Hruška "Elena": výhody a nevýhody odrôd, výsadby a starostlivosti

Od staroveku, hruška je najobľúbenejší ovocný strom. Tento článok vám pomôže vysadiť hrušku odrody "Elena" bez akýchkoľvek problémov a vychutnať si jej chutné ovocie.

Charakteristické odrody hrušky "Elena"

Hruška "Elena" je skorá zimná odroda. Jedná sa o krátky ovocný strom s pyramídovou korunou. Plody rastú až do 190 g, jasne žltá farba. Chuť je sladká a kyslá a mierne kyslá. Produktivita z jedného stromu - do 40 kg. Tento popis "Elena" odrody hrušky vám pomôže určiť, či ju zasadiť do vlastnej záhrady alebo nie.

Viete? Starí Gréci unikli z pohybovej nevoľnosti počas morských prechodov s pomocou hrušiek. Neustále vstrebávali kúsky týchto šťavnatých plodov a prejavy kinetózy sa znížili.

Je tiež dôležité povedať o opeľovačoch hrušky. Existuje niekoľko druhov ovocných stromov, ktoré potrebujú zasadiť ďalšie odrody v okolí. Oni ich opeľujú.

Hruška "Elena" nepotrebuje opeľovače, Táto vlastnosť sa nazýva samoplodnye, Teda táto odroda nezávisle určuje ovocie.

Výhody a nevýhody odrody

Ako všetky rastliny, aj odroda "Elena" má svoje výhody a nevýhody.

výhody:

 1. Vynikajúca chuť ovocia;
 2. Odolnosť voči mrazu;
 3. Vysoký výťažok;
 4. Odolnosť voči hubovým chorobám;
 5. Odolnosť proti chrastavitosti;
 6. Vzhľad ovocia;
 7. Uchovávajte v chladničke až štyri mesiace;
 8. Zimné dozrievanie.

Nevýhody tejto odrody sú menšie:

 1. S bohatou úrodou nie sú plody jednorozmerné;
 2. Priemerná zimná odolnosť.
V zásade má hruška "Elena" viac výhod ako nevýhod, čo znamená, že má zmysel zasadiť tento ovocný strom a užívať si úrodu.

Viete? Číňania, ktorí hovoria „fen li“, znamenajú jednu z dvoch vecí: časť alebo zdieľanie hrušky. Preto, starovekej čínskej povery hovorí, že nemôžete zdieľať hrušky, inak oddelenie je nevyhnutné.

Vlastnosti výsadby odrôd hrušky "Elena"

Kedy zasadiť

Hruška "Elena" zasadená buď na jeseň alebo na jar. Treba mať na pamäti, že jesenná výsadba sa vykonáva v prvej polovici októbra, pred začiatkom mrazu, a jar končí na konci apríla, keď prešli mrazy.

Má zmysel objasniť, že pre južné regióny krajiny je jesenná výsadba prospešná, pretože stromček sa v horúcom lete nemusí zakoreniť. V severných oblastiach by mala byť zasadená hruška na jar, ako v mrazivej zime bude závod umrieť.

Ako si vybrať a pripraviť miesto pod hruškou "Elena"

Pred výsadbou si vyberte miesto pre hrušku. Mala by byť slnečná, ale nie horúca, pričom treba mať na pamäti, že vzduch nasýtený vodnými parami bude mať na rastlinu nepriaznivý vplyv a začne chradnúť. V záhrade by mala byť hruška zasadená buď na juh, alebo na juhozápad, alebo na západ.

Podzemná voda by nemala byť vyššia ako dva metre. Hlinená hustá pôda nebude fungovať pre hrušku "Elena", pretože netoleruje nadmernú vlhkosť.

Rozhodli sme sa, že má rád hrušku, takže sa obraciame na prípravu lokality na výsadbu.

Pit sa začne zapájať na jeseň, aj keď sa rozhodli zasadiť hrušku na jar. Je to spôsobené tým, že v zimnom období sa diera usadí a po vysadení nebude potrebné sa obávať „zmršťovania“ pôdy.

Je to dôležité! Hĺbka koreňového hrdla hrušky je deštruktívna.

Ak sa rozhodnete zasadiť hrušku na jeseň, mali by ste pripraviť pôdu týždeň pred výsadbou. Hĺbka diery závisí od koreňov sadenice. Mal by byť 50 cm a široký asi jeden meter.

Môžete tiež vykopať dieru hlbšie. To sa vykonáva s cieľom vyplniť jamu 3 cm úrodnej pôdy, ktorá bude zmiešaná buď s humusom, alebo rašelinou, alebo s superfosfátom.

