Špičkové tipy na pestovanie orientálneho maku na mieste

Orientálny mak alebo malý list - bylinné trvalky na lúkach, horských svahoch a lesných oblastiach, Aktívne šľachtenie rastlín sa vykonáva od konca 19. storočia na pestovanie maku ako okrasnej rastliny.

Popis východnej maku

Orientálny mak má hrubé rovné stopky s malým množstvom bočných výhonkov. Stonky v závislosti na odrode rastú od 40 cm do 90 cm vysoký, často fleecy, s belavými setae. Listy na dlhých stopkách sú dlhé, kopijovité, rozrezané do niekoľkých ostrých segmentov, často vrúbkovaných. Väčšina východných makových odrôd je opísaných ako vysoké rastliny s dlhými stopkami husto dospievajúcimi s tuhými štetinami. Púčiky sú v tvare vajca alebo širokého oválu o dĺžke približne tri centimetre.

Veľké okrúhle okvetné lístky sú sfarbené so všetkými odtieňmi červenej, niekedy na základni označenej čiernou škvrnou. Vláknitá tyčinka je takmer čierna s pretiahnutými čučoriedkami. Rastlina kvitne začiatkom júna. Po odkvitnutí tvorí osivo box.

Najobľúbenejšie najlepšie pre pestovanie odrôd východného maku:

  • Perrys White - s bielymi kvetmi;
  • Lososové žeravé kvety oranžovo-koralového odtieňa;
  • Krása Livermere - okvetné lístky majú čiernu škvrnu na jasnom šarlátovom pozadí;
  • Cedric Morris - s bledoružovými vlnitými lístkami s tmavou škvrnou na základni;
  • Garden Glory - kvety froté, vlnité, lososový odtieň;
  • Marcus Perry - oranžovo-šarlátový s atramentovými škvrnami;
  • Sultana - hlavná farba okvetných lístkov je ružová, základňa má tmavší tón;
  • Pizzicata - veľké kvety prichádzajú v rôznych odtieňoch - od plavá až po karmínovo-fialové tóny;
  • Čierne a biele - biele vlnité okvetné lístky s čiernym podkladom;
  • Picotee - hlavné pozadie okvetných lístkov je biele, lemované na okraji širokého červeného pruhu.

Kde je lepšie sadiť mak na východ

Mák v prirodzených podmienkach rastie na otvorených slnečných miestach, takže pri výsadbe je potrebné to zohľadniť. V tieni, rastlina nevyvíja tak rýchlo a stráca nejaké odvolanie. Východné mak pre úspešné pestovanie, je žiaduce, aby útočisko pred nárazmi vetra, stonka rastliny, aj keď hrubé, ale nemôže stáť a zlomiť. Môžete pristáť pod ochranou hustých kríkov alebo stien domu, najlepšie na juhu.

Pri výbere miesta na výsadbu, berte do úvahy umiestnenie podzemnej vody, koreňový systém v make je dobre vyvinutý, prebytok vlhkosti na to čokoľvek. Okrem podzemnej vody dbajte aj na to, či je plocha vybraná pod makom zaplavená vodou roztopenou. Tiež sa riadi tým, že rastlina môže žiť na jednom mieste po dobu desiatich alebo viac rokov.

Viete? V starovekom Grécku, maky tradične zdobené hlavy Morpheus a Hypnos, bohovia spánku. To bolo veril, že Morpheus mohol ponoriť osobu do snu tým, že sa dotýka jeho hlavy s kvetom hlavy.

Ako pripraviť pozemok na výsadbu maku na východ

Mák preferuje pôdu úrodnú, voľnú, priepustnú pre vodu a vzduch, na kyslých pôdach sú kvety rastliny malé. Pred vysadením maku je pôda starostlivo pripravená: miesto musí byť vykopané hlboko, pretože všetky buriny musia byť odstránené a mnohé z nich majú dlhé korene. Humus sa zavádza do pôdy do 10 kg na meter štvorcový a minerálne zloženie do 50 g.

Kombinácia maku orientálne s inými rastlinami

Mák, aj napriek krátke kvitnutie, sú svetlé dekorácie záhrady. Keď kvitnú orientálne makové rastliny, zdá sa, že exotický oheň motýľ zaplavil záhradu. Veľké, svetlé farby okvetné lístky zdobia trávniky, hrebene, skalky a mixborders. Orientálny mak je dobré kombinovať na trávniku s rebrami rôznych odrôd a oreganom. Mák je krásny v jednotlivých výsadbách av skalách, napríklad s astry, chrpy a Veronica. Svetlé makové kvety budú slúžiť ako krásny doplnok kvetinového záhonu s delfíniom, chrpy a dekoratívnymi obilninami. Dobrí spoločníci budú Čínske chryzantémy, daylilies, manžety, muškáty, striebristka, spurge. Dobrí susedia budú kosmeya, laureát a tabak.

