Ružový pentagram listy a kvetenstvo: Hoya Obovata

Rastliny druhu Hoya Obovata patria do rodu pomenovaného podľa anglického záhradníka, šľachtiteľa a botanika Thomasa Hoya, ktorý pracoval 40 rokov s exotickými rastlinami v skleníkoch vojvodu z Northumberlandu.

Tento typ hoi má silný, kučeravý kmeň, s vekom drevené a mäsité lesklé zaoblené (do priemeru 8 cm) zelené listy s jasnými farbami.

Zoskupené kvety na 20-30 kusoch - svetloružová, päťcípa. Koruna rovnakého tvaru, ale bohatšieho odtieňa, zdobí uprostred každého kvetu, vyžaruje transparentný nektár v hojnosti.

Vonné kvety sami noc vôňa silnejšia - sladká medová aróma s odtieňom, ktorý je príznačný pre khoi, ktorý pripomína časť čerstvého reďkovky.

Hoya Obovata rastie v prírodných podmienkach na indonézskych ostrovoch, v Indii, Thajsku a na Fidži.

Napriek takýmto exotickým pôvodom sa rastlina cíti skvele v kultúre miestnosti.

Vytvorte pre neho vhodné podmienky pre rast, plný rozvoj, vegetatívne rozmnožovanie a ročné kvitnutie nie je vôbec ťažké.

Domáca starostlivosť

osvetlenie

Tento druh hoi viac Dobre osvetlené izby budú robiť s oknami južných smerov, ale to by nemalo byť na slnku po dlhej dobe po tom všetkom: keď je nadbytok „spáleniny“, farba listov sa stáva svetlejšou, tvorí sušenie, oblasti hnednutia - stopy po spálení slnkom.

„Meniace sa miesta“ a tým aj zmena povahy osvetlenia je tiež nežiaduci proces: počas prestavby stráca hoya kvety a puky a tiež stráca listy.

teplota

V lete optimálny teplotný rozsah - od 17 do 25 stupňov, a v zime je užitočná doba odpočinku pri teplote. 10-15 stupňov.

Ťahy poškodzujú rastlinu.

prízemný

Pôda v tomto prípade akékoľvek vhodné - Z tých, ktoré sú dostatočne plodné, voľné, majú neutrálnu alebo slabo kyslú reakciu.

Hoya Obovata dobre rastie v obyčajnej záhradnej pôde av univerzálnej pôde z obchodu, v zmesi listov a slatiny s rašelinou, humusom a pieskom, v ktorých sa všetky prísady berú v rovnakom pomere.

pristávacia


Kapacita pristátia by nemala byť príliš veľká s povinným vypúšťacím otvorom.

Staré hrnce z iných rastlín na výsadbu hoi nie sú vhodné; Nový kontajner by mal byť dôkladne vyčistený.

Pred výsadbou rastliny, umiestnite ho na dno nádoby. drenážnu vrstvu (expandovaná hlina, malé kamienky, bitka z tehál alebo keramiky).

Potom zalejeme malým množstvom zeminy, na vrchole máme koreňový systém s uloženým, ak je to možné, zemitou hrudkou.

Pre efektívny rast a kvitnutie je vhodné zasadiť niekoľko mladých rastlín do jedného hrnca.

Prach zmesi pôd na požadovanú úroveň, starostlivo jej podkopávanie.

Poskytovať podporu klíčiace kmene.

transplantácia

Mladí hoyi sa presádzajú každý rok, kópie pre dospelých - každé 2-3 roky a menej.

Transplantácia musí byť v skutočnosti, s prekládkou, ktorá zachová bývalú hlinenú miestnosť v čo najväčšej možnej miere a nový hrniec sa vyberie nie príliš priestranný.

Krátko po nákupe transplantácia rastliny, pretože pred predajom, pre lepšiu prezentáciu, sú hoyas všeobecne podporovaní stimulantmi. S takýmto transplantátom je substrát tiež odstránený z koreňového systému av tomto prípade nie je zachovaná hlinená miestnosť.

zalievanie

Medzi prívodmi vlhkosti musí hlinená zrazenina vyschnúť; Prebytok, a ešte viac, stagnácia vlhkosti je neprijateľná.

Pri chladnom zimovaní zavlažovanie míňa ešte menej.

Vlhkosť vzduchu

Obsah vlhkosti vo vzduchu môže byť mierny, ale v lete tento postrek bude potrebovať postrek.

Top dressing


Počas intenzívneho rastu a počas kvitnúcej hoy tohto druhu, najmä mladých jedincov, je možné občas kŕmiť komplexmi pre kvitnúce sukulenty alebo s výrazne zriedeným roztokom univerzálnych hnojív.

prerezávanie

Potenciálne takýto vinič môže žiť celé desaťročia a rýchlo pestovať stonky 10 metrov. V izbovej kultúre by mal byť jej rast obmedzený na jarné prerezávanie a štipku.

Okrem toho skrátenie aktívne rastúceho výhonku stimuluje rozvoj postranných púčikov a tým aj hustotu lístia a kvitnúcu nádheru.

Prakticky, po štvrtom liste, môže byť strih alebo štipka.

Stopky nie sú odstránené, pretože sa postupne vyvíjajú nové kvetenstvo.

kvitnúce

Pravidelné dlhodobé (do pol roka) kvitnutia možno zabezpečiť dodržiavaním základných podmienok pre udržiavanie tejto vinice v izbovej kultúre, ako aj obmedzeného zavlažovania počas chladnej zimnej sezóny.