Je to dôležité! Vyhnite sa dusíkatých hnojív, môže to mať vplyv na ovocný strom.

Kolík je poháňaný do stredu jamy, pretože hruška môže byť deformovaná bez podväzku. Dno jamy sa uvoľní a na stenách jamky sa vytvoria diery, ktoré zlepšia výmenu vzduchu a stimulujú rast koreňového systému.

Postupné vysádzanie sadeníc

Teraz je potrebné povedať o výsadbe sadenice v diere.

 1. Je potrebné vykonať prípravu stromčekov. Strom prerezával husté a silné korene až 12 cm a úplne odrezal vrch. Teraz, keď je stromček rovný, mal by byť umiestnený na hodinu do vedra s vodou.
 2. Vykopaná zemina z jamy sa zmieša s popolom v pomere 1: 1 a zriedi sa vodou. Konzistencia zmesi by mala byť podobná hustej kyslej smotane. Ponorte koreň sadenice do tejto zmesi.
 3. Uvoľnite zem na dne otvoru a položte desať surových vajec na dno. Potom naplňte jamu zmesou zeme a popola a posypte ju suchou pôdou.
 4. Sadíme stromček. Je dôležité vziať do úvahy, že koreňový krk je na úrovni hornej vrstvy pôdy. Na spodok jamy si môžete dať tyč alebo urobiť značku na kolíku. To pomôže správne založiť sadenicu bez toho, aby ste prehĺbili krčný koreň.
 5. Napokon, naplníme jamu zemou, aby bol strom stabilný. Po obvode umiestnime desiatky vajec. Po tomto je jama pokrytá zemou "s kopcom". Tento kopec sa usadí po zavlažovaní.
 6. Strihajte vrcholy vrchu so záhradným ihriskom alebo zmesou zeme a popola.
 7. Hlaveň je viazaná na kolík, ale nie ťahaním.
 8. Zasadené hrušky zalejeme dvoma vedrami vody.
 9. Pristvolný kruh je mulčovaný rašelinou, pilinami, kompostom alebo papierom.
Vajcia poskytujú stromu s živinami na dlhú dobu, a môžete zabudnúť na kŕmenie v čase.

Je to dôležité! Celé vajcia môžu byť nahradené vaječnými škrupinami.

Funkcia starostlivosť o odrody hrušky "Elena"

Po výsadbe hrušiek by sa mala zabezpečiť správna starostlivosť o strom. Je to záruka dobrej úrody.

Ako vodu hrušky

Ako už bolo spomenuté, strom miluje vlhkosť, takže by ste mali premýšľať o systéme zalievania hrušiek, "Helena". Najlepšie - kropenie. Voda tak vstupuje do celej rastliny cez početné malé otvory.

Môžete tiež urobiť malý 12-centimeter priekopy okolo hrušky. Zalievanie by sa malo vykonávať niekoľkokrát v lete a na jar. V prípade tepla je potrebné hrušku zalievať častejšie.

Hlavnou vecou je pamätať, že strom potrebuje dobré zavlažovanie, ale nemali by ste zabudnúť ani na zimnú odolnosť hrušky "Elena". Ak sa rastliny nedostali správne množstvo vlhkosti v lete a dal dobrú úrodu, to znamená, že rastlina je vyčerpaná. Tieto stromy sú menej odolné voči mrazu.

Viete? Prekvapivo, mäkká, šťavnatá a sladká hruška pomáha, aby vaše zuby silnejšie. Je to všetko o mikroelementoch. Hruška obsahuje prírodný vápnik a fosfor, ktoré spolu pôsobia na posilnenie zubnej skloviny.

Kedy a ako kŕmiť

Top dressing je jedným z hlavných krokov smerom k vysokej plodnosti hrušky Helena.

Ak chcete zistiť, čo potrebujete na kŕmenie stromu, môžete sa pozrieť na jeho vzhľad.

 1. Ak listy hrušky vyzerajú málo vyvinuté, znamená to, že rastlina nemá dusík;
 2. Zlé starnutie a zníženie odolnosti voči mrazu je znakom prebytku dusíka;
 3. Pád výhonkov v spodnej časti stromu a zadržiavanie púčikov je nedostatok fosforu.
 4. Hnedá farba listov a ich rýchle schnutie sú príznakmi nedostatku draslíka;
 5. Ak sa listy objavia na listoch, čo vedie k smrti týchto oblastí, je to nedostatok vápnika.
Pravidelne musíte kŕmiť hrušku, pretože strom bude mať dobrú výživu. Plodenie so správnym hnojivom sa stáva pravidelným.

