Ako urobiť pijan pre kurčatá vlastnými rukami?

Je nepravdepodobné, že by niekto tvrdil, že domáce kurčatá potrebujú neustálu starostlivosť. Osobitnú pozornosť treba venovať zavlažovaniu vtákov, pretože voda je životne dôležitá pre normálne fungovanie všetkých metabolických procesov v tele vtáka.

Správna organizácia kurčiat na zavlažovanie nie je o nič menej dôležitá ako kŕmenie a stavba kuriatka alebo hniezd pre nosnice, pretože na ňom závisí počet hospodárskych zvierat.

Napájače pre kurčatá možno kúpiť v mnohých špecializovaných predajniach, ale prečo to urobiť, ak ten istý pijan môže byť vyrobený zo šrotu?

Prečo je dobrý pijan dôležitý?

Väčšina poľnohospodárov čelí určitému zoznamu problémov pri zavlažovaní vtákov. Často kurčatá obracajú príliš ľahké nádoby na vodu.snaží sa vstať na nohy.

Voda sa vylieva na zem, takže majiteľ dobytka ju musí znovu naliať.

Ako východisko z tejto situácie by sa mohlo použiť viac vážnych konzumentov, ale do nich by sa malo naliať príliš veľa vody. Kurčatá nie sú fyzicky schopné piť taký veľký objem tekutiny voda stagnuje a zhoršuje sa, Po dni sa nemôže dať vtákom, inak môžu ochorieť.

Problémom je aj skákanie kurčiat v pijanoch. Obzvlášť aktívne osoby sa často snažia vytlačiť cez iné kurčatá, aby sa dostali do vody. Môžu však ľahko vstúpiť do jej špinavých nôh. Nečistoty okamžite znižujú kvalitu vody.preto je potrebné zmeniť.

V zimnom období zamrzne voda v otvorených miskách na pitie., Tak, vtáky nemôžu splniť svoje potreby vody. Poľnohospodári často musia lámať ľad alebo dať novú vodu.

Všetky uvedené problémy môžu raz a navždy vyriešiť problémy s napájaním bradaviek pre kurčatá. Výrazne znižujú spotrebu vody a sú tiež veľmi pohodlné na používanie.

Tento typ napájačov je rovnako vhodný pre voľne žijúce vtáky a pre jednotlivcov držaných v klietkach.

Čo je potrebné na výrobu bradavky?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že konzumenti tohto typu sú komplexné zariadenia, ktoré nie je možné zostaviť doma. V skutočnosti sa ukazuje, že aj za okolností dachy možno vybudovať účinné mechanizmy.

Pre ich výrobu bude potrebovať:

  • skrutkovač alebo vŕtačka s priemerom 9 mm;
  • štvorcové potrubie na zalievanie bradaviek, dlhé 1 ma veľkosť 22x22 mm;
  • bradavky 1800 a 3600;
  • rúrková zátka;
  • Svinovacie metre;
  • adaptér z kruhového potrubia do štvorca;
  • odkvapkávacia tácka;
  • mikroprocesory;
  • dlhá flexibilná hadica;
  • nádrž s vodou.

Každá domáca polica sa skladá z prvkov uvedených vyššie. 1800 bradaviek funguje iba pri pohybe nahor a nadol, takže je vhodný na zalievanie dospelých. Pokiaľ ide o bradavku 3600, môže pracovať v ľubovoľnom smere, čo umožňuje jej použitie na napájanie kurčiat.

Nižšie uvedená fotografia zobrazuje niektoré prvky napájača:

Prvky pitia bradaviek

Výrobná technológia

Aby sa normálne domáce konzumentov pre kurčatá, stojí za to kúpiť bradavky vopred. Môžu byť nájdené v špecializovaných predajniach za cenu asi 30 rubľov za kus.

Odborníci odporúčajú získať bradavky zahraničných výrobcov, pretože domáce často upchaté a rozbité počas prvého mesiaca prevádzky.

Pred začatím práce je potrebné označiť na rúre miesta, na ktorých budú vytvorené otvory na vkladanie vsuviek. Vzdialenosť medzi otvormi by nemala byť menšia ako 30 cmV opačnom prípade sa vtáky budú hromadiť v koryte, navzájom sa tlačia.

V priemere je možné umiestniť 3 vsuvky na jeden meter, ale v žiadnom prípade by ste nemali inštalovať viac ako 5. Je veľmi dôležité vyvŕtať otvory len na strane, kde sú vnútorné drážky. Tým sa zníži riziko úniku vody.

Na fotografii môžete vidieť schému fungovania napájačky na bradavky pre kurčatá:

Schéma fungovania napájačov bradaviek

Bezprostredne po vyvŕtaní otvoru pre vsuvku je potrebné narežať závit s kužeľovým kohútikom. Potom sú vsuvky priskrutkované. Pre dodatočnú ochranu pred únikom ich môžete prikryť teflónovou páskou.

