Najzriedkavejšie španielske plemeno kurčiat - Castellana black

Black Castellana je španielske plemeno produkcie slepačích vajec. Jedná sa o vytrvalý a nenáročný vtáky, ktoré nesú veľké vajcia.

Od nepamäti sa toto plemeno pestovalo v Španielsku, prinášalo príjmy poľnohospodárom, ale teraz toto plemeno začalo vymierať v dôsledku vzniku produktívnejších konkurentov.

Vedci tvrdia, že čierna Castellana bola maurskými nájazdníkmi vyšľachtená v meste Al-Andalus. Z tohto dôvodu sa v niektorých oblastiach Španielska toto plemeno nazýva nielen "maurské".

Z malého mesta Castellana sa rýchlo rozšírila do južného a stredného Španielska, ale nedostala sa do severnej časti Pyrenejského polostrova.

Tento vták v rôznych oblastiach Španielska má iné názvy. V provincii Zamora sa nazývajú Zamorany, v Leon - Leoness, v Andalúzii - čierne andalúzske sliepky.

Bohužiaľ, nie je známe, aké plemená sa na križovatke zúčastnili. Predpokladá sa, že maurskí útočníci priniesli so sebou svoje kurčatá, ktoré začali krížiť s miestnymi španielskymi jednotlivcami.

Popis Castellana Black

Toto plemeno má stredne veľký penis. Vzhľadom k nie príliš veľké veľkosti, to nezdá masívne. Krk je malý.

Rastie krátke perie, ktoré nespadá na ramená kohúta. Hladko prechádza do chrbta, nachádza sa v malom uhle voči chvostu a krku.

Castellana ramená sú mierne široké, krídla pevne stlačené. Na ich konci spadá hrubý bederný opeka kohúta.

Chvost sa drží vysoko, ale je slabo operatívny. Dokonca aj kohúty nemajú dlhé zaoblené copánky, ktoré vizuálne zvyšujú celkovú veľkosť tela. Hrudník je hlboko nasadený, brucho je široké, ale v kohútikoch sa zdá byť štíhlejšie ako u kurčiat.

Hlava kohúta je malá, ale široká. Na tvári vtáka sú malé tmavé perie. Hrebeň je stredne veľký a vzpriamený. Môže mať 5 až 6 rôznych zubov a rezov.

Náušnice sú malé, zaoblené. Ušné laloky sú natreté bielou farbou. Zobák je silný, ale nie príliš dlhý. Je vymaľovaný v tmavých farbách, ale na špičke je vždy jasný bod.

Dolné končatiny sú dobre značené, pretože vták nemá na bruchu hojné perie. Spravidla sú natreté svetlosivou farbou. Päty sú jemné, dlhé. Prsty u kohútov sú umiestnené správne, majú biele pazúry.

Striebro Brekel je plemeno kurčiat, ktoré poteší majiteľa nielen svojou vonkajšou príťažlivosťou.

Určite nepoznáte plemeno kurčiat Breda. Tu sa môžete zoznámiť s týmto vzácnym plemenom.

Kurčatá majú čierny horizontálny chrbát, plné brucho a malý vzpriamený chvost. Hrebeň je malý, ale zuby a zárezy sú na ňom jasne viditeľné. Ušné laloky u sliepok sú okrúhle, biele.

Ako je zrejmé z názvu plemena, Castellans majú úplne čierne perie. Všetci jedinci s inou farbou peria boli úspešne odmietnutí, preto sa toto plemeno kurčiat nachádza výlučne v čiernej farbe.

rysy

Black Castellana je najvzácnejšie plemeno domácich kurčiat. Prežila len v Španielsku.

Podľa odborníkov, v genetickej rezervy teraz žije len 150 hláv. Ak sa neprijmú všetky potrebné opatrenia na obnovu plemena, potom Castellans navždy zmizne.

Predtým tieto kurčatá žili v takmer každej zlúčenine. Boli cenené pre dobrú produkciu vajec a chutné mäso. Nosnice tohto plemena sa vyznačujú dobre vyvinutým materským inštinktom. Môžu nezávisle, bez ľudského zásahu, chovať kurčatá kedykoľvek počas roka.