Je to dôležité! Hnojenie ovocného stromu je potrebné, ak rastie na úrodnej pôde.

Vyčerpanie aj tých najživších pôdy môže ovplyvniť plodnosť a vitalitu. Na regeneráciu používajte rôzne prostriedky v závislosti od typu hrušky.

Niektorí záhradníci prispievajú živinami na jeseň. To vám umožní pripraviť hrušku na zimu a poskytnúť pôde všetky živiny pre zimné obdobie. Vedenie jesenného obliekania po zbere.

Ostatné záhradníci aplikujú hnojivo na jar. Toto kŕmenie je zamerané na normálnu obnovu stromu z hibernácie.

Môže sa pokojne pripraviť na vegetačné obdobie. Pomáha tiež zlepšiť kvalitu budúcej úrody.

Viete? Jedna hruška obsahuje 20% dennej potreby vlákniny, 10% vitamínu C a 6% draslíka.

Aby ste určili typ hnojiva, mali by ste sa spoľahnúť na nasledujúce parametre:

 1. age;
 2. vzhľadu;
 3. Čas roka;
 4. Typ pôdy
Na jeseň sa zavádzajú potaš a fosfátové hnojivá. Sú rozmiestnené po obvode listov do hĺbky 45 cm, ktoré dobre premiešame s organickými hnojivami. Takéto hnojivá sa aplikujú každých 5 rokov. Dávka hnojiva sa vypočíta na základe veku rastliny a nutričnej hodnoty pôdy. Organics prispievajú pod stromom každé dva roky. Dusíkaté hnojivá normalizujú rast a rodenie hrušiek.

Tiež by ste nemali zabúdať na podávanie listov. Hnojivo je roztok živín. Skladá sa z 2% roztoku síranu draselného.

Roztok močoviny by mal byť striekaný hruškou 10 dní po ukončení kvitnutia. Po dvoch týždňoch znovu nastriekajte.

Môžete použiť komplexné krmivá, napr. Amofos, nitrofos, nitrophoska a nitroammofos.

Okrem makro-hnojivá potrebujú, aby mikroživiny hnojivá. S ich pomocou je pôda obohatená o železo, mangán, zinok atď. Vyberte si ich na základe zloženia pôdy.

Môžete urobiť hnoj, ktorý obsahuje fosfor, dusík a draslík.

Je to dôležité! Buďte opatrní pri organických látkach, pretože to môže viesť k ťažkým popáleninám dreva.

Kedy a ako prerezávať hrušky

Prerezávanie hrušky "Elena" sa vykonáva na jar, v lete av zime. Tento postup zlepšuje kvalitu plodov, reguluje plodnosť a rast stromu, zlepšuje osvetlenie listov. Prerezávanie pomáha pestovať strom, ktorý potrebujete rast so silným kmeňom, ktorý vydrží veľkú hmotnosť plodín.

Jarné prerezávanie sa vykonáva po silných mrazoch.

Pravidlá orezania

 1. Použite ostré ostrie pre tento postup. Pre veľké stromy je potrebné vziať píla. Po rezaní sú všetky záhradné nástroje dezinfikované alkoholom.
 2. Centrálny kmeň je skrátený o jednu štvrtinu. To umožní v budúcnosti vytvoriť pohár v tvare hrušky.
 3. Orezávanie sa vykonáva pri teplote nie nižšej ako 5 ° C .
 4. Po zákroku sa plátky rozmazajú nasledujúcou zmesou: ľanový olej, olejová farba, záhradné ihrisko a Rannet.

Existujú dva spôsoby úpravy. Po prvé: znížiť na základni pobočky. Tak, že kôra nie je tyran, rez sa vykonáva v dolnej časti, a potom hlavné hornej rany. To urýchľuje rast postranných výhonkov a prebudenie púčikov, ktoré sú pod rezmi. Pred jarným prerezávaním je zakázané používať dusíkaté hnojivá.

Správne prerezanie stromu umožní hruške začať bohatú úrodu a všetky miesta porastu porastú.

Letné prerezávanie je druh štipky. V lete sa pestujú výhonky na vrchoch stromov.

Teraz je dôležité zvážiť, kedy sa štipka a čo bude reakcia hrušky:

 1. Štiepenie v júni. Takéto prerezávanie vedie k oneskoreniu rastu výhonkov, ale prispieva k novým formáciám. Je dôležité si uvedomiť, že štipka zle ovplyvňuje vegetačné obdobie hrušiek, a to ovplyvňuje zimovanie.
 2. Uchopenie na konci rastového útlmu. Zlepšuje zrenie výhonkov.
Neodporúčame zimné prerezávanie, pretože nízke teploty majú zlý vplyv na rastlinu. Pobočky nemajú čas liečiť sa a zomrieť pred mrazom.

