Detská hruška: opis odrody, výsadba a starostlivosť

Medzi letné odrody hrušiek, je hruška škôlky považovaná za najstaršiu, ktorá je tiež pozoruhodná pre jeho obzvlášť sladkú chuť a dobrý výnos. Z tohto dôvodu podrobne preskúmame vlastnosti pestovania hrušky škôlky, aby každý záhradník mohol ozdobiť svoj vlastný pozemok.

História tvorby hruškových odrôd pre deti

Prvé hruškové sadenice odrody škôlky boli získané v All-ruskej škôlke v Moskve, kde na nej pracovali chovatelia Yu A. Petrov a N. V. Efimova. Aby sa získala táto samo-plodná hruška, krížili sa medzidruhové hybridy na ôsmom mieste a pomerne dobre známa odroda letného dozrievania Dyushesa. Vďaka zrýchleniu skorého dozrievania a príjemnej chuti veľkých plodov sa táto odroda stala rozšírenou a teraz sa aktívne pestuje v centrálnej časti Ruska a na celej Ukrajine.

Charakteristika odrôd hrušky pre deti

Podľa vonkajších charakteristík nie je tak ľahké nájsť odrodu detského hruška, pretože strom aj vonkajší tvar ovocia sú v mnohých ohľadoch podobné iným letným odrodám, najmä s jeho relatívnymi Dushes. Ale napriek tomu na niektorých charakteristických vlastnostiach stojí za to zastaviť pozornosť.

Popis stromu

Detská hruška je vysoká odroda, pretože výška stromu tejto odrody dosahuje približne 3-4 metre. Detská hruška sa vyznačuje skorou tvorbou korunky, ktorá má v dospelom strome pyramídový tvar. V korune nie je veľa konárov, ale sú veľmi silné a silné. Na vetvách je obrovské množstvo červov, na ktorých sa nevytvára menej hojné plodenie.

Výhonky stromu takmer všetky majú hladký tvar, natiahnite sa. Postupom času sa stávajú veľmi hustými, majú svetlohnedú kôru. Od jari sú vetvy hojne pokryté tmavozelenými listami. Tvar listov je oválny, majú hladký povrch a jemne hrany.

Viete? Veľkou výhodou stromu Hruška pre deti je dlhovekosť stromu, ktorá si zachováva svoju schopnosť produkovať štedré výnosy už viac ako 20 rokov.

Popis ovocia

Detská hruška má vysoký výnos, ktorý v priaznivých rokoch môže dosiahnuť hodnotu 50-60 ton so záhradnými plantážami 1 hektár. Možno to nie je len kvôli hojnej tvorbe ovocia, ale aj kvôli hmotnosti každej hrušky, ktorá môže vážiť 60-80 g každý.

V prípade plodov odrody hrušky pre deti sú tiež charakteristické nasledujúce vlastnosti: t

 • krátka hruškovitá forma so zvýšenými perlami;
 • hrubý povrch kože;
 • farba svetložltá s ružovým červenaním;
 • stopka je stredne dlhá a hrubá;
 • stredne veľký kalich;
 • semená sú malé, majú hnedú farbu;
 • žiadna axiálna dutina.

Buničina tejto hrušky má krémový odtieň a tiež sa líši vo výbornej šťavnatosti a vysokej sladkosti. Vďaka chuťou sa táto odroda oceňuje. Okrem toho, ako sme už spomínali, medzi letnými odrodami má hruška materských škôl najskoršiu zrelosť plodov, ktoré sú vhodné na ľudskú spotrebu už v júli a dozrievajú až do polovice augusta. Takéto nespojité dozrievanie robí opísanú odrodu hrušiek vhodnejšou na domáce a nie na masové pestovanie.

Zrelé hrušky sú vhodné ako pre čerstvé použitie, tak pre všetky druhy spracovania. Majú malú trvanlivosť, vzhľadom na vysoký obsah cukrov v buničine. Avšak, v chladničke budú mať čerstvý vzhľad až jeden mesiac.

Prirodzene, každý záhradník sa zaujíma o otázku, či je opeľovač potrebný pre hrušku. bohužiaľ, Táto odroda hrušky je len čiastočne samoopelivá, preto je prítomnosť včiel veľmi dôležitá pre získanie bohatej úrody. Ak ste si kúpili jeden rok-starý strom v škôlke, potom prvý kvitnúce na to príde až po 4-5 rokoch. Avšak potom budú výnosy dobré.

Výhody a nevýhody odrody

Mnohé pozitívne vlastnosti v materskej hruške sú už z jej opisu jasné, ale aby sme boli konečne presvedčení o potrebe výsadby tejto odrody v našej záhrade, upozorňujeme vás na jej výhody v porovnaní s inými odrodami hrušky:

 • vynikajúca odolnosť voči environmentálnej nestabilite;
 • vysoké výťažky dobrých chutných hrušiek;
 • vynikajúce chuťové vlastnosti ovocia;
 • skoré dozrievanie.

