Odrody Hortensia paniculata

hortenzie je rastlina patriaca do rodu Hydrangievyh (Hydrangeaceae). Je to zaujímavé pre pestovateľov kvetov vďaka krásnej svieži kvitnúce s veľkými kvetenstvami rôznych farieb: biela, modrá, ružová, modrá. Vlastné hortenzie - Čína a juhovýchodná Ázia. Závod bol zavedený do kultúry koncom 18. storočia.

Viete? Názov rodu je odvodený z troch slov: hydor - voda, angor - túžba, hortis - záhrada, čo znamená "wistful for water". Ďalšia verzia naznačuje, že názov zdroja Hydrangeaceae sú slová hydor - voda a aggeion - plavidlo. Či už to bolo, a názov zobrazuje hlavnú črtu rastliny - hortenzie je veľmi vlhko-milujúci.

Predtým bola hortenzie považovaná za náladovú a vrtošivú rastlinu, ale vďaka úsiliu chovateľov boli vyvinuté druhy, ktoré aj začínajúci záhradník môžu rásť bez akýchkoľvek zvláštnych ťažkostí.

Jedným z nich je Hydrangea paniculata (Hydrangea paniculata), ktorá je atraktívna predovšetkým pre svoju schopnosť tolerovať nízke teploty a dlhé kvitnutie. Na ďalšie výhody hortenzie paniculata a jej najlepšie odrody, budeme diskutovať v tomto článku.

Paniculate hortenzie je charakterizovaný veľkými a dlhými kvetenstvo-panicles - až 30 cm na výšku. Samotný ker môže rásť od 1 do 10 metrov. Keď kvitnúce kvety majú zeleno-bielu alebo krémovo-bielu farbu, bližšie k obdobiu kvitnutia, menia sa na ružovú, na konci kvitnutia zase červenú. Trvanie kvitnutia - od júna do októbra. Prvý kvet nastáva štyri až päť rokov po výsadbe.

Tento druh dáva prednosť rastu v otvorených oblastiach, v polostrove bude produkovať menšie kvetenstvo a vyvíjať sa pomalšie. Nemá rád piesočnaté pôdy. Z činností starostlivosti o rastliny sú kľúčové pravidelné zavlažovanie a včasné prerezávanie. Táto hortenzie nie je takmer ovplyvnená chorobami a parazitmi.

Je to dôležité! V bezprostrednej blízkosti ovocných stromov sa neodporúča vysádzať hortenzie, od tej doby sa pripoja k boju o vodu.

Pozornosť chovateľov priťahovala kríky koncom dvadsiateho storočia. Od tej doby, viac ako 25 druhov hortenzie paniculate boli chované, popis najzaujímavejších odrôd je uvedený nižšie.

grandiflora

Grandiflora (Grandiflora) pochádza z prvej. Líši sa o trochu neskorší nástup kvitnutia v porovnaní s inými odrodami - vyrába kvety v júli. Koniec kvitnutia v septembri. Zaujímavé v tejto odrody sfarbenie kvetenstvo. Keď ker len začína kvitnúť, kvety na ňom sú krémovo biele, stávajú sa čisto bielymi v procese kvitnutia, potom ružové, a keď vyblednú, zmenia sa na zelenočervenú.

Viete? Vykonaním určitých manipulácií je možné získať kvety iných farieb z hortenzie. Takže, keď zalievanie pred kvitnutím roztokom hliníka alebo amoniaku kamenca, biele sepals rastlín sa zmodrá, a ružové - fialové. Zavedenie železa do pôdy dáva modrú farbu. Na získanie modrej farby sa tiež používa zavlažovanie síranu meďnatého.

Grandiflora kríky rastú veľké - až 2 m, so zaoblenou rozľahlou korunou. Odroda má tiež krásne listy, sú tmavo zelené, zamatové, špicaté. Rastlina preferuje rast v slnečných oblastiach, ale môže tolerovať ľahké perie. Paniculata hydrangeas Grandiflora odrody odolné voči mrazu, mladé rastliny na zimu na pokrytie.

V dekoratívnej kultúre sa táto odroda najlepšie používa v štandardnej forme. Používa sa aj na nútenie. Ak sú sušené kvetenstvo, sú ideálne pre zdobenie zimné kytice.

Kyushu

Odroda Kyushu (Kyushu) sa dá ľahko odlíšiť od ostatných odrôd tmavozelenými lesklými listami s červenými stopkami. Vyniká tiež voňavými kvetmi. Kvitne v polovici júla. Kvety klasickej bielej farby. Kvitnutie končí v septembri. Krov rastie až do výšky 3 m a priemeru. Miluje svetlo, ale môže tolerovať čiastočný tieň.