Takéto prerezávanie sa vykonáva od začiatku novembra do marca, pretože v tomto čase je strom v pokoji. Takéto prerezávanie sa vykonáva pomocou prerezávača. Odstránené kríž, slabé, mŕtve vetvy.

Pre rezanie veľkých konárov musíte otvoriť stred stromu. Zimné prerezávanie je potrebné iba vtedy, ak chcete odstrániť výšku stromu a odstrániť rozmetané vetvy. Na zabezpečenie toho, aby sa plátky hojili rýchlejšie a nezamŕzali v zime, používajte sterilný strojček a po prerezaní upravte rezy so záhradným ihriskom.

Viete? V Európe boli údené hruškové listy a až potom prišiel tabak.

Kedy zbierať a ako skladovať odrody hrušky 'Elena'

Mnohí záhradníci používajú na začatie zberu hruškového ovocia tieto vlastnosti:

 1. Farba kože;
 2. Pevnosť pri upevnení plodu;
 3. Farba, chuť a chuť buničiny.
Môžete si vziať hrušku do ruky a trochu točiť. Ak je hruška okamžite oddelená od vetvy - môžete začať zberať. Ak hruška stále drží, potom nenastal čas.

Úroda hrušiek "Elena" je až do októbra. Takže od tohto mesiaca môžete začať kontrolovať hrušky na dozrievanie a zber.

Potom, čo ste zhromaždili hrušky, mali by byť umiestnené na tmavom a chladnom mieste na dozrievanie. Takéto miesto musí byť vopred dezinfikované a vetrané.

V tejto miestnosti musíte udržiavať optimálnu teplotu a vlhkosť. V zime by mala byť teplota do 3 ° C a vlhkosť miestnosti - 85%.

Nadmerná vlhkosť alebo vysoké teploty spôsobujú rýchle hrušky. Ak je teplota nízka a vzduch je suchý, hrušky sa zmenšujú a strácajú svoju šťavnatosť.

Hrušky by mali byť umiestnené v špeciálnych boxoch, pretože skladovanie na podlahe vedie k hnilobám. Boxy by mali byť dobre vetrané. V zime je potrebné pripraviť police. Hrušky sú položené na nich chvosty hore a posypané čipmi.

Je to dôležité! Nedávajte iné ovocné plodiny do blízkosti hrušiek.

Odstráňte pokazené a zhnité hrušky.

Odolnosť odrôd hrušky "Elena" na choroby a škodcov

Hruška "Elena" je odolná voči rôznym plesňovým ochoreniam, najmä chrastavitosti alebo Septorii.

choroba

 1. Čierna rakovina (infikuje listy a plody, niekedy samotná kôra, ktorá je nebezpečnou formou);
 2. Ovocná hniloba (prejavuje sa vo forme hniloby na ovocí, veľmi rýchlo sa šíri).

háveď

 1. Vošky (vedie k deformácii listov a ich rýchlemu vyhynutiu);
 2. Hruškový mol (znižuje úroveň vývoja celého stromu a jej dužina z hrušky zvnútra);
 3. Hruškový roztoč (listy zhnednú, prasknú a zomrú).

Kontrolné opatrenia

 1. Čierna rakovina Začiatkom jari bielila pňa. Zasiahnuté listy postriekajte tekutinou Bordeaux. Zničiť padnuté listy a zhnité ovocie.
 2. Ovocná hniloba. Dvojité prerezávanie s odstránením sušenia a odumretých konárov a zhnitého ovocia.
 3. Zelené vošky. Môžete aplikovať popol a mydlové spreje. 300 g popola sa varí v 10 litroch vody a pridá sa 40-50 g mydla.
 4. Hruškový mol. Uvoľnite medzi riadkami a stromovými kruhmi. Urob to na jar av lete. Môžu sa použiť aj feromónové lapače. Pravidelné prerezávanie výhonkov. Môžu sa tiež použiť insekticídy.
 5. Hruškový roztoč Zozbierajte padnuté a poškodené listy a popáleniny. Je možné aplikovať postrek - 0,2% Decis a Inta-Vir.

Viete? V 18. storočí bola hruška vďaka svojej mäkkej, mastnej štruktúre nazývaná aj „olejovým ovocím“.

Hruška Helena má viac pozitívnych vlastností ako negatívne. Preto, ak si chcete vychutnať šťavnaté ovocie ovocia bližšie k Novému roku, je vytvorený pre vás.