Dobré osvetlenie

Okrem toho môžete stimulovať kvitnutie

, Ak ponoríte hrniec hoya na dve hodiny v teplej vode a potom striekať lianu vodou pri teplote 30-40 stupňov.

rozmnožovanie

Hoyas tohto druhu sa najčastejšie šíri a najľahšie sa šíria rezmi a kmeňovými vrstvami. Násobenie listov a semien je oveľa ťažšie.

Šírenie semien


Semená na izbe hoyah netvoril. Osivo však musí byť čerstvé: klíčenie semien rýchlo klesá.

Osivo sa ľahko vysuší a potom sa zaseje vo veľmi voľnom vlhkom substráte s výraznou prímesou sphagnum. Výstrely sa objavujú spravidla rýchlo, v priebehu prvého týždňa, ale potom mladý hoch kladie hlavné nebezpečenstvo: zamokrenie, hnilobu a smrť.

To je o to pravdepodobnejšie, že teplo, vysoká vlhkosť a dobré osvetlenie sú nevyhnutné pre klíčenie a vývoj sadeníc. Na prevenciu plesňových ochorení sú užitočné postrek Bordeaux kvapaliny. Po asi 3 mesiacoch, po vzniku niekoľkých párov pravých listov, sadenice sa usádzajú v samostatných nádobách.

Reprodukcia odrezkami

Toto je najjednoduchší spôsob reprodukcie: jar alebo leto odrezať krátke odrezky, na ktorých sú dva rastové uzly a niektoré listy. Spodná časť sa ošetrí stimulátorom tvorby koreňov a umiestni sa do tmavej nádoby s vodou tak, aby sa dolný uzol ponoril. Je tiež žiaduce zvýšiť vlhkosť.

Do dvoch týždňov sa vytvoria korene, po ktorých sa odrezky vysadia v nádrži s drenážnou a pôdnou zmesou.

Môžete zakoreniť rezne okamžite v zemi, Za týmto účelom pridajte hrubý piesok alebo perlit, pripravte zmes pôdy s vysokou priepustnosťou pre vlhkosť. V ňom je umiestnená stonka, spracovaná spodnou časťou stimulátora tvorby koreňov, zakopaná do prvého uzla a klíčiť pri vysokej vlhkosti počas dvoch až troch týždňov.

Nová rastlina kvitne, získané rezaním, t vo štvrtom roku.

Šírenie kmeňovými vrstvami

Pre tento spôsob šľachtenia narezaný starý útekMiesto rezu je obklopené mokrým špagátom a obalené plastom.

Keď sa vytvoria korene a vyklíčia cez špagát, horná časť výhonku sa spolu s machom a koreňovým systémom zasadí do samostatnej nádoby.

Výsledné sadenice kvitnú v prvom roku.

Reprodukcia listov

Reprodukcia je možná s listom s jedným axilárnym púčikom, vykonáva sa rovnako ako zakorenenie rezu priamo v pôde, ale prechádza ťažšie; často sa koreňový systém vyvíja veľmi pomaly, rast ako tuhne v počiatočnom štádiu jedného listu a jednej obličky.

Chyby v starostlivosti


Hoya obovata hniezdi listy - dôsledok troch „nadmerných“: permutácií a / alebo hypotermií a / alebo prehnania.

Liana potrebujú vždy, keď je to možné nepohybujte, optimalizujte podmienky teploty a vlhkosti, nepoužívajte studenú vodu na zavlažovanie.

Žiadne kvitnutie - nízke osvetlenie, teplé zimovanie. Je potrebné posilniť osvetlenie a organizovať zimný obsah na chladnom mieste.

Rastlina kvapky púčiky a kvety - t permutácia alebo suchý a zahrievaný vzduch. Nemalo by sa zabúdať na to, že hoya obovata je rastlina „nezmeneného miesta“, ktorú treba v lete postriekať.

Pomalý rast, bledé listy - dôsledok nedostatku výživy, je potrebná transplantácia.

Choroby a škodcovia

Nesprávna starostlivosť oslabuje rastliny a môže byť ovplyvnená bakteriálnymi a hubovými infekciami.

V takýchto prípadoch pomáha liečba fungicídmi. - ako napríklad Bordeaux tekutina.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča umývať listy pod sprchou a optimalizovať podmienky zadržania.

Nedostatočne udržiavané vzorky sa usadili roztoče, vošky, štít; Ako prostriedok prvej pomoci sa používa mydlový roztok alebo vata ponorená v alkohole, ktorá odstraňuje škodcov. Úplne ich zbaviť môžu len systémové insekticídy.

Na prevenciu poškodenia háďatkom sa musí pôdny substrát a nádoba pred výsadbou sterilizovať.

Rodák z exotických ostrovov, hoya obovata, nevyžaduje príliš veľa.

Určite pre ňu trvalý svetlý bod, zabezpečte chladné zimovanie, nepretáčajte, časom ho nezostrihávajte - a bude rýchlo rásť, uvoľniť nové lesklé okrúhle listy a pravidelne kvitnúť, Vyžaruje jeden z tých neobvyklých chutí, ktoré vonia vzdialenou džungľou.

fotografie

Ďalej uvidíte fotografiu Hoya Obovat.

Loading...