Existujú však hrušky škôlky a jej nedostatky. Ak porovnáme jeho ovocie s inými odrodami, potom sa môžu skôr nazývať stredné, aj keď s dobrou starostlivosťou sa veľkosť ovocia môže výrazne zvýšiť. Okrem toho stromy tejto triedy vyžadujú pravidelnú údržbu vo forme formatívneho prerezávania. Kvôli prerezávaniu sa tiež odporúča znížiť výšku stromu a dá mu viac sily na tvorbu ovocia.

Niektoré nuansy výsadby hrušky škôlky

Hruška Deti v výsadbe a starostlivosti nie sú vôbec náladové, aj keď niektoré z jeho výsadby sú stále dobré vedieť. Koniec koncov, aby ste získali dobrý ovocný strom, musí byť najprv zasadený a pestovaný do plodného obdobia.

Dátumy pristátia a výber lokality

Výsev hrušiek detskej odrody môže byť zasadený buď skoro na jar, pred pohybom šťavy na strome, alebo v neskorej jeseni, keď sa tok miazgy už zastavil. Mnohí záhradníci však trvajú na tom, že na jeseň, na konci septembra. Záhradné stromy sú takmer vždy umiestnené v južnej časti lokality, hoci sa môžu nachádzať aj na východe alebo na západe. Je lepšie, ak sa výsadba hrušky Junior bude vykonávať v nadmorskej výške alebo svahu, pretože pri výsadbe v nízkej zemi môže podzemná voda stúpať príliš vysoko na korene stromu, v dôsledku čoho sa môžu hniť (v dospelej hruške sa môže hruška juniora dostať do hĺbky). 7 metrov).

Osobitná pozornosť by sa mala venovať pôde: túto hrušku by ste nemali pestovať v bažinatej oblasti, na ílovitej pôde alebo piesku, pretože sa ešte nemusí usadiť, ale ani snívať o dobrom zbere. Pre túto odrodu sú preferovanými typmi pôdy:

 • šedý les s hlinitým podložím;
 • čierna pôda

Je to dôležité! Ak chcete, samozrejme, môžete nezávisle na pôde vhodnejšie na pestovanie a pestovanie hrušiek pestovať odrody. Na tento účel ho môžete buď zmiešať s úrodnou čiernou pôdou, alebo odstrániť väčšinu prírodnej pôdy a naplniť ju na jej miesto plodnejšou. Všimnite si však, že bude potrebné hnojiť takúto pôdu tak často, ako je to len možné, pretože v procese rastu bude hruška vyžadovať viac a viac živín, preto sa umelo zavedená pôda rýchlo ochudobní.

Prípravné postupy pred pristátím 1. T

Ak chcete zasadiť rôzne hrušky pre deti, potom je oveľa racionálnejšie to urobiť na jeseň, čo umožní stromu „stvrdnúť“ a stať sa odolnejším voči chorobám a nízkym teplotám. Jedinou nevýhodou takéhoto pristátia je potreba pripraviť dôkladný prístrešok pre semenáčik, ktorý v zime môže byť napadnutý hlodavcami a môže trpieť nízkymi teplotami. Keďže však takéto ťažkosti sú plne odôvodnené, je stále potrebné presne naladiť na také pristátie, ktoré je v štádiu prípravy, na ktoré je potrebné:

 1. Nákup dvojročný stromček, výber kópie, ktorá nemá suché alebo zhnité korene. Nesmie dôjsť ani k poškodeniu kmeňa sadenice.
 2. Deň pred výsadbou sa sadenice odporúča ponoriť na 12 hodín do teplej vody, čo umožní zotavenie koreňov a prípravu na adaptáciu na novom mieste rastu.
 3. Jáma sa pripravuje vopred - 3-4 týždne pred výsadbou sadenice. Ak sa chystáte na jarnú výsadbu, potom by sa mala príprava jámy začať na jeseň, čo umožní, aby sa pôda čo najviac potopila.
 4. Je potrebné pripraviť pristávací otvor s prihliadnutím na typ pôdy. Ak je vhodný pre hrušku, môže jamka mierne prevýšiť objem koreňov vo veľkosti. Ak je však potrebné ďalšie hnojenie, rozmery jamy by mali byť široké 0,7 x 0,7 m a hĺbky 1 meter.
 5. Okamžite pritlačte kolík do spodnej časti jamy tak, aby jeho vrch vyčnieval aspoň 0,5 m nad povrch pôdy. K nemu po výsadbe uviazame mladú sadenicu.
 6. Do pôdy, ktorú ste dostali z jamy, držte asi 30 kg kompostu (môžete ho nahradiť rašelinou alebo hnojom, ktorý ste už dokázali perepretovať), 1 kg superfosfátu, 0,1 kg chloridu draselného. Nalejte polovicu zmesi získanej v spodnej časti jamy a utrite dole a zvyšok nalejte do šmýkadla v blízkosti kolíka.