V kultúre sa používa v biednych, japonských záhradách, skupinových výsadbách a sám.

Viete? Odroda dostala svoj názov po japonskom ostrove Kyushu. Tam bol objavený vo voľnej prírode v roku 1926, potom dodaný do Európy.

Matilda

Odroda Matilda (Mathilda) sa vyznačuje pomerne vysokými kužeľovito tvarovanými kvetenstvami (25 cm) a veľkým kríkom - až 1,8-2 m. Počas obdobia kvitnutia od júla do septembra mení štyrikrát odtiene kvetov - od krémovo bielej po bielu, potom na jeseň kvety bledoružové a končia kvitnúce zeleno-červenej. Prežije pri nízkych teplotách.

tardiva

Neskôr, ako všetky ostatné odrody, Tardiva kvitne. Kvitnutie začína v druhej polovici augusta a končí nástupom mrazu. Kvetenstvo má úzke kužeľovité a pyramidálne tvary. Kvety sú smotanovo biele, prípadne ružové.

Aby nedošlo k strate dekorácie, Tardiva kríky sú lepšie zasadené v otvorených slnečných oblastiach. V zime, mladé rastliny vyžadujú prístrešie. Krov sa stáva starším, tým viac je odolný voči chladu.

Je to dôležité! Hydrangeas poteší bohaté kvitnutie v správne vybranej pôde. Uprednostňujú voľné, vlhké pôdy bohaté na humus. Môže rásť na kyslom, ílovom a rašelinovom teréne. Nemajú radi piesočnatú a vápenatú pôdu.

Kroviny Tardiva sa používajú na zmiešané výsadby s trvalkami v kríkových zmesiach. Sušené kvetenstvo sa používa v kyticiach.

svetlo rampy

Limelight kríky (Limelight) dosiahnuť maximálnu výšku jeden a pol metra. Kvetenstvo tejto odrody má výrazný citrónový alebo zelený odtieň. Na konci kvitnutia sa ružová. V predzáhradkách, tieto hortenzie vyzerajú krásne ako samostatne, tak aj v skupinách. Spolu s inými krovinami sa používajú v zmesiach. Kvetenstvo je vhodné pre zimné kytice.

Pinky Winky

Pinky Winky je cenený pre silné, pružné stonky, ktoré dokážu odolať veľkým, ťažkým kvetenstvám vo výške 15 - 20 cm na výšku bez podpory. Kvitnutie tejto hortenzie je nádherný pohľad. Rovnako ako všetky hortenzie, Pinky Winky mení farbu kvetenstvo v závislosti na období kvitnutia - v júli sú biele a v septembri - tmavo ružové. Pretože tento proces sa vyskytuje nerovnomerne, kvetenstvo môže byť farbené inak: napríklad môžu byť ružové odspodu, svetloružové v strede a biele na špičkách. A na samom kríži môže byť ako čisto biele kvetenstvo, a úplne tmavo ružová.

Krík rastie do 2 m dĺžky a šírky. Jeho koruna je okrúhla. Uprednostňuje rast na otvorených plochách, ale nie na priamom slnečnom svetle. Táto hortenzie je často zasadená pri vchode do domu alebo na dvore, v blízkosti altánkov, lavičiek, ako živý plot. Vhodné pre pristátie v jednom aj v skupinách.

Vanilla fraiz

Ďalším populárnym typom hortenzie paniculata je odroda Vanille Fraise. Tieto kríky dosahujú výšky 2 ma šírky 1,5 m. Na samom začiatku kvitnutia sú kvetinové pyramídy biele vo farbe, ale rýchlo menia odtieň a stávajú sa bohato ružovými. Táto odroda je ľahká a odolná voči mrazu.

Viete? Hydrangea paniculata sa vyznačuje dobrou odolnosťou voči znečistenému vzduchu. Preto môže byť zasadená do mestských postelí, pozdĺž rušných diaľnic.

puma

V hydrangea paniculata odvodené a zakrpatené odrody. Patrí medzi ne napríklad belgické hortenzie Bombshell (Bombshell) - rastie iba 70-80 cm a zároveň kvitne hojne. Kvetenstvo tejto hortenzie je okrúhle, mierne pretiahnuté, 13 cm vysoké. Zmeňte farbu zo zeleno-bielej na ružovú. V procese kvitnutia a ako sa kvetenstvá stávajú ťažšími, sa vetvy ohýbajú smerom dole, čím vytvárajú guľovitú korunku. Doba kvitnutia je veľmi dlhá - od júna do polovice jesene.

