Farebná krása Cordilina kiwi: starostlivosť doma

Cordilina Kiwi - Populárna rastlina z rodiny agáve, pripomínajúca miniatúrnu palmu. Kivi Cordilina sú pôvodom zo severnej Austrálie, iné druhy sa nachádzajú v krajinách juhovýchodnej Ázie a Havajských ostrovov.

Tieto rastliny sa navzájom líšia veľkosťou, veľkosťou, tvarom a farbou listov. kordiliny nenáročný, elegantný a vhodný pre interiérový obsah.

Všeobecný popis

Vo voľnej prírode rastie kiwi Cordilin až 2-3 metre, ale s obsahom miestnosti je kompaktná. Zvyčajne sú to črepníkové stromy dosahujú výšku 1-1,5 m.

Hlavná výhoda - veľkolepé úzke listy, korunovať konce tenkých stoniek. S rastom rastliny, dolné listy odumierajú, rastlina sa stáva veľmi podobná palmy. Na stranách hlavných kmeňov sa neustále objavujú nové výhonky, vhodné na transplantácie.

Listy rastliny tvrdé, šťavnaté, so zaoblenými hranami. Farba listov kombinuje tmavo zelené, žlté a ružové odtiene.

fotografie

Cordilina kiwi: fotografie tohto druhu.

Starostlivosť a údržba doma

Cíti sa skvele v mestskom byte, ktorý netrpí suchým vzduchom, vysokými teplotami alebo prachom. Žiadne obdobie odpočinku v zime, rastlina udržuje dekoratívne po celý rok.

osvetlenie

Nádoba na rastliny najlepšie umiestnené parapet smerom na juh, juhozápad alebo juhovýchod. Väčšie kópie sú umiestnené vedľa okna na stole alebo na špeciálnom stojane. S nedostatkom svetla Cordilin kivi stratí veľkolepé viacfarebné farby, kmeň sa roztiahne, listy sa stanú pomalými a bez života.

Cordilina potrebujú pritenyat od priameho slnka. Na horúce popoludnie stačí zatvoriť oponu bez toho, aby ste pohli hrncom. Ideálne - konštantné jasné, ale rozptýlené svetlo.

V zime a koncom jesene si môžete zabezpečiť dodatočné osvetlenie, kvet bude vyzerať oveľa lepšie.

teplota

Rastlina miluje mierne teplo, ideálna teplota - 18-23 ° C. Cordilina Kiwi netoleruje náhle zmeny teploty a prievanu.

Koncom jari a leta je možné hrniec vybrať na balkón alebo verandu, nezabudnite ho odstrániť v noci v dome. Najmenšie mrazy zničia kvet.

Pri umiestnení na okno je potrebné ho chrániť pred prúdom studeného vzduchu počas ventilácie. Otvorenie okna alebo okna, je lepšie odstrániť závod z parapetu.

O vlhkosti vzduchu

Vzduch v miestnosti môže byť suchý, ale na zabezpečenie normálneho fungovania zariadenia listy by mali byť pravidelne striekané vodou teplota v miestnosti z rozprašovacej fľaše. Zariadenie neumiestňujte do blízkosti horúcej batérie. Ak je to potrebné, zakryte batériu hrubou tkaninou.

Pravidlá zavlažovania

Jar a letoPočas horúčavy a aktívneho rastu potrebujú Cordilins hojné zalievanie s mäkkou prevarenou, dažďovou alebo usadenou vodovodnou vodou.

S klesajúcou teplotou vzduchu zalievanie trochu rezu.

Tajomstvo úspešného vývoja Cordilinu - absencia stagnujúcej vlhkosti v pôde bez úplného vysychania zemitého kómy.

Hádanka kvitnutia

Nachádza sa v mestskom byte Cordilina kiwi nekvitne, V skleníkoch je možné kvitnúť. Kvetenstvo kvetu Cordellina kiwi paniculate, hojne pokryté malým lila alebo biele púčiky.