Postup postupného pristátia

Na zaistenie maximálneho prežitia sadenice pred výsadbou pripravte hlinenú kašu, v ktorej bude potrebné znížiť korene hrušky. Takto zakorenené korene stromčekov sa umiestnia na severnú stranu hrebeňa, ktorý sa vtiahne do dna jamy a rozprestrie sa po kopci, pričom sa im snažia dať prirodzenú polohu. Potom sú korene pokryté úrodnou pôdou. Aby sa zabránilo hromadeniu vzduchu v jamách a medzi koreňmi, musí sa sadenice mierne pretrepať, čím sa zabezpečí prirodzené rozloženie pôdy. Je tiež dôležité šliapať do pôdy, smerovať v ich pohyboch z kmeňa sadenice na hrany jamy. Zvážte tiež, že koreňový krk v tomto štádiu by nemal vyčnievať nad povrch, ale keď nalejete semenáčiky s 2-3 vedrami vody a pôda sa usadí, mala by vyčnievať o 4-5 cm Na konci výsadby musí sadenice hrušky hrušky nutne mulčovať kruh. Na tento účel môžete použiť rašelinu, piliny a humus, vytvoriť vrstvu mulčovanie 5-10 cm.Nezabudnite uviazať mladú hrušku k stávke.

Ak sa pristátie vykonáva na jar, potom sa všetky vyššie uvedené nuansy opakujú. Jediný rozdiel je v tom, že sadenice nepotrebujú takú vrstvu mulča (bez nej to môžete urobiť). Zároveň je potrebné urobiť kruhový kopec okolo stromového kruhu, ktorý zabráni šíreniu vlhkosti, a pravidelne zavlažovať strom 2-3 nádobami s vodou.

Niektoré tipy pre starostlivosť o Hruška Baby

Väčšina pozornosti si vyžaduje mladý strom, pretože je silnejší a potrebuje veľkú zásobu živín pre aktívny rast. Zvážte všetky vlastnosti starostlivosti.

Ako vodu hrušky

Ak hovoríme o mladom stromčeku, potom od jari bude potrebovať pravidelné zavlažovanie. To však neznamená, že strom musí byť doslova zaplavený vodou. Vlhkosť by mala byť zavedená, ako pôda vyschne, a ak je jar dostatočne daždivé a strom ukazuje všetky známky oživenia, potom zalievanie možno vyhnúť. V letných mesiacoch je vhodné vrátiť sa k nim, keď v horúcom počasí nebude pre každý strom zbytočné ukladať 2 vedrá čistej vody každý deň. Na jeseň sa tiež znižuje množstvo zalievania, čo umožní sadenici rýchlo zastaviť tok šťavy a pripraviť sa na zimovanie.

Čo a kedy oplodniť hrušky

Pravidelne sa vyžaduje vrchný obväz mladej hrušky, preto je potrebné ich vykonávať počas celého vegetačného obdobia. Zvážte len to, že v prvých dvoch rokoch hruška nepotrebuje žiadne ďalšie kŕmenie vôbec, pretože počas výsadby ste priniesli dostatočné množstvo živín. Ale po tomto období rok bude musieť vynaložiť približne päť dodatkov:

 1. Kým nezačne prúdenie miazgy, strom sa postrieka roztokom močoviny. Ak to nebolo možné vykonať, pod stonku sa zavádza dusík, na ktorý sa môže použiť podobný roztok z močoviny, dusičnanov alebo z kuracieho hnoja.
 2. V máji, keď je kvitnutie dokončené, sa pod kopom aplikuje zelené hnojivo pod hĺbkou 10 cm, ktoré môže byť nahradené roztokom Nitroammofoski v koncentrácii 1: 200. Pre jeden strom budú potrebné 3 vedrá tohto roztoku.
 3. Druhé kŕmenie dusíkom sa vykonáva koncom júna, ale musí sa uskutočniť postrekom na listy. Opakuje sa v júli.
 4. Koncom júla nebude zbytočné kŕmiť hrušiek fosforom a draslíkom. Tieto hnojivá sa aplikujú vo forme roztokov pod koreňom.
 5. V polovici septembra sa vykonáva posledný obväz, ktorý spočíva v ďalšom postreku stromu močovinou.