Rastliny tejto odrody môžu byť vysadené v čiastočnom tieni. Vhodné na kultiváciu v nádobe.

Viete? Hortensia sa vzťahuje na kríky-dlhé pečeň. Literatúra obsahuje informácie o rastlinách vo veku 60 rokov.

Presoks

Chované japonskými odrodami odrody Presoks (Rgaesoh) sa líši v najskorších kvitnutiach - kvetenstvo sa objavuje v júni. Má malé kvetenstvo, lístky s klinčekmi na koncoch.

floribunda

Populárna odroda medzi Európanmi, Floribunda kvitne s veľkými bielymi smotanovými kužeľovitými kvetenstvami na dlhých stopkách. Na pozadí kontrastných tmavých listov kvety vyzerajú veľmi elegantne. Ker rastie na 2 m. Kvitne od júla do septembra. Preferuje dobre osvetlené plochy, chránené pred prievanom.

Dospelé rastliny sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti mrazu. Mladé kríky na zimu vyžadujú prístrešie. Floribunda na trávniku je obzvlášť krásna v kombinácii s ihličnatými plodinami alebo inými okrasnými kríkmi.

Veľká hviezda

Možno, že nebudete zamieňať hortenzie francúzskej odrody Great Star s inými. Má jedinečný tvar kvetenstvo, ktoré sú tvorené z dvoch druhov kvetov: sterilné - veľké biele (až 10 cm) so zakrivenými okvetnými lístkami, podobne ako vrtule alebo hviezdy, a plodné - malé, nevšedné. Tam je asi 17 plodných kvetov v kvetenstve, 200 ovocných rastlín.

Dospelé kríky rastú až do výšky 2 ma výšky. Široká koruna. Rastliny tejto odrody sú náročné na svetlo, ale zachovávajú si svetlý odtieň. Rovnako ako väčšina hortenzie, Veľká hviezda je nenáročný, nevyžaduje podväzok. Používa sa v jednorazových a skupinových výsadbách.

Strieborný dolár

Vysoká a svieža kríky tvoria odrody Silver Dollar. Vo výške a šírke dosahujú 2,5 m. Koruna v tvare má hladký, zaoblený tvar. Kvetinové kvety od júla do septembra, veľké kvetenstvo bielozelenej vo forme pyramíd. O niečo neskôr sa kvety stávajú striebornými a na jeseň sú fialovo ružovým tieňom.

Rastlina je rovnako dekoratívna ako slnko (nie pod priamymi lúčmi) a vo svetlom tieni. Udržiava zimnú teplotu až -29 ° C. Rastliny prvých dvoch rokov do zimy by mali byť chránené pod krytom.

Používa sa v soliternyh a skupinové výsadby. Krásne strieborné svieži živé ploty pochádzajú zo strieborného hortenzie, zdobia oblasti pozdĺž záhradných chodníkov a chodníkov v mestských parkoch. Je to dobre s trvalkami z iných rodín.

prízrak

Fantómová odroda (Fantom) vyniká medzi svojimi kamarátmi formou najväčších kvetinových kvetov v tvare kužeľa a krásnej kríkovej formy. Výška a šírka kríka je do 2 m. Tradične, pre hortenzie, kvety menia farbu od začiatku do konca kvitnutia - v lete sú krémové, na jeseň - ružové. Phantom kvitne v júli.

Zimne odolná odroda, vhodná na výsadbu v polotmavých oblastiach. V krajinnom dizajne je zasadený ako soliter av sadení v skupinách, v kombinácii s inými trvalými plodinami. Panicle hortenzie sa aktívne používa v chovných experimentoch a dnes, nedávno, nové odrody boli chované. Medzi nimi sú Ammarin, Big Ben, Bobo, Brussels Lace, Dolly, Early Sensation, Mega Mindy, Shikoku Flash, Mustila a ďalší.

Hydrangea paniculata - veľmi krásna rastlina a z dobrého dôvodu populárne medzi kvetinármi a chovateľmi rôznych krajín. A bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme popísať dekoratívnosť tejto rastliny slovami, stačí sa pozrieť na fotografie s bohatými kvitnúcimi kríkmi, milovať túto kvetinu a chcete ju ozdobiť záhradou alebo balkónom.

Loading...