Prečo špičky listov suché v chlorofyte? Čo keď sa listy zmenia na žlté, sčernalé a suché?

Chlorophytum (Chlorophytum) je stálezelený ker s dlhými šabľovitými listami.

Táto kvetina je veľmi obľúbená u kvetinárov, pretože je úplne nenáročná a nevyžaduje starostlivú starostlivosť.

Rovnako ako burina, je to dobré ako v horúčave, tak aj v chladnom prostredí. Neboj sa prievanu, sucha, teplotných zmien.

Chlorophytum s radosťou pohlcuje tabakový dym a rôzne toxické zlúčeniny (formaldehyd, oxid uhoľnatý) emitované nábytkom, podlahovými krytinami a plastovými panelmi. Súčasne, vzhľad kvetu netrpí vôbec, pretože chlorofyt sa živí týmito škodlivými emisiami, a to je nepochybne užitočná vlastnosť rastliny.

Toto zariadenie je obzvlášť cenené pre svoju jedinečnú vlastnosť čistiť a dezinfikovať vzduch., S náležitou starostlivosťou, chlorophytum akéhokoľvek druhu málokedy ochorie. Ak váš maznáčik náhle začal žltnúť, stratiť jas farby, mali by ste určiť príčinu choroby a pokúsiť sa mu pomôcť.

Chlorophytum sa vzťahuje na rastliny, ktoré majú trávnaté listy, a tento druh izbových rastlín nie je toľko.

Predstavujeme Vám na nich najzaujímavejšie: Bambus a Nolina.

choroba

Chlorophytum alebo, ako sa tiež nazýva, „zelená ľalia“ je prekvapivo rezistentná voči rôznym chorobám, napriek tomu sa môžu vyskytnúť určité problémy, keď sa pestuje. Okrem toho je choroba rovnaká u všetkých druhov: Curly, Crested a Orange Chlorophytum.

Suché listy

Chlorophytum suché listy tipy, čo robiť?

Prečo listy suché?

 • Úpal.

  Chlorophytum miluje svetlo a cíti sa pohodlne v dobre osvetlenej miestnosti. Ale svetlo musí byť rozptýlené. Priame slnečné lúče na rastline môžu spôsobiť popáleniny na listoch listov, v dôsledku čoho začnú zasychať okolo okrajov.

  Riešenie tohto problému je veľmi jednoduché: je potrebné zmeniť polohu kvetu tak, aby k nemu nemali slnečné lúče priamy prístup.

 • Nedostatočné zavlažovanie.

  Korene chlórofytu sú mäsité, veľké a schopné dlhodobo zadržiavať vlhkosť. Ale príliš dlhé sucho môže negatívne ovplyvniť vzhľad rastliny: začne vysychať, najmä pre špičky listov.

 • Nízka vlhkosť v miestnosti.

  Chlorophytum je horúce. Vysušené konce listov hovoria o suchom vzduchu v miestnosti, kde kvetina žije. Rastlina často postriekajte a jej vzhľad sa rýchlo vráti do normálu.

 • Proces prirodzenej aktualizácie.

  Chlorophytum má jednu vlastnosť: každý list má určitý životný cyklus, po ktorom staré listové platne umierajú a sú nahradené novými, mladými. A tento proces začína sušením špičiek listov.

Žltá

Stáva sa, že listy rastlín začínajú žlto od začiatku.

Prečo sa končeky listov žltnú v chlorofyte?

 • Nedostatok svetla.

  Táto rastlina miluje svetlé izby, Zvyčajne je kvet umiestnený bližšie k oknám. Ak má chlorofytum málo svetla, okamžite začne strácať svoju zelenú farbu, jeho listy žltnú a stagnujú. Odporúča sa usporiadať hrniec s kvetom na viac osvetlenom mieste. V zime, keď prirodzené denné svetlo nestačí, použite zdroje umelého osvetlenia.

 • Nedostatok energie.

  Chlorophytum sa musí kŕmiť po celý rok. V lete sa hnojivá používajú často, raz týždenne a menej často v zime, raz mesačne.

 • Stiesnený hrniec.

  "Zelená Lily" rastie dostatočne rýchlo, najmä s opatrnou starostlivosťou. Koreňový systém tejto kvetiny je dostatočne silný, takže kapacita ďalšieho transplantátu by mala byť braná väčšia ako predchádzajúca, a to približne o 20-30%, aby sa poskytol dostatočný priestor pre rast koreňov.

Ak sa závod náhle začal žltnúť a vädnúť, musíte okamžite skontrolovať hrniec. Zarastené korene zvyčajne deformujú steny nádoby, čím signalizujú potrebu urgentného transplantátu.

Nerastie

Je rastlina na dlhú dobu "na jednom mieste" a nechce rásť? Prečo sa to deje?

 • Hromadné pot. Po zakúpení by nemal mať veľký hrniec na presádzanie. Korene rastliny by mali naplniť kapacitu priestoru o 60-70%. V opačnom prípade sa chlorophytum pokúsi zväčšiť koreňový systém a obsadí celý objem nádoby. Jednoducho nemá dostatok sily na aktívny rast hornej, nadzemnej časti.
 • Pôda vybledla. Kvetina vyžaduje nepretržité hnojenie (univerzálne hnojivá pre vnútorné okrasné rastliny). Pripravte si nutričný roztok podľa pokynov uvedených na obale.
 • Hustá zem. Pôda by mala byť voľná. Na dno nádoby by mala byť umiestnená hrubá vrstva expandovanej hliny.

