pečeni, začínajú tvoriť početné granulomy, ktoré narúšajú správne fungovanie vnútorných orgánov. Postupne je vták vyčerpaný, stráca svoju pôvodnú produktivitu a následne zomiera.

Táto choroba podlieha mladej hydine akéhokoľvek plemena hydiny. Za normálnych okolností mláďatá ochorejú po kontakte s kontaminovaným krmivom, vodou a dospelými domácimi vtákmi.

Historické pozadie a stupeň poškodenia

Koligranulomatóza je už dlho známa vo veterinárnej praxi. Toto ochorenie veľmi často postihuje mladé kurčatá, kačice, morky a husi, ktoré sa chovajú v nepriaznivých podmienkach. Vzhľadom k porážke mladých, môže reprodukcia celého stáda trpieť, pretože postupne začínajú umierať v dôsledku rýchleho rastu granulómov na vnútorných orgánoch.

Najčastejšie sa táto choroba prejavuje na týchto farmách kde sa nedodržiavajú základné hygienické normy, Spravidla sa na území takýchto fariem môžu kurčatá niekoľkokrát podrobiť opakovanej infekcii, čo je uľahčené zlým stavom podstielky a krmiva v hydinárni.

Porážka mladých s E. coli je veľkou hrozbou pre farmu, pretože všetky vtáky sa môžu nakaziť touto baktériou. Z tohto dôvodu bude musieť majiteľ vynaložiť dodatočné finančné prostriedky na ošetrenie vtákov a dezinfekciu priestorov.

Kauzatívne činidlo

Kauzálnym agens tohto ochorenia je Escherichia coli - E. coli, Táto baktéria dobre rastie na najbežnejšom živnom médiu pri 37 ° C. V pôde, maštaľnom hnoji, vode, ako aj v priestoroch, kde sa chovajú vtáky, sa môže v životaschopnom stave udržiavať až 2 mesiace.

E. coli je nepriaznivo ovplyvnená 4% horúcim roztokom hydroxidu sodného, ​​vyčíreným bieliacim prostriedkom obsahujúcim 3% aktívneho chlóru, ako aj hydratovaným vápnom. Všetky tieto chemické zlúčeniny zničia škrupinu baktérií, vedú k jej smrti.

Priebeh a príznaky

Infekcia E. coli prebieha pomerne rýchlo. Už za pár dní sa u mladých hydín začínajú objavovať prvé príznaky, ktoré naznačujú prítomnosť ochorenia. Pre všetky plemená hydiny sú úplne identické. Títo jedinci majú všeobecnú slabosť. Pacienti s koliranulomatóznymi vtákmi sa prakticky nepohybujú, snažia sa sedieť na jednom mieste. Ich perie sú však v neustále rozpadnutom stave.

Okrem toho vykazujú prvé príznaky respiračné poruchy, Z nosa a zobáku neustále prúdi transparentný výtok, rozvíja sinusitídu a rinitídu. Vtáčie oči môžu byť tiež ovplyvnené ako konjunktivitída vyvíja na nich.

Oslabená hydina rýchlo schudne, odmietne sa kŕmiť. Dochádza k úplnému vyčerpaniu tela, čo negatívne ovplyvňuje stav peria. Stávajú sa matnými.

Pri pitve mŕtvych tiel sa zistilo, že u vtákov sa vyvinula omfalitída, žĺtková peritonitída a perihepatitída. V telách starších teliat sa zaznamenáva závažná tracheálna lézia, fibrinózna aerosakkulitída a perikarditída.

diagnostika

Diagnóza koligranulomatózy je možná až po úplnej bakteriologickej analýze biologického materiálu. Analýzou sa zabijú mŕtve vtáky, ako aj vzduch z domu a krmiva. Detailne sa skúmajú izolované bakteriálne kultúry. sérologickými identifikačnými metódami. Pre presné potvrdenie diagnózy sa vykoná biotest na zdravých embryách a kurčatách.

Podobné symptómy sa môžu vyskytnúť aj v priebehu iných ochorení, preto sa kolibranulomatóza skôr odlišuje od streptokokózy a respiračnej mykoplazmózy.

liečba

Liečba tohto ochorenia by sa mala začať ihneď po vzniku prvých príznakov, inak sa koliranulomatóza stane prakticky nevyliečiteľnou. Na tento účel sa používajú bakteriofág, hyperimunné sérum a gama globulín. Čo sa týka antibiotík, predpisujú sa až po teste na citlivosť Escherichia coli, pretože niektoré kmene môžu vyvinúť rezistenciu na určité lieky.

Najúčinnejšie lieky používané na boj proti E. coli sú enroxil, flumequin, kanamycín, gentamicín a cobactan, Niekedy je možné dosiahnuť dobré výsledky po aplikácii sulfazolu a sulfadimethoxínu. Rezistentnejšie kmene baktérií sú usmrtené furazolidónom a furazidinou.

Je bezpodmienečne nutné, aby sa po priebehu antibiotík predpísali vitamíny a regeneračné prípravky, ktoré pomôžu telu kurčaťa obnoviť normálnu mikroflóru.

prevencia

Najlepšou prevenciou proti koliranulomatóze je prísne dodržiavanie komplexu dezinfekčných opatrení a iných sanitárnych manipulácií, ktoré umožňujú včas zabiť živé kmene E. coli. V dome by sa mala vykonávať pravidelná dezinfekcia vzduchu v prítomnosti hydiny. Nezabudnite tiež na dezinfekciu krmiva z oportúnnej mikroflóry, ktorá môže vtáka oslabiť a spôsobiť prienik Escherichia coli.

Na farmách, kde sa pestujú brojlery, t nepoužívajte opakovane použiteľné podstielkymôže byť ideálnym miestom pre baktérie. Po každej pestovanej šarži sa musí vymeniť a ďalej dezinfikovať, ak sa na farme už vyskytli prípady infekcie E. coli.

Niektorí chovatelia vtákov sa mylne domnievajú, že nepretržité podávanie antibiotík môže tento problém vyriešiť. Žiaľ, E. coli postupne vyvíja rezistenciu voči pôsobeniu liekov, preto v prípade infekcie bude liečba ťažšia. Avšak na prevenciu koligranulomatózy je povolené podávanie aerosólu antibiotika streptomycínu počas jedného týždňa.

Čierne plemeno kurčiat v Moskve nie je zamenené s ostatnými kvôli ich čiernemu opečeniu.

Stretli ste sa s ochorením ako leukémia vtákov? Kliknutím na nasledujúci odkaz sa môžete dozvedieť všetko o ňom: //selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/virusnye/lejkoz.html.

záver

Koligranulomatóza je komplexné ochorenie charakterizované tvorbou mnohonásobných granulomov na vnútorných orgánoch vtáka. To veľmi vyčerpáva vtáka, ktorý nakoniec vedie k jeho smrti. Tomuto ochoreniu však možno ľahko predísť, ak sa na farme s kuracím mäsom prísne dodržiavajú všetky potrebné hygienické opatrenia.

Loading...