Zákerní škodcovia ovocných sadov - nepárový priadky morušovej a krúžkovaný

Nepárené a krúžkované priadky morušové sú nebezpečnými škodcami ovocných stromov.

Ich nenápadné húsenice sú schopné opustiť záhradníka prakticky bez plodín.

Ak chcete zachrániť záhradu pred inváziou priadky morušovej nie je ťažké, ak poznať šľachtiteľské vzory účinne bojovať proti nim.

Druhy priadky morušovej

nepárová

Toto je motýľ rodina Wolf.

Je pomerne veľký a samica sa výrazne líši od muža vo veľkosti, tvare a farbe.

Vďaka tomu si nepárový priadky morušovej získa svoje meno.

Rozpätie krídla samičky je asi 8 cm a na jeho žlto-bielych predných krídlach sú jasne viditeľné priečne vlnité pruhy tmavohnedej farby. Labky a antény samičky sú čierne a tukové brucho je sivohnedé. Špička jeho silne dospievajúceho.

Mužský hodvábny moth možno rozpoznať podľa jeho neobvyklej tmavosivej antény v tvare peria. Rozpätie krídiel jeho žltošedých krídel nie je väčšie ako 4,5 cm, na predných krídlach sú viditeľné široké pruhy a tmavšie škvrny. Bruško samca je tenké s strapcom chlpov na špičke.

informácie - Vzhľadom k nezvyčajnej štruktúre antén, muž Gypsy Moth je schopný lokalizovať samicu na 11 km!

Butterfly vajcia sú farebné prvé žlté a potom ružovkasté biele. Ich tvar je okrúhly a mierne sploštený a má priemer najviac 1,2 mm. Chlpaté hnedožlté húsenice sa vyznačujú tým, že na chrbte je 11 párov červených a modrých bradavíc, z ktorých každý je pokrytý zväzkom vlasov. Veľkosť stôp dosahuje 7,5 cm.

Gypsy moth zimy v štádiu vajec, Na začiatku jari sa z nich rodia húsenice, ktoré sa šíria cez stromy a začínajú sa aktívne živiť púčikmi, listami, púčikmi a kvetmi. Vďaka chlpatosti a pomocou vetra pri hľadaní potravy sú húsenice schopné pokryť vzdialenosti približne 12 km. Silne sa kŕmia dva mesiace a potom medzi kôrou alebo medzi listami a šteňa.

V dvoch týždňoch v júli až auguste sa motýle poklopovali z kokónov. Po párení kladú vajíčka na kôru kmeňov stromov, pne, medzi kamene av spodnej časti plotov.

Vajíčka motýľov sa miešajú s sivastým chmýřím, v dôsledku čoho sa spojky stávajú podobnými žlto-sivým vankúšom do priemeru 3 cm, úplne pokryté chlpmi.

Samice sú veľmi úrodné a dokážu položiť až 1200 vajíčok z niekoľkých stoviek. Hovorí sa, že vajíčka mora sú veľmi odolné a v zime aj pri nízkych teplotách.

fotografie

Teraz sa môžete pozrieť na hodvábnu moru na fotografii:


anelovanou

Je to malý béžovo sfarbený motýľ z rodiny ihličiek s rozpätím krídiel nie väčším ako 4 cm, na predných krídlach je tmavý pruh. Vajcia motýľ olovo-šedá, valcovitého tvaru. Farba krytiny húsenice je šedo-modrá s výraznou bielou čiarou v strede chrbta a oranžovou a čierno-modrou na bokoch. Dĺžka húsenice je asi 6 cm, je husto pokrytá krátkymi, zamatovými, ako aj dlhými, riedkymi vlasmi.

Samica priadky morušovej obsahuje až 400 vajec okolo výhonkov, vetvičiek alebo listových stoniek. Murivo vyzerá ako široký krúžokpokrývajúce únik. Pre takú charakteristickú formu priadky morušovej s vajcami a jej názov.

Od zvyšných vajíčok po prezimovanie na jar počas opuchu obličiek sa objavia húsenice. Aktívne kŕmenie, oni prechádzajú 5 etapách liatia. Húsenice zvyčajne jedia v noci a žijú v kolóniách.v popoludňajších hodinách sa hromadia vo vidliciach hustých konárov a usporadúvajú hniezda tkané z pavučín. Po asi 45 dňoch na začiatku júna sa húsenice presunú do zložených listov, zaplietajú ich silným zámotkom, vyliezli dovnútra a premenili sa na kuklu. Pár týždňov od motýľa mušky.

fotografie


Blízki príbuzní škodcov

V priadke morušovej existuje niekoľko druhov, ktoré sú v morfologických znakoch blízke: v topoľoch s rozptýleným kukurníkom a euphorbii, v nepárovanom, zlatom priadke morušovej, inak známej ako zlatník. Tieto motýle majú podobný vzhľad, ale trochu sa líšia veľkosťou a farebnými odtieňmi.