Na konci potrubia je pripevnený pahýľ. Teraz môžete začať pripravovať nádrž na vodu. Pre tieto účely je lepšie zvoliť plastovú nádrž s vekom. V jeho spodnej časti je vyrezaný malý otvor pre hadicu. Niť sa cez ňu prereže a hadica sa pevne priskrutkuje.

Funkciou hadice je pripojenie nádrže k potrubiu. Ak má praskliny alebo iné nedokonalé miesta, potom sú utesnené teflónovou páskou.

Konečná fáza - inštalácia lapačov pod bradavkami 3600 a konzolových konzoliek pod bradavkami z roku 1800. Až teraz môžeme povedať, že odkvapkávač na kurčatá je pripravený na použitie vo dvore.

Výber miesta na pitie misy nezabudnite, že je potrebné umiestniť ho správne s ohľadom na krmítka a bidlá, a podrobne sme opísali ich umiestnenie v samostatných článkoch.

Na videu nájdete jasnejšie:

Jednoduchšie zavlažovacie metódy

Mnohé farmy stále používajú jednoduchšie zavlažovacie metódy pre hydinu. Na tieto účely sa často používajú nápojové poháre na kurčatá vo forme akýchkoľvek nádob, kde môžete naliať vodu.

Táto metóda zavlažovania je taká jednoduchá, že ju môžu používať aj začiatočníci.

Má však mnoho nevýhod, pretože kurčatá môžu ľahko prevrátiť nádrž na vodu. Je lepšie použiť obyčajné potrubie ako jednoduchý pijan.

Ihneď to povedať pitnej misy pre kurčatá z potrubia sa vykonáva pomerne rýchlo, Stačí si zobrať plastové potrubie s priemerom 100 mm a dĺžkou 200 cm, zátky, konzoly pre montáž a demontáž.

Otvory sú prerezané touto trubicou elektrickou pílou alebo vyhrievaným nožom. Po ukončení procesu musia byť okraje otvorov podrobené ďalšiemu spracovaniu, pretože zostávajú veľmi ostré.

Keď sú všetky otvory vytvorené a opracované, konzoly môžu byť pripevnené k rúre, ktorá ju bude držať vo vhodnej výške.

Miska na pitie kurčiat z rúry

Tento pijan je veľmi vhodný pre poľnohospodárov, ktorí obsahujú veľké množstvo hydiny. Existujú však aj nevýhody: pravidelne je potrebné rúru čistiť špongiou, ktorá sa po zrážaní rýchlo znečistí.

Viac o dezinfekcii a hygiene si môžete prečítať tu. Taktiež odporúčame, aby ste sa zoznámili s článkom o správnej voľbe podstielky pre kurčatá v kurníku.

Svietidlo typu Vakuum

Tento typ kuracieho nápoja pracuje na najjednoduchšom princípe: tlak uložený v nádrži neumožňuje, aby z neho voda vytiekla.

Každá vákuová pitná miska pre kurčatá pozostáva zo zvyčajnej sklenenej nádoby, misy, dreveného stojana a samozrejme vody.

Ak chcete vytvoriť taký pijan, stačí naliať vodu do sklenenej nádoby a vziať malé, nie príliš hlboké misy.

Nádoba s vodou sa otočí a umiestni na drevené stojany umiestnené na dne misy. V tejto dobe sa časť vody plní do fliaš, ale zvyšok objemu zostane v nádobe, kým kurčatá nepijú všetku vodu z misky.

Tento spôsob pitia je veľmi jednoduchý, pretože vákuové pijáky alebo akékoľvek iné automatické pijáky pre kurčatá nevyžadujú nákup špecifických častí. Ale vtáky môžu ľahko otočiť plechovku, ak sa na ňu pokúšajú skočiť. Môžu tiež zafarbiť vodu tým, že sa pokúšajú vystúpiť na nohy v miske.

Komplexnejším typom zavlažovacieho systému pre hydinu je sifónová pitná miska pre kurčatá. Využíva tiež veľkú plastovú nádrž na vodu, hadice, vodovodné kohútiky a zásobník, do ktorého bude prúdiť voda.

Vo vnútri sa nachádza plavák, ktorý neustále upravuje hladinu vody v nádrži alebo vo fľaši. Vybudovať takýto systém doma je dosť ťažké, takže je lepšie kúpiť hotové opcie.

Samoobslužná vákuová pitná miska pre kurčatá je uvedená na fotografii nižšie:

Video vám pomôže pri vytváraní:

záver

Odroda konzumentov pre kurčatá môže prekvapiť chovateľov nových vtákov. Niektoré z nich môžu ukázať obzvlášť ťažké, ale nie je to tak. Takmer všetky typy konzumentov pre kurčatá sa ľahko vyrobia doma. Hlavná vec, ktorú so sebou niesť potrebné nástroje, materiály pre výrobu a túžbu vytvoriť pitnú misu vlastnými rukami.

Nezabudnite, že čistá voda v správnom množstve - záruka zdravia vašich vtákov.

A informácie o tom, ako choroby súvisiace s podvýživou, vnímavými kurčatami, si môžete prečítať v špeciálnej časti našich stránok.

Loading...