Zaujímavé! V starovekom Egypte sa maky pestovali na plantážach ako liečivá rastlina. Neskôr Egypťania považovali kvet za symbol plodnosti a zdobili kytice chrámov bohyne Hery.

Starostlivosť o mak v otvorenom poli

Mák kvitne niekoľko dní, po ktorom rastlina mizne, stráca svoj dekoratívny vzhľad. Ak nepotrebujete semená, je potrebné znížiť nadzemnú časť rastliny. Až do začiatku jesene je mak v pokoji, potom buduje vývod listu, s ktorým zima. Špeciálny prístrešok pre zimnú Maca sa nevyžaduje, je odolný voči chladu.

Ako vykonávať zavlažovanie

Orientálny mak a pri výsadbe av starostlivosti v otvorenom poli - nenáročná rastlina. Koreňový systém je dlhá tyč schopná dostať vlhkosť z hlbokých vrstiev pôdy. Táto výhoda umožňuje, aby rastlina nezažila nedostatok vlhkosti v suchu. Preto, zalievanie rastlín potrebuje pravidelné, ale nie časté a nie hojné. Pri pravidelných dažďoch nemôže byť rastlina napojená.

Top dressing a mulčovanie

Východný mak v kvetinovom záhonu miluje čistotu: pravidelne burinu z burín. Pri zavlažovaní a obliekaní sa uistite, že kombinujete uvoľňovanie, koreňový systém potrebuje vzduch. Počas vegetačného obdobia môže byť mak podávaný minerálnou zmesou. Pred výsadbou je pôda oplodnená organickou hmotou, neskôr je mak naplnený tekutými organickými infúziami pod kríkom (infúzia divoška). Pre lepšiu ochranu vlhkosti je pôda okolo kmeňa maku pokrytá mulčovaním.

Podväzujte na podporu

Mnohé odrody maku sú pomerne vysoké a kvety sú veľké. Stonka pod váhou kvetenstva a poryv vetra sa môže zlomiť, takže maky sú zviazané vo fáze tvorby púčikov. Na tento účel je vhodný akýkoľvek kolík alebo suchá vetva.

Je to dôležité! Nepoužívajte tenké nylonové nite v makovom podväzku, aby ste zabránili poškodeniu stonky.

Chov východného maku

Orientálny mak má zreteľne v každom kvetinovom záhonu, takže mnohí začínajúci pestovatelia sa zaujímajú o to, ako sa rastlina rozmnožuje. Na zachovanie odrodových charakteristík maku šíriaceho sa vegetatívne - delením kríka. Keď mak kvitne, krovie je vykopané, rozdelené na časti a presadené do pripravených jamiek. Vzhľadom k tomu, rastlina rastie rýchlo a silno, aby vzdialenosť medzi jamami nie je menšia ako 60 cm.

Pri šľachtení semien nie sú zachované materské charakteristiky. Siatie semien vykonáva v otvorenom teréne, maku nemôže presúvať transplantáciu. Pozemok je pripravený: kopať, čistiť a aplikovať hnojivo. Pôda je hojne navlhčená, siatie sa vykonáva do hĺbky dvoch centimetrov, semená prezimujú a vyklíčia na jar. Ako každá mladá výsadba, aj semenáčiky sa riedia. V druhom roku kvitne orientálny mak.

Varovanie! V mnohých krajinách sa pestovanie maku mimo zákon považuje za surovinu opiátu. Prítomnosť viac ako desiatich kríkov v záhrade na záhrade môže viesť k trestnej zodpovednosti.

Možné ochorenia a škodcovia východného maku

Východný mak má najčastejšie vplyv na múčnatku a múčnatku. Obidve choroby sú hubového charakteru, príznaky sú biele plaky a škvrny na vzdušných častiach maku. Tieto ochorenia vedú k vädnutiu a smrti maku. liečba: roztok oxychloridu medi (40 g na 10 litrov vody), infúzia cesnaku. Tieto roztoky sa musia postriekať v prípade múčnatky. Pleseň má rovnaké prejavy, takže ak si nie ste istí, aký druh choroby je pred vami, sprej so sulfátom meďnatým alebo kvapalinou Bordeaux.

Mák môže infikovať mnoho škodcov: vošky, strapce, stealth, ušnice, húsenice a iný hmyz, ktorý infikuje mnoho kvitnúcich rastlín. Môžete bojovať proti hmyzu s chemikáliami, ako napríklad Aktara, Actellic, Decis Profi.

Maki - krásne kvety, tak jasné ako slnko. Ich kvitnutie bude primerane zdobiť každý kút záhrady, dokonca aj na krátky čas.

Loading...