Top dressing

Pre úspešný rozvoj, ktorý potrebujete pravidelné kŕmenie, Rastlina je oplodnená po celý rok, s použitím univerzálnych prípravkov pre vnútorné palmy, riedené podľa pokynov na obale.

Kvapalné hnojivo je prednostne granulované. Na jar av lete, rastlina je oplodnená 1 krát týždenne, je lepšie vykonávať top obliekanie v zime a na jeseň 1-2 krát mesačne.

transplantácia

Cordilina sa vyvíja pomerne aktívne. Mladí jedinci potrebujú ročný transplantát, dospelí sa transplantujú každé 3-4 roky.

Nadmerne zarastené korene, viditeľné na povrchu pôdy - znamenie, že rastlina potrebuje nový, priestrannejší hrniec.

Na presadenie budete potrebovať hlbokú plastovú alebo keramickú nádobu. Vyžadujú sa odvodňovacie otvory v spodnej časti, nádoba sa musí pridať s paletou. Na nádrž je umiestnená vrstva expandovaného ílu, kamienkov, dobre premytého riečneho piesku.

Používa sa hotový mix pre dracenas a izbové palmy alebo zmes pripravená z bahna (3 časti), rašeliny a piesku (1 diel). Aby bola zmes ľahšia, môžete pridať perlit alebo mach.

Dospelé rastliny sa odstránia zo starého hrnca s kusom zemeumiestnená do novej nádoby a posypaná pripravenou zmesou pôdy. Potom je Cordilina napojená a umiestnená na svetlom rozptýlenom svetle ...

Reprodukcia a kultivácia

Môžete násobiť Cordilin kivi vrcholy alebo výhonkytvoriace sa blízko dospelej rastliny. Pre zakorenenie výhonky sú vybrané s niekoľkými formované listy. Výhonky sa strihajú ostrým nožom a v nádobách sa vštepia dobre navlhčenou dlaňou alebo dracenom.

Môžete zakoreniť procesy v zmesi machu a dôkladne umytého riečneho piesku. Mladé výhonky sú lepšie umiestnené v skleníku alebo pokryté plastovými vreckami. Pre rýchle prihojenie výhonkov vyžaduje jasné osvetlenie bez priameho slnka a starostlivé zalievanie.

Choroby a škodcovia

Jedna zo spoločných chorôb kivi Cordilin - koreňová hniloba, Ovplyvňuje rastliny v prípade nedodržania zavlažovacieho režimu v kombinácii s nadmerne nízkymi teplotami.

Po nájdení hnilobou, musíte odrezať zdravé hornej časti rastliny s listami a koreň v novom hrnci. Dotknuté časti sa musia odhodiť.

Kordilíny nachádzajúce sa v miestnostiach často trpia voškami, strapce, roztoče alebo hmyz. Tieto škodcovia poškodzujú rastlinu, listy oslabujú a vädnú. Detekcia škodcov alebo ich lariev môže byť opatrná prehliadka vnútra listov.

Hmyz sa odstráni vlhkou handričkou, potom sa rastliny postriekajú roztokom insekticídu. Prevencia škodcov bude striekanie listov čistou vodou a pravidelným umývaním srdcovky teplou sprchou. Pozemok v hrnci na pokrytie filmu.

Ak sa na pôde vytvorí biela kôra, musíte ju odstrániť a naliať čerstvú zeminu do hrnca. Na zavlažovanie sa vyžaduje použitie mäkšej vody, je lepšie variť obyčajnú vodu z vodovodu.

Kivi Cordilina je vhodný aj pre neskúsených pestovateľov.

Po zvládnutí všetkých jemností starostlivosti o tento "mini-palm", môžete zahrnúť do zbierky a ďalšie typy cordilin s bielymi, lila alebo krém pruhy na listoch. Spolu vytvárajú skutočný skleník a dodávajú do domu atmosféru južnej exotiky.