Ako orezať hrušku

Aby ste správne orezali tento strom, musíte poznať nasledujúce pravidlá:

 1. Najlepší čas na prerezávanie je jar, zatiaľ čo šťava ešte nešla na strom a teplota vzduchu neklesne pod -8 ° C.
 2. V lete je povolené aj prerezávanie, ale vykonáva sa v prípade núdze - keď je korunka stromu taká hustá, že nedovoľuje rovnomernému dozrievaniu plodov.
 3. Ak je potrebné stlačiť jednu z horných výhonkov stromu, potom je to aj v lete, v júni.
 4. Na jeseň sa prerezávanie vykonáva iba vtedy, ak je potrebné odstrániť poškodené alebo choré vetvy. Je potrebné to urobiť dlho pred mrazom, pretože oblasť rezu bude veľmi citlivá na chlad.
Je to dôležité! V zime sú prerezávanie hrušiek neprijateľné, pretože takýto postup môže viesť k smrti stromu.
Prvé prerezávanie možno vykonať v prvom roku rastu stromu. Urobí sa tak, aby sa v korunke ponechali len kostrové vetvy a aby sa umožnilo ich vytvorenie čo najtučnejšie. Aj v prvom roku sa odporúča skrátiť stredný vodič, čím sa odstráni štvrtina jeho dĺžky. V druhom roku rastu hrušky musí byť jej vodič opäť skrátený o 25 cm, ďalej tvoriť korunku a skrátiť dĺžku kostrových vetiev. Majte na pamäti, že na základe dĺžky vetiev vľavo by mala mať koruna stromu atraktívny pyramídový tvar.

Čo sa týka orezávania starého dreva, často sa jedná o odstránenie jednotlivých vetiev, ktoré osvetlia a omladia korunu. Zároveň by sa mali odstrániť skutočne ďalšie pobočky, ktoré sú navyše slabšie a menej produktívne.

Ako chrániť hrušky pred chorobami a škodcami

Všetky odrody hrušiek sú náchylné k veľkému množstvu chorôb, aby sa zachránil, z ktorého je takmer nemožný mladý strom vo veľkej záhrade. Pomôcť môže iba profylaktické spracovanie, ktoré môže byť aj skoré jarné postrekovanie stromov močovinou. Ak odložíte tento problém a prvé opuchnuté puky sa už objavili na strome, namiesto močoviny budete musieť použiť špeciálne prípravky (močovina môže spáliť mladé obličky):

 • "Fitoverm";
 • "Agravertin";
 • "Akarin";
 • "Iskra-bio".
Ale ak prevencia nepriniesla výsledky a prvé príznaky chorôb sa objavili na strome, potom by mali byť čo najrýchlejšie odstránené, aby nezničili vašu úrodu.

Viete? Je lepšie pestovať hrušky v tej istej záhrade, kde rowan rastie. Je to spôsobené tým, že horský popol a hruška sú postihnuté rovnakými škodcami a sú charakterizované rovnakými chorobami. Preto bude mladý hruškový strom veľmi ťažko chrániť pred chorobami.
Za zmienku tiež stojí, že v zime sú hrušky napadnuté škodcami, ktorí môžu úplne zničiť celú vrstvu kôry z kmeňa. Aby sa tomu predišlo, odporúča sa po namočení do špeciálneho nástroja, ktorý môže odcudziť hlodavce, obaľovať kmene zo zeme a do výšky až meter. Okrem toho je dôležité hádzať do maximálneho množstva snehu na kružnici.

Ochrana mladých stromov pred zimou

Detská mrazuvzdornosť je veľmi vysoká, takže dospelý strom môže ľahko zimovať v strednom klimatickom pásme. Ale tu budú mladé sadenice, ktoré boli vysadené iba na jar alebo na jeseň, vyžadovať povinný prístrešok. Pred príchodom chladného počasia by mali byť určite pevne zviazané tak, ako je to možné, s čerstvou smrekovou vetvou tak, aby ihly na nej smerovali nadol. Na vrchole tejto konštrukcie je uložená hrubá pytlovina. Takýto prístrešok spolu s hrubou vrstvou mulča spoľahlivo ochráni sadenice hrušky pred mrazom a hlodavcami.

Ďalším nebezpečenstvom pre mladého stromu v zime je vysoká pravdepodobnosť rozbitia konárov pod váhou snehu. Aby sa tomu predišlo, odporúča sa, aby sa mladé vetvy ťahali šnúrkou do trupu a týmto spôsobom sa viazali až do jari. Ak je strom dospelý, potom budete musieť striasť sneh ručne. Dúfame, že prezentované informácie vás zamilujú do tejto nezvyčajne šťavnatej a sladkej hruškovej odrody, ktorá sa čoskoro usadí vo vašej záhrade. Ak poskytnete sadenicu správnej starostlivosti, potom po 4-5 rokoch môžete vyskúšať svoje vlastné hrušky.