Plemeno pre chov vo vysokohorských oblastiach - sliepky Oravka

Chov kuracích a vaječných plemien - ideálna lekcia pre začínajúceho chovateľa hydiny. Tento typ produktivity zahŕňa sliepky Oravka. Tieto vtáky sú schopné niesť impozantný počet vajíčok ročne. S tým všetkým, Oravki môže rýchlo získať váhu, čo im umožňuje byť používaný ako mäsové plemená.

Kurčatá Oravka boli pôvodne chované v hornatých regiónoch Slovenska. Postupne si získal popularitu medzi chovateľmi hydiny žijúcimi v Zakarpatsku a ukrajinských Karpatoch. Toto plemeno kurčiat bolo špeciálne chované, aby sa obsah mohol ľahko preniesť do vysokohorských oblastí. V tomto prípade sa chovatelia snažili vychovávať kurčatá, ktoré sú schopné produkovať nielen kvalitné mäso, ale aj veľké množstvo vajec.

Vzhľadom k tomu, že plemeno je relatívne mladé, práca chovateľov je teraz zameraná výlučne na zlepšenie vonkajších vlastností.

Popis plemena Oravka

Orvki môže mať inú farbu: od medenej až po červenú. Pôvodné sliepky však mali žltú farbu a kohúty trikolóra.

Kohút tohto plemena kurčiat má priemernú veľkosť hlavy. Má silný zobák strednej dĺžky. Hrebeň nie je príliš veľký, úmerný hlave. Oči kohúta sú na červenej tvári. Zároveň sú oranžovo-červené alebo len červené. Ušné laloky oválne, červené. Náušnice sú tiež oválne a červené.

Kohút plemena Oravka má stredný krk, ktorý sa mení na plnú, dobre vyvinutú hruď. Teleso sa vyznačuje pravouhlým tvarom., Je to celkom kompletné vzhľadom na dobre vyvinutú svalovú hmotu. Chrbát je široký a rovný, mierne klesá na chvost. Krídla kohúta majú priemernú dĺžku. Pokiaľ ide o chvost, je malý a široký. Vo vzťahu k telu vtáka sa nachádza v uhle 125 stupňov.

Kohútik je plný a hlboký. Nohy sú stredne dlhé, bez peria, majú žltú farbu. Niektorí jedinci majú na oboch stranách malé kapsy. Prsty na nich sú rovné, rozložené.

Kurčatá sú veľmi podobné kohútikom, takže sa líšia len v ich primárnych sexuálnych vlastnostiach. Spravidla sú menšie. Zároveň má kurča rozvinutejšie brucho a chvost je v uhle 135 stupňov voči telu.

rysy

Toto plemeno kurčiat ľahko toleruje život vo vysokohorských regiónoch. Jej telo je schopné dobre sa vyrovnať s prudkými poklesmi atmosférického tlaku a nadmorských výšok. Okrem toho sa tieto kurčatá môžu vyrovnať aj s najťažšími mrazmi a vetrom kvôli ich hustej stavbe a svieži opeření.

Okrem toho, Oravki sú krásne vrstvy. Môžu položiť až 180-200 vajec ročne, čo je celkom dobrý indikátor pre mäso a plemeno vajec.

bohužiaľ, Hlavnou nevýhodou tohto plemena kurčiat možno považovať jeho nízku popularitu medzi poľnohospodármi v Rusku, Faktom je, že Oravka je národné slovenské plemeno kurčiat, preto je ťažké získať ho na území Ruska. Na vytvorenie rodičovského kŕdľa musí chovateľ vykonať objednávku na Slovensku alebo ísť na územie ukrajinských Karpát, kde tieto kurčatá aktívne chovajú.

Obsah a kultivácia

Telo hydiny neustále pôsobí na vonkajšie prostredie. Má kľúčový vplyv na produktivitu a stav spoločnosti Oravok. Významná odchýlka od akýchkoľvek noriem môže viesť k vyčerpaniu vtákov, ako aj k zníženiu produkcie vajec.

Oravki sa pôvodne rozviedol na údržbu v horských oblastiach, Môžu byť však udržiavané na rovinatom teréne. Zároveň je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že sliepky tohto plemena vyžadujú pravidelnú chôdzu. Nemôžu žiť v dome po celú dobu, pretože sú zvyknutí tráviť väčšinu svojho času na čerstvom vzduchu. Preto pred chovom tohto plemena je potrebné sa starať o usporiadanie oploteného dvora.

Všetky mäsové a vaječné kurčatá, nielen Oravki, by mali dostať dostatočné množstvo zdravých potravín. Musí nevyhnutne obsahovať proteínové prvky, pretože vtáky potrebujú budovať svalovú hmotu. Kurčatá dostávajú bielkoviny z varených vajec a rozstrapkaných kostí. Aby sa krmivo lepšie asimilovalo, sliepky by mali dostať piesok alebo drvené vaječné škrupiny. Tento doplnok bude stimulovať všetky zažívacie procesy, ako aj naplniť telo vápnikom.

Počas chovu mladých musí chovateľ vedieť, že nemôže tolerovať náhle zmeny vlhkosti a teploty. Z tohto dôvodu musí byť v dome neustále udržiavané rovnaké mikroklímu, kým kurčatá nie sú dosť staré na to, aby sa stali vytrvalejšími.

charakteristiky

Kohúty tohto plemena kurčiat môžu dosiahnuť hmotnosť 2,8 - 3,3 kg a vrúbky - 2,2 - 2,8 kg. Priemerná produkcia vajec v prvom roku produkcie sa pohybuje od 180 do 200 vajec. Zároveň majú hnedasté vajcia hmotnosť 55 g.

analógy

Nahradiť vzácne kurčatá Oravka pomocou populárneho plemena New Hampshire. Je veľmi žiadaná medzi amatérskymi chovateľmi a profesionálmi. Tieto kurčatá rastú veľmi rýchlo, dobre sa vyprážajú a začnú znášať vajcia. Toto plemeno je ideálne pre začiatočníkov, pretože nevyžaduje špeciálne podmienky zaistenia.

Ďalšou možnosťou by mohla byť Plymouth Rock. Tieto kurčatá sa predávajú takmer vo všetkých škôlkach. To vám umožní vytvoriť rodičovský kŕdeľ bez akýchkoľvek problémov. Okrem toho sú dobre získavajú svalovú hmotu, ktorá tiež nemohla ísť bez povšimnutia farmári-profsionalami.

Pre začínajúcich chovateľov sú vhodné plemená Amroks. Vyznačuje sa rýchlym rastom a zvýšenou výdržou. Takéto vtáky môžu byť chované aj v podmienkach ťažkej zimy. Navyše aj sliepky, dokonca aj v zime, môžu inkubovať a znášať vajcia, čo je veľmi dôležité nielen pre veľké, ale aj pre malé súkromné ​​farmy.

Brama plavá je plemeno kurčiat, ktoré je jedným z najpopulárnejších medzi ruskými občanmi.

Našli ste chyby u kurčiat a neviete, ako sa ich zbaviť? Pomôžeme vám! Čítame toto: //selo.guru/ptitsa/bolezni-ptitsa/nasekomye/klopy-i-blohi.html.

záver

Sliepky Oravka sú slovenské plemeno kurčiat, ktoré sa zriedkakedy nachádzajú na území Ruska. Tieto vtáky boli chované špeciálne pre udržanie vysokej hory alebo v okolitých regiónoch. To je dôvod, prečo vtáky nie sú obzvlášť populárne medzi ruskými chovateľmi. V prípade potreby ich však možno zakúpiť na území Ukrajiny alebo Slovenska.

Loading...