Ako sa starať o fazuľa fazuľa? Výsadba, zimovanie, chov

Záhradný hortenzie je vzácny hosť v domácich záhradách. Avšak, jeho popularita rýchlo rastie v posledných rokoch, a to všetko je kvôli bohatej kvitnutia a mrazuvzdornosť. Teraz je známych viac ako tucet rôznych druhov tejto rastliny a jedným z nich je hydrangea paniculata phantom, Má najväčšie kvetenstvo svetlej krémovej alebo bielej farby.

Popis a funkcie

Paniculata hortenzie sú z Ďalekého východu - pôvodne rástli v Japonsku, Kórei, Číne a Sachalin. Pestovanie sa začalo v druhej polovici 18. storočia. V procese vývoja a šľachtenia nových druhov sa chovatelia snažili nielen zachovať svoje prirodzené vlastnosti, ale aj posilniť ich.

Má vlastnosti pôvodného závodu, ale aj nadobudol niekoľko výhodktoré umožňujú pestovanie v nepriaznivých podmienkach a na ílovitej pôde: t

  • Odolnosť voči chorobám koreňov v dôsledku močenia;
  • Odolnosť voči mrazu;
  • Rýchle obnovenie výhonkov po prerezávaní;
  • Schopnosť dlhodobo rásť bez transferov;
  • Pravidelný a svieži kvet.
Phantom dokonale toleruje mráz, môže zima bez následkov pri teplotách do -25 stupňov. V centrálnej a južnej časti krajiny sa v zime nevyžaduje prístrešok.

Starostlivosť a pristátie

Výber miesta pristátia (svetlo, teplota)

Rastlina je pomerne nenáročný, ale je najlepšie vybrať si otvorené plochy s dobrým osvetlením alebo čiastočným odtieňom na výsadbu. Tiež netoleruje priame poludnie. Kvetiny môžete zasadiť do blízkosti budov, ktoré budú chrániť pred jasným slnkom aj pred vetrom.

prízemný

Pre dobrý rast hortenzie úrodnej pôdy je potrebné. Môže rásť na ílovitej štrukturálnej pôde a červenej pôde, ale nepáči sa im piesčité. Kyslosť pôdy má priaznivý vplyv na jasnosť kvetov a celkovú pohodu rastliny. Na neutrálnej pôde, hortenzie bledne, rast sa spomaľuje.

Na zvýšenie kyslosti pred výsadbou je možné pridať k zemi. piliny, ihličnatá pôda, hnedá rašelina, Negatívne sa vzťahuje na prítomnosť popola, kriedy, vápna a iných deoxidačných činidiel v pôde.

zalievanie

Rastlina nie je náročná na zavlažovanie a môže existovať aj v období sucha. Avšak s týmto postojom bude kvitnutie pomalé a krátke. S náležitou starostlivosťou, hortenzie fantóm musí byť napojená pravidelne, takže pôda je naozaj mokrá. Optimálne množstvo zavlažovania - 30 litrov na meter štvorcový v daždivom počasí sa dá znížiť.

Hnojivo / kŕmenie

Hydrangea aktívne ťahá živiny z pôdy a potrebuje pravidelné a hojné hnojivo, Od začiatku jari sa odporúča aplikovať krmivo na báze dusíka. Pre aktívny rast výhonkov v máji až júni sa používa humus alebo komplexné hnojivo. V období hojnosti kvitnutia prechádzajú na minerálne hnojivá obsahujúce draslík a fosfor. Je však dôležité, aby ste to nepreháňali a nerobili nič viac 1 krát za 15 dní, inak sa konáre môžu zlomiť pod váhou kvetenstvo.

V auguste sa zastaví kŕmenie.

Chovateľské metódy

Hortenzie paniculata sa šíri tromi spôsobmi: delením kríka, vetvami a odrezkami.