Tieto vtáky rastú pomerne rýchlo a dosahujú pubertu rovnako rýchlo. Čierne Castellans začať znášať vajcia vo veku 4-5 mesiacov, To umožňuje poľnohospodárom rýchlo obnoviť rodičovské akcie.

Pokiaľ ide o vytrvalosť vtáka, je ťažké nájsť plemeno, ktoré by malo rovnaké zdravie. Predtým ľudia nemali žiadne lieky na liečbu vtákov, takže najslabší jedinci zomreli a prežili len najsilnejší vtáci. Týmto spôsobom sa uskutočnil výber, v dôsledku čoho mnohí Castellans získali vynikajúce zdravie.

Bohužiaľ, kvôli extrémnej rarite tohto plemena, ruskí chovatelia nemajú možnosť ho chovať. Tieto kurčatá si môžete kúpiť len v Španielsku, v špecializovaných genetických rezervách. Náklady na takýto vták však budú naozaj vysoké.

Obsah a kultivácia

Kurčatá čierneho plemena Castellana sa cítia skvele v akýchkoľvek podmienkach zaistenia, ale obsah voľného výbehu lepšie ovplyvňuje celkovú produkciu vajec.

Odborníci už dlho preukázali, že čerstvý vzduch a chôdza na slnku majú pozitívny vplyv na produkciu vajec a mäsa hydiny. Po dlhej prechádzke sú sliepky ochotnejšie niesť vajcia ako v uzavretých chovoch.

Kŕmenie Castellana black tiež nie je ničím komplikovaným. Môžu jesť jednoduché domáce kaše, skladajúci sa z obilia a zelených zložiek, ako aj zo špeciálnych kombinovaných krmív.

Mimochodom, továrenské krmivo robí vtáky rastú rýchlejšie a kladú viac vajec, ale vo všeobecnosti sa tieto kurčatá cítia skvele aj na domácom jedle.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať mladým zvieratám, pričom sa kurčatá chovajú., V ranom období života Castellany sú černosi veľmi zraniteľní, preto by mali byť kŕmení vitamínmi a minerálnymi doplnkami. Vitamíny pomáhajú posilňovať imunitný systém a minerálne doplnky zabraňujú vzniku blokády a zápalu strumy.

Celková hmotnosť kohútov sa môže pohybovať od 2,8 do 3 kg. Nosnice môžu mať hmotnosť až 2,3 kg. V priemere až 200-225 vajec ročne.

V priemere každé vajce s bielou škrupinou môže dosiahnuť hmotnosť 60 g, ale na inkubáciu by sa mali vybrať len najväčšie vzorky, pretože obsahujú maximálne možné množstvo živín pre budúci vývoj embrya.

Analógy plemien

Namiesto čiernej Castellany môžete začať francúzske plemeno La Flush. Patrí medzi plemená mäsovej a vajcovej produktivity, takže prinesie dostatočne veľké množstvo mäsa a vajec.

Tieto kurčatá sú chované na území niektorých súkromných ruských fariem, takže ich akvizícia nebude tak zložitá ako v prípade Castellans. La Fleshes majú nezvyčajný vzhľad, takže môžu byť navinuté na dekoratívne účely.

Fanúšikovia iných starých plemien kurčiat produktivity vajec ocenia Brekeley. Tieto kurčatá boli chované pred niekoľkými storočiami belgickými chovateľmi, ale ani teraz nestratili svoj význam. Okrem dobrej produkcie vajec môže brokolica svojim majiteľom „ponúkať“ kvalitné mäso.

záver

Black Castellana je jedným z najvzácnejších plemien domácich kurčiat. Podľa predbežných odhadov vedcov, ich dobytok je len 150-200 jednotlivcov. Rýchlo klesá, takže Castellans vyžaduje neodkladný zásah špecialistov, aby zachránili svoje plemeno.

Loading...