Geografické rozdelenie

Lokalita rómskeho mora je celá Európa do južných oblastí Fínska a Škandinávie, ako aj do Severnej Ameriky, Severnej Afriky, Japonska a krajín Malej Ázie.

V Rusku je škodca bežný na juhu a na celom území, kde rastie dub.

Nachádza sa tiež na Sibíri, v oblasti Bajkal (55-57 ° severnej zemepisnej šírky) na Ďalekom východe.

Prstencovité priadky morušovej sú bežné v Európe s výnimkou Ďalekého severu, Južnej a Severnej Kórey, Japonska a severnej časti Číny. Na území Ruska žije na Ďalekom východe a na Sibíri.

Čo sú nebezpečné?

Oba druhy sú škodcami listnatých a ovocných plodín. Môžu poškodiť viac ako 300 druhov stromov. Z ovocných plodín, nepárový priadky morušovej preferuje čerešne, slivky, hrušky a jablká, a tie krúžkované preferujú iba jablká..

Húsenice predstavujú nebezpečenstvo pre záhradu.
ktoré živia listy, mladé púčiky a kvety.

Jeden húsenica priadky morušovej počas dvoch mesiacov svojho vývoja je schopná jesť až 30 mladých listov. S hromadným preťažením a bez včasných ochranných opatrení opustia žraví škodcovia strom úplne bez lístia. V dôsledku toho rastlina vyschne a zomrie. Päť alebo šesť pazúrov vajíčok priadky morušovej na jednom strome je pre neho vážnou hrozbou.

Prevencia a kontrola nepárového priadky morušovej

Boj s priadkou morušovou začína pravidelnú kontrolu jablone a iné ovocné stromy na jeseň a skoro na jar.

Zistené znášanie vajec sa starostlivo zozbiera a spáli. Môžu byť tiež pochovaní v zemi pol metra hlboko.

Výhonky so špirálovými maskami krúžkovaného priadky morušovej sa tiež strihajú a spaľujú.

vyliahli Húsenice sa zbierajú ručne., Mladú generáciu priadky morušovej možno ľahko nájsť na vidliciach konárov ráno. tiež účinné lapače lepidlaupevnený na spodok trupu. Zabraňujú šíreniu škodcov z pazúrov, ktoré sú na koreňoch.

informácie - Pri zbere húseníc sa odporúča položiť si ruky na ruky, pretože hmyz je jedovatý a môže spôsobiť alergickú reakciu.

V prípade hromadného útoku na Moth sa stromy postriekajú insekticídmi ako napr "Antio", "Zolon", "Karbofos", "Metathion" alebo "Fosfamid", Ošetrenia sa vykonávajú v období, keď sa húsenice dostanú do koruny a na konci ich migrácie. Neodporúčame ošetrovať stromy počas kvitnutia, pretože chemikálie môžu poškodiť užitočné opeľovače hmyzu.

Proti škodcom sa používajú aj nasledujúce biologické produkty: t "Lepidotsid", "Dendrobatsilin", "Entobakterin", "Bitoksibatsilin", Sú striekané na stromoch pri vzniku húsenice. Po týždni sa liečba opakuje.

Vyžaduje použitie biologických látok podmienok: teplota vzduchu je od 18 do 25 ° C a vlhkosť nie je nižšia ako 60%.

V lete, pri zrode a dozrievaní ovocia, je lepšie používať neškodné ľudové metódy na kontrolu priadky morušovej. Účinne odstraňujú škodcom nasýtený roztok ihličnatého koncentrátu (4 polievkové lyžice na 10 litrov vody). Toto riešenie môže byť niekoľkokrát striekané stromami. Húsenice sa tiež obávajú infúzie paliny, zhnitého sena, paradajok, horčice.

Škodcovia sa môžu dostať do koruny zraziť silný prúd vody zo stromu, zbierať ich od zeme a zničiť. Účinne zachrániť stromy z húsenice a prírodné nepriateľov hmyzu sú vtáky. Prilákať vtáky do záhrady miesto na mieste niekoľko birdhouses.

Ako vidíme, nepárové a krúžkované priadky morušovej môžu spôsobiť veľké škody na sadu. Na zvládnutie škodcov alebo dokonca na zabránenie ich šírenia je dôležité včas si všimnúť nebezpečenstvo a prijať všetky potrebné opatrenia.

Loading...