  • Pri delení Bush vykopú ho na jeseň, po skončení kvitnutia a jemne ho rozdelia na tri časti, takže na každej strane je rastový púč pre ďalší rozvoj rastliny. Korene získaných kríkov sa trochu skracujú a potom sa vysádzajú do otvoru s organickými a minerálnymi hnojivami, ktoré sa tam pridávajú;
  • Reprodukcia vrstvením najlepšie vyrobené na jar. Treba však chápať, že táto metóda nevedie vždy k požadovanému výsledku. Pre reprodukciu je potrebné vykopať dieru s hĺbkou do 15 centimetrov, vybrať vetvu najbližšie k zemi. Od konca vetvy sa listy odrežú, kôra sa očistí a umiestni sa do vytvoreného otvoru a potom sa zakryje zeminou. Podzemná časť sa hojne zavlažuje, až kým sa nevytvoria korene, po ktorých sa odrezky odrežú v základni materského kríka. Neodporúča sa opätovná výsadba vetvy - je lepšie, ak sa trochu zakorení a rozptýli korene;
  • Reprodukcia rezaním najpomalší a nákladnejší spôsob. Rezy sa získajú z vetiev získaných rozrezaním puzdra na jar. Pred rezaním vetvy je potrebné ju niekoľko dní držať vo vode a potom ju rozrezať na fragmenty 3-5 pukov na jednej rukoväti. Dolný koniec môže byť liečený akýmkoľvek rastovým stimulátorom. Spracované odrezky sú zasadené do zeme, pozostávajúce z piesku a rašeliny v rovnakom pomere, klesajú o 2/3 jeho dĺžky a pokrývajú nádobu na vrchu. Pri rezaní v lete, sú odrezané od vrcholky čerstvých, ešte nie drevených výhonkov.

Príprava na zimu a zimovanie

To môže byť znížiť na jeseň, po odkvitnutí. Uvoľní sa zvädnuté kvetenstvo a pomoc v prípade potreby zabaliť závod v chladnom počasí. Prerezávanie sa vykonáva mierne, ako strom, bez ovplyvnenia kostrových vetiev. Môžete tiež odstrániť slabé a tenké výhonky a skrátiť nové vetvy o 2-4 púčiky.

Vzhľadom k mrazuvzdornosti, hortenzie fantóm nevyžaduje izoláciu na zimu. Bude však užitočné chrániť koreňový systém pred zamrznutím pôdy. K tomu, na zemi okolo Bush šíri humus alebo rašelina zmiešané s listami.

V obzvlášť chladných oblastiach môžete úplne zavrieť celej rastliny. K tomu je puzdro obalené izoláciou (napríklad spunbondom), potom je vo vzdialenosti 25-30 centimetrov od nej položený rám zo siete, ktorý je vyplnený suchým lístím. Potom je celá konštrukcia úplne pokrytá vodotesným filmom.

Choroby a škodcovia

Hydrangea, rovnako ako akékoľvek iné záhradné rastliny, je náchylná k chorobám a napadnutiu škodcami. Najčastejšie múčnatka, Aby sme sa s tým vyrovnali, je potrebné rozpustiť 20-25 gramov nadácie v 10 litroch vody a postriekať zariadenie.

Ďalším problémom je závod vošky. Ak chcete sa ho zbaviť, môžete použiť ľudový liek - drvené 250 gramov ošúpaného cesnaku a trvať na 10 litroch vody. Po dvoch dňoch sa pridá 50 g pracieho mydla a potom sa roztok zmieša. Rastlina musí byť striekaná raz týždenne pred zmiznutím škodcu.

Hydrangea paniculata phantom je nenáročný záhradný závod, ktorý poteší sviežim krásnym kvitnutím. Na výsadbu sa najlepšie hodí kyslá močaristá pôda v čiastočnom tieni. Hydrangea je vytrvalá a ochrana kríka v zime nie je potrebná, ale môžete zakryť koreňový systém rašelinou alebo humusom.

fotografie

Pozrite si ďalšie fotografie hortenzie phantom nižšie:

Loading...