Čierne špičky listov

Stáva sa, že tmavé škvrny sa objavia na listoch, hroty sú čierne.

Prečo sa končeky listov zčernalizujú v chlorofyte?

 • Prebytočná vlhkosť, Voda kvetina by mala byť pri sušení hornej vrstvy pôdy. Leto je hojnejšie. V zime - menej.

  V kombinácii s bohatým zavlažovaním v chladnom období s nízkou teplotou vzduchu v miestnosti môže koreňový systém hniť, čo môže byť okamžite pochopené na konci čiernych listov dosiek. To by malo okamžite transplantovať kvet, po odstránení zhnité korene.

  POZOR! Chlorophytum je žiaduce, aby sa nalial, ako naliať. Nadmerná vlhkosť môže zariadenie úplne zničiť..
 • Prebytočné hnojivo. Prebytok živín v pôde tiež poškodzuje chlorofyt, ako aj nedostatok. Pri kŕmení rastlín by mali prísne dodržiavať špecifické harmonogram hnojivo, ktoré je uvedené na obale.
Chlorophytum patrí do skupiny dekoratívnych listnatých rastlín. Medzi nimi nájdete množstvo zaujímavých a neobvyklých exemplárov.

Prečítajte si všetko o niektorých z nich: Fatshedera a Calatea.

háveď

Chlorophytum je zriedka napadnutý škodcami, ale táto situácia nie je vylúčená. Je lepšie poznať nepriateľa zraku, aby ste zachránili svoju malú kvetinu pred smrťou v čase. Najčastejšie škoda rastlín shchitovka, roztoče a strapce.

Červcovité. Voskové telo tohto hmyzu sa pevne prilepí k vnútornej strane listov a vypije bunkovú miazgu. Výsledkom je, že rastlina sa zafarbí na žlto, vybledne, listy padnú.

Aby sa zničil škodca, listy sa najprv zotrú špongiou navlhčenou v koncentrovanom roztoku obyčajného mydla a potom sa kvet ošetrí akýmkoľvek insekticídnym roztokom.

Spider mite Vzhľad tohto parazita vyvoláva nadmerne suchý vzduch v miestnosti. Známkami poškodenia sú pavučiny na stonkách a listoch kvetu, pozdĺž ktorého sa kliešť pohybuje.

Hmyz sa živí bunkovou miazgou, listové dosky rýchlo uschnú, stratia farbu, odpadnú. Pomôže v boji proti kliešťovému insekticídnemu roztoku. Sprejovanie sa odporúča opakovať po 4-5 dňoch na úplné odstránenie škodcu.

POZOR! Spider mite je jedným z najnebezpečnejších hmyzu. Vynásobením veľkou rýchlosťou dokáže úplne zničiť závod vo veľmi krátkom čase.

Thrips.

Malý hmyz. Zvyčajne ovplyvňuje vnútorný povrch listov, odtrháva ich mäso. Na povrchu plátov plechu sa najprv objavia biele škvrny, ktoré sú nakoniec suché, hnedé a potom sa na nich vytvoria diery. Zničte strapku postrekom kvetom akýmkoľvek insekticídnym roztokom.

Stačí, ak dáte svojmu domácemu miláčikovi trochu starostlivú pozornosť a nikdy nebudete musieť čeliť problémom opísaným v tomto článku.

  Prečítajte si viac o nenáročných a rýchlo rastúcich izbových rastlinách:

 1. Tradescantia. Táto rastlina vyžaduje minimálnu údržbu a zároveň je veľmi účinná. Rastie rýchlo, ľahko sa množí a má liečivé účinky. Konkrétne - filtruje a zvlhčuje vzduch v miestnosti.

  So správnym obsahom nie je náchylný k chorobám. Môže byť ovplyvnený škodcami, opäť s nedostatočnou starostlivosťou.

 2. Reo. Ďalší závod, ktorý pevne a bezpečne zaujal svoje miesto medzi izbovými rastlinami.

  Divoké druhy sa používajú na výrobu šťavy, ktorá sa používa v medicíne. Vnútorné odrody sa líšia v pôvodnom zafarbení listov, ako je svetlo, vlhký vzduch a ďalšie kŕmenie. S dobrou starostlivosťou kvitne niekoľkokrát ročne. Pri šľachtení semien sa stráca pôvodná farba listov.

 3. Ivy. Veľmi populárne a rozšírené v dôsledku nenáročnosti a rýchleho rastu. V 19. storočí sa brečtan dokonca stal živou ozdobou parížskych módy. V súčasnosti sa pestuje všade v domácnostiach a kanceláriách.

  Miluje svetlo a teplo, neakceptuje nadmerné hnojivo. Existuje veľa povestí okolo tejto rastliny, to je dokonca pripočítaný s magickými vlastnosťami, a nie vždy pozitívne, ale ... aj naďalej rásť vo svojich bytoch.

Loading...